www.svethardware.cz
>
>
>

Přírodní scény ve VR můžou snížit pacientovu bolest u zubaře

Přírodní scény ve VR můžou snížit pacientovu bolest u zubaře
, , aktualita
Virtuální realita může být dobrým pomocníkem, pokud je třeba uklidnit pacienty. To bývá často zapotřebí u zubního lékaře. Proto vědci z Velké Británie vyzkoušeli, že přírodní scény ve VR zajistí pacientovi menší bolest.reklama
Virtuální realita není dobrá jen ke hraní her, nachází své použití i v různých jiných oblastech. Headsety pro virtuální realitu se můžou hodit například v lékařství. A to nejen při provádění nejrůznějších operací, ale třeba když je nutné nějakým způsobem odvést pacientovu pozornost. VR může soužit k uklidnění dětí před magnetickou rezonancí, jak už jsme psali dříve.

Většina lidí nemá ráda pobyt u zubaře, v ordinaci se necítí vůbec dobře a celá návštěva dentisty je pro ně nepříjemná. Právě tyto pocity by se měly zmírnit s pomocí virtuální reality. Vědci z Velké Británie s pomocí headsetů pro virtuální realitu chtějí zmírnit bolest pacientů a odvést jejich pozornost na příjemnější věci.

Ke svému experimentu nejdříve potřebovali najít 79 lidí, kteří v brzké době potřebovali vytrhnout zub nebo opravit zubní kaz. Získané osoby byly rozděleny na celkem tři skupiny. První skupina dostala headset pro virtuální realitu, kde byla promítána scéna z mořského pobřeží. Pro druhou skupinu si výzkumníci připravili virtuální prohlídku města a třetí skupina neměla virtuální realitu k dispozici vůbec.


Výsledky se měly tak, že skupinka, která mohla pozorovat scény z mořského pobřeží, cítila mnohem méně bolesti než ostatní dvě skupiny. Virtuální realita totiž působila svými uklidňujícími vlivy na osobu ve stresové situaci, takže člověk na bolest často zapomínal. Pacienti, kteří se ve svých brýlích pro virtuální realitu dívali na mořskou scenérii také po celé akci měli méně vzpomínek na bolest.

Na druhou stranu skupina lidí, kteří se ve virtuální realitě dívali na výjevy z města, nepocítila snížení bolesti či nepříjemných pocitů stejně jako pacienti bez VR headsetů. Trik v uklidňování osob při stresových situacích tedy netkví přímo ve virtuální realitě, ale spíše ve scénách. I nepřímý kontakt s přírodou totiž může ovlivnit duševní pohodu člověka.

Vědci prohlašují, že virtuální realita s přírodními scenériemi může být použita v kombinaci s tradičními léky na tišení bolesti. Různé scény přírody by také mohly mít různé vlivy, vědci plánují vliv na člověka dále studovat.

Zdroje: engadget.comjournals.sagepub.com
reklama
Nejnovější články
Šílenství pokračuje, Bitcoin překonal hranici $6000 Šílenství pokračuje, Bitcoin překonal hranici $6000
Bublina kryptoměn se stále nafukuje. Je to jen 9 dní, co Bitcoin překonal hranici 5000 dolarů a dnes se už dostává nad hranici 6000 dolarů. Zatím to nevypadá, že by hodnota měla klesat, vesele si roste dál. Anketa: Pracujete s bitcoiny?
Včera, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Daimler testuje autonomní sněžné pluhy Mercedes-Benz Daimler testuje autonomní sněžné pluhy Mercedes-Benz
Daimler je jednou ze společností, která to s autonomními vozy myslí opravdu vážně a oznámila testování další novinky. Tou jsou sněžné pluhy Mercedes-Benz, které komunikují mezi sebou a dokážou se koordinovaně pohybovat. 
20.10.2017, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
KFA2 zveřejnila specifikace a fotky své GeForce GTX 1070 Ti KFA2 zveřejnila specifikace a fotky své GeForce GTX 1070 Ti
Společnost NVIDIA patrně nebude zrovna nadšená přístupem firmy KFA2, která již stačila na svých stránkách ukázat kartu GeForce GTX 1070 Ti EX včetně jejích specifikací. Nyní již stránky nefungují, ale to už je vcelku jedno, protože Internet. 
20.10.2017, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Přírodní tunely v Měsíci jako základ budoucí kolonie? Přírodní tunely v Měsíci jako základ budoucí kolonie?
Nacisty na odvrácené straně Měsíce nyní necháme v klidu a zaměříme se čistě na to, zda a jak by mohly tamní detekované geologické útvary posloužit v jeho kolonizaci. Je totiž jasné, že případní obvyvatelé budou potřebovat úkryt. 
20.10.2017, aktualita, Jan Vítek
Gravitační vlny upřesnily i rychlost expanze vesmíru Gravitační vlny upřesnily i rychlost expanze vesmíru
Srážka dvou neutronových hvězd detekovaná zařízeními LIGO a Virgo se jistě zapíše do historie, a to možná i jako počátek nové éry sledování vesmíru. Mimo jiné dokázala i zpřesnit údaje týkající se expanze vesmíru. 
20.10.2017, aktualita, Jan Vítek