www.svethardware.cz
>
>
>
>

Příští EPYC se Zen 3 by mohly mít čtyřcestné SMT

Příští EPYC se Zen 3 by mohly mít čtyřcestné SMT
, , aktualita
Opět se objevuje informace o tom, že by si AMD mělo pro příští verzi architektury Zen přichystat velice zajímavou novinku, kterou zatím označujeme jako "Four-Way SMT". Toto označení je vcelku jasné. 
K oblíbeným
reklama
AMD působí jako firma, kterou dříve sice převálcoval vlastní Bulldozer, ale to ji jen posílilo, aby mohla za ním udělat tlustou čáru a pustit se zase do práce s nebývalou vervou. Nyní je navíc už zbavena pout, která ji pojila s osudy a schopnostmi firmy GlobalFoundries. Může volně využívat to, co nabízejí jiné přední firmy vydělávající na zakázkové výrobě čipů, což je stejně důležité jako samotná architektura. Ale právě ta by mohla v případě EPYC založených na Zen 3 překvapit, i když jsme o tom mluvili již dříve. 
 
 
Co se týče Zen 3, zde už musí být vše upečeno a pomalu se začíná tesat do křemíku, neboť z oficiálních zdrojů už víme, že tato generace nové architektury je už dokončena a pracuje se na designu Zen 4. Pokud tedy jde o zatím nezaručené informace o "Four-Way SMT", čili čtyřcestném SMT, ty skutečně mohou mít reálný základ. 
 
Zen 3 se chystá pro příští rok a my jako běžní uživatelé očekáváme především to, že půjde i o základ pro procesory Ryzen 4000 vyráběné v TSMC procesem 7nm+ s využitím EUV. To už je v podstatě jisté. Ryzen 4000 přitom ani nemusí už nabízet vyšší počet jader než Ryzen 3000, ostatně 16 je pro desktopové CPU s dvoukanálovým přístupem do paměti habaděj. AMD by ovšem svým způsobem mohlo poskytnout vyšší počet jader, a to těch logických. 
 
My se od Hardwareluxx opět dozvídáme drb, že Zen 3 budou mít schopnost využít jedno fyzické jádro jako čtyři logická, čili ne dvě jako dnes. Od toho tedy čtyřcestné SMT. Čtyřjádrový procesor by se tak mohl v operačním systému tvářit jako šestnáctijádrový, respektive by byl reálně schopen zpracovávat najednou 16 vláken. AMD by ovšem v tomto případě nebylo průkopníkem, neboť procesory POWER od IBM už dávno využívají i osmicestné SMT. Nicméně v případě procesorů x86 by to byla premiéra a je otázka, zda by na ni měl Intel připravenou odpověď.
 
Jak dobře víme, ten chce v příštím roce už nabídnout první 10nm serverové procesory Xeon, ale není dosud zcela jasné, v jaké podobě. Můžeme tušit, že vedle nich tu budou stále ještě 14nm procesory, což je tedy v případě desktopových Intelů už téměř jisté. AMD by tak mohlo získat další podstatnou výhodu, která by mu ale pomohla právě především v serverovém segmentu. Z toho vyvstává další otázka, zda bychom mohli se čtyřcestným SMT vůbec počítat pro běžné Ryzeny. On desktopový procesor s konfigurací 16C/64T vypadá jistě zajímavě, ale zde už se opravdu překračuje hranice mezi desktopem a pracovní stanicí. 
 
Zdroj: Hardwareluxx 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Inno3D zmínila GeForce RTX 2080 Ti Super Inno3D zmínila GeForce RTX 2080 Ti Super
Společnost Inno3D na svých stránkách několikrát zmínila grafickou kartu GeForce RTX 2080 Ti Super, na niž zatím čekáme marně. Nyní se to týká prodejní akce na podporu GeForce RTX a GTX. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro
Na Kickstarteru se objevil zajímavý projekt počítačové skříně, která může ze všeho nejvíce připomenout počítače Apple Mac Pro. Nejde pochopitelně jen o náhodu, ale o produkt, který přímo má vypadat jako zbrusu nové Mac Pro.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí
Jen McAdam je jednou z mnoha obětí podvodu s kryptoměnou OneCoin. Na rozdíl od mnoha jiných o tom ale veřejně mluví v podcastu na BBC, což ji začalo přinášet vyhrožování znásilněním a smrtí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného
Blizzard si v posledních dnech užívá zloby hráčů ze západu, kteří obecně podporují protesty v Hongkongu a postavili se za streamera a hráče zvaného Blitzchung. Ten vyjádřil protestujícím podporu a byl za to potrestán.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU
Server Hardwareluxx.de se nechal slyšet, že Intel dle jeho informací zrušil přípravy 10nm procesorů. Zůstaly by 14nm modely vycházející ze Skylake, které by až v roce 2022 nahradily rovnou 7nm. Intel to popírá.
Dnes, aktualita, Jan Vítek