www.svethardware.cz
>
>
>
>

Přichází první procesor x86 s taktem přes 5GHz: výroční Core i7-8086K

Přichází první procesor x86 s taktem přes 5GHz: výroční Core i7-8086K
, , aktualita
O procesoru Core i7-8086K už jsme slyšeli před řadou týdnů. Nyní je zde a Intel jím oslaví 40 let od uvedení procesoru 8086 na trh. Oslava je to řádná, protože nový procesor bude první x86 s taktem přes 5 GHz.
K oblíbeným
reklama
Core i7-8086K tak už konečně brzy přijde na trh jako oslava 40 let po vypuštění vůbec prvního procesoru x86, což byl Intel 8086. Ten byl představen právě v polovině roku 1978 a dostal se do původních počítačů IBM PC. Odstartovala tak éra PC, která nám v posledních letech poněkud uvadá, ale i tak si dnes v podstatě už nedokážeme představit moderní život bez těchto počítačů, ať už jde o stroje pro zábavu, práci, administraci, atd. Člověk, který nežije rovnou životem poustevníka, tak s počítači PC přichází více či méně pravidelně do styku, ať už jako uživatel, nebo návštěvník úřadu. 
 
 
Nyní nám počátek této éry oslaví procesor Core i7-8086K, který bude na pár měsíců představovat to nejlepší, co Intel může nabídnout v rámci desktopové generace Coffee Lake. Dal si tak jistě řádně záležet na tom, aby mohl prohlásit, že tento procesor je první 5GHz model x86. To se však netýká základního taktu, ale maximálního taktu, který je 5,1 GHz. Nejvíce se tomu přiblížil AMD FX-9590 s maximálním taktem rovných 5 GHz.
 
Mohli bychom sice skrytě doufat, že Intel na základním taktu bude alespoň atakovat 5 GHz, však i šestijádrové Coffee Lake-S toho jsou při přetaktování schopny, a to celkem snadno. To je ale něco jiného než nabízet procesory se zaručeným taktem, na němž musí být stabilní. 
 
Nutno ale říci, že 4 GHz bude skutečně základní takt procesoru Core i7-8086K, zatímco model Core i7-8700K, dosavadní nejlepší model řady Coffee Lake-S, začíná na 3,7 GHz. V praxi se má ale jeho takt při zatížení šesti jader pohybovat výrazně výše, a to kolem 4,3 GHz. 8700K také končí na 4,7 GHz, takže nový 8086K by na tom měl vždy být o 300 až 400 MHz lépe. 
 
Jinak jde o rovněž o 14nm Coffee Lake-S (přesněji 14nm++) pro LGA 1151 vybavený 12 MB paměti L3 cache a také grafickým čipem Ultra HD Graphics 630. TDP přitom zůstalo stejné, a sice 95W. 
 
 
Nejde tak o nic zvláštního, na co bychom potřebovali zvláštní desky, chladiče či cokoliv jiného. Možná to ale bude chtít aktualizovaný BIOS v případě, že ten stávající s tímto procesorem ještě nepočítal. 
 
Core i7-8086K ještě fyzicky k dispozici není a co se týče ceny, v Evropě se již objevil za 480 eur, takže cca 12.500 Kč, takže v porovnání s tím, že Core i7-8700K se dá běžně koupit za cenu o 3000 Kč nižší, nejde zrovna o přívětivou cenu, zvláště když tento procesor můžeme velice snadno vyhnat na podobné takty a spíše i výše. Intel by jej mohl oficiálně představit na letošním Computexu na začátku příštího měsíce. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU? JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU?
Společnost Jon Peddie Research vypustila do světa další přehled o stavu trhu s GPU, a to samostatnými i integrovanými. Potvrzuje se nám tu, že poptávka po PC byla opravdu vysoká, ovšem co dodávky samostatných GPU?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky
Už nějaký ten pátek víme, že někteří těžaři kryptoměn začali využívat i celé nové herní notebooky, a to jednoduše proto, že jsou celkově dostupnější než samostatné grafiky. Nyní už je tento trend zřejmý. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache
Nový Samsung SSD 980 Pro už je dávno na trhu, ovšem nyní se dozvídáme o modelech Samsung SSD 980, které by někdo mohl s verzí Pro snadno zaměnit. Dostal by ale SSD bez vlastní DRAM cache.   
Dnes, aktualita, Jan Vítek