www.svethardware.cz
>
>
>
>

Příští EPYC se Zen 3 by mohly mít čtyřcestné SMT

Příští EPYC se Zen 3 by mohly mít čtyřcestné SMT
, , aktualita
Opět se objevuje informace o tom, že by si AMD mělo pro příští verzi architektury Zen přichystat velice zajímavou novinku, kterou zatím označujeme jako "Four-Way SMT". Toto označení je vcelku jasné. 
K oblíbeným
reklama
AMD působí jako firma, kterou dříve sice převálcoval vlastní Bulldozer, ale to ji jen posílilo, aby mohla za ním udělat tlustou čáru a pustit se zase do práce s nebývalou vervou. Nyní je navíc už zbavena pout, která ji pojila s osudy a schopnostmi firmy GlobalFoundries. Může volně využívat to, co nabízejí jiné přední firmy vydělávající na zakázkové výrobě čipů, což je stejně důležité jako samotná architektura. Ale právě ta by mohla v případě EPYC založených na Zen 3 překvapit, i když jsme o tom mluvili již dříve. 
 
 
Co se týče Zen 3, zde už musí být vše upečeno a pomalu se začíná tesat do křemíku, neboť z oficiálních zdrojů už víme, že tato generace nové architektury je už dokončena a pracuje se na designu Zen 4. Pokud tedy jde o zatím nezaručené informace o "Four-Way SMT", čili čtyřcestném SMT, ty skutečně mohou mít reálný základ. 
 
Zen 3 se chystá pro příští rok a my jako běžní uživatelé očekáváme především to, že půjde i o základ pro procesory Ryzen 4000 vyráběné v TSMC procesem 7nm+ s využitím EUV. To už je v podstatě jisté. Ryzen 4000 přitom ani nemusí už nabízet vyšší počet jader než Ryzen 3000, ostatně 16 je pro desktopové CPU s dvoukanálovým přístupem do paměti habaděj. AMD by ovšem svým způsobem mohlo poskytnout vyšší počet jader, a to těch logických. 
 
My se od Hardwareluxx opět dozvídáme drb, že Zen 3 budou mít schopnost využít jedno fyzické jádro jako čtyři logická, čili ne dvě jako dnes. Od toho tedy čtyřcestné SMT. Čtyřjádrový procesor by se tak mohl v operačním systému tvářit jako šestnáctijádrový, respektive by byl reálně schopen zpracovávat najednou 16 vláken. AMD by ovšem v tomto případě nebylo průkopníkem, neboť procesory POWER od IBM už dávno využívají i osmicestné SMT. Nicméně v případě procesorů x86 by to byla premiéra a je otázka, zda by na ni měl Intel připravenou odpověď.
 
Jak dobře víme, ten chce v příštím roce už nabídnout první 10nm serverové procesory Xeon, ale není dosud zcela jasné, v jaké podobě. Můžeme tušit, že vedle nich tu budou stále ještě 14nm procesory, což je tedy v případě desktopových Intelů už téměř jisté. AMD by tak mohlo získat další podstatnou výhodu, která by mu ale pomohla právě především v serverovém segmentu. Z toho vyvstává další otázka, zda bychom mohli se čtyřcestným SMT vůbec počítat pro běžné Ryzeny. On desktopový procesor s konfigurací 16C/64T vypadá jistě zajímavě, ale zde už se opravdu překračuje hranice mezi desktopem a pracovní stanicí. 
 
Zdroj: Hardwareluxx 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přehled desktopových grafických čipů Přehled desktopových grafických čipů
Přinášíme komplexní přehled grafických čipů a modelů grafických karet společností ATI/AMD a NVIDIA, který průběžně doplňujeme o nové modely, abyste tak měli k dispozici i aktuální informace. Doplněno o nové Radeon RX 5500 XT a 5600 XT.
Dnes, článek, Jan Vítek, Michal Huspeka104 komentářů
Internet Explorer má vážnou zero-day chybu, oprava neexistuje Internet Explorer má vážnou zero-day chybu, oprava neexistuje
Microsoft varuje, že internetový prohlížeč Internet Explorer trpí na vážnou zero-day chybu. Ta je tedy už v praxi zneužívána, ale prozatím na ni neexistuje oprava. Jde o podobný problém, který měla před pár dny i Mozilla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sapphire po zlevnění RTX 2060 zrychluje svůj Radeon RX 5600 XT Sapphire po zlevnění RTX 2060 zrychluje svůj Radeon RX 5600 XT
AMD a jeho AIB partner Sapphire našlo vskutku rychlou odpověď na to, že NVIDIA výrazně zlevnila karty RTX 2060, které si ze své ceny umazaly 50 dolarů. Sapphire cenu nechává, ale přidává na výkonu karet RX 5600 XT.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
SpaceX zvládla test přerušeného startu lodi Dragon, cesta k ISS je volná SpaceX zvládla test přerušeného startu lodi Dragon, cesta k ISS je volná
Společnost SpaceX čekala jedna hlavní závěrečná zkouška před tím, než jí NASA umožní létat s lidmi na Mezinárodní vesmírnou stanici. My se nyní můžeme podívat, jak se tento test povedl při startu rakety Falcon 9.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD
Společnost Alphabet, pod níž spadá i Google, je čtvrtou americkou společností, která dosáhla na hodnotu jednoho bilionu USD. Doplňuje tak předchozí trojici v podobě Applu, Amazonu a společnosti Microsoft.
18.1.2020, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů