www.svethardware.cz
>
>

Profesor koupil "psací stroj" za 100 EUR, byla to Enigma za 45.000 EUR

Profesor koupil "psací stroj" za 100 EUR, byla to Enigma za 45.000 EUR
, , aktualita
Jeden rumunský profesor kryptografie měl velké štěstí. Na bleším trhu spatřil "psací stroj" za cenu 100 EUR. Z toho se však vyklubal šifrovací stroj Enigma, který byl v aukci prodán za mnohem vyšších 45 tisíc EUR. reklama
Na jednoho rumunského profesora kryptografie se usmála štěstěna a rozhodně ne málo. Podařilo se mu totiž na bleším trhu spatřit legendární šifrovací stroj Enigma. Obchodníkem byl ale prodáván jako pouhý psací stroj za 100 EUR. Profesor věděl, co má před sebou, stroj okamžitě koupil a nabídl jej v aukční síni Artmark v Bukurešti. 
 
Enigma I
 
vydražená Enigma I (zdroj: artmark.ro)
 
Vyvolávací cena stroje Enigma I z roku 1941 byla 9000 EUR a byla mnohonásobně překonána. Finální cena se totiž zastavila na 45 tisících EUR. Dosavadním rekordem je však 547.500 USD za čtyřrotorovou Enigmu v aukci v New Yorku. Enigmy byly používány v Rumunsku, neboť se jednalo původně o spojence německé armády (do roku 1944, kdy změnilo strany). Proto se předpokládá, že tohle nemusela být poslední a v budoucnu se zde možná ještě nějaká najde. Enigma je dobře známa i díky Alanu Turingovi, kterému se s jeho týmem podařilo rozluštit šifrování. Nedávno byl o celé dešifrovací akci natočen i film Kód Enigmy (The Imitation Game).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
YouTube bojuje proti extrémistům, zájemce přesměruje na protiteroristická videa YouTube bojuje proti extrémistům, zájemce přesměruje na protiteroristická videa
YouTube byl poslední dobou kritizován za nevhodný postoj ke klipům propagujících nenávist a extrémistické názory. Nově ale proti terorismu a extrémismu bude bojovat přesměrováváním na protiteroristická videa.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Intel Movidius, akcelerátor neuronových sítí velikosti USB klíčenky Intel Movidius, akcelerátor neuronových sítí velikosti USB klíčenky
Umělá inteligence dnes hýbe světem a Intel představil malou výpočetní "USB klíčenku", která dokáže rychle a efektivně akcelerovat hluboké neuronové sítě. Nese název Movidius Neural Compute Stick.
Včera,  aktualita, Milan Šurkala
Nintendo si prý připravuje další klasiku, tentokrát N64 Nintendo si prý připravuje další klasiku, tentokrát N64
Společnost Nintendo vyvolala svými staronovými konzolemi NES a SNES Classic velkou vlnu zájmu, a tak není divu, že zatím ještě nepotvrzené informace udávají, že si chystá oživení dalšího klasického modelu. Tentokrát půjde o N64. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
HBO varuje šiřitele a stahovače kopií Game of Thrones, že jsou sledováni HBO varuje šiřitele a stahovače kopií Game of Thrones, že jsou sledováni
Před několika lety připadalo zástupcům společnosti HBO jako kompliment, že série Game of Thrones trhá torrentové rekordy ve stahování. Aktuálně už ale z tohoto faktu tak nadšení nejsou, jak dokazuje jejich varování. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Fujitsu uvádí jednotky DLU, stane se 4. velkým hráčem na poli AI? Fujitsu uvádí jednotky DLU, stane se 4. velkým hráčem na poli AI?
Trh se specializovaným hardwarem pro umělou inteligenci zahrnuje jen pár hlavních firem, které taková řešení nabízejí. Nyní se mezi ně chce protlačit také společnost Fujitsu, která nabídne své jednotky DLU - Deep Learning Unit.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře