www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Přední výrobci RAM obviněni z kartelové dohody

Přední výrobci RAM obviněni z kartelové dohody
, , aktualita
Situace na trhu s paměťmi typu DRAM se zatím nemění a bohužel je taková, že si dnes paměti DDR4 kupujeme za přibližně dvojnásobné ceny než před dvěma lety. Dle nového obvinění za to ale může dohoda firem Samsung, Hynix a Micron. 
K oblíbeným
reklama
Tyto tři společnosti totiž ovládají celkem 96 procent celosvětového trhu s paměťmi DRAM a dle nového obvinění se měly dohodnout na krocích, které v roce 2016 znamenaly postupný růst cen pamětí. Poznamenáno je přitom, že mezi roky 2014 a 15 ceny pamětí klesaly, jak společnosti Samsung, Hynix a Micron nezávisle na sobě navyšovaly své výrobní kapacity, ale poté se měly rozhodnout, že výrobu společně omezí, aby zastavily pokles cen a naopak zajistily jejich růst. To představuje klasický případ kartelové dohody, kvůli němuž trpí především zákazníci. 
 
 
Přímo se tak mluví o "dodávkové disciplíně" a jinými slovy o umělém omezování dodávek pamětí, a to konkrétně pro počítače PC. Na tom se měly jmenované firmy dohodnout a koordinovat svůj postup skrz období předchozích dvou let. Dokonce jsou zaznamenána i veřejná prohlášení, dle nichž žádná z trojice firem neměla v plánu využít omezení dodávek jiné firmy k tomu, aby zkusila ukořistit větší část trhu pro sebe. Tato spolupráce pak měla způsobit zvýšení cen pamětí DRAM na trhu, z čehož profitovaly všechny tři společnosti. 
 
Vznik takové dohody lze považovat za pravděpodobný, však k něčemu podobnému se už v minulosti přiznaly společnosti Hynix, Infineon, Micron, Samsung a Elpida, a to za období let 2003 až 2006. Lze tak říci, že byly pouze oprášeny staré triky, které byly veřejnosti vysvětlovány jako nutný dopad přechodu na nové výrobní technologie v kombinaci s nebývalým zájmem ze strany výrobců mobilních telefonů a serverů. 
 
Už v dohledné době by ale mohl nastat pokles cen paměťových modulů na trhu. Samsung totiž po setkání s čínskou National Development and Reform Commission (NDRC) v únoru souhlasil s tím, aby navýšil výrobní kapacitu pro DRAM a poté najednou, jakoby náhodou, reagovala společnost Hynix, která také ohlásila navýšení výrobní kapacity. To by ostatně byla logická reakce právě v případě kartelové dohody, kde se předpokládá, že musí spolu držet všichni konspirující účastníci, nebo nikdo. 
 
 
Ať dané obvinění podané u kalifornského soudu má, či nemá reálné základy, tak dlouhodobý nárůst cen pamětí DRAM skutečně je podezřelý stejně jako to, že najednou je možné kapacitu navyšovat. Ceny pamětí už v reakci na nové zprávy ze Samsungu a Hynixu zamířily dolů. 
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře