reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Přišla další gravitační vlna a nyní už víme odkud

28.9.2017, Jan Vítek, aktualita
Přišla další gravitační vlna a nyní už víme odkud
Teprve loni byla konečně potvrzena Einsteinova gravitační teorie, a to zachycením gravitační vlny. Od té doby jich bylo zachyceno více, ovšem díky nedávno spuštěnému italskému Virgu mohli vědci poprvé přesněji určit, kde je jejich původ.
O Einsteinově gravitační teorii obvykle mluvíme jako o obecné teorii relativity a právě ta popisuje i geometrické vlastnosti prostoru a času, takže gravitační vlny šířící se vesmírem jako pozůstatek srážek mohutných objektů se jí přímo dotýkají. Zařízení LIGO (Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory) stačila už několikrát zachytit tyto vlny, ovšem do letošního léta šlo pouze o dva detektory ve státech Washington a Louisiana. 
 
Virgo 
 
Nyní bylo na italské konferenci ohlášen úspěch ze třetího detektoru, a to právě italského Virgo, což je v další zařízení typu LIGO, které bylo po výrazném vylepšení znovu uvedeno do provozu 1. srpna. Od té doby už se čekalo jen na další gravitační vlnu, která přišla od dvou černých děr, jež se srazily v dalekém vesmíru, přičemž každá z nich měla hmotnost několik desítek Sluncí. Gravitační vlna vzniklá touto událostí prošla Zemí rychlostí světla 14. srpna a nejdříve dosáhla Washingtonu, pak Louisiany a nakonec Itálie. 
 
Právě díky třetímu detektoru bylo s využitím časových rozdílů možné už dostatečně přesně určit směr, odkud k nám vlna přišla. Už dříve bylo možné díky dvěma detektorům LIGO určit, z jaké vzdálenosti vlny přicházejí, ale co se týče směru, ten pomohl přesně určit až třetí detektor. Právě díky tomu budou moci LIGO a Virgo lépe spolupracovat s teleskopy sledujícími oblohu a dodat jim přesné souřadnice na obloze, kam se mají zaměřit. To se zpřesnilo z původních asi 1000 čtverečných stupňů na pouhých 60. 
 
Stále tak nejde o opravdu přesný bod na obloze, však Měsíc nezabírá ani jeden čtverečný stupeň, ale je to pochopitelně mnohem lepší než dříve. Astronomové nemeškali ani 14. srpna a ihned poté, co počítače detekovaly v hrubých datech gravitační vlnu a určily směr, odkud přišla (to trvá necelou minutu od samotné události), bylo na danou oblast oblohy zaměřeno asi na 25 teleskopů. Patřilo mezi ně vše možné včetně observatoří pozorujících rentgenové či gamma záření i neutrina. 
 
Teleskopy nezjistily nic, ale to je dle teorie naprosto v pořádku, neboť ze srážky černých děr by k nám skutečně nemělo doputovat žádné světlo. A ukázalo se ještě něco. Einsteinova teorie udává, že gravitační vlny mohou mít jen dva typy polarizace, přičemž jiné mluví až o šesti. Právě díky Virgo už lze určit i polarizaci a ukázalo se, že vlna ze 14. srpna spadala právě do oné Einsteinovy dvojice. Zatím tak jeho teorie dle experimentů LIGO a Virgo skálopevně drží. 
 
Zdroj: Astronomy
reklama
reklama