www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Přední výrobci RAM obviněni z kartelové dohody

Přední výrobci RAM obviněni z kartelové dohody
, , aktualita
Situace na trhu s paměťmi typu DRAM se zatím nemění a bohužel je taková, že si dnes paměti DDR4 kupujeme za přibližně dvojnásobné ceny než před dvěma lety. Dle nového obvinění za to ale může dohoda firem Samsung, Hynix a Micron. 
K oblíbeným
reklama
Tyto tři společnosti totiž ovládají celkem 96 procent celosvětového trhu s paměťmi DRAM a dle nového obvinění se měly dohodnout na krocích, které v roce 2016 znamenaly postupný růst cen pamětí. Poznamenáno je přitom, že mezi roky 2014 a 15 ceny pamětí klesaly, jak společnosti Samsung, Hynix a Micron nezávisle na sobě navyšovaly své výrobní kapacity, ale poté se měly rozhodnout, že výrobu společně omezí, aby zastavily pokles cen a naopak zajistily jejich růst. To představuje klasický případ kartelové dohody, kvůli němuž trpí především zákazníci. 
 
 
Přímo se tak mluví o "dodávkové disciplíně" a jinými slovy o umělém omezování dodávek pamětí, a to konkrétně pro počítače PC. Na tom se měly jmenované firmy dohodnout a koordinovat svůj postup skrz období předchozích dvou let. Dokonce jsou zaznamenána i veřejná prohlášení, dle nichž žádná z trojice firem neměla v plánu využít omezení dodávek jiné firmy k tomu, aby zkusila ukořistit větší část trhu pro sebe. Tato spolupráce pak měla způsobit zvýšení cen pamětí DRAM na trhu, z čehož profitovaly všechny tři společnosti. 
 
Vznik takové dohody lze považovat za pravděpodobný, však k něčemu podobnému se už v minulosti přiznaly společnosti Hynix, Infineon, Micron, Samsung a Elpida, a to za období let 2003 až 2006. Lze tak říci, že byly pouze oprášeny staré triky, které byly veřejnosti vysvětlovány jako nutný dopad přechodu na nové výrobní technologie v kombinaci s nebývalým zájmem ze strany výrobců mobilních telefonů a serverů. 
 
Už v dohledné době by ale mohl nastat pokles cen paměťových modulů na trhu. Samsung totiž po setkání s čínskou National Development and Reform Commission (NDRC) v únoru souhlasil s tím, aby navýšil výrobní kapacitu pro DRAM a poté najednou, jakoby náhodou, reagovala společnost Hynix, která také ohlásila navýšení výrobní kapacity. To by ostatně byla logická reakce právě v případě kartelové dohody, kde se předpokládá, že musí spolu držet všichni konspirující účastníci, nebo nikdo. 
 
 
Ať dané obvinění podané u kalifornského soudu má, či nemá reálné základy, tak dlouhodobý nárůst cen pamětí DRAM skutečně je podezřelý stejně jako to, že najednou je možné kapacitu navyšovat. Ceny pamětí už v reakci na nové zprávy ze Samsungu a Hynixu zamířily dolů. 
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple uvádí kreditní kartu Apple Card Apple uvádí kreditní kartu Apple Card
Apple se snaží výrazně rozšířit portfolio svých služeb. Jednou z novinek, které byly uvedeny na dnešní keynote, jsou i kreditní karty Apple Card. Ty nabídnou nevídané podmínky a až 3% zpětnou odměnu za nákup.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Hackeři na soutěži hackli Teslu Model 3 a vyhráli ji Hackeři na soutěži hackli Teslu Model 3 a vyhráli ji
Jedním ze sponzorů hackerské soutěže Pwn2Own byla letos i Tesla. Ta slíbila, že komu se podaří prolomit jeden ze systémů vozu, může jej získat. Týmu Fluoroacetate se to povedlo a celkem si i z dalších soutěží odnesl 375 tisíc USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Mars 2020 si přiveze i malou helikoptéru, jak se bude navigovat? Mars 2020 si přiveze i malou helikoptéru, jak se bude navigovat?
Až Mars 2020 odstartuje na cestu, poveze si s sebou i malého pomocníka v podobě helikoptéry. Ta bude první zařízení vyslané na cizí planetu, které (snad) bude schopné opětovného letu a přistání. Jak byla vyřešena navigace?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
ASUS a ASRock zmiňují první desky s čipsetem AMD X570 ASUS a ASRock zmiňují první desky s čipsetem AMD X570
X570 by měl být na rozdíl od předchozích verzí dané řady čipsetů vyvinut samotným AMD a my o něm víme jako zatím o jediném, který přijde po boku desktopových procesorů Ryzen 3000. Nyní už své desky zmiňují dva známí výrobci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft Edge založený na Chromiu se ukázal Microsoft Edge založený na Chromiu se ukázal
Loni v prosinci jsme se dozvěděli, že Microsoft rezignuje na vývoj svého enginu EdgeHTML a raději přejde pod Chromium, což už udělali třeba i vývojáři Opery. Nyní už bylo pomalu na čase, aby se objevila první verze a taky že ano.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře