www.svethardware.cz
>
>

Přetížený internet: Švýcarsko zvažuje zákaz streamovaného videa

Přetížený internet: Švýcarsko zvažuje zákaz streamovaného videa
, , aktualita
Internetová síť švýcarského operátora Swisscom se potýká s přetížením, společnost proto apeluje na své zákazníky, aby se chovali ohleduplně. Úřady již připravily opatření, pomocí kterých by mohly v kritické situaci zakázat streamovaná videa.
K oblíbeným
reklama
Švýcarsko bylo pandemií nového typu koronaviru zasaženo poměrně silně a po dalším výrazném nárůstu počtu nakažených vláda tento týden zavedla radikální opatření, jako je uzavření všech škol, obchodů (s výjimkou lékáren a potravin), restaurací nebo kulturních a rekreačních zařízení. Značná část firem navíc svým zaměstnancům doporučila nebo nařídila práci z domova. Pro ukrácení volného času i kvůli pracovním povinnostem proto velká část Švýcarů používá internet, ale jak se ukázalo, tamní síť není na takový nápor připravena. Národní operátor Swisscom se v pondělí potýkal s rozsáhlým výpadkem sítě pro telefonní hovory způsobeným až trojnásobným počtem hovorů, ale podobný problém by mohl údajně postihnout také datovou síť.
 
 

Chovejte se ohleduplně, žádají operátoři

 
Kapacity infrastruktury v alpské zemi sice stále mají rezervy, ale jsou v tuto chvíli poměrně napjaté, a společnost proto žádá své zákazníky, aby byli při používání internetu ohleduplní. „Intenzivně pracujeme na rozšiřování kapacity a žádáme naše zákazníky, aby telekomunikační sítě používali přiměřeným a odpovědným způsobem,“ uvedl Swisscom. Zatímco běžné prohlížení webových stránek nebo používání pracovních aplikací neznamená pro internetový provoz takové zatížení, v případě online her nebo streamovaného videa už dochází k přenosu velkého množství dat. Ačkoliv nemáme konkrétní data pro Švýcarsko, z celosvětového hlediska byl v roce 2019 samotný Netflix zodpovědný za 15 % internetového provozu, dalších 13 % zabírala různá video streamovaná přes HTTP a více než 11 % YouTube.
 
 
Ačkoliv datová síť nabízí ještě určitou rezervu, chování zákazníků nelze s jistotou předvídat, proto se mohou vyskytnou krátkodobé výpadky. V případě problémů plánuje Swisscom upřednostňovat firemní zákazníky, kteří nabízejí důležité služby pro chod státu. Federální vláda, která tento týden jednala s telekomunikačními společnostmi, údajně připravila nástroje, jak postupovat v případě přetížení. Hodlá v takovém případě zakázat datově náročné služby, jako je právě streamované video, důležité je totiž udržet dostatečnou kapacitu pro klíčové služby a přístup k základním informacím.
 
 

Videa a hry až mimo pracovní dobu

 
Obdobný problém řeší také Španělsko, kde byla nařízena celostátní karanténa. Datová infrastruktura země se přitom řadí k velmi vyspělým, z pohledu propojení domácností optickými kabely patří spolu se skandinávskými a pobaltskými státy ke špičce v Evropě, daleko před Švýcarskem. Španělští poskytovatelé připojení žádají uživatele, aby během běžných pracovních hodin vyhradili kapacitu pro ty, kteří používají internet k práci nebo e-learningu. Během špičky by si proto měli odpustit online videohry nebo sledování videí. Před stažením velkých souborů by měli každý zvážit, zda jej opravdu potřebuje.  A před uskutečněním hovoru doporučují místo mobilních nebo internetových služeb použít pevnou linku.
 
Zdroj: Nzz.ch


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon příští měsíc vydá 2 hry, chystá i konkurenci pro Google Stadia Amazon příští měsíc vydá 2 hry, chystá i konkurenci pro Google Stadia
Amazon se chce vrhnout do světa streamovaných her a připravuje novou službu, která nese interní název Project Tempo. V květnu by měla společnost konečně vydat dvojici her od svých vlastních studií: Crucible a New World.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
SK Hynix začne letos s masovou produkcí DDR5, do budoucna chystá DDR5-8400 SK Hynix začne letos s masovou produkcí DDR5, do budoucna chystá DDR5-8400
Společnost SK Hynix pohovořila více o svých modulech DDR5. Ty by chtěla masově vyrábět už letos a počítá se s opravdu velmi vysokými rychlostmi. V plánu jsou do budoucna čipy podporující až DDR5-8400.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Comet Lake-H jsou tu, co nabízí oproti předchozí generaci? Comet Lake-H jsou tu, co nabízí oproti předchozí generaci?
Intel vypustil na trh hlavní rodinu mobilních procesorů generace Comet Lake, která nám může napovědět i to, co nás čeká od desktopových modelů. Comet Lake-H nabídnou až osm jader na taktu stoupajícím k 5,3 GHz. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
NVIDIA Advanced Optimus: G-Sync konečně pracuje s technologií Optimus NVIDIA Advanced Optimus: G-Sync konečně pracuje s technologií Optimus
Vedle Dynamic Boost tu máme i další technologickou novinku od NVIDIE, a sice Advanced Optimus. V podstatě lze říci, že jde o spojení technologií G-Sync a Optimus, čili že synchronizace bude už konečně fungovat se zapnutým Optimem. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA osvětluje novou technologii Dynamic Boost NVIDIA osvětluje novou technologii Dynamic Boost
Společnosti NVIDIA a AMD mívají pozoruhodně podobné nápady, co se týče technologií, což se ukazuje i nyní. NVIDIA Dynamic Boost je totiž obdoba technologie SmarShift, kterou AMD představilo v rámci Ryzen Mobile 4000. 
Včera, aktualita, Jan Vítek