www.svethardware.cz
>
>
>
>

Příští Ryzeny by mohly mít až 16 jader

Příští Ryzeny by mohly mít až 16 jader
, , aktualita
Dle serveru WCCFTech by AMD mohlo začít ještě víc tlačit na pilu. Obecně se očekává, že se počet jader v procesorech Ryzen v rámci další generace zvýší. Otázka je, o kolik a nyní se mluví až o 16 jádrech pro nová desktopová CPU.
K oblíbeným
reklama
Je pravda, že 7nm výrobní technologie by měla bez problémů umožnit zdvojnásobit počet jader na čipu o víceméně stejné ploše. Zda se k tomu ale AMD odhodlá, to je věc jiná. My jsme se dnes podívali na video firmy MSI, která jasně naznačuje, že budoucí procesory Ryzen budou mít více jader a uvažovali jsme o 12 jádrech vzhledem k informacím o 48jádrových procesorech EPYC "Starship". Je ale pravda, že už dříve se mluvilo také o procesorech s kódovým označením Rome a ty měly nabídnout až 64 jader. To by znamenalo, že řadové procesory Ryzen by měly k dispozici rovnou 16 fyzických jader. 
 
 
To konec konců není tak divoká představa, však AMD letos bez okolků nabídne 32jádrové procesory Threadripper, protože jednoduše má tu možnost, takže je vidět, že se opravdu nebojí nebývale zvyšovat počet jader v desktopových procesorech. 
 
Informace zprostředkované serverem WCCFTech mají původ na čínských fórech, kde se mluví o 16jádrových Ryzenech. Ty mají krom dvojnásobného počtu jader nabídnout také i 15% zvýšení IPC, což by tedy znamenalo oproti Pinnacle Ridge o 10 až 15 % vyšší výkon na stejném taktu. Pinnacle Ridge mají mimochodem asi o 3 % vyšší IPC v porovnání s první generací - Summit Ridge. A pokud by se k tomu přidaly i o pár set megahertz vyšší takty, byla by to nová procesorová generace jak se patří. 
 
V příštích měsících by tyto informace už měly být potvrzeny nebo vyvráceny, protože AMD už dříve ústy své CEO Lisy Su informovalo, že design architektury Zen 2 byl dokončen a v druhé polovině tohoto roku získají partneři AMD už první vzorky, o čemž se jistě dozvíme. 
 
Další informace z Číny udávají, že procesory pro patici TR4, čili Threadrippery, mají zůstat na 32 jádrech z letošního roku, zatímco serverové EPYC pro SP3 budou mít až 64 jader. To by pak vypadlo, že si AMD připravuje půdu na to, aby o rok později už nabídlo čtvrtou generaci procesorů Threadripper s tentokrát již 64 jádry. 
 
 
Ovšem může to dopadnout i jinak. AMD už není v takové finanční tísni, a tak můžeme uvažovat o tom, že by nepřineslo jen jeden čip jako nástupce dnešního 8jádrového Zeppelinu, který posloužil pro výrobu desktopových, HEDT i serverových procesorů AMD. Mohly by to být dva čipy:  
  • Čip 1: 2x CCX po 6 jádrech + SMT, maximum 48 jader pro CPU
  • Čip 2: 2x CCX po 8 jádrech + SMT, maximum 64 jader pro CPU
Takže jako obvykle uvidíme.
 
Zdroj: WCCFTech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Včera, článek, Jan Vítek1 komentář
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek11 komentářů