reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Příští Ryzeny by mohly mít až 16 jader

19.7.2018, Jan Vítek, aktualita
Příští Ryzeny by mohly mít až 16 jader
Dle serveru WCCFTech by AMD mohlo začít ještě víc tlačit na pilu. Obecně se očekává, že se počet jader v procesorech Ryzen v rámci další generace zvýší. Otázka je, o kolik a nyní se mluví až o 16 jádrech pro nová desktopová CPU.
Je pravda, že 7nm výrobní technologie by měla bez problémů umožnit zdvojnásobit počet jader na čipu o víceméně stejné ploše. Zda se k tomu ale AMD odhodlá, to je věc jiná. My jsme se dnes podívali na video firmy MSI, která jasně naznačuje, že budoucí procesory Ryzen budou mít více jader a uvažovali jsme o 12 jádrech vzhledem k informacím o 48jádrových procesorech EPYC "Starship". Je ale pravda, že už dříve se mluvilo také o procesorech s kódovým označením Rome a ty měly nabídnout až 64 jader. To by znamenalo, že řadové procesory Ryzen by měly k dispozici rovnou 16 fyzických jader. 
 
 
To konec konců není tak divoká představa, však AMD letos bez okolků nabídne 32jádrové procesory Threadripper, protože jednoduše má tu možnost, takže je vidět, že se opravdu nebojí nebývale zvyšovat počet jader v desktopových procesorech. 
 
Informace zprostředkované serverem WCCFTech mají původ na čínských fórech, kde se mluví o 16jádrových Ryzenech. Ty mají krom dvojnásobného počtu jader nabídnout také i 15% zvýšení IPC, což by tedy znamenalo oproti Pinnacle Ridge o 10 až 15 % vyšší výkon na stejném taktu. Pinnacle Ridge mají mimochodem asi o 3 % vyšší IPC v porovnání s první generací - Summit Ridge. A pokud by se k tomu přidaly i o pár set megahertz vyšší takty, byla by to nová procesorová generace jak se patří. 
 
V příštích měsících by tyto informace už měly být potvrzeny nebo vyvráceny, protože AMD už dříve ústy své CEO Lisy Su informovalo, že design architektury Zen 2 byl dokončen a v druhé polovině tohoto roku získají partneři AMD už první vzorky, o čemž se jistě dozvíme. 
 
Další informace z Číny udávají, že procesory pro patici TR4, čili Threadrippery, mají zůstat na 32 jádrech z letošního roku, zatímco serverové EPYC pro SP3 budou mít až 64 jader. To by pak vypadlo, že si AMD připravuje půdu na to, aby o rok později už nabídlo čtvrtou generaci procesorů Threadripper s tentokrát již 64 jádry. 
 
 
Ovšem může to dopadnout i jinak. AMD už není v takové finanční tísni, a tak můžeme uvažovat o tom, že by nepřineslo jen jeden čip jako nástupce dnešního 8jádrového Zeppelinu, který posloužil pro výrobu desktopových, HEDT i serverových procesorů AMD. Mohly by to být dva čipy:  
  • Čip 1: 2x CCX po 6 jádrech + SMT, maximum 48 jader pro CPU
  • Čip 2: 2x CCX po 8 jádrech + SMT, maximum 64 jader pro CPU
Takže jako obvykle uvidíme.
 
Zdroj: WCCFTech


reklama