www.svethardware.cz
>
>
>

Přišla další gravitační vlna a nyní už víme odkud

Přišla další gravitační vlna a nyní už víme odkud
, , aktualita
Teprve loni byla konečně potvrzena Einsteinova gravitační teorie, a to zachycením gravitační vlny. Od té doby jich bylo zachyceno více, ovšem díky nedávno spuštěnému italskému Virgu mohli vědci poprvé přesněji určit, kde je jejich původ.
K oblíbeným
reklama
O Einsteinově gravitační teorii obvykle mluvíme jako o obecné teorii relativity a právě ta popisuje i geometrické vlastnosti prostoru a času, takže gravitační vlny šířící se vesmírem jako pozůstatek srážek mohutných objektů se jí přímo dotýkají. Zařízení LIGO (Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory) stačila už několikrát zachytit tyto vlny, ovšem do letošního léta šlo pouze o dva detektory ve státech Washington a Louisiana. 
 
Virgo 
 
Nyní bylo na italské konferenci ohlášen úspěch ze třetího detektoru, a to právě italského Virgo, což je v další zařízení typu LIGO, které bylo po výrazném vylepšení znovu uvedeno do provozu 1. srpna. Od té doby už se čekalo jen na další gravitační vlnu, která přišla od dvou černých děr, jež se srazily v dalekém vesmíru, přičemž každá z nich měla hmotnost několik desítek Sluncí. Gravitační vlna vzniklá touto událostí prošla Zemí rychlostí světla 14. srpna a nejdříve dosáhla Washingtonu, pak Louisiany a nakonec Itálie. 
 
Právě díky třetímu detektoru bylo s využitím časových rozdílů možné už dostatečně přesně určit směr, odkud k nám vlna přišla. Už dříve bylo možné díky dvěma detektorům LIGO určit, z jaké vzdálenosti vlny přicházejí, ale co se týče směru, ten pomohl přesně určit až třetí detektor. Právě díky tomu budou moci LIGO a Virgo lépe spolupracovat s teleskopy sledujícími oblohu a dodat jim přesné souřadnice na obloze, kam se mají zaměřit. To se zpřesnilo z původních asi 1000 čtverečných stupňů na pouhých 60. 
 
Stále tak nejde o opravdu přesný bod na obloze, však Měsíc nezabírá ani jeden čtverečný stupeň, ale je to pochopitelně mnohem lepší než dříve. Astronomové nemeškali ani 14. srpna a ihned poté, co počítače detekovaly v hrubých datech gravitační vlnu a určily směr, odkud přišla (to trvá necelou minutu od samotné události), bylo na danou oblast oblohy zaměřeno asi na 25 teleskopů. Patřilo mezi ně vše možné včetně observatoří pozorujících rentgenové či gamma záření i neutrina. 
 
Teleskopy nezjistily nic, ale to je dle teorie naprosto v pořádku, neboť ze srážky černých děr by k nám skutečně nemělo doputovat žádné světlo. A ukázalo se ještě něco. Einsteinova teorie udává, že gravitační vlny mohou mít jen dva typy polarizace, přičemž jiné mluví až o šesti. Právě díky Virgo už lze určit i polarizaci a ukázalo se, že vlna ze 14. srpna spadala právě do oné Einsteinovy dvojice. Zatím tak jeho teorie dle experimentů LIGO a Virgo skálopevně drží. 
 
Zdroj: Astronomy
reklama
Nejnovější články
Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík
Při chlazení tekutým dusíkem se obecně na estetiku nehraje, ostatně jde vesměs o pokusy či snahy o překonání rekordů, takže důraz se klade především na funkčnost a většinou postačí kus vhodně tvarovaného kovu. Max Parisotto je ale jiného názoru.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu 16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu
AMD se v případě architektury Zen vydala cestou vícečipových procesorů, což od generace Ryzen 3000 poznali i uživatelé běžných desktopů. Dosud ale nebylo jasné, kolik přesně může AMD tímto přístupem ušetřit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl
Od největšího německého prodejce elektroniky Mindfactory máme další čísla prodejů procesorů AMD a Intel. Zatímco díky serverům, sestavám a notebookům celosvětově Intel i nadále drtí AMD, v prodejích kusových procesorů je tomu naopak.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C
Už loni v červenci jsme se dozvěděli o tom, že Raspberry Pi 4 má chybně implementovaný port USB C, což bohužel nebyl jediný problém tohoto zařízení. Nyní ale přichází nová revize, která už by měla mít napájecí USB v pořádku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem
AOC představuje dle svých slov vysoce výkonný monitor AG273QZ, který nabídne především rychlý panel s úhlopříčkou 27". A i když jde o TN, výrobce mluví o nové generaci s kvalitními barvami, jak naznačují i specifikace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek