www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Překonaly už Windows 10 popularitu sedmiček?

Překonaly už Windows 10 popularitu sedmiček?
, , aktualita
Už nějakou dobu jsme se nepodívali na to, jak se Microsoftu daří rozšiřovat mezi uživateli PC systém Windows 10. Jeho zvyšující se popularita jde především na vrub Windows 7 a je otázka, zda už není vyšší. To záleží na tom, jaké průzkumy sledujeme.
K oblíbeným
reklama
Co se týče rozšíření různých verzí operačních systémů, v tomto ohledu nebudeme mít asi nikdy opravdu přesná data, však nikdo nemůže sledovat každý počítač a zjišťovat, jaký operační systém je na něm nainstalovaný. Není také žádné rovnítko mezi jedním počítačem a jedním systémem, takže co máme k dispozici, jsou odhady na základě různých dat od různých společností. Často ale využíváme informace firmy NetMarketShare, která udává, že Windows 10 jsou instalovány na 27,99 % počítačů po celém světě, zatímco Windows 7 si stále drží vysoký podíl 46,22 %. To jsou přitom čísla, které se týkají všech desktopových operačních systémů včetně různých distribucí Linuxu i Mac OS X. 
 
 
Dle NetMarketShare se tak rozšiřování Windows 10 nezastavilo, ale k podílu Windows 7 má nový systém ještě velice daleko. Windows 8.x oproti tomu fungují jen na 7,06 % počítačů a dávno nepodporované a neaktualizované (až na výjimky jako ransomware) Windows XP už živoří s 5,51 %. 
 
 
Jak ale bylo řečeno, záleží na tom, jaký průzkum si vezmeme jako zdroj informací o rozšířenosti daného systému. Pokud jde o StatCounter sledující čistě jen systémy Windows, ale včetně mobilního Windows Phone, pak mají Windows 10 podíl 39,3 %, a to už je blízko ke 43,99 % drženým systémem Windows 7. Trend je navíc takový, že ještě do konce roku by se křivky ukazující vývoj podílů měly protnout. Windows 8.x se pak dle StatCounter drží na 11,65 % a Windows XP mají jen 4,19 %. 
 
A pak tu máme samotný Microsoft. Ta má zcela nepřekvapivě takové údaje, které nahrávají právě systému Windows 10, neboť ten měl překonat popularitu Windows 7 už v srpnu 2016 se 43 % podílu. Od té doby měl dle Microsoftu podíl W10 narůst na 47 % a W7 klesnout na 39 %, ale to už jsou starší údaje z letošního února, takže letos by to mělo být ještě mnohem lepší. 
 
 
reklama
Nejnovější články
Specifikace PCIe 6.0 jsou ve verzi 0.5, příští rok budou dokončeny Specifikace PCIe 6.0 jsou ve verzi 0.5, příští rok budou dokončeny
Dlouhé roky jsme si vystačili s rozhraním PCIe 3.0 a popravdě řečeno, většina uživatelů ani nemá důvod chtít novější PCIe 4.0. Nejde ovšem pouze o PC, které může z rychlejšího PCIe těžit, respektive PC jsou v tomto ohledu spíše na okraji zájmu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nové fámy o Ampere: obrovské 7nm čipy s dvojnásobkem CUDA na jeden SM Nové fámy o Ampere: obrovské 7nm čipy s dvojnásobkem CUDA na jeden SM
NVIDIA by mohla už přibližně za měsíc představit svou novou grafickou architekturu a s ní i konkrétní produkty. Podívejme se tak na to, co se říká o údajném 7nm čipu GA100, čili vlajkovém modelu generace Ampere. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce NOW nově ztrácí i Bethesdu, až na jediný titul GeForce NOW nově ztrácí i Bethesdu, až na jediný titul
Takovýto úvod do provozu služba GeForce NOW rozhodně nepotřebovala. Krátce po jejím spuštění byla zákazníkům upřena nabídka firmy Activision Blizzard a nyní se nově stahuje i Bethesda, a to až na jeden titul. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple chce zakázat prodej knihy bývalého zaměstnance, prý prozrazuje příliš Apple chce zakázat prodej knihy bývalého zaměstnance, prý prozrazuje příliš
Společnost Apple vůbec není spokojena se zahájením prodeje knihy App Store Confidental od Tom Sadowskiho, bývalého vedoucího App Store. Podle ní prozrazuje obchodní tajemství a žádá stažení knihy z obchodů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Shopify se připojuje ke kryptoměně Libra od Facebooku, zatímco jiní utíkají Shopify se připojuje ke kryptoměně Libra od Facebooku, zatímco jiní utíkají
Kryptoměnu Libra od Facebooku, resp. jeho dceřinné společnosti Calibra, zpočátku podporovalo velké množství zavedených společností. Mnoho se však od projektu odvrátilo. Shopify jde proti proudu a naopak se připojuje.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala