reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude?

15.9.2019, Jan Vítek, aktualita
Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude?
PC systémy virtuální reality tvoří stále spíše jen okrajový trh a zatím nic nenapovídá tomu, že by se to mohlo brzy zlepšit. Tuto oblast je však zajímavé přinejmenším sledovat, respektive její vývoj a ten zajistí i nový HTC Vive Cosmos.
HTC Vive Cosmos představuje další generaci VR headsetů pro PC připojených pomocí kabelů, takže jde o herní model, od nějž očekáváme především vysokou kvalitu zobrazení, sledování polohy a zkrátka všeho. Máme tu tak displeje s vyšším rozlišením, sledováním polohy v 6DoF pomocí šesti kamer a interních senzorů, čili bez potřeby externě rozestavěných senzorů, nižší hmotnost a také nově pojaté ovladače do rukou. Tento headset si už můžeme předobjednávat, nicméně reálná dostupnost nastane na začátku října. 
 
 
Vive Cosmos byl představen už letos na CES, a tak víme, že nabídne pro každé oko rozlišení 1440 x 1700 na 3,4" RGB LCD displeji (kombinovaně tedy 2880 x 1700) s obnovovací frekvencí 90 Hz a celkovým úhlem pohledu 110 stupňů. HTC však mlčelo o tom, jaké se dočkáme optiky, i když se mluvilo o tom, že se stále budou využívat Fresnelovy čočky a to se nyní potvrzuje. Pro připojení headsetu k PC využijeme jednak DisplayPort 1.2 a pak u USB 3.0, popřípadě si budeme moci dokoupit pro bezdrátové připojení adaptér s rozhraním WiGig.   
 
 
Šestiosé sledování polohy zde zajistí krom šesti kamer také G-senzor a gyroskop, což znamená oproti Vive a Vive Pro značné ulehčení a urychlení při zprovoznění. Před každým použitím tak nebudeme muset kolem sebe rozmisťovat senzory a provádět kalibraci celého systému. 
 
 
Máme tu také nové ovladače do rukou, jejichž pohyb a polohu si bude pochopitelně hlídat samotný headset. Ovladače samotné nesou dotykovou plošku, dvě tlačítka, spoušť, malý joystick, bumper a grip button, obvyklou to výbavu podobných ovladačů pro VR. Napájení zde však zajistí dvojice baterií AA, takže dobíjení není možné, leda snad pomocí vlastních dobíjecích tužkových baterií, které ale i tak bude nutné měnit. 
 
 
 
Zajímavé je to, že přední panel je možné snadno odpojit a případně vyměnit za jiný, což umožní provést případný pozdější hardwarový upgrade. Jak ukazuje fotografie černého panelu označeného za Vive Cosmos External Tracking Mod, už nyní je jeden náhradní k dispozici a ten konkrétně umožní polohu headsetu nechat sledovat pomocí základových stanic Lighthouse systému SteamVR, což ovšem znamená, že v takovém případě nám budou ovladače pro Cosmos k ničemu.
 
 
 
HTC Vive Cosmos VR přijde na trh 3. října za základní cenu 699 USD. 
 
Zdroj: Anandtech


reklama
reklama