www.svethardware.cz
>
>
>
>

Přichází první procesor x86 s taktem přes 5GHz: výroční Core i7-8086K

Přichází první procesor x86 s taktem přes 5GHz: výroční Core i7-8086K
, , aktualita
O procesoru Core i7-8086K už jsme slyšeli před řadou týdnů. Nyní je zde a Intel jím oslaví 40 let od uvedení procesoru 8086 na trh. Oslava je to řádná, protože nový procesor bude první x86 s taktem přes 5 GHz.
K oblíbeným
reklama
Core i7-8086K tak už konečně brzy přijde na trh jako oslava 40 let po vypuštění vůbec prvního procesoru x86, což byl Intel 8086. Ten byl představen právě v polovině roku 1978 a dostal se do původních počítačů IBM PC. Odstartovala tak éra PC, která nám v posledních letech poněkud uvadá, ale i tak si dnes v podstatě už nedokážeme představit moderní život bez těchto počítačů, ať už jde o stroje pro zábavu, práci, administraci, atd. Člověk, který nežije rovnou životem poustevníka, tak s počítači PC přichází více či méně pravidelně do styku, ať už jako uživatel, nebo návštěvník úřadu. 
 
 
Nyní nám počátek této éry oslaví procesor Core i7-8086K, který bude na pár měsíců představovat to nejlepší, co Intel může nabídnout v rámci desktopové generace Coffee Lake. Dal si tak jistě řádně záležet na tom, aby mohl prohlásit, že tento procesor je první 5GHz model x86. To se však netýká základního taktu, ale maximálního taktu, který je 5,1 GHz. Nejvíce se tomu přiblížil AMD FX-9590 s maximálním taktem rovných 5 GHz.
 
Mohli bychom sice skrytě doufat, že Intel na základním taktu bude alespoň atakovat 5 GHz, však i šestijádrové Coffee Lake-S toho jsou při přetaktování schopny, a to celkem snadno. To je ale něco jiného než nabízet procesory se zaručeným taktem, na němž musí být stabilní. 
 
Nutno ale říci, že 4 GHz bude skutečně základní takt procesoru Core i7-8086K, zatímco model Core i7-8700K, dosavadní nejlepší model řady Coffee Lake-S, začíná na 3,7 GHz. V praxi se má ale jeho takt při zatížení šesti jader pohybovat výrazně výše, a to kolem 4,3 GHz. 8700K také končí na 4,7 GHz, takže nový 8086K by na tom měl vždy být o 300 až 400 MHz lépe. 
 
Jinak jde o rovněž o 14nm Coffee Lake-S (přesněji 14nm++) pro LGA 1151 vybavený 12 MB paměti L3 cache a také grafickým čipem Ultra HD Graphics 630. TDP přitom zůstalo stejné, a sice 95W. 
 
 
Nejde tak o nic zvláštního, na co bychom potřebovali zvláštní desky, chladiče či cokoliv jiného. Možná to ale bude chtít aktualizovaný BIOS v případě, že ten stávající s tímto procesorem ještě nepočítal. 
 
Core i7-8086K ještě fyzicky k dispozici není a co se týče ceny, v Evropě se již objevil za 480 eur, takže cca 12.500 Kč, takže v porovnání s tím, že Core i7-8700K se dá běžně koupit za cenu o 3000 Kč nižší, nejde zrovna o přívětivou cenu, zvláště když tento procesor můžeme velice snadno vyhnat na podobné takty a spíše i výše. Intel by jej mohl oficiálně představit na letošním Computexu na začátku příštího měsíce. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Huawei možná přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play Huawei možná přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play
USA minulý týden přidaly Huawei na černou listinu kvůli údajnému ohrožení amerických telekomunikačních sítí. Na tento krok bude muset zareagovat také Google, který patrně přestane čínskému výrobci poskytovat část svých služeb.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Epic ukázal ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick Epic ukázal ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick
Společnost Epic Games ukázala ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick, ačkoliv tato technika vykreslování obrazu se při prezentaci hry nedostala zrovna do popředí. A přitom je využita pro řadu prvků. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Adobe varuje zákazníky, že musí využívat nové aplikace Creative Cloud, aby jim nehrozil postih Adobe varuje zákazníky, že musí využívat nové aplikace Creative Cloud, aby jim nehrozil postih
Adobe je známý jako softwarová společnost, která si osvojila model předplatného a moderní pojetí "prodeje" softwaru. Zákazníci si nekupují kopii, nýbrž stornovatelnou licenci na využití produktu a co s tím může přicházet, nám nyní Adobe předvádí naživo. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek
Hubble se podíval na galaxii, již kolize změnila v rodiště nových hvězd Hubble se podíval na galaxii, již kolize změnila v rodiště nových hvězd
Kdysi spirální galaxie NGC 4485 se v dávné minulosti téměř srazila s mnohem větší galaxií NGC 4490. Srážka nebyla přímá, ale i tak změnila menší galaxii v rodiště nových hvězd, na něž se nyní blíže podíval Hubble. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen "Picasso" odhalují své takty AMD Ryzen "Picasso" odhalují své takty
AMD už dokončuje svou novou generaci desktopových APU, což jsou čipy, které nesou kódové označení Picasso. A máme tu opět známého thajského leakera, který nám prozradí, jaké takty můžeme očekávat. O takty totiž zde půjde především. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek