www.svethardware.cz
>
>
>
>

Poslední Intel Itanium končí a s ním nejspíše i celá nadějná architektura

Poslední Intel Itanium končí a s ním nejspíše i celá nadějná architektura
, , aktualita
Už v roce 2017 bylo víceméně jasné, že procesory Itanium končí, neboť série 9700 měla být tou poslední. "Itanic" nyní už s konečnou platností šel ke dnu a budoucnost architektury IA-64 je nejistá. 
reklama
Procesory Itanium 9700 "Kittson" byly vypuštěny ke konci první poloviny roku 2017 a už v té době jsme je označovali za labutí píseň své řady, protože Intel neplánoval žádné jejich nástupce. Itanium nepřineslo očekávaný pokrok, a tak muselo jít ke dnu a nyní byla už i série 9700 označena písmeny EOL (end of life). 
 
 
 
Za zmínku stojí také to, že Itania využívala výpočetní model EPIC (Explicitly Parallel Instruction Computing) jako jednodušší a potenciálně rychlejší variantu klasické architektury x86. Ovšem nyní, když se řekne EPIC ve spojení procesory, vybaví se nám spíše EPYC, a sice serverové procesory firmy AMD a možná že výběr tohoto označení byl proveden i proto, aby si AMD trošku zadloubalo ve staré ráně firmy Intel. 
 
Nyní ale samozřejmě stále existují firmy, které čipy Itanium používají a mají na nich postavenou svou IT infrastrukturu. Ty ještě budou mít možnost v rámci "Last Product Discontinuance" zadat poslední objednávky na Itanium 9700, přičemž poslední kusy dle plánu opustí brány Intelu do poloviny roku 2021. 
 
Vypadá to tak, že tím končí jedna nadějná architektura, a sice IA-64, které měla kdysi ambice nahradit 32bitovou x86. Přispěchala ale společnost AMD se svým standardem AMD64, z nějž se postupem času stal x86-64 a ten je dnes jasně dominantní. Vysloužil si to především díky zpětné kompatibilitě, čili schopnosti bez problémů provozovat i 32bitové aplikace, čímž ušetřil firmám po celém světě obrovské finanční prostředky i čas. Intel má AMD64 licencovanou jako EM64T (Extended Memory 64bit Technology), ale jak už bylo uvedeno, tuto technologii standardizoval jako x86-64. 
 
 
Zdroj: Intel (PDF)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Adobe Enhance Detail díky umělé inteligenci zvýší rozlišení o 30 % Adobe Enhance Detail díky umělé inteligenci zvýší rozlišení o 30 %
Aktualizace aplikací od Adobe přinesla několik zajímavých vylepšení. Lightroom CC se dočkal chybějících funkcí z klasické verze a všechny programy pak dostaly funkci Enhance Detail. Ta umožní zvýšit rozlišení snímků až o 30 % díky AI.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Další mohutné investice Intelu, v Irsku to bude 8 miliard dolarů Další mohutné investice Intelu, v Irsku to bude 8 miliard dolarů
V poslední době se dozvídáme o tom, jaké investice v nejbližší době čekají Intel. Mluvilo se již o 11 miliardách v Izraeli, podstatném rozšiřování provozů v Oregonu a nyní to jsou podrobnosti o rovněž již známých investicích v Irsku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA TU116 vyfoceno, je o třetinu menší než TU106 NVIDIA TU116 vyfoceno, je o třetinu menší než TU106
Grafický čip NVIDIA TU116 se uplatní na grafických kartách GeForce GTX 1660 Ti, které očekáváme už za týden. Můžeme se podívat na to, jak velký je tento čip oproti TU106 z karet RTX 2000. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Astronomové našli ve vesmíru příklad kolize celých planet Astronomové našli ve vesmíru příklad kolize celých planet
Je logické, že ve vesmíru dochází i ke kolizím celých planet, ostatně takovým způsobem měl vzniknout i náš Měsíc a v podstatě i Země. Nyní se ale našel příklad takové kolize i mezi exoplanetami. Podívejme se na systém hvězdy Kepler-107. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Deska Soyo s H310C podporuje procesory až do generace Skylake Deska Soyo s H310C podporuje procesory až do generace Skylake
Společnost Soyo, o níž se v dnešní době moc často nedočteme, si připravila velice zajímavou desku s označením H310CM-V3H V2.0. Ta totiž podporuje procesory Intel Core 8. a 9. generace, na čemž by nebylo nic zvláštního, ale také 7. a 6. generace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek