www.svethardware.cz
>
>
>

Polární záře může zpomalovat satelity na oběžné dráze

Polární záře může zpomalovat satelity na oběžné dráze
, , aktualita
V ideálním případě by umělé družice mohly obíhat Zemi či jiné planety, aniž by na ně působila jiná významná síla než gravitace. Jenomže jsou tu i zbytky atmosféry, sluneční vítr a dokonce i průvodní jev polární záře, který ovlivňuje jejich dráhu. 
K oblíbeným
reklama
Rocket Experiment for Neutral Upwelling 2 (RENU2) byl proveden v roce 2015, aby mohla být prozkoumána polární záře. Startovalo se z území Norska a nyní se dozvídáme, že právě polární záře může na satelity kroužící kolem Země působit podobně jako prudká změna povětrnostních podmínek na letadla. 
 
raketa RENU2 startuje z rampy v Norsku
 
Jak dobře víme, polární záře je tvořena nabitými částicemi ze Slunce a jeho větru přitahovaných magnetickým polem Země k jeho pólům, kde narazí do atmosféry a rozsvítí ji. Vědci přitom tušili, že tento úkaz může z atmosféry vytrhávat kapsy vzduchu a ty vynést do velké výšky. Pokud do takové kapsy vletí satelit, je pak jasné, že to na něj působí jako rázová vlna, která jej může výrazně zpomalit. Satelit pak musí využít své drahocenné palivo, aby pokles rychlosti kompenzoval a pokud jej nemá, dostane se na nižší oběžnou dráhu, kde už je více příležitostí k dalšímu zpomalení, dokud není satelit zachycen atmosférou, v níž nevyhnutelně shoří. 
 
Právě raketa RENU2 tak měla při svém letu v roce 2015 na jednu takovou kapsu narazit, přičemž výzkumníci mluví o jisté "překvapivé struktuře" nalezené ve velké výšce. RENU2 zkoumala konkrétně PMAF (Poleward Moving Auroral Forms), což je okem méně viditelná záře v podobě jakýchsi tančících mraků ve velké výšce. Obvykle se PMAF tvoří ve 240 až 400 km nad zemí, zatímco klasická polární záře vzniká někde na hranici vesmíru, čili asi ve 100 km nad zemí. 
 
RENU2 tak vlétla přímo do jedné PMAF a zaznamenala kapsu vzduchu. Ta má být vynesena díky energii slunečního větru, která vzduch zahřívá a ten je pak vynesen vysoko nad okolní atmosféru, což si zase můžeme představit jako bubliny v lávové lampě. Ovšem spíše než o jednu velkou bublinu jde v tomto případě o několik tenkých proužků, které se mohou dohromady rozprostírat v oblasti o průměru cca 15 kilometrů. 
 
Titulek aktuality je tak trošku zjednodušen, což mi snad odpustíte, nicméně jde opravdu o jev, který je pevně spojen s polární září. 
 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů
Společnost Xilinx dnes představila FPGA Virtex UltraScale+ VU19P, který je postaven na 16nm procesu a skládá se z celkem 35 miliard tranzistorů. Dozvídáme se tak, že jde o světově největší čip typu FPGA. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC
Společnost Philips si připravila tři nové velké monitory, které nabízejí rozlišení 4K, vedle toho i HDR a určeny jsou především pro naše obývací pokoje. Jde o monitory jak pro herní konzole, tak pro PC či snad HTPC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy
Malých zdrojů s přiměřeným výkonem není na trhu zrovna mnoho, a tak potěší, že tu máme na výběr další. Jde o FlexGURU od FSP, které jsou modulární a nabízí výkon 250 a 300 W vhodný pro menší či úspornější sestavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel se v detailech rozpovídal o AI kartách Nervana Intel se v detailech rozpovídal o AI kartách Nervana
Karty s akcelerátory Nervana jsou jedno ze želízek v ohni umělé inteligence, které si připravuje společnost Intel. Ta je představila na Hot Chips 31, a to ve dvou podobách - Inference a Training. V čem se liší?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Facebook: fake news budou kontrolovat skuteční novináři Facebook: fake news budou kontrolovat skuteční novináři
Sociální síť stále prohlašuje, že se snaží bojovat proti fake news. Systémy umělé inteligence ale na odhalení zavádějících zpráv nestačí, a tak se rozhodla najmout skutečné novináře, kteří budou ověřovat pravost zpráv.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů