www.svethardware.cz
>
>

Přetížený internet: Švýcarsko zvažuje zákaz streamovaného videa

Přetížený internet: Švýcarsko zvažuje zákaz streamovaného videa
, , aktualita
Internetová síť švýcarského operátora Swisscom se potýká s přetížením, společnost proto apeluje na své zákazníky, aby se chovali ohleduplně. Úřady již připravily opatření, pomocí kterých by mohly v kritické situaci zakázat streamovaná videa.
K oblíbeným
reklama
Švýcarsko bylo pandemií nového typu koronaviru zasaženo poměrně silně a po dalším výrazném nárůstu počtu nakažených vláda tento týden zavedla radikální opatření, jako je uzavření všech škol, obchodů (s výjimkou lékáren a potravin), restaurací nebo kulturních a rekreačních zařízení. Značná část firem navíc svým zaměstnancům doporučila nebo nařídila práci z domova. Pro ukrácení volného času i kvůli pracovním povinnostem proto velká část Švýcarů používá internet, ale jak se ukázalo, tamní síť není na takový nápor připravena. Národní operátor Swisscom se v pondělí potýkal s rozsáhlým výpadkem sítě pro telefonní hovory způsobeným až trojnásobným počtem hovorů, ale podobný problém by mohl údajně postihnout také datovou síť.
 
 

Chovejte se ohleduplně, žádají operátoři

 
Kapacity infrastruktury v alpské zemi sice stále mají rezervy, ale jsou v tuto chvíli poměrně napjaté, a společnost proto žádá své zákazníky, aby byli při používání internetu ohleduplní. „Intenzivně pracujeme na rozšiřování kapacity a žádáme naše zákazníky, aby telekomunikační sítě používali přiměřeným a odpovědným způsobem,“ uvedl Swisscom. Zatímco běžné prohlížení webových stránek nebo používání pracovních aplikací neznamená pro internetový provoz takové zatížení, v případě online her nebo streamovaného videa už dochází k přenosu velkého množství dat. Ačkoliv nemáme konkrétní data pro Švýcarsko, z celosvětového hlediska byl v roce 2019 samotný Netflix zodpovědný za 15 % internetového provozu, dalších 13 % zabírala různá video streamovaná přes HTTP a více než 11 % YouTube.
 
 
Ačkoliv datová síť nabízí ještě určitou rezervu, chování zákazníků nelze s jistotou předvídat, proto se mohou vyskytnou krátkodobé výpadky. V případě problémů plánuje Swisscom upřednostňovat firemní zákazníky, kteří nabízejí důležité služby pro chod státu. Federální vláda, která tento týden jednala s telekomunikačními společnostmi, údajně připravila nástroje, jak postupovat v případě přetížení. Hodlá v takovém případě zakázat datově náročné služby, jako je právě streamované video, důležité je totiž udržet dostatečnou kapacitu pro klíčové služby a přístup k základním informacím.
 
 

Videa a hry až mimo pracovní dobu

 
Obdobný problém řeší také Španělsko, kde byla nařízena celostátní karanténa. Datová infrastruktura země se přitom řadí k velmi vyspělým, z pohledu propojení domácností optickými kabely patří spolu se skandinávskými a pobaltskými státy ke špičce v Evropě, daleko před Švýcarskem. Španělští poskytovatelé připojení žádají uživatele, aby během běžných pracovních hodin vyhradili kapacitu pro ty, kteří používají internet k práci nebo e-learningu. Během špičky by si proto měli odpustit online videohry nebo sledování videí. Před stažením velkých souborů by měli každý zvážit, zda jej opravdu potřebuje.  A před uskutečněním hovoru doporučují místo mobilních nebo internetových služeb použít pevnou linku.
 
Zdroj: Nzz.ch


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama
Rover Perseverance se zatím na Marsu nehnul ani o kousek, neboť NASA jej po přistání ještě testuje a také zkoumá jeho okolí. Můžeme se ale podívat na to, jaký portrét své rodinky si rover přivezl s sebou a co se nachází v jeho okolí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby
Ethereum 2.0, čili Ethereum Improvement Proposal #1559 (nebo zkráceně EIP-1559) je katastrofa řítící se na těžaře této kryptoměny, kteří by ji přirozeně chtěli zcela zablokovat, což se ovšem asi nestane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře