www.svethardware.cz
>
>
>
>

Přichází první procesor x86 s taktem přes 5GHz: výroční Core i7-8086K

Přichází první procesor x86 s taktem přes 5GHz: výroční Core i7-8086K
, , aktualita
O procesoru Core i7-8086K už jsme slyšeli před řadou týdnů. Nyní je zde a Intel jím oslaví 40 let od uvedení procesoru 8086 na trh. Oslava je to řádná, protože nový procesor bude první x86 s taktem přes 5 GHz.
reklama
Core i7-8086K tak už konečně brzy přijde na trh jako oslava 40 let po vypuštění vůbec prvního procesoru x86, což byl Intel 8086. Ten byl představen právě v polovině roku 1978 a dostal se do původních počítačů IBM PC. Odstartovala tak éra PC, která nám v posledních letech poněkud uvadá, ale i tak si dnes v podstatě už nedokážeme představit moderní život bez těchto počítačů, ať už jde o stroje pro zábavu, práci, administraci, atd. Člověk, který nežije rovnou životem poustevníka, tak s počítači PC přichází více či méně pravidelně do styku, ať už jako uživatel, nebo návštěvník úřadu. 
 
 
Nyní nám počátek této éry oslaví procesor Core i7-8086K, který bude na pár měsíců představovat to nejlepší, co Intel může nabídnout v rámci desktopové generace Coffee Lake. Dal si tak jistě řádně záležet na tom, aby mohl prohlásit, že tento procesor je první 5GHz model x86. To se však netýká základního taktu, ale maximálního taktu, který je 5,1 GHz. Nejvíce se tomu přiblížil AMD FX-9590 s maximálním taktem rovných 5 GHz.
 
Mohli bychom sice skrytě doufat, že Intel na základním taktu bude alespoň atakovat 5 GHz, však i šestijádrové Coffee Lake-S toho jsou při přetaktování schopny, a to celkem snadno. To je ale něco jiného než nabízet procesory se zaručeným taktem, na němž musí být stabilní. 
 
Nutno ale říci, že 4 GHz bude skutečně základní takt procesoru Core i7-8086K, zatímco model Core i7-8700K, dosavadní nejlepší model řady Coffee Lake-S, začíná na 3,7 GHz. V praxi se má ale jeho takt při zatížení šesti jader pohybovat výrazně výše, a to kolem 4,3 GHz. 8700K také končí na 4,7 GHz, takže nový 8086K by na tom měl vždy být o 300 až 400 MHz lépe. 
 
Jinak jde o rovněž o 14nm Coffee Lake-S (přesněji 14nm++) pro LGA 1151 vybavený 12 MB paměti L3 cache a také grafickým čipem Ultra HD Graphics 630. TDP přitom zůstalo stejné, a sice 95W. 
 
 
Nejde tak o nic zvláštního, na co bychom potřebovali zvláštní desky, chladiče či cokoliv jiného. Možná to ale bude chtít aktualizovaný BIOS v případě, že ten stávající s tímto procesorem ještě nepočítal. 
 
Core i7-8086K ještě fyzicky k dispozici není a co se týče ceny, v Evropě se již objevil za 480 eur, takže cca 12.500 Kč, takže v porovnání s tím, že Core i7-8700K se dá běžně koupit za cenu o 3000 Kč nižší, nejde zrovna o přívětivou cenu, zvláště když tento procesor můžeme velice snadno vyhnat na podobné takty a spíše i výše. Intel by jej mohl oficiálně představit na letošním Computexu na začátku příštího měsíce. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Abraham Lincoln na Curiosity ukazuje sílu marťanského větru Abraham Lincoln na Curiosity ukazuje sílu marťanského větru
Zvláště v průběhu tohoto roku se rozebíraly efekty atmosféry na Marsu, jeho prachové bouře a schopnost větru očišťovat zanesené objekty. Co si ale pod tím máme představit? To nám může ukázat mince, kterou si s sebou veze Curiosity.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Thermaltake Pacific R1 Plus: chce to víc RGB LED! Thermaltake Pacific R1 Plus: chce to víc RGB LED!
Silvestr už není daleko, tak si to dnes trošku odlehčíme a podíváme se, co nám připravila společnost Thermaltake. Ta vycítila, že někteří zákazníci by mohli nešťastní bez barevně svítících modulů RAM, a tak přispěchala na pomoc i s firmou Corsair.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Evropsko-japonská sonda vyzkoušela dosud nejsilnější iontové motory Evropsko-japonská sonda vyzkoušela dosud nejsilnější iontové motory
Vesmírná sonda BepiColombo Mercury je výsledkem spolupráce evropské agentury ESA a japonské JAXA. Míří k Merkuru, na jehož oběžné dráze se má usídlit, a to s využitím dosud nejsilnějšího iontového pohonu, jaký byl kdy vyroben. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Google genderově vyvažuje svůj Překladač Google genderově vyvažuje svůj Překladač
Aby se některé pohlaví necítilo diskriminováno v Překladači společnosti Google, ten nyní zavádí genderově vyvážené překlady, které by měly ve vybraných jazycích zobrazovat všechny možné varianty překladu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nové Windows 10 mají problém s instalací ovladačů NVIDIA, jak jej vyřešit? Nové Windows 10 mají problém s instalací ovladačů NVIDIA, jak jej vyřešit?
Pokud si provedete čistou instalaci systému Windows October 2018 Update, můžete se setkat s chybou, která vám znemožní nainstalovat rovněž nové grafické ovladače od NVIDIE, a to s hláškou "NVIDIA Installer cannot continue". Co dál?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře