www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Pozor na GeForce GT 1030, některé mají nově jen pomalé DDR4

Pozor na GeForce GT 1030, některé mají nově jen pomalé DDR4
, , aktualita
Grafický čip NVIDIA GeForce GT 1030 představuje naprostý low-end desktopové herní generace Pascal, ale i tak má v oficiálních specifikacích paměti GDDR5. Někteří výrobci grafických karet však začali využívat mnohem pomalejší DDR4.
K oblíbeným
reklama
NVIDIA GeForce GT 1030 je karta stojící nejníže na žebříčku desktopové generace Pascal, ovšem z té už měly nadobro vymizet paměti DDR3 či DDR4, aby byly využity pouze rychlé GDDR5. Čip GT 1030 není s konfigurací 384:24:16 (CUDA:TMU:ROP) žádné herní dělo, ale na občasné hraní postačí, k čemuž mu pomáhá typicky 2 GB paměti GDDR5 na efektivním taktu 6008 MHz, což na 64bitovém rozhraní dělá propustnost 48 GB/s. 
 
 
Někteří výrobci grafických karet však začali paměti GDDR5 vyměňovat za DDR4 a lze jen spekulovat o tom, že tak činí z důvodu nedostatku GDDR5 na trhu, který má za následek vysoké ceny. A u karet v ceně kolem 2000 Kč s daní je pak znát v podstatě každý dolar navíc. 
 
 
Namísto GDDR5 tak začaly firmy jako MSI, Gigabyte a Palit na některých svých modelech nabízet DDR4 pracující efektivně na 2100 MHz a prostým výpočtem dojdeme k tomu, že to dělá propustnost jen 16,8 GB/s. To by se mělo i u tak slabého čipu citelně projevit na celkovém herním výkonu a jen opravdu malou náplastí na bolístku je to, že takové karty mohou mít o cca 10 W nižší spotřebu v maximální zátěži. Krom typu a výsledné propustnosti pamětí se totiž ukazují i nižší takty GPU. 
 
 
Je tak třeba si dát pozor, jakou verzi GeForce GT 1030 kupujete a dobrá zpráva v tomto případě je, že firmy využívají u karet s DDR4 odlišné značení obsahující "D4" přímo v názvu modelu. Na rozdíl od jiných případů tak není třeba zdlouhavě pátrat po tom, zda jde o "plnotučnou" verzi karty, nebo o slabší model. Nicméně i tak je tu jedna známá výjimka, a tou je společnost Palit, která takové označení na krabici nemá. Ovšem v našich obchodech jsou v případě této firmy uváděny snad jen verze, v jejichž popisku přímo jsou uvedeny paměti GDDR5, respektive jde spíše jen o jeden model s označením NE5103000646F. To ale neznamená, že se v nejbližších dnech neobjeví také novinka s DDR4, takže opatrnost je namístě. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla
Dron v blízkosti letadla byl doposud obvykle průšvih a bylo našlápnuto k velkému maléru. Austrian Airlines je ale k letadlům vyšle záměrně. Budou totiž provádět kontroly stavu letadla místo lidských techniků. 
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje? Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje?
Americké Department of Energy (DOE) je organizace, která nechává stavět nejsilnější světové superpočítače a ta si nyní všimla společnosti Cerebras. Ta nedávno zaujala AI čipem s 1,2 biliony tranzistorů, který zabírá v podstatě celý wafer.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí
Společnost QNAP přichází s novou řadou NAS označenou jako TVS-x72N, která má být cenově výhodná, nicméně o levných produktech jistě nemůžeme mluvit. Ostatně tu jsou procesory Core i3 a rychlá síť. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového? Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového?
Na pozorování další mezihvězdní komety je na rozdíl od té první dostatek času, respektive teprve bude, protože jí bude ještě řadu týdnů trvat, než se k nám přiblíží na nejkratší vzdálenost. Astronomové ale na nic nečekají. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Onda B250 D32-D3: 32 SATA portů na jedné desce Onda B250 D32-D3: 32 SATA portů na jedné desce
Společnost Onda nepatří mezi nejznámější výrobce základních desek a takové firmy se obvykle snaží nabídnout i něco speciálního. To zde platí bezezbytku, protože jde o desku přímo posetou SATA porty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář