www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Pozor na GeForce GT 1030, některé mají nově jen pomalé DDR4

Pozor na GeForce GT 1030, některé mají nově jen pomalé DDR4
, , aktualita
Grafický čip NVIDIA GeForce GT 1030 představuje naprostý low-end desktopové herní generace Pascal, ale i tak má v oficiálních specifikacích paměti GDDR5. Někteří výrobci grafických karet však začali využívat mnohem pomalejší DDR4.
K oblíbeným
reklama
NVIDIA GeForce GT 1030 je karta stojící nejníže na žebříčku desktopové generace Pascal, ovšem z té už měly nadobro vymizet paměti DDR3 či DDR4, aby byly využity pouze rychlé GDDR5. Čip GT 1030 není s konfigurací 384:24:16 (CUDA:TMU:ROP) žádné herní dělo, ale na občasné hraní postačí, k čemuž mu pomáhá typicky 2 GB paměti GDDR5 na efektivním taktu 6008 MHz, což na 64bitovém rozhraní dělá propustnost 48 GB/s. 
 
 
Někteří výrobci grafických karet však začali paměti GDDR5 vyměňovat za DDR4 a lze jen spekulovat o tom, že tak činí z důvodu nedostatku GDDR5 na trhu, který má za následek vysoké ceny. A u karet v ceně kolem 2000 Kč s daní je pak znát v podstatě každý dolar navíc. 
 
 
Namísto GDDR5 tak začaly firmy jako MSI, Gigabyte a Palit na některých svých modelech nabízet DDR4 pracující efektivně na 2100 MHz a prostým výpočtem dojdeme k tomu, že to dělá propustnost jen 16,8 GB/s. To by se mělo i u tak slabého čipu citelně projevit na celkovém herním výkonu a jen opravdu malou náplastí na bolístku je to, že takové karty mohou mít o cca 10 W nižší spotřebu v maximální zátěži. Krom typu a výsledné propustnosti pamětí se totiž ukazují i nižší takty GPU. 
 
 
Je tak třeba si dát pozor, jakou verzi GeForce GT 1030 kupujete a dobrá zpráva v tomto případě je, že firmy využívají u karet s DDR4 odlišné značení obsahující "D4" přímo v názvu modelu. Na rozdíl od jiných případů tak není třeba zdlouhavě pátrat po tom, zda jde o "plnotučnou" verzi karty, nebo o slabší model. Nicméně i tak je tu jedna známá výjimka, a tou je společnost Palit, která takové označení na krabici nemá. Ovšem v našich obchodech jsou v případě této firmy uváděny snad jen verze, v jejichž popisku přímo jsou uvedeny paměti GDDR5, respektive jde spíše jen o jeden model s označením NE5103000646F. To ale neznamená, že se v nejbližších dnech neobjeví také novinka s DDR4, takže opatrnost je namístě. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper
Společnost BenQ uvedla na trh dva nové monitory GL2480 a GL2780, které dostávají zajímavý režim ePaper. Monitor by tak měl nabídnout pohodlné čtení a zobrazení velmi podobné elektronickému papíru na elektronických čtečkách knih.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei
Ban na společnost Huawei, který uvalila administrativa Donalda Trumpa, může poškodit nejen tuto čínskou společnost, ale do značné míry poškodit i americké firmy. Proti banu tak už lobuje Intel, Qualcomm nebo Xilinx.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
EU sjednocuje pravidla pro létání s drony EU sjednocuje pravidla pro létání s drony
Aby piloti dronů nemuseli v každé zemi EU zjišťovat, co si mohou a nemohou dovolit, rozhodl se Evropský parlament sjednotit tato pravidla. Ta tak budou ve všech zemích vycházet ze stejných nařízení. Zavádí se speciální zóny i kategorie dronů
Dnes, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Doporučené PC sestavy: červen 2019 Doporučené PC sestavy: červen 2019
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek56 komentářů