www.svethardware.cz
>
>
>

Přírodní tunely v Měsíci jako základ budoucí kolonie?

Přírodní tunely v Měsíci jako základ budoucí kolonie?
, , aktualita
Nacisty na odvrácené straně Měsíce nyní necháme v klidu a zaměříme se čistě na to, zda a jak by mohly tamní detekované geologické útvary posloužit v jeho kolonizaci. Je totiž jasné, že případní obvyvatelé budou potřebovat úkryt. 
K oblíbeným
reklama
Dá se říci, že pokud bychom mohli při kolonizaci Měsíce napochodovat do připravených jeskynních komplexů a tunelů, bylo byl půl hotovo. Však schovat se pod zem má své nezanedbatelné výhody z hlediska ochrany před kosmickými vlivy či udržování potřebné teploty a pokud má Měsíc připraveny vhodné prostory, bude jejich využití zcela logické. 
 
útvar v Marius Hill
 
Nedávno se na to zaměřili američtí výzkumníci, ale především japonští odborníci z vesmírné agentury JAXA. Ti se zaměřili konkrétně na oblast Marius Hill, která obsahuje několik temných jam a také známky toho, že by tam mohly existovat lávové tunely. Měsíc je už v podstatě geologicky mrtvý, ale v dávných časech svého utváření byl stejně jako Země žhavou koulí, která postupně vychládala. To tak na něm zanechalo své výrazné stopy. 
 
 
Výzkumníci z JAXA analyzovali radarová data ze sondy SELENE, která byla vyslána v roce 2007 studovat Měsíc právě z geologického hlediska. Objevily se silné známky toho, že na něm dosud jsou lávové tunely a případné jiné podzemní prostory, a to v oblasti Marius Hill. Dvojitá radarová echa tak na některých místech odhalila podzemní strop a dno. 
 
Stejnou oblast už dříve studovali Američané v rámci mise GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory), která využívala mikrovlnný senzor pro zmapování gravitačního pole Měsíce a i ten měl odhalit, že na některých místech jsou nejspíše mohutné tunely a data z GRAIL a SELENE pak mohla být zkombinována tak, aby se dala odhalit velikost těchto prostor. Ty mohou být až kilometr vysoké a několik kilometrů dlouhé, takže by mohly posloužit pro zbudování celého města. 
 
Aktuálně se přitom stále mluví o kolonizaci Marsu, ovšem objevy jako tyto by mohly zvrátit pozornost zpět k Měsíci. Ostatně tento náš souputovník je pro NASA i jiné vesmírné agentury startovní můstek pro delší výlety do hloubi Sluneční soustavy a pokud se má s kolonizací dalších jejích těles někde začít, je to už jen kvůli vzdálenosti od Země daleko vhodnější kandidát než přinejmenším desítky milionů kilometrů daleký Mars. Nerostné bohatství Měsíce zanechané miliony dopadlých těles přímo na povrchu je také velice pádný důvod k jeho dalšímu a bližšímu zkoumání. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
MSI Cubi ve dvou nových verzích: mini PC s Comet Lake či Gemini Lake MSI Cubi ve dvou nových verzích: mini PC s Comet Lake či Gemini Lake
MSI oznámilo dvojici desktopů Cubi 5 10M a Cubi N, které se vyznačují velmi malými rozměry. První z nich nabídne procesor Comet Lake, zatímco druhý pouze Gemini Lake, ale v kombinaci s pasivním chlazením.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Objevila se nikdy nevydaná hra SimRefinery od Maxisu Objevila se nikdy nevydaná hra SimRefinery od Maxisu
Maxis má na svědomí známé herní pecky jako např. SimCity. V 90. letech byla ve vývoji ale i další "hra" SimRefinery, která se teprve teď objevila volně na Internetu. Bezmála 30 let nedokončenou hru si nyní můžete zahrát i v prohlížeči.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
EA přináší někdejší exkluzivity z Originu na Steam EA přináší někdejší exkluzivity z Originu na Steam
Společnost Electronic Arts se rozhodla ještě více prohloubit spolupráci s Valve a její platformou Steam. Už dříve se odhodlala na ní nabídnout svůj úspěšný titul Jedi: Fallen Order a nyní přišla řada i na starší exkluzivity platformy Origin. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
ASRock si chystá celou řadu desek s AMD A520 ASRock si chystá celou řadu desek s AMD A520
Ukazuje se, že možná ještě do nástupu letošního podzimu se opravdu dočkáme od AMD dalšího nového čipsetu po desky s paticí AM4, a to A520. Ten se již několikrát objevil a nyní i v záznamech EEC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
LG 38WN95C-W: 38" širokoúhlý a dobře vybavený Nano IPS LG 38WN95C-W: 38" širokoúhlý a dobře vybavený Nano IPS
Společnost LG zařazuje do své nabídky 38palcový herní monitor 38WN95C-W, který za oficiální cenu 1600 USD nabídne zajímavé vlastnosti. Můžeme jej označit za rychlý panel, který slibuje navíc i kvalitní zobrazení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů