www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Přistání na Europě by mohly znemožnit obrovské ledové trny

Přistání na Europě by mohly znemožnit obrovské ledové trny
, , aktualita
Měsíc Europa obíhající kolem Jupiteru je jeden z nejzajímavějších cílů Sluneční soustavy. Není vůbec vyloučeno, že se na něm mohl vyvinout jednoduchý život, ovšem ověření této teorie by nemuselo být jednoduché kvůli povrchu Europy. 
K oblíbeným
reklama
Měsíc Europa by dle dosavadního zkoumání měl mít pod povrchovou krustou oceán, k němuž bychom se tak museli nejdříve dostat, nebo alespoň k místům, kde vyvěrá na povrch. Ovšem vzhledem k nové studii by přistání na Europě nemuselo být vůbec snadné, protože je vysoce pravděpodobné, že přistávací modul dopadne zrovna do míst, kde jsou vysoké ledové trny. 
 
 
Ty by mohly mít na výšku až 15 metrů, takže je jasné, že kdyby se do takového pole modul trefil, moc by toho na povrchu nezmohl. Ten by přitom mohl vypadat asi nějak takto. 
 
 
Jde o ledové útvary, které jsou k vidění na Antarktidě. Vznikají postupnou sublimací ledové a sněhové pokrývky, která však neprobíhá vždy stejným tempem, takže ve výsledku se vytvoří takovéto ledové trny. To mohou být u nás na Zemi větší než člověk, ovšem na Europě by díky její nižší gravitaci mohly být podstatně vyšší. Dosud se ale o povrchu Europy neví nic jistého, ovšem mnohem větší podrobnosti bychom se mohli dozvědět během následujících 20. let. 
 
Europa však zůstává dosud podrobně neprozkoumána. Poslední mise, která se na ni zaměřila, byla před více než 20 lety Galileo a právě díky ní víme, že pod povrchem je materiál v tekutém stavu. Jeho podstata však uniká, takže o složení podpovrchového oceánu se jistě neví nic a vědět nebude nejspíše právě do té doby, než na Europě přistane nějaká sonda. 
 
Dobrá zpráva je ta, že Europa je geologicky aktivní, takže rozhodně ne všechny oblasti by měly být tak nepřístupné. Špatná zase ta, že pro přistání je nejvhodnější oblast podél rovníku (s ohledem na spotřebu paliva) a právě tam by dle Daniela Hobleyho z Cardiff University měly být ledové trny největší a nejhojnější. 
 
Kdy se tedy máme o Europě dozvědět více? Bude to poté, co k ní dorazí sonda Europa Clipper americké NASA, která bude startovat do několika let, pokud to půjde dobře. Navíc svým dílem přispěje i ESA, která zase ve stejném období vyšle sondu ke Ganymede a ta rovněž několikrát proletí kolem Europy. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Spoluzakladatel Alienware odchází do AMD na pozici Chief Gaming Officer Spoluzakladatel Alienware odchází do AMD na pozici Chief Gaming Officer
V průběhu dnešního dne se objevila informace, že spoluzakladatel firmy Alienware Frank Azor odchází z pozice viceprezidenta a generálního manažera. Později jsme se dozvěděli, že jeho cílem je společnost AMD. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu
Specifikace rozhraní USB 1.0 byly zveřejněny už na začátku roku 1996, takže toto rozhraní je tu s námi přes 20 let a teprve nedávno se začal prosazovat oboustranný konektor USB typu C. Proč něco podobného nepřišlo hned?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Everspin začíná vyrábět 1Gb paměti STT-MRAM Everspin začíná vyrábět 1Gb paměti STT-MRAM
Společnost Everspin splňuje svůj slib a začíná s výrobou pamětí typu STT-MRAM, což jsou nové nadějné Spin-transfer Torque Magnetoresistive RAM. Využije přitom k tomu služeb společnosti GlobalFoundries.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel přidá do grafické výbavy nevyhlazované škálování obrazu Intel přidá do grafické výbavy nevyhlazované škálování obrazu
Lisa Pearce z Intelu dnes oznámila, že požadavky uživatelů byly vyslyšeny, a to alespoň v případě využití funkce Integer Scaling týkající se obrazu. To by mělo potěšit především fanoušky emulátorů starých konzolí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3600 v recenzi na platformě X470 AMD Ryzen 5 3600 v recenzi na platformě X470
Dnes se opět můžeme zaměřit na procesor AMD Ryzen 5 3600 a jeho testy, které tentokrát přichází ze serveru Elchapuzasinformatico. Můžeme a nemusíme jim věřit, ale aspoň se na ně můžeme podívat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek