www.svethardware.cz
>
>
>

Přírodní scény ve VR můžou snížit pacientovu bolest u zubaře

Přírodní scény ve VR můžou snížit pacientovu bolest u zubaře
, , aktualita
Virtuální realita může být dobrým pomocníkem, pokud je třeba uklidnit pacienty. To bývá často zapotřebí u zubního lékaře. Proto vědci z Velké Británie vyzkoušeli, že přírodní scény ve VR zajistí pacientovi menší bolest.reklama
Virtuální realita není dobrá jen ke hraní her, nachází své použití i v různých jiných oblastech. Headsety pro virtuální realitu se můžou hodit například v lékařství. A to nejen při provádění nejrůznějších operací, ale třeba když je nutné nějakým způsobem odvést pacientovu pozornost. VR může soužit k uklidnění dětí před magnetickou rezonancí, jak už jsme psali dříve.

Většina lidí nemá ráda pobyt u zubaře, v ordinaci se necítí vůbec dobře a celá návštěva dentisty je pro ně nepříjemná. Právě tyto pocity by se měly zmírnit s pomocí virtuální reality. Vědci z Velké Británie s pomocí headsetů pro virtuální realitu chtějí zmírnit bolest pacientů a odvést jejich pozornost na příjemnější věci.

Ke svému experimentu nejdříve potřebovali najít 79 lidí, kteří v brzké době potřebovali vytrhnout zub nebo opravit zubní kaz. Získané osoby byly rozděleny na celkem tři skupiny. První skupina dostala headset pro virtuální realitu, kde byla promítána scéna z mořského pobřeží. Pro druhou skupinu si výzkumníci připravili virtuální prohlídku města a třetí skupina neměla virtuální realitu k dispozici vůbec.


Výsledky se měly tak, že skupinka, která mohla pozorovat scény z mořského pobřeží, cítila mnohem méně bolesti než ostatní dvě skupiny. Virtuální realita totiž působila svými uklidňujícími vlivy na osobu ve stresové situaci, takže člověk na bolest často zapomínal. Pacienti, kteří se ve svých brýlích pro virtuální realitu dívali na mořskou scenérii také po celé akci měli méně vzpomínek na bolest.

Na druhou stranu skupina lidí, kteří se ve virtuální realitě dívali na výjevy z města, nepocítila snížení bolesti či nepříjemných pocitů stejně jako pacienti bez VR headsetů. Trik v uklidňování osob při stresových situacích tedy netkví přímo ve virtuální realitě, ale spíše ve scénách. I nepřímý kontakt s přírodou totiž může ovlivnit duševní pohodu člověka.

Vědci prohlašují, že virtuální realita s přírodními scenériemi může být použita v kombinaci s tradičními léky na tišení bolesti. Různé scény přírody by také mohly mít různé vlivy, vědci plánují vliv na člověka dále studovat.

Zdroje: engadget.comjournals.sagepub.com
reklama
Nejnovější články
Microsoft ohlásil Age of Empires 4 Microsoft ohlásil Age of Empires 4
Microsoft potěší počítačové dobyvatele dalším dílem série Age of Empires, a to již čtvrtým, který byl ohlášen v Kolíně na Gamescomu 2017. Vedle této horké novinky se také dozvídáme o dalším titulu, a to Age of Empires: Definitive Edition.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung představil světově největší herní QLED monitor Samsung představil světově největší herní QLED monitor
Gamescom 2017 je v plném proudu, a tak není divu, že se dozvídáme o novém herním hardwaru. Nyní se budeme bavit konkrétně o monitoru CHG90, který Samsung označil za světově největší typu QLED.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Zatmění Slunce a letící ISS v úžasné kompozici Zatmění Slunce a letící ISS v úžasné kompozici
Včera se Američané mohli podívat na úplné zatmění Slunce, což jsou staré zprávy. My se ale podíváme na to, jak vypadá přelet Mezinárodní vesmírné stanice přes tvář částečně zatmněného Slunce. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NASA posiluje své vesmírné komunikační kanály novým satelitem NASA posiluje své vesmírné komunikační kanály novým satelitem
Americká NASA využívá řadu satelitů, které zajišťují komunikaci s dalšími zařízeními pohybujícími se ve vesmíru. Jde především o flotilu Space Network z minulého století. Ty ale stárnou, a tak je řada na novou, již třetí generaci.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Windows Store zaplavují aplikace slibující filmy zdarma Windows Store zaplavují aplikace slibující filmy zdarma
Windows Store, který je již nedílnou součástí systému Windows 10, je zaplaven aplikacemi slibujícími streamování filmů zdarma, a to včetně nejnovějších hollywoodských trháků. Hrozí však z jejich strany také nebezpečí?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek