www.svethardware.cz
>
>
>
>

Přetaktování AMD Ryzen 3000: kvůli automatice není moc prostoru na manuální OC

Přetaktování AMD Ryzen 3000: kvůli automatice není moc prostoru na manuální OC
, , aktualita
Robert Hallock, Senior Technical Marketing Manager z firmy AMD, nám potvrzuje to, co je patrné z různých recenzí. Ryzen 3000 nejsou zrovna vhodný materiál pro pokusy o přetaktování, a to kvůli nabízeným funkcím. 
K oblíbeným
reklama
Hlavní zpráva, kterou nám nyní potvrzuje i Robert Hallock z AMD, je tedy ta, že Ryzen 3000 obecně neposkytují velký prostor pro manuální pokusy o přetaktování. Tyto procesory jsou totiž vybaveny automaticky pracujícími funkcemi, které se už samy starají o to, aby byl nastaven co nejvyšší možný takt s ohledem na napájení i chlazení. 
 
 
Robert Hallock mluvil především o funkci Precision Boost 2, která má to vše na svědomí a ostatně na to, jak pracuje, jsme se mohli podívat i včera v aktualitě o Ryzen 9 3900X na desce s čipsetem B350. Takováto deska v ceně pod 2000 Kč má oproti hi-end modelům s X570 slabší systém napájení, což se projevilo na taktech, jak ukazuje následující graf. 
 
 
Robert Hallock k tomu všemu na Redditu uvedl, že základní informace o chování funkce Precision Boost 2 byly sděleny veřejnosti už v listopadu roku 2017. Jde o stejnou funkci, která funguje už v procesorech Ryzen 2000 a umožňuje dosáhnout až 4,3 GHz při lehké a 4 GHz při těžké zátěži. V tom od té doby nenastala žádná změna. 
 
Precision Boost 2 si tak stanovuje křivku s ohledem na počet zatížených jader v jedné ose a dosažitelný takt v druhé ose a obecně se snaží dosáhnout co nejvyššího výkonu. AMD se přitom snažilo maximalizovat výkon svých procesorů provozovaných už na výchozí nastavení, a proto může i plně zatížený procesor pracovat na frekvenci o stovky megahertz vyšší, než jakou uvádí specifikace jako základ. 
 
Tudíž opravdu nemáme očekávat, že si manuálním přetaktováním procesorů Ryzen nějak moc pomůžeme. K tomu se chce dodat, že to samozřejmě platí jen pro běžné sestavy vybavené běžnými chladiči, nejde o pokusy s tekutým dusíkem nebo s aktivně chladicími okruhy.
 
Z testů pak také vyplývá, že ten, komu skutečně nejde o každý megahertz, udělá lépe, když aktivuje Precision Boost 2 a zvolí si rychlé paměti (reálně až DDR4-3600 či 3733), což popožene i propustnost sběrnice Infinity Fabric, která obvykle pracuje na fyzickém taktu pamětí. 
 
V případě procesorů Ryzen 3000 lze očekávat, že ty lepší dosáhnou při zatížení všech jader taktu 4,3 GHz při manuálním přetaktování, ale možná také jen 4,2 GHz. Uvidíme také, co AMD dokáže s další generací 7nm procesorů, ostatně 7nm procesy mají možnost se zlepšovat, i když to je otázka. Nastupuje totiž technologie EUV a my jsme se už dozvěděli, že takový 7nm proces s EUV bude velice odlišný od dnes využívaného 7nm DUV. Podobný bude spíše 6nm proces, ale je otázka, co se AMD vůbec rozhodne v příští generaci využít. To v případě NVIDIE a jejího Amper už máme jasno, bude to 7nm EUV od Samsungu
 
Zdroj: TechSpot


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office
Bezpečnostní výzkumník Patrick Wardle, který kdysi pracoval v NSA, objevil chybu v operačním systému macOS i kancelářském balíku Microsoft Office. Spolu dokázaly nabídnout hackerům cestu do systému.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
7.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře
Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0 Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0
Gigabyte představil nový HPC server, který využívá služeb výkonného 64jádrového procesoru AMD EPYC 7H12 i několika GPU, např. NVIDIA Ampere A100. To vše navíc doplňuje podpora rychlého rozhraní PCIe 4.0.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala