www.svethardware.cz
>
>
>
>

Procesorů Coffee Lake má být zezačátku nedostatek

Procesorů Coffee Lake má být zezačátku nedostatek
, , aktualita
V dnešní době se stále více objevují případy, kdy firmy nedokáží dostat na trh hardware v zákazníky požadovaném množství. Týkalo a týká se to třeba grafických karet AMD Radeon RX Vega a nyní hrozí, že bude i nedostatek procesorů Coffee Lake. 
K oblíbeným
reklama
Hodnota celého PC trhu už několik let vytrvale klesá, ale zájem o nejnovější a nejlepší technologie neochabuje, přičemž v poslední době jsme to pocítili především na grafických kartách AMD Radeon RX Vega. Dá se ríci, že to je spojeno se zvyšující se složitostí daného hardwaru a vysokých nárocích na výrobu a v případě čipů Vega to jde především na vrub pamětí HBM2. Jejich vývoj trval déle, než měl a nyní jsou navíc problémy s jejich pouzdřením na interposer spojující je s grafickým čipem. To rozhodně není tak jednoduché jako napojení klasických GDDR5 přes datové linky vedoucí v plošném spoji a AMD za tuto snahu o pokrok platí svou daň. 
 
 
V případě procesorů Coffee Lake se dá očekávat vysoký zájem zákazníků, však Intel se chystá vyslat na trh procesory, které za mírně zvýšené ceny nabídnou mnohem vyšší vícejádrový výkon než starší generace. To přitom nepředvedl v podstatě celých deset let. Procesory Kaby Lake tak rázem ztratí atraktivitu a informovaní zájemci o koupi nového počítače pochopitelně nebudou starou generaci chtít. Stále však není jasné, co Intel provede s cenami starších procesorů, tedy zda vůbec něco. 
 
Coffee Lake budou oficiálně vypuštěny na trh už zítra a dle serveru SweClockers můžeme očekávat, že jejich dostupnost bude alespoň v průběhu října a listopadu problematická a situace se možná zlepší až někdy v prosinci. Zatím nelze mluvit o konkrétních důvodech, které se pod to podepíšou a ostatně zatím ani nelze tyto zprávy o nedostatku Coffee Lake brát jako stoprocentně pravdivé, takže si počkáme na to, co ukáží další dny a týdny. 
 
Je ale známo, že Intel pro výrobu Coffee Lake použije svůj nejlepší a nejvhodnější výrobní proces, což je poslední iterace 14nm technologie označovaná jako 14nm++. Přímo se tak nabízí otázka ohledně výtěžnosti tohoto procesu, však jde o čipy, které pracují na vysokých taktech a se šesti jádry si téměř zachovávají TDP na úrovni čtyřjádrových. 
 
SweClockers se také zabývají otázkou, jaký bude mít tento údajný nedostatek celkový efekt. Je totiž zřejmé, že zákazníci si nebudou chtít kupovat staré Kaby Lake a pokud se ke Coffee Lake nedostanou, mohou ztratit trpělivost a sáhnout raději po procesorech Ryzen. Tomu ostatně bude nahrávat i fakt, že si tak či tak budou muset pořídit novou základní desku. Nebo se mohou rozhodnout k dalšímu vyčkávání na to, co AMD předvede v prvním kvartálu příštího roku, kdy očekáváme nástup již 12nm procesorů Pinnacle Ridge. Ty totiž měly být původně také 14nm jako dnešní Summit Ridge, ovšem AMD už samo ohlásilo, že využije novější proces a my se můžeme jen těšit na to, jak z toho budou Pinnacle Ridge těžit. 
  
reklama
Nejnovější články
GeForce NOW nově ztrácí i Bethesdu, až na jediný titul GeForce NOW nově ztrácí i Bethesdu, až na jediný titul
Takovýto úvod do provozu služba GeForce NOW rozhodně nepotřebovala. Krátce po jejím spuštění byla zákazníkům upřena nabídka firmy Activision Blizzard a nyní se nově stahuje i Bethesda, a to až na jeden titul. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple chce zakázat prodej knihy bývalého zaměstnance, prý prozrazuje příliš Apple chce zakázat prodej knihy bývalého zaměstnance, prý prozrazuje příliš
Společnost Apple vůbec není spokojena se zahájením prodeje knihy App Store Confidental od Tom Sadowskiho, bývalého vedoucího App Store. Podle ní prozrazuje obchodní tajemství a žádá stažení knihy z obchodů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Shopify se připojuje ke kryptoměně Libra od Facebooku, zatímco jiní utíkají Shopify se připojuje ke kryptoměně Libra od Facebooku, zatímco jiní utíkají
Kryptoměnu Libra od Facebooku, resp. jeho dceřinné společnosti Calibra, zpočátku podporovalo velké množství zavedených společností. Mnoho se však od projektu odvrátilo. Shopify jde proti proudu a naopak se připojuje.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NOAA si ztrojnásobí superpočítačový výkon NOAA si ztrojnásobí superpočítačový výkon
National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) se může těšit na to, že její superpočítačová výbava projde zásadní modernizací. Získá totiž nové superpočítače založené na platformě Cray.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Plextor M9P Plus SSD: až 3,4 GB/s ve třech podobách Plextor M9P Plus SSD: až 3,4 GB/s ve třech podobách
Plextor si připravil celkem tři verze SSD M9P Plus, SSD nabízejících datovou propustnost až 3,4 GB/s. Založena jsou na pamětech firmy Kioxia, dříve Toshiba Memory, vedle nichž je tu kontroler od Marvellu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek