www.svethardware.cz
>
>
>
>

Průzkum turba procesorů Ryzen 3000 ukázal horší než očekávané výsledky

Průzkum turba procesorů Ryzen 3000 ukázal horší než očekávané výsledky
, , aktualita
Roman Hartung alias der8auer provedl mezi svými fanoušky průzkum týkající se toho, na jakých taktech dokáží pracovat jejich procesory Ryzen 3000. Zapojilo se do něj celkem 2726 lidí, což už je slušný vzorek. 
K oblíbeným
reklama
Hartung si tak dal tu práci, aby poskytnuté informace zpracoval a vyloučil z nich ty podezřele dobré či špatné informace a pak i údaje od lidí, kteří třeba používali vodní okruh s podchlazeným médiem, což není zrovna běžné chlazení domácích PC. Lidé přitom poskytli jednak informace o svém procesoru, základní desce, verzi BIOSu a mikrokódu AGESA a samozřejmě i o tom, jaké turbo frekvence jejich procesory dosahují.  
 
 
My už přitom víme, že AMD své procesory Ryzen 3000 opravdu mačká jako citron, kvůli čemuž je jejich rezerva pro přetaktování celkově velice nízká a v řadě případů jsou procesory vyrobeny tak, že maximálního turba je schopno dosáhnout třeba jen jedno jediné jádro a jiná zvládnou nižší takty.
 
To samo o sobě pochopitelně není žádný problém. Garance vyššího výkonu daného přetaktováním neexistuje a existovat nemůže a pokud nejvyšší takt zvládne jen jedno jádro ze všech, i to je v pořádku. Nicméně zde jde i o to, že dle představy uživatele by takové jádro mělo být schopno na dané nejvyšší frekvenci nějakou dobu pracovat. V praxi se ale lidé setkávají s tím, že nejvyššího taktu lze dosáhnout na tak krátkou dobu, že to téměř ani nelze postřehnout. 
 
AMD se přitom ve svých materiálech chlubí třeba tímto grafem, který ukazuje škálování pracovní frekvence v závislosti na počtu zatížených jader. I plně zatížený Ryzen 9 3900X by tak měl pracovat na 4,3 GHz, čili 500 MHz nad základní frekvencí. Taková situace ale může nastat, nikoliv musí a je jasné, že AMD si pro takovýto test nevybralo zrovna špatně vyrobený procesor, ale spíše jeden z těch lepších. 
 
 
Tento graf bychom tak v žádném případě neměli brát jako záruku, že zrovna náš procesor bude schopen pracovat na stejných taktech. A ve skutečnosti, kdyby byl schopen si jen občas sáhnout na 4,6 GHz a pak v plné zátěži pracoval na 3,8 GHz, bylo by to chování odpovídající specifikacím, ovšem ne tomu, co se snaží AMD slibovat ve svých doprovodných materiálech a tím můžeme mít problém.  
 
​  
Data z průzkumu se z největší části týkala procesoru Ryzen 7 3700X (40 %), pak to byl Ryzen 9 3900X (26 %) a jako třetí Ryzen 5 3600 (21 %), což se dalo očekávat. 
 
V případě procesorů Ryzen 5 3600 byla většina výsledků 4,2 GHz, což odpovídá specifikacím. to by se ale dalo čekat vzhledem k tomu, že nejde o ty nejvýše taktované procesory své série. Ovšem i tak tu je dost výsledků, které ukazují na maximální takt mezi 4,1 a 4,175 GHz.
 
Pak tu máme ovšem výsledky Ryzen 5 3600X, který má dosáhnout turba až 4,4 GHz a toho bylo dle průzkumu schopno pouze necelých deset procent a většina skončila na 4,35 GHz nebo níž. 
 
Ryzen 7 3700X pracovaly v největším počtu případů na 4,375 GHz, takže těch s taktem až 4,4 GHz byla také menšina, podobné to bylo v případě Ryzen 7 3800X a konečně tu máme 12jádrový Ryzen 9 3900X. V jeho případě dosáhl 4,6 GHz jen malý zlomek a nejvíce jich pracovalo na 4,45 až 4,575 GHz. 
 
To vše bude záviset nejen na kvalitě procesoru, ale i na základní desce a chlazení, nicméně i tak lze říci, že dle průzkumu der8auera to s turbem procesorů Ryzen 3000 nevypadá dobře, protože nelze předpokládat, že by v případě výkonnějších modelů mělo tolik uživatelů nedostatečně chlazené sestavy s podřadnými deskami. Ostatně i jejich vlivu se video věnuje a ukazuje, že na nich to zrovna nezávisí. 
 
 
Zdroj: der8auer via YouTube


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Útočníci zveřejnili interní data LG a Xeroxu po neúspěšném vydírání Útočníci zveřejnili interní data LG a Xeroxu po neúspěšném vydírání
Letos v červnu měl známý ransomwarový gang napadnout servery několika významných společností, ale použil přitom jiný postup, než bychom očekávali. Po neúspěšném vydírání nyní útočníci zveřejnili desítky gigabajtů interních dat.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Vývoj trojánové mise NASA Lucy prošel významným milníkem, start odložen nebyl Vývoj trojánové mise NASA Lucy prošel významným milníkem, start odložen nebyl
Už v příštím roce by měla do vesmíru startovat další mise spadající do programu NASA Discovery. Jako vůbec první se zaměří na Trojány, čili asteroidy pohybující se na oběžné dráze planety Jupiter.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte ukázal 1P desky pro 80jádrové Ampere Altra Gigabyte ukázal 1P desky pro 80jádrové Ampere Altra
Nedávno jsme se tu zmínili o nových procesorech Ampere Altra, které jsou vyráběny v konfiguraci až 80 jader ARM N1. Nyní se už můžeme podívat na to, co pro ně chystá společnost Gigabyte jako výrobce desek i serverů.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Tiger Lake dle PassMarku nabídne vysoký jednovláknový výkon Intel Tiger Lake dle PassMarku nabídne vysoký jednovláknový výkon
Procesory Intel Tiger Lake-U by už měly být v podstatě hotovy, neboť by měly být představeny už za necelý měsíc. Nyní se ukázal model Core i7-1165G7 v databázi PassMarku, a tak si jej můžeme porovnat s konkurencí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Čínské Xiao-i žaluje Apple, za porušení patentů k Siri chce 10 mld. juanů Čínské Xiao-i žaluje Apple, za porušení patentů k Siri chce 10 mld. juanů
Čínská společnost Xiao-i (Shanghai Zhizhen Intelligent Network Technology Co Ltd) chce z Applu vytřískat nějaké ty finance. V žalobě, která se týká porušení patentů asistentem Siri, požaduje zákaz prodeje a nejen to.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře