www.svethardware.cz
>
>
>

Přírodní scény ve VR můžou snížit pacientovu bolest u zubaře

Přírodní scény ve VR můžou snížit pacientovu bolest u zubaře
, , aktualita
Virtuální realita může být dobrým pomocníkem, pokud je třeba uklidnit pacienty. To bývá často zapotřebí u zubního lékaře. Proto vědci z Velké Británie vyzkoušeli, že přírodní scény ve VR zajistí pacientovi menší bolest.reklama
Virtuální realita není dobrá jen ke hraní her, nachází své použití i v různých jiných oblastech. Headsety pro virtuální realitu se můžou hodit například v lékařství. A to nejen při provádění nejrůznějších operací, ale třeba když je nutné nějakým způsobem odvést pacientovu pozornost. VR může soužit k uklidnění dětí před magnetickou rezonancí, jak už jsme psali dříve.

Většina lidí nemá ráda pobyt u zubaře, v ordinaci se necítí vůbec dobře a celá návštěva dentisty je pro ně nepříjemná. Právě tyto pocity by se měly zmírnit s pomocí virtuální reality. Vědci z Velké Británie s pomocí headsetů pro virtuální realitu chtějí zmírnit bolest pacientů a odvést jejich pozornost na příjemnější věci.

Ke svému experimentu nejdříve potřebovali najít 79 lidí, kteří v brzké době potřebovali vytrhnout zub nebo opravit zubní kaz. Získané osoby byly rozděleny na celkem tři skupiny. První skupina dostala headset pro virtuální realitu, kde byla promítána scéna z mořského pobřeží. Pro druhou skupinu si výzkumníci připravili virtuální prohlídku města a třetí skupina neměla virtuální realitu k dispozici vůbec.


Výsledky se měly tak, že skupinka, která mohla pozorovat scény z mořského pobřeží, cítila mnohem méně bolesti než ostatní dvě skupiny. Virtuální realita totiž působila svými uklidňujícími vlivy na osobu ve stresové situaci, takže člověk na bolest často zapomínal. Pacienti, kteří se ve svých brýlích pro virtuální realitu dívali na mořskou scenérii také po celé akci měli méně vzpomínek na bolest.

Na druhou stranu skupina lidí, kteří se ve virtuální realitě dívali na výjevy z města, nepocítila snížení bolesti či nepříjemných pocitů stejně jako pacienti bez VR headsetů. Trik v uklidňování osob při stresových situacích tedy netkví přímo ve virtuální realitě, ale spíše ve scénách. I nepřímý kontakt s přírodou totiž může ovlivnit duševní pohodu člověka.

Vědci prohlašují, že virtuální realita s přírodními scenériemi může být použita v kombinaci s tradičními léky na tišení bolesti. Různé scény přírody by také mohly mít různé vlivy, vědci plánují vliv na člověka dále studovat.

Zdroje: engadget.comjournals.sagepub.com
reklama
Nejnovější články
Gigabyte uvádí Mini-ITX desku s B350 a Wi-Fi pro Ryzen Gigabyte uvádí Mini-ITX desku s B350 a Wi-Fi pro Ryzen
Řady základních desek formátu Mini-ITX, které jsou vybaveny paticí AM4 pro procesory Ryzen (případně APU Bristol Ridge) se pomalu rozšiřují. Nyní tu máme společnost Gigabyte, která si připravila model AB350N-Gaming WIFI Mini-ITX.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Intel X299 je prý "VRM katastrofa" Intel X299 je prý "VRM katastrofa"
Německý overclocker der8auer se opět ozval a tentokrát si vzal na mušku platformu Intel X299, jejíž desky označil za úplnou "VRM katastrofu". Viní tím samotný Intel i výrobce desek, a to z uspěchaného nástupu platformy. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Radeon Vega Frontier Edition a první testy AMD Radeon Vega Frontier Edition a první testy
Nové AMD Radeon Vega Frontier Edition se už dostávají mezi lidi, neboť vzduchem chlazená verze v ceně 999 dolarů už byla představena, a tak se můžeme podívat na to, jak vypadá i jaký výkon nabízí. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Windows 10 Fall Creators Update se spolehne na AI zabezpečení Windows 10 Fall Creators Update se spolehne na AI zabezpečení
Windows 10 Fall Creators Update je druhá velká aktualizace tohoto systému, která přijde, jak už je z jejího označení jasné, někdy na podzim. Microsoft se nyní na svém blogu rozpovídal o tom, co plánuje ohledně jejího zabezpečení. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
WD ukázal 96vrstvé NAND Flash se 4 bity na buňku WD ukázal 96vrstvé NAND Flash se 4 bity na buňku
Namísto Toshiby na sebe vzal představení nových pamětí BiCS už její partner Western Digital, který se pochlubil něčím velice zajímavým. Jde o paměti NAND Flash s 96 vrstvami, které jsou navíc vybaveny buňkami QLC. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek