www.svethardware.cz
>
>

Profesor koupil "psací stroj" za 100 EUR, byla to Enigma za 45.000 EUR

Profesor koupil "psací stroj" za 100 EUR, byla to Enigma za 45.000 EUR
, , aktualita
Jeden rumunský profesor kryptografie měl velké štěstí. Na bleším trhu spatřil "psací stroj" za cenu 100 EUR. Z toho se však vyklubal šifrovací stroj Enigma, který byl v aukci prodán za mnohem vyšších 45 tisíc EUR. reklama
Na jednoho rumunského profesora kryptografie se usmála štěstěna a rozhodně ne málo. Podařilo se mu totiž na bleším trhu spatřit legendární šifrovací stroj Enigma. Obchodníkem byl ale prodáván jako pouhý psací stroj za 100 EUR. Profesor věděl, co má před sebou, stroj okamžitě koupil a nabídl jej v aukční síni Artmark v Bukurešti. 
 
Enigma I
 
vydražená Enigma I (zdroj: artmark.ro)
 
Vyvolávací cena stroje Enigma I z roku 1941 byla 9000 EUR a byla mnohonásobně překonána. Finální cena se totiž zastavila na 45 tisících EUR. Dosavadním rekordem je však 547.500 USD za čtyřrotorovou Enigmu v aukci v New Yorku. Enigmy byly používány v Rumunsku, neboť se jednalo původně o spojence německé armády (do roku 1944, kdy změnilo strany). Proto se předpokládá, že tohle nemusela být poslední a v budoucnu se zde možná ještě nějaká najde. Enigma je dobře známa i díky Alanu Turingovi, kterému se s jeho týmem podařilo rozluštit šifrování. Nedávno byl o celé dešifrovací akci natočen i film Kód Enigmy (The Imitation Game).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Equifax byl hacknutý již dříve a posílal lidi na phishingové stránky Equifax byl hacknutý již dříve a posílal lidi na phishingové stránky
Kauza společnosti Equifax nabývá stále obludnějších rozměrů, jak vyplývají na povrch nové a nové skutečnosti, které vypovídají o tom, jaké poměry ve firmě vládly. Nyní se dozvídáme o dalším hacku i tom, jak samotná firma odesílala lidi na phishingové stránky.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Celosvětová satelitní síť SpaceX bude možná známá jako Starlink Celosvětová satelitní síť SpaceX bude možná známá jako Starlink
Společnost SpaceX si na americkém patentovém úřadě zaregistrovala značku Starlink a my můžeme tušit, že tak chce nejspíše pojmenovat svou celosvětovou internetovou síť, kterou zajistí celá flotila satelitů. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Rambus připravuje DDR5 na rok 2019 Rambus připravuje DDR5 na rok 2019
Paměti DDR4 už jsou ve světě PC s procesory x86 a v podstatě i mezi mobilními zařízeními dobře zabydleny a pochopitelně tu nemohou být věčně. Připravuje se už jejich náhrada, a to v podobě DDR5 chystaných na rok 2019. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů
AMD chystá celkem třináct karet s GPU Vega 11 AMD chystá celkem třináct karet s GPU Vega 11
Společnost AMD si dle výpisu z RRA certifikace chystá celkem třináct různých karet založených na čipu Vega 11. Některé z nich mají mít za úkol nahradit aktuální GPU Polaris 10 či 20, takže co můžeme očekávat?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Gigabyte potvrzuje chystanou GTX 1070 Ti Gigabyte potvrzuje chystanou GTX 1070 Ti
Gigabyte na své Facebookové stránky umístil grafickou koláž, dle níž je nad slunce jasné, že se opravdu chystá GeForce GTX 1070 Ti. Ostatně zprávy o nových kartách jsou málokdy mylné, a tak už se můžeme ptát, jaká bude a kdy bude.
Včera,  aktualita, Jan Vítek