www.svethardware.cz
>
>
>
>

Příští EPYC se Zen 3 by mohly mít čtyřcestné SMT

Příští EPYC se Zen 3 by mohly mít čtyřcestné SMT
, , aktualita
Opět se objevuje informace o tom, že by si AMD mělo pro příští verzi architektury Zen přichystat velice zajímavou novinku, kterou zatím označujeme jako "Four-Way SMT". Toto označení je vcelku jasné. 
K oblíbeným
reklama
AMD působí jako firma, kterou dříve sice převálcoval vlastní Bulldozer, ale to ji jen posílilo, aby mohla za ním udělat tlustou čáru a pustit se zase do práce s nebývalou vervou. Nyní je navíc už zbavena pout, která ji pojila s osudy a schopnostmi firmy GlobalFoundries. Může volně využívat to, co nabízejí jiné přední firmy vydělávající na zakázkové výrobě čipů, což je stejně důležité jako samotná architektura. Ale právě ta by mohla v případě EPYC založených na Zen 3 překvapit, i když jsme o tom mluvili již dříve. 
 
 
Co se týče Zen 3, zde už musí být vše upečeno a pomalu se začíná tesat do křemíku, neboť z oficiálních zdrojů už víme, že tato generace nové architektury je už dokončena a pracuje se na designu Zen 4. Pokud tedy jde o zatím nezaručené informace o "Four-Way SMT", čili čtyřcestném SMT, ty skutečně mohou mít reálný základ. 
 
Zen 3 se chystá pro příští rok a my jako běžní uživatelé očekáváme především to, že půjde i o základ pro procesory Ryzen 4000 vyráběné v TSMC procesem 7nm+ s využitím EUV. To už je v podstatě jisté. Ryzen 4000 přitom ani nemusí už nabízet vyšší počet jader než Ryzen 3000, ostatně 16 je pro desktopové CPU s dvoukanálovým přístupem do paměti habaděj. AMD by ovšem svým způsobem mohlo poskytnout vyšší počet jader, a to těch logických. 
 
My se od Hardwareluxx opět dozvídáme drb, že Zen 3 budou mít schopnost využít jedno fyzické jádro jako čtyři logická, čili ne dvě jako dnes. Od toho tedy čtyřcestné SMT. Čtyřjádrový procesor by se tak mohl v operačním systému tvářit jako šestnáctijádrový, respektive by byl reálně schopen zpracovávat najednou 16 vláken. AMD by ovšem v tomto případě nebylo průkopníkem, neboť procesory POWER od IBM už dávno využívají i osmicestné SMT. Nicméně v případě procesorů x86 by to byla premiéra a je otázka, zda by na ni měl Intel připravenou odpověď.
 
Jak dobře víme, ten chce v příštím roce už nabídnout první 10nm serverové procesory Xeon, ale není dosud zcela jasné, v jaké podobě. Můžeme tušit, že vedle nich tu budou stále ještě 14nm procesory, což je tedy v případě desktopových Intelů už téměř jisté. AMD by tak mohlo získat další podstatnou výhodu, která by mu ale pomohla právě především v serverovém segmentu. Z toho vyvstává další otázka, zda bychom mohli se čtyřcestným SMT vůbec počítat pro běžné Ryzeny. On desktopový procesor s konfigurací 16C/64T vypadá jistě zajímavě, ale zde už se opravdu překračuje hranice mezi desktopem a pracovní stanicí. 
 
Zdroj: Hardwareluxx 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek15 komentářů