www.svethardware.cz
>
>

Přetížený internet: Švýcarsko zvažuje zákaz streamovaného videa

Přetížený internet: Švýcarsko zvažuje zákaz streamovaného videa
, , aktualita
Internetová síť švýcarského operátora Swisscom se potýká s přetížením, společnost proto apeluje na své zákazníky, aby se chovali ohleduplně. Úřady již připravily opatření, pomocí kterých by mohly v kritické situaci zakázat streamovaná videa.
K oblíbeným
reklama
Švýcarsko bylo pandemií nového typu koronaviru zasaženo poměrně silně a po dalším výrazném nárůstu počtu nakažených vláda tento týden zavedla radikální opatření, jako je uzavření všech škol, obchodů (s výjimkou lékáren a potravin), restaurací nebo kulturních a rekreačních zařízení. Značná část firem navíc svým zaměstnancům doporučila nebo nařídila práci z domova. Pro ukrácení volného času i kvůli pracovním povinnostem proto velká část Švýcarů používá internet, ale jak se ukázalo, tamní síť není na takový nápor připravena. Národní operátor Swisscom se v pondělí potýkal s rozsáhlým výpadkem sítě pro telefonní hovory způsobeným až trojnásobným počtem hovorů, ale podobný problém by mohl údajně postihnout také datovou síť.
 
 

Chovejte se ohleduplně, žádají operátoři

 
Kapacity infrastruktury v alpské zemi sice stále mají rezervy, ale jsou v tuto chvíli poměrně napjaté, a společnost proto žádá své zákazníky, aby byli při používání internetu ohleduplní. „Intenzivně pracujeme na rozšiřování kapacity a žádáme naše zákazníky, aby telekomunikační sítě používali přiměřeným a odpovědným způsobem,“ uvedl Swisscom. Zatímco běžné prohlížení webových stránek nebo používání pracovních aplikací neznamená pro internetový provoz takové zatížení, v případě online her nebo streamovaného videa už dochází k přenosu velkého množství dat. Ačkoliv nemáme konkrétní data pro Švýcarsko, z celosvětového hlediska byl v roce 2019 samotný Netflix zodpovědný za 15 % internetového provozu, dalších 13 % zabírala různá video streamovaná přes HTTP a více než 11 % YouTube.
 
 
Ačkoliv datová síť nabízí ještě určitou rezervu, chování zákazníků nelze s jistotou předvídat, proto se mohou vyskytnou krátkodobé výpadky. V případě problémů plánuje Swisscom upřednostňovat firemní zákazníky, kteří nabízejí důležité služby pro chod státu. Federální vláda, která tento týden jednala s telekomunikačními společnostmi, údajně připravila nástroje, jak postupovat v případě přetížení. Hodlá v takovém případě zakázat datově náročné služby, jako je právě streamované video, důležité je totiž udržet dostatečnou kapacitu pro klíčové služby a přístup k základním informacím.
 
 

Videa a hry až mimo pracovní dobu

 
Obdobný problém řeší také Španělsko, kde byla nařízena celostátní karanténa. Datová infrastruktura země se přitom řadí k velmi vyspělým, z pohledu propojení domácností optickými kabely patří spolu se skandinávskými a pobaltskými státy ke špičce v Evropě, daleko před Švýcarskem. Španělští poskytovatelé připojení žádají uživatele, aby během běžných pracovních hodin vyhradili kapacitu pro ty, kteří používají internet k práci nebo e-learningu. Během špičky by si proto měli odpustit online videohry nebo sledování videí. Před stažením velkých souborů by měli každý zvážit, zda jej opravdu potřebuje.  A před uskutečněním hovoru doporučují místo mobilních nebo internetových služeb použít pevnou linku.
 
Zdroj: Nzz.ch


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti
Známý leaker vystupující jako wjm47196 přinesl zprávu, že má osobně již potvrzené kapacity pamětí výkonných GeForce RTX nové generace, které využijí široké paměťové sběrnice. Má jít o 24, 20 a 10 GB, což si zcela jistě zaslouží vysvětlení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie
Koronavirová pandemie se podepsala i na Mozille, která už nějakou dobu mění obchodní strategii. COVID-19 si ale vyžádal urgentní reakci a obchodní model se musí změnit rychleji a výrazněji. Prvním krokem je propuštění 250 zaměstnanců.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci
Společnost Nuvia byla založena třemi bývalými pracovníky firmy Apple teprve loni a jak napovídá její vlastní název i označení prvního procesoru, jejím cílem je vytvořit zcela nový procesorový design. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování
Síť seizmometrů měřících zemětřesení a varujících před ním je hodně drahá a Google ji chce velmi zlevnit a rozšířit. Stačit k tomu budou vestavěné akcelerometry v telefonech s operačním systémem Android.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor
S herními monitory, které disponují 34palcovými prohnutými obrazovkami s poměrem stran 21:9 se v poslední době roztrhl pytel. Svůj model nedávno představilo i Xiaomi a nyní tu máme novinku od Gigabyte. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář