www.svethardware.cz
>
>
>

Přírodní scény ve VR můžou snížit pacientovu bolest u zubaře

Přírodní scény ve VR můžou snížit pacientovu bolest u zubaře
, , aktualita
Virtuální realita může být dobrým pomocníkem, pokud je třeba uklidnit pacienty. To bývá často zapotřebí u zubního lékaře. Proto vědci z Velké Británie vyzkoušeli, že přírodní scény ve VR zajistí pacientovi menší bolest.
reklama
Virtuální realita není dobrá jen ke hraní her, nachází své použití i v různých jiných oblastech. Headsety pro virtuální realitu se můžou hodit například v lékařství. A to nejen při provádění nejrůznějších operací, ale třeba když je nutné nějakým způsobem odvést pacientovu pozornost. VR může soužit k uklidnění dětí před magnetickou rezonancí, jak už jsme psali dříve.

Většina lidí nemá ráda pobyt u zubaře, v ordinaci se necítí vůbec dobře a celá návštěva dentisty je pro ně nepříjemná. Právě tyto pocity by se měly zmírnit s pomocí virtuální reality. Vědci z Velké Británie s pomocí headsetů pro virtuální realitu chtějí zmírnit bolest pacientů a odvést jejich pozornost na příjemnější věci.

Ke svému experimentu nejdříve potřebovali najít 79 lidí, kteří v brzké době potřebovali vytrhnout zub nebo opravit zubní kaz. Získané osoby byly rozděleny na celkem tři skupiny. První skupina dostala headset pro virtuální realitu, kde byla promítána scéna z mořského pobřeží. Pro druhou skupinu si výzkumníci připravili virtuální prohlídku města a třetí skupina neměla virtuální realitu k dispozici vůbec.


Výsledky se měly tak, že skupinka, která mohla pozorovat scény z mořského pobřeží, cítila mnohem méně bolesti než ostatní dvě skupiny. Virtuální realita totiž působila svými uklidňujícími vlivy na osobu ve stresové situaci, takže člověk na bolest často zapomínal. Pacienti, kteří se ve svých brýlích pro virtuální realitu dívali na mořskou scenérii také po celé akci měli méně vzpomínek na bolest.

Na druhou stranu skupina lidí, kteří se ve virtuální realitě dívali na výjevy z města, nepocítila snížení bolesti či nepříjemných pocitů stejně jako pacienti bez VR headsetů. Trik v uklidňování osob při stresových situacích tedy netkví přímo ve virtuální realitě, ale spíše ve scénách. I nepřímý kontakt s přírodou totiž může ovlivnit duševní pohodu člověka.

Vědci prohlašují, že virtuální realita s přírodními scenériemi může být použita v kombinaci s tradičními léky na tišení bolesti. Různé scény přírody by také mohly mít různé vlivy, vědci plánují vliv na člověka dále studovat.

Zdroje: engadget.comjournals.sagepub.com
reklama
Nejnovější články
AMD Ryzen 2000 v testu: Zen nám dospěl AMD Ryzen 2000 v testu: Zen nám dospěl
Společnost AMD vyslala na trh své první 12nm procesory, a sice první várku Ryzen generace 2000. My si dnes můžeme vyzkoušet první dva kousky, a sice procesory Ryzen 7 2700X a Ryzen 5 2600X. 
Dnes, recenze, Jan Vítek
AMD Ryzen 2000 nastupují: co je nového? AMD Ryzen 2000 nastupují: co je nového?
AMD v Mnichově prezentovalo nové procesory Ryzen druhé generace, které přijdou na trh už velice brzy a s nimi také nové desky s čipsetem X470. Pojďme se podívat na to, co k tomu mohli říci tři zástupci této firmy.
Dnes, článek, Jan Vítek1 komentář
Exploze atomovky uprostřed Washingtonu DC: co se stane? Exploze atomovky uprostřed Washingtonu DC: co se stane?
Americké úřady se snaží připravit i na velice špatné události, a to třeba i na výbuch atomové bomby uprostřed města Washington DC. Výzkumníci pro to vytvořili velice podrobnou počítačovou simulaci, která předpovídá i konání lidí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Call of Duty: Black Ops 4 - bez single playeru, ale s adaptací PUBG? Call of Duty: Black Ops 4 - bez single playeru, ale s adaptací PUBG?
Na Internet prosakují zprávy o tom, že společnost Activision chce vytvořit vskutku moderní hru Call of Duty: Black Ops 4, ovšem v tom smyslu, že už zcela rezignuje na režim pro jednoho hráče a namísto něj se zaměří na hraní ve stylu PUBG.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další chyba CPU Intel umožní smazat BIOS i zablokovat jeho aktualizaci Další chyba CPU Intel umožní smazat BIOS i zablokovat jeho aktualizaci
Až se budete divit, že je pro vaši základní desku opět k dispozici nový BIOS řešící chybu procesorů Intel, pak vězte, že může jít o novou CVE-2017-5703. Ta umožní, aby malware zablokoval aktualizaci BIOSu, nebo jej rovnou smazal.
Dnes, aktualita, Jan Vítek