www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Prodeje PC dál klesají, ale velcí výrobci moc neutrpěli

Prodeje PC dál klesají, ale velcí výrobci moc neutrpěli
, , aktualita
V posledních letech se občas objeví zprávy o tom, jak se pokles prodejů počítačů zpomaluje či zastavuje, ovšem přes to všechno je realita taková, že trh s PC spíše chřadne. Nicméně rozhodně ne každý tím trpí. 
K oblíbeným
reklama
Dá se říci, že průmysl s PC už dlouhé roky zachraňují a táhnou hráči, a proto jsme mohli na nedávné zvyšování cen grafických karet v reakci na jejich zoufalou nedostupnost poukazovat jako na velký problém, který by mohl poškodit celý průmysl. Tato vlna už naštěstí přešla, ovšem i tak se mohla negativně podepsat na prodejích počítačů. 
 
 
Ještě v roce 2011 bylo na trh dodáno 365,36 milionů počítačů, čili v průměru milion denně. V předchozím roce už to činilo 262,54 milionů, takže jde o téměř 30procentní pokles. Oproti roku 2016 to ale byl jen mírný pokles a to samé se očekává i pro tento rok. Ze zveřejněného grafu je ale zřejmé, že to všechno odnesli především malí výrobci počítačů a velké firmy si celkově nepohoršily. 
 
 
Existují ale i takové společnosti, které nedokázaly být v konkurenci jiných moc úspěšné, což je především Acer. Naopak přímo raketově vystartovala společnost Lenovo, které jako by se problémy PC trhu vůbec netýkaly a dnes se přetahuje o prvenství se samotným HP. A pak tu jsou i takové, které si dlouhodobě drží svůj podíl v podstatě nezměněný, což je především Dell nebo také Asus. Je tak vidět, že snižující se oblibu počítačů odnesli především menší výrobci, kteří se nedostali do smetánky největších firem. Jejich dodávky ze 40 milionů čtvrtletně poklesly na pouhých 15. 
 
Nová čísla o prodejích PC přináší společnost Gartner, dle níž poklesly v prvním čtvrtletí tohoto roku o 1,4 procent (meziročně), takže dle toho se nedostatek samostatných grafických karet moc neprojevil a ostatně na trh se stejně dostávají z valné většiny PC spoléhající se na integrovanou grafiku. 
 
Intel, AMD a NVIDIA dle Extremetech obecně prohlašují, že prodej herního hardwaru je stále na vzestupu, ačkoliv je herní trh v tom celkovém jen minoritní. Ovšem i tak to dokázalo značně ovlivnit prodeje společnosti Acer, která se trhu s herními PC moc nevěnuje, a také to odnesla více než 50% poklesem svého podílu, i když se samozřejmě nedá říci, že ten zařídila pouze herní PC. 

Společnost

1Q18 dodávky (tis. j.)

1Q18 podíl na trhu (%)

1Q17 dodávky (tis. j.)

1Q17 podíl na trhu (%)

1Q18-1Q17 růst/pokles (%)

HP Inc.

12 856

20,8

12 505

20,0

2,8

Lenovo

12 346

20,0

12 305

19,7

0,3

Dell

9 883

16,0

9 277

14,8

6,5

Apple

4 264

6,9

4 199

6,7

1,5

Asus

3 900

6,3

4 458

7,1

-12,5

Acer Group

3 828

6,2

4 189

6,7

-8,6

ostatní

14 609

23,7

15 637

25,0

6,6

Celkem

61 686

100,0

62 569

100,0

-1,4

 
To vše by ale především mělo mít velký dopad na to, jak se bude trh s PC i samotný PC hardware vyvíjet v budoucnu. Více než kdy jindy na něm budou určovat podmínky velké firmy, které mezi sebe jen tak někoho nepustí.  
 
Zdroj: Gartner


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10 Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10
Konec podpory Windows 7 se blíží a Microsoft tak začne vyzývat uživatele Windows 7 Pro k přechodu na novější operační systém Windows 10 Pro. Už brzy se tak začne v systému zobrazovat okno s výzvou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící
Mark Zuckerberg se v jedné z jeho přednášek vyjádřil, že nepovažuje za správné kontrolovat závadnost politických reklam a na Facebooku tak bude všechno možné. Tedy i reklamy se zavádějícím obsahem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Trailer ukazuje detaily PC verze Red Dead Redemption 2 Trailer ukazuje detaily PC verze Red Dead Redemption 2
Na závěr pracovního týdne si můžeme zaslintat nad PC verzí hry Red Dead Redemption 2. Ta byla vylepšena i z grafického hlediska právě s ohledem na možnosti a výkon moderních osobních počítačů. A je to vidět.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ray tracing ve World of Tanks: jak funguje a jaký má vliv na výkon? Ray tracing ve World of Tanks: jak funguje a jaký má vliv na výkon?
Autoři hry World of Tanks se nedávno pochlubili tím, že do své hry implementovali ray tracing, který bude moci pracovat pod DirectX 11 a nebude potřebovat žádný zvláštní hardware, čili GeForce RTX. Jak to funguje? 
Včera, recenze, Jan Vítek5 komentářů
Windows Defender je dle posledních testů solidní anitivir Windows Defender je dle posledních testů solidní anitivir
Laboratoř AV-Comparatives se podívala na aktuální antivirová řešení a stále hodně podceňovaný Microsoft Windows Defender zde dopadl poměrně dobře, zejména co se týče detekce aktivních virů a malwaru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře