www.svethardware.cz
>
>
>
>

Přetaktování AMD Ryzen 3000: kvůli automatice není moc prostoru na manuální OC

Přetaktování AMD Ryzen 3000: kvůli automatice není moc prostoru na manuální OC
, , aktualita
Robert Hallock, Senior Technical Marketing Manager z firmy AMD, nám potvrzuje to, co je patrné z různých recenzí. Ryzen 3000 nejsou zrovna vhodný materiál pro pokusy o přetaktování, a to kvůli nabízeným funkcím. 
K oblíbeným
reklama
Hlavní zpráva, kterou nám nyní potvrzuje i Robert Hallock z AMD, je tedy ta, že Ryzen 3000 obecně neposkytují velký prostor pro manuální pokusy o přetaktování. Tyto procesory jsou totiž vybaveny automaticky pracujícími funkcemi, které se už samy starají o to, aby byl nastaven co nejvyšší možný takt s ohledem na napájení i chlazení. 
 
 
Robert Hallock mluvil především o funkci Precision Boost 2, která má to vše na svědomí a ostatně na to, jak pracuje, jsme se mohli podívat i včera v aktualitě o Ryzen 9 3900X na desce s čipsetem B350. Takováto deska v ceně pod 2000 Kč má oproti hi-end modelům s X570 slabší systém napájení, což se projevilo na taktech, jak ukazuje následující graf. 
 
 
Robert Hallock k tomu všemu na Redditu uvedl, že základní informace o chování funkce Precision Boost 2 byly sděleny veřejnosti už v listopadu roku 2017. Jde o stejnou funkci, která funguje už v procesorech Ryzen 2000 a umožňuje dosáhnout až 4,3 GHz při lehké a 4 GHz při těžké zátěži. V tom od té doby nenastala žádná změna. 
 
Precision Boost 2 si tak stanovuje křivku s ohledem na počet zatížených jader v jedné ose a dosažitelný takt v druhé ose a obecně se snaží dosáhnout co nejvyššího výkonu. AMD se přitom snažilo maximalizovat výkon svých procesorů provozovaných už na výchozí nastavení, a proto může i plně zatížený procesor pracovat na frekvenci o stovky megahertz vyšší, než jakou uvádí specifikace jako základ. 
 
Tudíž opravdu nemáme očekávat, že si manuálním přetaktováním procesorů Ryzen nějak moc pomůžeme. K tomu se chce dodat, že to samozřejmě platí jen pro běžné sestavy vybavené běžnými chladiči, nejde o pokusy s tekutým dusíkem nebo s aktivně chladicími okruhy.
 
Z testů pak také vyplývá, že ten, komu skutečně nejde o každý megahertz, udělá lépe, když aktivuje Precision Boost 2 a zvolí si rychlé paměti (reálně až DDR4-3600 či 3733), což popožene i propustnost sběrnice Infinity Fabric, která obvykle pracuje na fyzickém taktu pamětí. 
 
V případě procesorů Ryzen 3000 lze očekávat, že ty lepší dosáhnou při zatížení všech jader taktu 4,3 GHz při manuálním přetaktování, ale možná také jen 4,2 GHz. Uvidíme také, co AMD dokáže s další generací 7nm procesorů, ostatně 7nm procesy mají možnost se zlepšovat, i když to je otázka. Nastupuje totiž technologie EUV a my jsme se už dozvěděli, že takový 7nm proces s EUV bude velice odlišný od dnes využívaného 7nm DUV. Podobný bude spíše 6nm proces, ale je otázka, co se AMD vůbec rozhodne v příští generaci využít. To v případě NVIDIE a jejího Amper už máme jasno, bude to 7nm EUV od Samsungu
 
Zdroj: TechSpot


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Včera, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Včera, aktualita, Milan Šurkala