www.svethardware.cz
>
>

Profesor koupil "psací stroj" za 100 EUR, byla to Enigma za 45.000 EUR

Profesor koupil "psací stroj" za 100 EUR, byla to Enigma za 45.000 EUR
, , aktualita
Jeden rumunský profesor kryptografie měl velké štěstí. Na bleším trhu spatřil "psací stroj" za cenu 100 EUR. Z toho se však vyklubal šifrovací stroj Enigma, který byl v aukci prodán za mnohem vyšších 45 tisíc EUR. reklama
Na jednoho rumunského profesora kryptografie se usmála štěstěna a rozhodně ne málo. Podařilo se mu totiž na bleším trhu spatřit legendární šifrovací stroj Enigma. Obchodníkem byl ale prodáván jako pouhý psací stroj za 100 EUR. Profesor věděl, co má před sebou, stroj okamžitě koupil a nabídl jej v aukční síni Artmark v Bukurešti. 
 
Enigma I
 
vydražená Enigma I (zdroj: artmark.ro)
 
Vyvolávací cena stroje Enigma I z roku 1941 byla 9000 EUR a byla mnohonásobně překonána. Finální cena se totiž zastavila na 45 tisících EUR. Dosavadním rekordem je však 547.500 USD za čtyřrotorovou Enigmu v aukci v New Yorku. Enigmy byly používány v Rumunsku, neboť se jednalo původně o spojence německé armády (do roku 1944, kdy změnilo strany). Proto se předpokládá, že tohle nemusela být poslední a v budoucnu se zde možná ještě nějaká najde. Enigma je dobře známa i díky Alanu Turingovi, kterému se s jeho týmem podařilo rozluštit šifrování. Nedávno byl o celé dešifrovací akci natočen i film Kód Enigmy (The Imitation Game).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Uhodni a vyhraj: chladič procesoru (19.2.) Uhodni a vyhraj: chladič procesoru (19.2.)
Máte přehled v počítačovém hardwaru? Rádi stavíte počítače? Prošlo Vám rukama již mnoho komponent? V tom případě si nenechte uniknout dnešní hádanku. Pokud jako první napíšete do diskuze, jaký chladič procesoru je na fotografii, získáte jej.
Dnes, soutěž, Karel Polívka26 komentářů
AMD přichází s SoC Ryzen V1000, konkurencí i pro Intel Gemini Lake AMD přichází s SoC Ryzen V1000, konkurencí i pro Intel Gemini Lake
Společnost AMD si připravila novou řadu System on Chip, které označuje za Ryzen V1000 a my víme, že půjde o konkurenci pro Intel Gemini Lake. Uplatnit se tak mohou v nettopech, netboocích či jiných úsporných počítačích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Tepelný rezonátor z MIT: nekonečný zdroj energie využívá změny v teplotách Tepelný rezonátor z MIT: nekonečný zdroj energie využívá změny v teplotách
Výzkumníci z MIT přišli s prototypem zařízení, které nazývají tepelný rezonátor. Ten dokáže vyrábět elektrickou energii na základě variací v okolní teplotě, čímž jde v podstatě o bezedný zdroj energie. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Remaster hry System Shock pozastaven, tvůrci "sjeli z cesty" Remaster hry System Shock pozastaven, tvůrci "sjeli z cesty"
V roce 2015 se objevil projekt, který nám měl nakonec přinést modernizovanou verzi hry System Shock. O té můžeme mluvit jako o jednom z hlavních milníků ve vývoji počítačových her, který jejich svět pomohl změnit. Nyní je ale tento projekt ohrožen.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Astronomové mohou sledovat utišující se masivní bouři na Neptunu Astronomové mohou sledovat utišující se masivní bouři na Neptunu
Neptun je v našem systému možná trošku opomíjeným obrem, který nemá velké prstence jako Saturn a ani obrovskou skvrnu a tak úžasné zbarvení jako Jupiter. Panuje však na něm velice divoké počasí s nejrychlejšími větry, které se kdy podařilo změřit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek