www.svethardware.cz
>
>
>
>

Přistání na Europě by mohly znemožnit obrovské ledové trny

Přistání na Europě by mohly znemožnit obrovské ledové trny
, , aktualita
Měsíc Europa obíhající kolem Jupiteru je jeden z nejzajímavějších cílů Sluneční soustavy. Není vůbec vyloučeno, že se na něm mohl vyvinout jednoduchý život, ovšem ověření této teorie by nemuselo být jednoduché kvůli povrchu Europy. 
reklama
Měsíc Europa by dle dosavadního zkoumání měl mít pod povrchovou krustou oceán, k němuž bychom se tak museli nejdříve dostat, nebo alespoň k místům, kde vyvěrá na povrch. Ovšem vzhledem k nové studii by přistání na Europě nemuselo být vůbec snadné, protože je vysoce pravděpodobné, že přistávací modul dopadne zrovna do míst, kde jsou vysoké ledové trny. 
 
 
Ty by mohly mít na výšku až 15 metrů, takže je jasné, že kdyby se do takového pole modul trefil, moc by toho na povrchu nezmohl. Ten by přitom mohl vypadat asi nějak takto. 
 
 
Jde o ledové útvary, které jsou k vidění na Antarktidě. Vznikají postupnou sublimací ledové a sněhové pokrývky, která však neprobíhá vždy stejným tempem, takže ve výsledku se vytvoří takovéto ledové trny. To mohou být u nás na Zemi větší než člověk, ovšem na Europě by díky její nižší gravitaci mohly být podstatně vyšší. Dosud se ale o povrchu Europy neví nic jistého, ovšem mnohem větší podrobnosti bychom se mohli dozvědět během následujících 20. let. 
 
Europa však zůstává dosud podrobně neprozkoumána. Poslední mise, která se na ni zaměřila, byla před více než 20 lety Galileo a právě díky ní víme, že pod povrchem je materiál v tekutém stavu. Jeho podstata však uniká, takže o složení podpovrchového oceánu se jistě neví nic a vědět nebude nejspíše právě do té doby, než na Europě přistane nějaká sonda. 
 
Dobrá zpráva je ta, že Europa je geologicky aktivní, takže rozhodně ne všechny oblasti by měly být tak nepřístupné. Špatná zase ta, že pro přistání je nejvhodnější oblast podél rovníku (s ohledem na spotřebu paliva) a právě tam by dle Daniela Hobleyho z Cardiff University měly být ledové trny největší a nejhojnější. 
 
Kdy se tedy máme o Europě dozvědět více? Bude to poté, co k ní dorazí sonda Europa Clipper americké NASA, která bude startovat do několika let, pokud to půjde dobře. Navíc svým dílem přispěje i ESA, která zase ve stejném období vyšle sondu ke Ganymede a ta rovněž několikrát proletí kolem Europy. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: říjen 2018 Doporučené PC sestavy: říjen 2018
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek61 komentářů
Další chyba ve Windows 10 ohrožuje soubory uživatelů Další chyba ve Windows 10 ohrožuje soubory uživatelů
Na síti Reddit se objevují stížnosti některých uživatelů, že po říjnové aktualizaci Windows 10 se jich systém při rozbalování archivů nebo přesouvání souborů neptá, zda chtějí soubory ve složce nahradit. V některých případech tedy mohou přijít o svá data.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
TP-Link Deco M9 Plus: meshový systém se snadným nastavením TP-Link Deco M9 Plus: meshový systém se snadným nastavením
Třípásmový meshový Wi-Fi systém Deco M9 Plus slibuje vyřešení problému se slabým signálem v některých částech domu. Funguje také jako hub pro chytrou domácnosti. V základní sadě se nachází dvě jednotky.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AOC uvedlo levné herní monitory V2H s FreeSync a IPS AOC uvedlo levné herní monitory V2H s FreeSync a IPS
Společnost AOC představila trojici nových levných herních monitorů 22V2H, 24V2H a 27V2H. Všechny tři mají IPS obrazovku a podporují také technologii AMD FreeSync. To vše za dosti nízkou cenu.
20.10.2018, aktualita, Milan Šurkala
Tim Cook chce, aby Bloomberg stáhl kontroverzní článek Tim Cook chce, aby Bloomberg stáhl kontroverzní článek
Tim Cook vůbec není nadšený z kontroverzního článku serveru Bloomberg, který tvrdí, že čínští výrobci hardware vkládali do základních desek amerických serverů štěnice. Žádá, aby údajně nepravdivý článek stáhl.
20.10.2018, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů