www.svethardware.cz
>
>
>
>

Poslední Intel Itanium končí a s ním nejspíše i celá nadějná architektura

Poslední Intel Itanium končí a s ním nejspíše i celá nadějná architektura
, , aktualita
Už v roce 2017 bylo víceméně jasné, že procesory Itanium končí, neboť série 9700 měla být tou poslední. "Itanic" nyní už s konečnou platností šel ke dnu a budoucnost architektury IA-64 je nejistá. 
K oblíbeným
reklama
Procesory Itanium 9700 "Kittson" byly vypuštěny ke konci první poloviny roku 2017 a už v té době jsme je označovali za labutí píseň své řady, protože Intel neplánoval žádné jejich nástupce. Itanium nepřineslo očekávaný pokrok, a tak muselo jít ke dnu a nyní byla už i série 9700 označena písmeny EOL (end of life). 
 
 
 
Za zmínku stojí také to, že Itania využívala výpočetní model EPIC (Explicitly Parallel Instruction Computing) jako jednodušší a potenciálně rychlejší variantu klasické architektury x86. Ovšem nyní, když se řekne EPIC ve spojení procesory, vybaví se nám spíše EPYC, a sice serverové procesory firmy AMD a možná že výběr tohoto označení byl proveden i proto, aby si AMD trošku zadloubalo ve staré ráně firmy Intel. 
 
Nyní ale samozřejmě stále existují firmy, které čipy Itanium používají a mají na nich postavenou svou IT infrastrukturu. Ty ještě budou mít možnost v rámci "Last Product Discontinuance" zadat poslední objednávky na Itanium 9700, přičemž poslední kusy dle plánu opustí brány Intelu do poloviny roku 2021. 
 
Vypadá to tak, že tím končí jedna nadějná architektura, a sice IA-64, které měla kdysi ambice nahradit 32bitovou x86. Přispěchala ale společnost AMD se svým standardem AMD64, z nějž se postupem času stal x86-64 a ten je dnes jasně dominantní. Vysloužil si to především díky zpětné kompatibilitě, čili schopnosti bez problémů provozovat i 32bitové aplikace, čímž ušetřil firmám po celém světě obrovské finanční prostředky i čas. Intel má AMD64 licencovanou jako EM64T (Extended Memory 64bit Technology), ale jak už bylo uvedeno, tuto technologii standardizoval jako x86-64. 
 
 
Zdroj: Intel (PDF)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů
Elon Musk a jeho společnost SpaceX pořádá soutěž, ve které spolu soupeří vozy pro systém Hyperloop. Pro příští ročník se Musk rozhodl, že vybuduje novou a delší testovací dráhu. Ta by měla být dlouhá deset kilometrů. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch
Origin Big O by se dal marketingovou řečí označit za ultimátní herní stanici, která v sobě kombinuje čtyři platformy, abychom se nemuseli rozhodovat, k čemu se posadíme. Máme tu tak jednak výkonné PC a k němu tři konzole. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů