www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Poptávka po EUV je na vzestupu, těží z toho ASML

Poptávka po EUV je na vzestupu, těží z toho ASML
, , aktualita
Společnost ASML máme pevně spojenou s vývojem technologií pro extrémní ultrafialovou litografii (EUV), ale samozřejmě nejen s nimi. Je však pravda, že právě díky EUV může být vedení této firmy velice spokojeno. 
K oblíbeným
reklama
Lze říci, že společnost, která má zájem vyrábět moderní čipy pomocí technologie EUV, využije produkty nabízené firmou ASML. Ta může očekávat, že poptávka po příslušných výrobních zařízení časem prudce poroste, přičemž už v této době je odbyt slušný a vedle toho tu jsou pochopitelně i výrobní stroje pro DUV (Deep UltraViolet) litografii. ASML tak mohlo nedávno ohlásit, že tržby i se ziskem překonaly očekávání a že firma obdržela další objednávky na celkem 23 strojů pro výrobu čipů s využitím EUV. 
 
 
Jde pochopitelně o nákladné mašinky, díky nimiž se ASML mohlo pochlubit tržbami 2,987 miliard eur (jde o Holandskou společnost) za třetí letošní kvartál. Z toho činil čistý příjem 627 milionů eur, přičemž to plyne především z prodeje 45 zbrusu nových systémů pro DUV litografii, 7 pro EUV (z toho tři výkonnější modely Twinscan NXE:3400C) a ještě 5 repasovaných systémů. To čítá celkem 136 jednotlivých strojů a z toho 18 pro EUV. Za celý tento rok chce ASML dodat svým zákazníkům 30 EUV systémů. 
 
Firma se může těšit na další bohaté období i díky nově přijatým objednávkám na 23 EUV systémů Twinscan NXE, což společně s jinými objednávkami z třetího kvartálu představuje obchod v hodnotě 5,111 miliard eur. Jde o zdaleka nejvyšší hodnotu nových objednávek v historii ASML. 
 
ASML také udává, že technologie EUV litografie bude využita jak firmami vyrábějícími logické čipy (CPU, GPU a podobné), tak těmi, které vyrábí paměťové čipy. Ještě v červnu předchozího roku přitom bylo po celém světě instalováno 31 EUV strojů, což čítá i různé výzkumné ústavy a R&D oddělení. Nyní jich je dvojnásobek a počet dále prudce poroste. 
 
Stroje Twinscan NXE dnes oficiálně ve výrobě využívají zatím jen firmy TSMC (N7+) a Samsung (7LPP), což je logické, neboť Intel ještě v provozu žádný proces s EUV nemá a ostatní firmy jsou už příliš pozadu s vývojem na to, aby o něčem takovém mohly uvažovat. My jako běžní zákazníci se v případě produktů pro PC s hardwarem vyrobeným pomocí EUV poprvé setkáme pravděpodobně s nástupem příští generace procesorů AMD Ryzen. Případně by mohlo jít o výkonná GPU Navi, ovšem ve hře je i NVIDIA, která ovšem na rozdíl od AMD prý nechce využít služeb firmy TSMC, ale právě Samsungu. 
 
Co se týče pamětí, pak nejblíže má k využití technologie EUV (pochopitelně kromě Samsungu) společnost SK Hynix. 
 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik5 komentářů
AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP
Společnost AMD významně rozšířila nabídku svých mobilních procesorů o nové Athlony a Ryzeny. Ty jsou určeny především do levných notebooků Chromebok a staví na starších architekturách Zen a Zen+.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED
Pokud máte pocit, že vám ve skříní barevně nesvítí a nebliká dost komponent, můžete si zvolit jeden z nových zdrojů firmy Corsair. Ta představila své první modely s aRGB podsvícením, jež končí na 750 W. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky? Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky?
Microsoft brzy vydá další významnější aktualizaci pro Windows 10. „October 2020 Update“ bude dostupný volitelně a mnoho nových funkcí od něj nečekejte. Přesto nezůstane zcela beze změn.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má? Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má?
Microsoft před několika dny překvapil více než sedmimiliardovou akvizicí firmy ZeniMax, s níž pod jeho křídla poputuje také Bethesda, id Software a další studia. Těch už tak Microsoft má celkem 23 a tím svůj apetit asi ještě neukonejšil. 
Včera, aktualita, Jan Vítek