www.svethardware.cz
>
>

Profesor koupil "psací stroj" za 100 EUR, byla to Enigma za 45.000 EUR

Profesor koupil "psací stroj" za 100 EUR, byla to Enigma za 45.000 EUR
, , aktualita
Jeden rumunský profesor kryptografie měl velké štěstí. Na bleším trhu spatřil "psací stroj" za cenu 100 EUR. Z toho se však vyklubal šifrovací stroj Enigma, který byl v aukci prodán za mnohem vyšších 45 tisíc EUR. reklama
Na jednoho rumunského profesora kryptografie se usmála štěstěna a rozhodně ne málo. Podařilo se mu totiž na bleším trhu spatřit legendární šifrovací stroj Enigma. Obchodníkem byl ale prodáván jako pouhý psací stroj za 100 EUR. Profesor věděl, co má před sebou, stroj okamžitě koupil a nabídl jej v aukční síni Artmark v Bukurešti. 
 
Enigma I
 
vydražená Enigma I (zdroj: artmark.ro)
 
Vyvolávací cena stroje Enigma I z roku 1941 byla 9000 EUR a byla mnohonásobně překonána. Finální cena se totiž zastavila na 45 tisících EUR. Dosavadním rekordem je však 547.500 USD za čtyřrotorovou Enigmu v aukci v New Yorku. Enigmy byly používány v Rumunsku, neboť se jednalo původně o spojence německé armády (do roku 1944, kdy změnilo strany). Proto se předpokládá, že tohle nemusela být poslední a v budoucnu se zde možná ještě nějaká najde. Enigma je dobře známa i díky Alanu Turingovi, kterému se s jeho týmem podařilo rozluštit šifrování. Nedávno byl o celé dešifrovací akci natočen i film Kód Enigmy (The Imitation Game).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ataribox Joystick je oslava retra Ataribox Joystick je oslava retra
Vše nasvědčuje tomu, že chystaná Ataribox nebude jen další obyčejná znovuzrozená konzole. Naposledy jsme se dozvěděli, že AMD pro ni přichystala speciální SoC a nyní se můžeme pokochat připravovaným joystickem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Gigabyte uvádí pro náročné X299 AORUS Gaming 7 Pro Gigabyte uvádí pro náročné X299 AORUS Gaming 7 Pro
Společnost Gigabyte představila desku X299 AORUS Gaming 7 Pro, která je určena pro nejnovější procesory Intel Core X Series pro patici LGA 2066. Budeme si tak do ní moci umístit i 18jádrový model Core i9 7980XE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chystá se Pip, herní konzole s Raspberry Pi na motivy Nintendo Switch Chystá se Pip, herní konzole s Raspberry Pi na motivy Nintendo Switch
Na Kickstarteru se objevila kampaň týkající se herní konzole s prostým názvem Pip. Jde o variaci na úspěšné Nintendo Switch, která je založena na hardwaru Raspberry Pi, přičemž zdaleka nepůjde pouze o samotné hraní. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 7 1800X v obchodech výrazně zlevnil a přidává DLC ke Quake Champions AMD Ryzen 7 1800X v obchodech výrazně zlevnil a přidává DLC ke Quake Champions
V zahraničním obchodě Newegg zlevnil procesor Ryzen 7 1800X v akci Black Friday na pouhých 319 dolarů, což je slušné procento dolů ze základní ceny 500 dolarů, ovšem zrovna tento procesor aktuálně výrazně zlevňuje i u nás. Kde a o kolik?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Video: robot Atlas předvedl salto vzad Video: robot Atlas předvedl salto vzad
Boston Dynamics se nebojí schopnosti a dovednosti svých robotů ukázat velmi efektivně. Dočkali jsme se tak videa, ve kterém se předvádí již dlouhou dobu známý humanoidní robot Atlas. Tentokrát ale zvládne udělat i salto vzad. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář