www.svethardware.cz
>
>
>
>

Procesory AMD EPYC zabraly 2 % serverového trhu

Procesory AMD EPYC zabraly 2 % serverového trhu
, , aktualita
Serverový trh je hodně náročný a dosud byl vyhrazen v podstatě jen Intelu. AMD tak i se svými velmi podařenými procesory AMD EPYC zvládlo v roce 2018 převzít jen 2 % tohoto trhu. Po další rok by to ale mělo být mnohem více.
K oblíbeným
reklama
Pokud jde o serverový trh, společnost Intel měla dosud téměř 100% zastoupení. AMD totiž nemělo žádný rozumný serverový procesor. To se ale změnilo s příchodem AMD EPYC, které jsou velmi zajímavou alternativou k procesorům Intel Xeon. Přesto podle informací ze serveru DRAMeXchange AMD zabralo jen 2 % trhu (např. u Baidu, Ali Cloud a Amazon Web Services). Nicméně i to je na takto konzervativním trhu docela slušný úspěch. Jedním z důvodů, proč to není více, je i ten fakt, že AMD nenabízelo víceprocesorové stanice, což limituje nasazení u některých typů serverů.
 
AMD EPYC
 
Předpokládá se však, že v roce 2019 by se situace měla o něco zlepšit a hovoří se o přibližně 5 % pro AMD. To totiž chystá své procesory nové generace Rome postavené na 7nm procesu, což umožní dále zvýšit výkon a snížit spotřebu. Takové vlastnosti jsou nejen u serverů velmi žádané. Navíc budou moci mít až 64 jader a zvládnou zpracovat až 128 vláken najednou. Reálné nasazení těchto procesorů by mělo nastat od přelomu první a druhé poloviny příštího roku.
 
Naproti tomu Intel bude stále zaseknutý na 14nm procesu a to se nezlepší patrně až do konce roku 2019. Pokud jde o generace čipů, tak Sky Lake nyní tvoří cca 60 % serverových procesorů, tento rok by to mělo vyskočit asi na 65 %. Pokud jde o AMD, tak EPYC je v asi 70 % serverů s procesory AMD. Připomeňme ještě, že bývalý CEO Intelu Krzanich se v létě nechal slyšet, že cílem Intelu je, aby se AMD nikdy nedostalo nad 15-20 %.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Včera, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková