www.svethardware.cz
>
>
>
>

Prstence Saturnu jsou z měsíců a měsíce jsou zároveň z prstenců

Prstence Saturnu jsou z měsíců a měsíce jsou zároveň z prstenců
, , aktualita
Data z již zaniklé sondy Cassini přinesla silný důkaz o tom, že řada měsíců planety Saturn byla vytvořena z prachu jejích prstenců. To je zajímavé i z toho hlediska, že samotné prstence mají být vytvořeny z materiálu měsíců. 
K oblíbeným
reklama
Cassini nám toho může o Saturnu ještě dost povědět, ostatně jde o první sondu, která se odvážila k planetě tak blízko, že mohla proletět mezi ní a jejími nejbližšími prstenci. NASA odhaduje, že ty jsou poměrně mladé, a to nanejvýš 100 milionů let a že o ně Saturn během dalších podobně dlouhé doby přijde. Dle nejnovějších zpráv možná i tak, že skončí jako stavební materiál dnes ještě neexistujících měsíců. 
 
měsíc Pan s neobvyklým tvarem a průměrem jen 35 km se pohybuje přímo uprostřed prstenců
 
Dle nejnovějších zpráv založených na datech sondy Cassini vznikly měsíce Pan, Daphnis, Atlas, Pandora a Epimetheus z prachu prstenců. 
 
Pan obíhající v mezeře mezi prstenci zvané Enckeho dělení 
 
Je ale třeba poznamenat, že jde o pět z více než šedesáti známých měsíců Saturnu a rozhodně ne o ty největší kalibru Titanu či Enceladu. A jak astronomové přišli na to, že jde v případě výše zmíněných těles o měsíce vzniklé z materiálu prstenců? Uvažovali také o tom, že může jít o zbytky větších měsíců, které byly slapovými silami Saturnu a ostatních měsíců roztrhány. Jenomže sonda Cassini ukázala, že mají velice nízkou hustotu, což jednoznačně ukazuje na to, že vznikly postupným nabalováním prachu, který tak v podstatě jen volně drží pohromadě, takže nepůjde o žádná pevná skalnatá tělesa.
 
 
A jak ukazuje samotný Pan se svým tvarem a prasklinami na povrchu, tyto měsíce jsou velice namáhány slapovými silami, což je do jisté míry zahřívá. Z fotografií sice nevidíme, jaké barvy Pan má, ale na to se Cassini také zaměřila. Zrovna Pan je mezi zmíněnými měsíci nejvíce zbarven do červena, což naznačuje vysoký podíl železa, zatímco Epimetheus obíhající dál v oblasti prstence E s vysokým podílem vodního ledu je modrý. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz
Grafické karty Radeon budou asi mnohem oblíbenějším cílem overclockerů z řad běžných uživatelů než procesory Ryzen 3000, protože to vypadá, že s úpravou registrů lze získat nezanedbatelný frekvenční nárůst.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU? AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU?
Pokud by si někdo myslel, že se starým křemíkovým hardwarem je to podobné jako se starým spalovacím motorem, může být vcelku v klidu. Starý křemíkový čip časem nezíská horší výkon, ale o tom však nerozhoduje sám.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS
NVIDIA se s námi podělila o benchmark, který ukazuje na výkon jejích GeForce RTX ve hře Monster Hunter: World. Ten má být díky Deep Learning Super Sampling (DLSS) o polovinu vyšší, což se v takové náročné hře bude hodit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB? Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?
Dvanáctijádrový procesor Ryzen 9 3900X je pochopitelně aktuálně ve středu zájmu, a to i z hlediska spotřeby a chlazení. Na spotřebu a schopnost levnějších desek jej napájet jsme se už podívali a nyní je tu chlazení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One
Projekt Hyperloop byl navržený podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jeho realizace se ujaly soukromé společnosti, jednou z nich je Virgin Hyperloop One. Ta by mohla vybudovat vysokorychlostní trať i v Severní Karolíně. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková