www.svethardware.cz
>
>
>
>

Poslední Intel Itanium končí a s ním nejspíše i celá nadějná architektura

Poslední Intel Itanium končí a s ním nejspíše i celá nadějná architektura
, , aktualita
Už v roce 2017 bylo víceméně jasné, že procesory Itanium končí, neboť série 9700 měla být tou poslední. "Itanic" nyní už s konečnou platností šel ke dnu a budoucnost architektury IA-64 je nejistá. 
K oblíbeným
reklama
Procesory Itanium 9700 "Kittson" byly vypuštěny ke konci první poloviny roku 2017 a už v té době jsme je označovali za labutí píseň své řady, protože Intel neplánoval žádné jejich nástupce. Itanium nepřineslo očekávaný pokrok, a tak muselo jít ke dnu a nyní byla už i série 9700 označena písmeny EOL (end of life). 
 
 
 
Za zmínku stojí také to, že Itania využívala výpočetní model EPIC (Explicitly Parallel Instruction Computing) jako jednodušší a potenciálně rychlejší variantu klasické architektury x86. Ovšem nyní, když se řekne EPIC ve spojení procesory, vybaví se nám spíše EPYC, a sice serverové procesory firmy AMD a možná že výběr tohoto označení byl proveden i proto, aby si AMD trošku zadloubalo ve staré ráně firmy Intel. 
 
Nyní ale samozřejmě stále existují firmy, které čipy Itanium používají a mají na nich postavenou svou IT infrastrukturu. Ty ještě budou mít možnost v rámci "Last Product Discontinuance" zadat poslední objednávky na Itanium 9700, přičemž poslední kusy dle plánu opustí brány Intelu do poloviny roku 2021. 
 
Vypadá to tak, že tím končí jedna nadějná architektura, a sice IA-64, které měla kdysi ambice nahradit 32bitovou x86. Přispěchala ale společnost AMD se svým standardem AMD64, z nějž se postupem času stal x86-64 a ten je dnes jasně dominantní. Vysloužil si to především díky zpětné kompatibilitě, čili schopnosti bez problémů provozovat i 32bitové aplikace, čímž ušetřil firmám po celém světě obrovské finanční prostředky i čas. Intel má AMD64 licencovanou jako EM64T (Extended Memory 64bit Technology), ale jak už bylo uvedeno, tuto technologii standardizoval jako x86-64. 
 
 
Zdroj: Intel (PDF)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany
Microsoft ohlásil vývoj titulu Age of Empires IV už před více než dvěma roky, ale dosud toho bylo k vidění jen velice málo. Nyní se ale můžeme mrknout na video, které ukazuje především to, jak bude vypadat prostředí této hry. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek
Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další
Microsoft na události X019 představil řadu novinek, na něž se nyní podíváme. Jsou tu hry od Obsidian a Rare, novinky pro Project xCloud, Halo: Reach, multiplayerové hry od Obsidian i Ninja Theory a také Wasteland 3. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek