reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Prstence Saturnu jsou z měsíců a měsíce jsou zároveň z prstenců

29.3.2019, Jan Vítek, aktualita
Prstence Saturnu jsou z měsíců a měsíce jsou zároveň z prstenců
Data z již zaniklé sondy Cassini přinesla silný důkaz o tom, že řada měsíců planety Saturn byla vytvořena z prachu jejích prstenců. To je zajímavé i z toho hlediska, že samotné prstence mají být vytvořeny z materiálu měsíců. 
Cassini nám toho může o Saturnu ještě dost povědět, ostatně jde o první sondu, která se odvážila k planetě tak blízko, že mohla proletět mezi ní a jejími nejbližšími prstenci. NASA odhaduje, že ty jsou poměrně mladé, a to nanejvýš 100 milionů let a že o ně Saturn během dalších podobně dlouhé doby přijde. Dle nejnovějších zpráv možná i tak, že skončí jako stavební materiál dnes ještě neexistujících měsíců. 
 
měsíc Pan s neobvyklým tvarem a průměrem jen 35 km se pohybuje přímo uprostřed prstenců
 
Dle nejnovějších zpráv založených na datech sondy Cassini vznikly měsíce Pan, Daphnis, Atlas, Pandora a Epimetheus z prachu prstenců. 
 
Pan obíhající v mezeře mezi prstenci zvané Enckeho dělení 
 
Je ale třeba poznamenat, že jde o pět z více než šedesáti známých měsíců Saturnu a rozhodně ne o ty největší kalibru Titanu či Enceladu. A jak astronomové přišli na to, že jde v případě výše zmíněných těles o měsíce vzniklé z materiálu prstenců? Uvažovali také o tom, že může jít o zbytky větších měsíců, které byly slapovými silami Saturnu a ostatních měsíců roztrhány. Jenomže sonda Cassini ukázala, že mají velice nízkou hustotu, což jednoznačně ukazuje na to, že vznikly postupným nabalováním prachu, který tak v podstatě jen volně drží pohromadě, takže nepůjde o žádná pevná skalnatá tělesa.
 
 
A jak ukazuje samotný Pan se svým tvarem a prasklinami na povrchu, tyto měsíce jsou velice namáhány slapovými silami, což je do jisté míry zahřívá. Z fotografií sice nevidíme, jaké barvy Pan má, ale na to se Cassini také zaměřila. Zrovna Pan je mezi zmíněnými měsíci nejvíce zbarven do červena, což naznačuje vysoký podíl železa, zatímco Epimetheus obíhající dál v oblasti prstence E s vysokým podílem vodního ledu je modrý. 
 
Zdroj: Astronomy


reklama