www.svethardware.cz
>
>
>
>

Procesory AMD EPYC zabraly 2 % serverového trhu

Procesory AMD EPYC zabraly 2 % serverového trhu
, , aktualita
Serverový trh je hodně náročný a dosud byl vyhrazen v podstatě jen Intelu. AMD tak i se svými velmi podařenými procesory AMD EPYC zvládlo v roce 2018 převzít jen 2 % tohoto trhu. Po další rok by to ale mělo být mnohem více.
reklama
Pokud jde o serverový trh, společnost Intel měla dosud téměř 100% zastoupení. AMD totiž nemělo žádný rozumný serverový procesor. To se ale změnilo s příchodem AMD EPYC, které jsou velmi zajímavou alternativou k procesorům Intel Xeon. Přesto podle informací ze serveru DRAMeXchange AMD zabralo jen 2 % trhu (např. u Baidu, Ali Cloud a Amazon Web Services). Nicméně i to je na takto konzervativním trhu docela slušný úspěch. Jedním z důvodů, proč to není více, je i ten fakt, že AMD nenabízelo víceprocesorové stanice, což limituje nasazení u některých typů serverů.
 
AMD EPYC
 
Předpokládá se však, že v roce 2019 by se situace měla o něco zlepšit a hovoří se o přibližně 5 % pro AMD. To totiž chystá své procesory nové generace Rome postavené na 7nm procesu, což umožní dále zvýšit výkon a snížit spotřebu. Takové vlastnosti jsou nejen u serverů velmi žádané. Navíc budou moci mít až 64 jader a zvládnou zpracovat až 128 vláken najednou. Reálné nasazení těchto procesorů by mělo nastat od přelomu první a druhé poloviny příštího roku.
 
Naproti tomu Intel bude stále zaseknutý na 14nm procesu a to se nezlepší patrně až do konce roku 2019. Pokud jde o generace čipů, tak Sky Lake nyní tvoří cca 60 % serverových procesorů, tento rok by to mělo vyskočit asi na 65 %. Pokud jde o AMD, tak EPYC je v asi 70 % serverů s procesory AMD. Připomeňme ještě, že bývalý CEO Intelu Krzanich se v létě nechal slyšet, že cílem Intelu je, aby se AMD nikdy nedostalo nad 15-20 %.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Plně autonomní Tesla bude už v roce 2020, tvrdí Musk Plně autonomní Tesla bude už v roce 2020, tvrdí Musk
Elon Musk se opět rozpovídal o tom, co chystá jeho automobilka Tesla. Podle něj by se už brzy měl objevit autopilot v takové podobě, že půjde o plně autonomní vozy. Dočkat se máme prý už v příštím roce.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Singapore Airlines terčem kritiky, sedadla mají kamery Singapore Airlines terčem kritiky, sedadla mají kamery
Soukromí uživatelů je poslední dobou čím dál víc probírané téma a čím dál víc také narušováno. Singapore Airlines to teď schytaly za instalaci kamer mířících přímo na pasažéry každého cestujícího v letadle.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Valve na Steamu ruší video sekci Valve na Steamu ruší video sekci
Společnost Valve nezačala rok 2019 dobře. Na konci minulého roku se najednou objevila konkurence v podobě Epic Games Store, která rychle vyrostla ve vážnou hrozbu a nyní tu máme zprávu o zrušené video sekci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví
Výzkumníci firmy Google se zaměřili na podstatu exploitů Spectre a Meltdown, aby zodpověděli otázku, nakolik představují problém nejen pro Intel, ale i jiné společnosti ne nutně vyrábějící procesory x86. Co k tomu mohou říci?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino
Společnost Sphero rozjela na Kickstarteru kampaň, která se týká financování dálkově ovládaného autíčka, které bude kompatibilní s minipočítači Raspberry Pi, Arduino i BBC micro:bit. Zájem je obrovský a cílová částka padla během chvíle. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek