www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Poptávka po EUV je na vzestupu, těží z toho ASML

Poptávka po EUV je na vzestupu, těží z toho ASML
, , aktualita
Společnost ASML máme pevně spojenou s vývojem technologií pro extrémní ultrafialovou litografii (EUV), ale samozřejmě nejen s nimi. Je však pravda, že právě díky EUV může být vedení této firmy velice spokojeno. 
K oblíbeným
reklama
Lze říci, že společnost, která má zájem vyrábět moderní čipy pomocí technologie EUV, využije produkty nabízené firmou ASML. Ta může očekávat, že poptávka po příslušných výrobních zařízení časem prudce poroste, přičemž už v této době je odbyt slušný a vedle toho tu jsou pochopitelně i výrobní stroje pro DUV (Deep UltraViolet) litografii. ASML tak mohlo nedávno ohlásit, že tržby i se ziskem překonaly očekávání a že firma obdržela další objednávky na celkem 23 strojů pro výrobu čipů s využitím EUV. 
 
 
Jde pochopitelně o nákladné mašinky, díky nimiž se ASML mohlo pochlubit tržbami 2,987 miliard eur (jde o Holandskou společnost) za třetí letošní kvartál. Z toho činil čistý příjem 627 milionů eur, přičemž to plyne především z prodeje 45 zbrusu nových systémů pro DUV litografii, 7 pro EUV (z toho tři výkonnější modely Twinscan NXE:3400C) a ještě 5 repasovaných systémů. To čítá celkem 136 jednotlivých strojů a z toho 18 pro EUV. Za celý tento rok chce ASML dodat svým zákazníkům 30 EUV systémů. 
 
Firma se může těšit na další bohaté období i díky nově přijatým objednávkám na 23 EUV systémů Twinscan NXE, což společně s jinými objednávkami z třetího kvartálu představuje obchod v hodnotě 5,111 miliard eur. Jde o zdaleka nejvyšší hodnotu nových objednávek v historii ASML. 
 
ASML také udává, že technologie EUV litografie bude využita jak firmami vyrábějícími logické čipy (CPU, GPU a podobné), tak těmi, které vyrábí paměťové čipy. Ještě v červnu předchozího roku přitom bylo po celém světě instalováno 31 EUV strojů, což čítá i různé výzkumné ústavy a R&D oddělení. Nyní jich je dvojnásobek a počet dále prudce poroste. 
 
Stroje Twinscan NXE dnes oficiálně ve výrobě využívají zatím jen firmy TSMC (N7+) a Samsung (7LPP), což je logické, neboť Intel ještě v provozu žádný proces s EUV nemá a ostatní firmy jsou už příliš pozadu s vývojem na to, aby o něčem takovém mohly uvažovat. My jako běžní zákazníci se v případě produktů pro PC s hardwarem vyrobeným pomocí EUV poprvé setkáme pravděpodobně s nástupem příští generace procesorů AMD Ryzen. Případně by mohlo jít o výkonná GPU Navi, ovšem ve hře je i NVIDIA, která ovšem na rozdíl od AMD prý nechce využít služeb firmy TSMC, ale právě Samsungu. 
 
Co se týče pamětí, pak nejblíže má k využití technologie EUV (pochopitelně kromě Samsungu) společnost SK Hynix. 
 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2 Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2
Miliardář Bill Gates je znám také jako velký filantrop a podporovatel projektů pro záchranu planety. Jedním z dalších je projekt Heliogen, který má pomoci nahradit fosilní paliva díky solární energii i využití pokročilého softwaru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache
Intel si pro příští rok připravuje procesory Tiger Lake jako nástupce aktuálních Ice Lake a leccos už o nich prozradil benchmark Geekbench. Ten už obsahuje online záznam čtyřjádrového prototypu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Prototyp Starship explodoval při tlakové zatěžkávací zkoušce Prototyp Starship explodoval při tlakové zatěžkávací zkoušce
Starship Mk1 včera prodělal tlakovou zatěžkávací zkoušku, kterou ovšem nevydržel a v horní části explodoval. Obešlo se to bez ohně i zranění obsluhy, ostatně neúspěch se dal očekávat. Co bude dál?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Intel se omluvil za zpožděné dodávky procesorů Intel se omluvil za zpožděné dodávky procesorů
Intel se slovy Michelle Johnston Holthaus omluvil za zpožděné dodávky procesorů x86, čili v podstatě za to, že je nestačí vyrábět v potřebném množství. Potvrzuje tím, že nedostatek jeho procesorů je stále aktuální. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Philips 439P9H: zahnutý 43" VA monitor se 100Hz Philips 439P9H: zahnutý 43" VA monitor se 100Hz
Od společnosti Philips jsme se dočkali dalšího zahnutého monitoru s obrovskou úhlopříčkou. Jde o model 439P9H, který má velký 43,4" VA panel s velmi vysokým kontrastem 3000:1. Potěší i 10bitovými barvami.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře