Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Přetaktování AMD Ryzen 3000: kvůli automatice není moc prostoru na manuální OC

12.7.2019, Jan Vítek, aktualita
Přetaktování AMD Ryzen 3000: kvůli automatice není moc prostoru na manuální OC
Robert Hallock, Senior Technical Marketing Manager z firmy AMD, nám potvrzuje to, co je patrné z různých recenzí. Ryzen 3000 nejsou zrovna vhodný materiál pro pokusy o přetaktování, a to kvůli nabízeným funkcím. 
Hlavní zpráva, kterou nám nyní potvrzuje i Robert Hallock z AMD, je tedy ta, že Ryzen 3000 obecně neposkytují velký prostor pro manuální pokusy o přetaktování. Tyto procesory jsou totiž vybaveny automaticky pracujícími funkcemi, které se už samy starají o to, aby byl nastaven co nejvyšší možný takt s ohledem na napájení i chlazení. 
 
 
Robert Hallock mluvil především o funkci Precision Boost 2, která má to vše na svědomí a ostatně na to, jak pracuje, jsme se mohli podívat i včera v aktualitě o Ryzen 9 3900X na desce s čipsetem B350. Takováto deska v ceně pod 2000 Kč má oproti hi-end modelům s X570 slabší systém napájení, což se projevilo na taktech, jak ukazuje následující graf. 
 
 
Robert Hallock k tomu všemu na Redditu uvedl, že základní informace o chování funkce Precision Boost 2 byly sděleny veřejnosti už v listopadu roku 2017. Jde o stejnou funkci, která funguje už v procesorech Ryzen 2000 a umožňuje dosáhnout až 4,3 GHz při lehké a 4 GHz při těžké zátěži. V tom od té doby nenastala žádná změna. 
 
Precision Boost 2 si tak stanovuje křivku s ohledem na počet zatížených jader v jedné ose a dosažitelný takt v druhé ose a obecně se snaží dosáhnout co nejvyššího výkonu. AMD se přitom snažilo maximalizovat výkon svých procesorů provozovaných už na výchozí nastavení, a proto může i plně zatížený procesor pracovat na frekvenci o stovky megahertz vyšší, než jakou uvádí specifikace jako základ. 
 
Tudíž opravdu nemáme očekávat, že si manuálním přetaktováním procesorů Ryzen nějak moc pomůžeme. K tomu se chce dodat, že to samozřejmě platí jen pro běžné sestavy vybavené běžnými chladiči, nejde o pokusy s tekutým dusíkem nebo s aktivně chladicími okruhy.
 
Z testů pak také vyplývá, že ten, komu skutečně nejde o každý megahertz, udělá lépe, když aktivuje Precision Boost 2 a zvolí si rychlé paměti (reálně až DDR4-3600 či 3733), což popožene i propustnost sběrnice Infinity Fabric, která obvykle pracuje na fyzickém taktu pamětí. 
 
V případě procesorů Ryzen 3000 lze očekávat, že ty lepší dosáhnou při zatížení všech jader taktu 4,3 GHz při manuálním přetaktování, ale možná také jen 4,2 GHz. Uvidíme také, co AMD dokáže s další generací 7nm procesorů, ostatně 7nm procesy mají možnost se zlepšovat, i když to je otázka. Nastupuje totiž technologie EUV a my jsme se už dozvěděli, že takový 7nm proces s EUV bude velice odlišný od dnes využívaného 7nm DUV. Podobný bude spíše 6nm proces, ale je otázka, co se AMD vůbec rozhodne v příští generaci využít. To v případě NVIDIE a jejího Amper už máme jasno, bude to 7nm EUV od Samsungu
 
Zdroj: TechSpot