www.svethardware.cz
>
>
>
>

Prstence Saturnu jsou z měsíců a měsíce jsou zároveň z prstenců

Prstence Saturnu jsou z měsíců a měsíce jsou zároveň z prstenců
, , aktualita
Data z již zaniklé sondy Cassini přinesla silný důkaz o tom, že řada měsíců planety Saturn byla vytvořena z prachu jejích prstenců. To je zajímavé i z toho hlediska, že samotné prstence mají být vytvořeny z materiálu měsíců. 
K oblíbeným
reklama
Cassini nám toho může o Saturnu ještě dost povědět, ostatně jde o první sondu, která se odvážila k planetě tak blízko, že mohla proletět mezi ní a jejími nejbližšími prstenci. NASA odhaduje, že ty jsou poměrně mladé, a to nanejvýš 100 milionů let a že o ně Saturn během dalších podobně dlouhé doby přijde. Dle nejnovějších zpráv možná i tak, že skončí jako stavební materiál dnes ještě neexistujících měsíců. 
 
měsíc Pan s neobvyklým tvarem a průměrem jen 35 km se pohybuje přímo uprostřed prstenců
 
Dle nejnovějších zpráv založených na datech sondy Cassini vznikly měsíce Pan, Daphnis, Atlas, Pandora a Epimetheus z prachu prstenců. 
 
Pan obíhající v mezeře mezi prstenci zvané Enckeho dělení 
 
Je ale třeba poznamenat, že jde o pět z více než šedesáti známých měsíců Saturnu a rozhodně ne o ty největší kalibru Titanu či Enceladu. A jak astronomové přišli na to, že jde v případě výše zmíněných těles o měsíce vzniklé z materiálu prstenců? Uvažovali také o tom, že může jít o zbytky větších měsíců, které byly slapovými silami Saturnu a ostatních měsíců roztrhány. Jenomže sonda Cassini ukázala, že mají velice nízkou hustotu, což jednoznačně ukazuje na to, že vznikly postupným nabalováním prachu, který tak v podstatě jen volně drží pohromadě, takže nepůjde o žádná pevná skalnatá tělesa.
 
 
A jak ukazuje samotný Pan se svým tvarem a prasklinami na povrchu, tyto měsíce jsou velice namáhány slapovými silami, což je do jisté míry zahřívá. Z fotografií sice nevidíme, jaké barvy Pan má, ale na to se Cassini také zaměřila. Zrovna Pan je mezi zmíněnými měsíci nejvíce zbarven do červena, což naznačuje vysoký podíl železa, zatímco Epimetheus obíhající dál v oblasti prstence E s vysokým podílem vodního ledu je modrý. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane
Soudní proces mezi Elonem Muskem a záchranářem Vernem Unsworthem skončil. Tweet s nařčením z pedofilie soud neshledal takovým, aby Unsworth vyhrál a s tím i získal až 190 mil. USD, které žádal jako odškodnění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Včera, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů