www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Poptávka po EUV je na vzestupu, těží z toho ASML

Poptávka po EUV je na vzestupu, těží z toho ASML
, , aktualita
Společnost ASML máme pevně spojenou s vývojem technologií pro extrémní ultrafialovou litografii (EUV), ale samozřejmě nejen s nimi. Je však pravda, že právě díky EUV může být vedení této firmy velice spokojeno. 
K oblíbeným
reklama
Lze říci, že společnost, která má zájem vyrábět moderní čipy pomocí technologie EUV, využije produkty nabízené firmou ASML. Ta může očekávat, že poptávka po příslušných výrobních zařízení časem prudce poroste, přičemž už v této době je odbyt slušný a vedle toho tu jsou pochopitelně i výrobní stroje pro DUV (Deep UltraViolet) litografii. ASML tak mohlo nedávno ohlásit, že tržby i se ziskem překonaly očekávání a že firma obdržela další objednávky na celkem 23 strojů pro výrobu čipů s využitím EUV. 
 
 
Jde pochopitelně o nákladné mašinky, díky nimiž se ASML mohlo pochlubit tržbami 2,987 miliard eur (jde o Holandskou společnost) za třetí letošní kvartál. Z toho činil čistý příjem 627 milionů eur, přičemž to plyne především z prodeje 45 zbrusu nových systémů pro DUV litografii, 7 pro EUV (z toho tři výkonnější modely Twinscan NXE:3400C) a ještě 5 repasovaných systémů. To čítá celkem 136 jednotlivých strojů a z toho 18 pro EUV. Za celý tento rok chce ASML dodat svým zákazníkům 30 EUV systémů. 
 
Firma se může těšit na další bohaté období i díky nově přijatým objednávkám na 23 EUV systémů Twinscan NXE, což společně s jinými objednávkami z třetího kvartálu představuje obchod v hodnotě 5,111 miliard eur. Jde o zdaleka nejvyšší hodnotu nových objednávek v historii ASML. 
 
ASML také udává, že technologie EUV litografie bude využita jak firmami vyrábějícími logické čipy (CPU, GPU a podobné), tak těmi, které vyrábí paměťové čipy. Ještě v červnu předchozího roku přitom bylo po celém světě instalováno 31 EUV strojů, což čítá i různé výzkumné ústavy a R&D oddělení. Nyní jich je dvojnásobek a počet dále prudce poroste. 
 
Stroje Twinscan NXE dnes oficiálně ve výrobě využívají zatím jen firmy TSMC (N7+) a Samsung (7LPP), což je logické, neboť Intel ještě v provozu žádný proces s EUV nemá a ostatní firmy jsou už příliš pozadu s vývojem na to, aby o něčem takovém mohly uvažovat. My jako běžní zákazníci se v případě produktů pro PC s hardwarem vyrobeným pomocí EUV poprvé setkáme pravděpodobně s nástupem příští generace procesorů AMD Ryzen. Případně by mohlo jít o výkonná GPU Navi, ovšem ve hře je i NVIDIA, která ovšem na rozdíl od AMD prý nechce využít služeb firmy TSMC, ale právě Samsungu. 
 
Co se týče pamětí, pak nejblíže má k využití technologie EUV (pochopitelně kromě Samsungu) společnost SK Hynix. 
 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A
Intel včera v noci už odhalil své plány na vývoj moderních výrobních procesů s tím, že se o své výrobní kapacity hodlá v rámci Intel Foundry podělit i s jinými firmami. Huawei to asi nebude, ale máme tu konkrétního zájemce o proces 20A. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit? AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit?
AMD Navi 31 je očekávaný nejlepší čip generace Navi 3, která se utká zřejmě s NVIDIA Ada Lovelace a mimo hru také stále není z našeho pohledu ani Hopper. Server 3DCenter nyní nabízí přehled fám z různých zdrojů, které se nedávno objevily. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel ukázal design budoucích CPU Alder/Meteor Lake a Sapphire/Granite Rapids Intel ukázal design budoucích CPU Alder/Meteor Lake a Sapphire/Granite Rapids
Nakonec se v dnešním novinkovém seriálu o technologiích Intelu podíváme na to, jak budou vypadat chystané procesory Alder Lake i Meteor Lake a pak serverové Sapphire Rapids a Granite Rapids. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel a inovace v pouzdření: EMIB, Foveros Omni a Direct Intel a inovace v pouzdření: EMIB, Foveros Omni a Direct
Intel nám toho včera naservíroval mnoho, takže pokračujeme v krasojízdě a tentokrát půjde především o inovace v pouzdření čipů. To je nedílným předpokladem pro zajištění dalšího výrazného pokroku a nám tu půjde o technologie Foveros.
Dnes, aktualita, Jan Vítek