www.svethardware.cz
>
>
>
>

Poslední Intel Itanium končí a s ním nejspíše i celá nadějná architektura

Poslední Intel Itanium končí a s ním nejspíše i celá nadějná architektura
, , aktualita
Už v roce 2017 bylo víceméně jasné, že procesory Itanium končí, neboť série 9700 měla být tou poslední. "Itanic" nyní už s konečnou platností šel ke dnu a budoucnost architektury IA-64 je nejistá. 
K oblíbeným
reklama
Procesory Itanium 9700 "Kittson" byly vypuštěny ke konci první poloviny roku 2017 a už v té době jsme je označovali za labutí píseň své řady, protože Intel neplánoval žádné jejich nástupce. Itanium nepřineslo očekávaný pokrok, a tak muselo jít ke dnu a nyní byla už i série 9700 označena písmeny EOL (end of life). 
 
 
 
Za zmínku stojí také to, že Itania využívala výpočetní model EPIC (Explicitly Parallel Instruction Computing) jako jednodušší a potenciálně rychlejší variantu klasické architektury x86. Ovšem nyní, když se řekne EPIC ve spojení procesory, vybaví se nám spíše EPYC, a sice serverové procesory firmy AMD a možná že výběr tohoto označení byl proveden i proto, aby si AMD trošku zadloubalo ve staré ráně firmy Intel. 
 
Nyní ale samozřejmě stále existují firmy, které čipy Itanium používají a mají na nich postavenou svou IT infrastrukturu. Ty ještě budou mít možnost v rámci "Last Product Discontinuance" zadat poslední objednávky na Itanium 9700, přičemž poslední kusy dle plánu opustí brány Intelu do poloviny roku 2021. 
 
Vypadá to tak, že tím končí jedna nadějná architektura, a sice IA-64, které měla kdysi ambice nahradit 32bitovou x86. Přispěchala ale společnost AMD se svým standardem AMD64, z nějž se postupem času stal x86-64 a ten je dnes jasně dominantní. Vysloužil si to především díky zpětné kompatibilitě, čili schopnosti bez problémů provozovat i 32bitové aplikace, čímž ušetřil firmám po celém světě obrovské finanční prostředky i čas. Intel má AMD64 licencovanou jako EM64T (Extended Memory 64bit Technology), ale jak už bylo uvedeno, tuto technologii standardizoval jako x86-64. 
 
 
Zdroj: Intel (PDF)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Zemětřesení na Marsu už díky InSight není jen teorie Zemětřesení na Marsu už díky InSight není jen teorie
Sonda InSight americké NASA pobývá na Marsu už řadu měsíců a už dlouho tak naslouchala jeho interiéru, zda z něj nepřijdou nějaké otřesy. Nyní už můžeme říci, že Mars je nejspíše geologicky aktivní planeta.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta
Požáry elektromobilů jsou bedlivě sledovaným tématem. A pokud je to Tesla, tak ještě více. Poslední požár Modelu S se stal v Číně v Šanghaji, kde s sebou hořící auto vzalo ještě další tři blízko stojící.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD Ryzen 5 3400G a 3 3200G jsou v dohledu, jaké budou? AMD Ryzen 5 3400G a 3 3200G jsou v dohledu, jaké budou?
Zrovna včera jsme se podívali na to, jak se v Číně hardwaroví nadšenci už vesele šťourají v APU AMD Ryzen 3 3200G a zkoumají, co má pod pokličkou. Není tak divu, že se můžeme už dozvědět i o jeho specifikacích a opět je tu téma teplovodivé pasty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA znemožnila brzké otestování karet GTX 1650, proč? NVIDIA znemožnila brzké otestování karet GTX 1650, proč?
NVIDIA včera vypustila na trh karty GeForce GTX 1650, ovšem oficiální představení z její strany v podstatě neproběhlo a co víc, znemožněno bylo i brzké otestování karet v rámci nezávislých recenzí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Microsoft nakonec do Windows 10 nezahrne funkci Sets Microsoft nakonec do Windows 10 nezahrne funkci Sets
Už od roku 2017 se mluví o chystané funkci Sets, kterou si Microsoft připravoval jako další vylepšení svého systému Windows 10. Během loňského dubna se jí dočkali Insideři, ale nyní se dozvídáme, že už s ní Microsoft nepočítá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář