www.svethardware.cz
>
>
>
>

Přichází první procesor x86 s taktem přes 5GHz: výroční Core i7-8086K

Přichází první procesor x86 s taktem přes 5GHz: výroční Core i7-8086K
, , aktualita
O procesoru Core i7-8086K už jsme slyšeli před řadou týdnů. Nyní je zde a Intel jím oslaví 40 let od uvedení procesoru 8086 na trh. Oslava je to řádná, protože nový procesor bude první x86 s taktem přes 5 GHz.
reklama
Core i7-8086K tak už konečně brzy přijde na trh jako oslava 40 let po vypuštění vůbec prvního procesoru x86, což byl Intel 8086. Ten byl představen právě v polovině roku 1978 a dostal se do původních počítačů IBM PC. Odstartovala tak éra PC, která nám v posledních letech poněkud uvadá, ale i tak si dnes v podstatě už nedokážeme představit moderní život bez těchto počítačů, ať už jde o stroje pro zábavu, práci, administraci, atd. Člověk, který nežije rovnou životem poustevníka, tak s počítači PC přichází více či méně pravidelně do styku, ať už jako uživatel, nebo návštěvník úřadu. 
 
 
Nyní nám počátek této éry oslaví procesor Core i7-8086K, který bude na pár měsíců představovat to nejlepší, co Intel může nabídnout v rámci desktopové generace Coffee Lake. Dal si tak jistě řádně záležet na tom, aby mohl prohlásit, že tento procesor je první 5GHz model x86. To se však netýká základního taktu, ale maximálního taktu, který je 5,1 GHz. Nejvíce se tomu přiblížil AMD FX-9590 s maximálním taktem rovných 5 GHz.
 
Mohli bychom sice skrytě doufat, že Intel na základním taktu bude alespoň atakovat 5 GHz, však i šestijádrové Coffee Lake-S toho jsou při přetaktování schopny, a to celkem snadno. To je ale něco jiného než nabízet procesory se zaručeným taktem, na němž musí být stabilní. 
 
Nutno ale říci, že 4 GHz bude skutečně základní takt procesoru Core i7-8086K, zatímco model Core i7-8700K, dosavadní nejlepší model řady Coffee Lake-S, začíná na 3,7 GHz. V praxi se má ale jeho takt při zatížení šesti jader pohybovat výrazně výše, a to kolem 4,3 GHz. 8700K také končí na 4,7 GHz, takže nový 8086K by na tom měl vždy být o 300 až 400 MHz lépe. 
 
Jinak jde o rovněž o 14nm Coffee Lake-S (přesněji 14nm++) pro LGA 1151 vybavený 12 MB paměti L3 cache a také grafickým čipem Ultra HD Graphics 630. TDP přitom zůstalo stejné, a sice 95W. 
 
 
Nejde tak o nic zvláštního, na co bychom potřebovali zvláštní desky, chladiče či cokoliv jiného. Možná to ale bude chtít aktualizovaný BIOS v případě, že ten stávající s tímto procesorem ještě nepočítal. 
 
Core i7-8086K ještě fyzicky k dispozici není a co se týče ceny, v Evropě se již objevil za 480 eur, takže cca 12.500 Kč, takže v porovnání s tím, že Core i7-8700K se dá běžně koupit za cenu o 3000 Kč nižší, nejde zrovna o přívětivou cenu, zvláště když tento procesor můžeme velice snadno vyhnat na podobné takty a spíše i výše. Intel by jej mohl oficiálně představit na letošním Computexu na začátku příštího měsíce. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Singapore Airlines terčem kritiky, sedadla mají kamery Singapore Airlines terčem kritiky, sedadla mají kamery
Soukromí uživatelů je poslední dobou čím dál víc probírané téma a čím dál víc také narušováno. Singapore Airlines to teď schytaly za instalaci kamer mířících přímo na pasažéry každého cestujícího v letadle.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Valve na Steamu ruší video sekci Valve na Steamu ruší video sekci
Společnost Valve nezačala rok 2019 dobře. Na konci minulého roku se najednou objevila konkurence v podobě Epic Games Store, která rychle vyrostla ve vážnou hrozbu a nyní tu máme zprávu o zrušené video sekci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví
Výzkumníci firmy Google se zaměřili na podstatu exploitů Spectre a Meltdown, aby zodpověděli otázku, nakolik představují problém nejen pro Intel, ale i jiné společnosti ne nutně vyrábějící procesory x86. Co k tomu mohou říci?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino
Společnost Sphero rozjela na Kickstarteru kampaň, která se týká financování dálkově ovládaného autíčka, které bude kompatibilní s minipočítači Raspberry Pi, Arduino i BBC micro:bit. Zájem je obrovský a cílová částka padla během chvíle. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CPU chladiče Noctua nyní běžně obsahují montážní sady pro AMD AM4 CPU chladiče Noctua nyní běžně obsahují montážní sady pro AMD AM4
Noctua sice už dávno nabízí chladiče ve speciálních verzích SE-AM4, které jsou určeny i pro moderní procesory AMD Ryzen do patice AM4. Nyní se příslušné montážní sady dostanou do všech chladičů Noctua jako jejich hlavní výbava. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář