www.svethardware.cz
>
>
>

Přírodní scény ve VR můžou snížit pacientovu bolest u zubaře

Přírodní scény ve VR můžou snížit pacientovu bolest u zubaře
, , aktualita
Virtuální realita může být dobrým pomocníkem, pokud je třeba uklidnit pacienty. To bývá často zapotřebí u zubního lékaře. Proto vědci z Velké Británie vyzkoušeli, že přírodní scény ve VR zajistí pacientovi menší bolest.reklama
Virtuální realita není dobrá jen ke hraní her, nachází své použití i v různých jiných oblastech. Headsety pro virtuální realitu se můžou hodit například v lékařství. A to nejen při provádění nejrůznějších operací, ale třeba když je nutné nějakým způsobem odvést pacientovu pozornost. VR může soužit k uklidnění dětí před magnetickou rezonancí, jak už jsme psali dříve.

Většina lidí nemá ráda pobyt u zubaře, v ordinaci se necítí vůbec dobře a celá návštěva dentisty je pro ně nepříjemná. Právě tyto pocity by se měly zmírnit s pomocí virtuální reality. Vědci z Velké Británie s pomocí headsetů pro virtuální realitu chtějí zmírnit bolest pacientů a odvést jejich pozornost na příjemnější věci.

Ke svému experimentu nejdříve potřebovali najít 79 lidí, kteří v brzké době potřebovali vytrhnout zub nebo opravit zubní kaz. Získané osoby byly rozděleny na celkem tři skupiny. První skupina dostala headset pro virtuální realitu, kde byla promítána scéna z mořského pobřeží. Pro druhou skupinu si výzkumníci připravili virtuální prohlídku města a třetí skupina neměla virtuální realitu k dispozici vůbec.


Výsledky se měly tak, že skupinka, která mohla pozorovat scény z mořského pobřeží, cítila mnohem méně bolesti než ostatní dvě skupiny. Virtuální realita totiž působila svými uklidňujícími vlivy na osobu ve stresové situaci, takže člověk na bolest často zapomínal. Pacienti, kteří se ve svých brýlích pro virtuální realitu dívali na mořskou scenérii také po celé akci měli méně vzpomínek na bolest.

Na druhou stranu skupina lidí, kteří se ve virtuální realitě dívali na výjevy z města, nepocítila snížení bolesti či nepříjemných pocitů stejně jako pacienti bez VR headsetů. Trik v uklidňování osob při stresových situacích tedy netkví přímo ve virtuální realitě, ale spíše ve scénách. I nepřímý kontakt s přírodou totiž může ovlivnit duševní pohodu člověka.

Vědci prohlašují, že virtuální realita s přírodními scenériemi může být použita v kombinaci s tradičními léky na tišení bolesti. Různé scény přírody by také mohly mít různé vlivy, vědci plánují vliv na člověka dále studovat.

Zdroje: engadget.comjournals.sagepub.com
reklama
Nejnovější články
Intel připravil 3D kamery RealSense D415 a D435 Intel připravil 3D kamery RealSense D415 a D435
Intel si připravil dvě nové kamery RealSense, které dokáží snímat okolí ve 3D, čili s hloubkovým vjemem. Jde o RealSense D415 a D435, jež mají našim počítačům přidat 3D vizi v reálném čase. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AI Microsoftu nakreslí objekt na základě pouhého popisu AI Microsoftu nakreslí objekt na základě pouhého popisu
Microsoft představil novou umělou inteligenci, která dokáže na základě slovního popisu pixel po pixelu nakreslit objekt. Jde tak v podstatě o převod textu do obrazu, v čemž má být nová AI opravdu dobrá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix už nabízí 14GB/s paměti GDDR6 SK Hynix už nabízí 14GB/s paměti GDDR6
Po společnostech Micron a Samsung tu máme i SK Hynix, která má k dispozici paměti GDDR6. Ty tak začínají být skutečně široce dostupné a otázka je, kdy se to projeví na trhu s grafickými kartami. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA testuje malý jaderný reaktor, který by mohl napájet základnu na Marsu NASA testuje malý jaderný reaktor, který by mohl napájet základnu na Marsu
Vědci z NASA pracují na kompaktním systému, který má za úkol v budoucnosti zajišťovat potřebnou energii pro základnu na Marsu. Jedná se o malý jaderný reaktor, který by neměl být problém na Rudou planetu dopravit. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková6 komentářů
Nestálost bitcoinu nutí vývojáře ransomware počítat s aktuálním kurzem Nestálost bitcoinu nutí vývojáře ransomware počítat s aktuálním kurzem
Kryptoměny jsou kvůli nevystopovatelnosti oblíbeným platebním prostředkem pro zločince. V IT sféře to jsou např. vývojáři ransomware. Nestálost hodnoty kryptoměn jako např. bitcoin je však nutí s těmito fluktuacemi počítat.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář