www.svethardware.cz
>
>
>
>

Průzkum turba procesorů Ryzen 3000 ukázal horší než očekávané výsledky

Průzkum turba procesorů Ryzen 3000 ukázal horší než očekávané výsledky
, , aktualita
Roman Hartung alias der8auer provedl mezi svými fanoušky průzkum týkající se toho, na jakých taktech dokáží pracovat jejich procesory Ryzen 3000. Zapojilo se do něj celkem 2726 lidí, což už je slušný vzorek. 
K oblíbeným
reklama
Hartung si tak dal tu práci, aby poskytnuté informace zpracoval a vyloučil z nich ty podezřele dobré či špatné informace a pak i údaje od lidí, kteří třeba používali vodní okruh s podchlazeným médiem, což není zrovna běžné chlazení domácích PC. Lidé přitom poskytli jednak informace o svém procesoru, základní desce, verzi BIOSu a mikrokódu AGESA a samozřejmě i o tom, jaké turbo frekvence jejich procesory dosahují.  
 
 
My už přitom víme, že AMD své procesory Ryzen 3000 opravdu mačká jako citron, kvůli čemuž je jejich rezerva pro přetaktování celkově velice nízká a v řadě případů jsou procesory vyrobeny tak, že maximálního turba je schopno dosáhnout třeba jen jedno jediné jádro a jiná zvládnou nižší takty.
 
To samo o sobě pochopitelně není žádný problém. Garance vyššího výkonu daného přetaktováním neexistuje a existovat nemůže a pokud nejvyšší takt zvládne jen jedno jádro ze všech, i to je v pořádku. Nicméně zde jde i o to, že dle představy uživatele by takové jádro mělo být schopno na dané nejvyšší frekvenci nějakou dobu pracovat. V praxi se ale lidé setkávají s tím, že nejvyššího taktu lze dosáhnout na tak krátkou dobu, že to téměř ani nelze postřehnout. 
 
AMD se přitom ve svých materiálech chlubí třeba tímto grafem, který ukazuje škálování pracovní frekvence v závislosti na počtu zatížených jader. I plně zatížený Ryzen 9 3900X by tak měl pracovat na 4,3 GHz, čili 500 MHz nad základní frekvencí. Taková situace ale může nastat, nikoliv musí a je jasné, že AMD si pro takovýto test nevybralo zrovna špatně vyrobený procesor, ale spíše jeden z těch lepších. 
 
 
Tento graf bychom tak v žádném případě neměli brát jako záruku, že zrovna náš procesor bude schopen pracovat na stejných taktech. A ve skutečnosti, kdyby byl schopen si jen občas sáhnout na 4,6 GHz a pak v plné zátěži pracoval na 3,8 GHz, bylo by to chování odpovídající specifikacím, ovšem ne tomu, co se snaží AMD slibovat ve svých doprovodných materiálech a tím můžeme mít problém.  
 
​  
Data z průzkumu se z největší části týkala procesoru Ryzen 7 3700X (40 %), pak to byl Ryzen 9 3900X (26 %) a jako třetí Ryzen 5 3600 (21 %), což se dalo očekávat. 
 
V případě procesorů Ryzen 5 3600 byla většina výsledků 4,2 GHz, což odpovídá specifikacím. to by se ale dalo čekat vzhledem k tomu, že nejde o ty nejvýše taktované procesory své série. Ovšem i tak tu je dost výsledků, které ukazují na maximální takt mezi 4,1 a 4,175 GHz.
 
Pak tu máme ovšem výsledky Ryzen 5 3600X, který má dosáhnout turba až 4,4 GHz a toho bylo dle průzkumu schopno pouze necelých deset procent a většina skončila na 4,35 GHz nebo níž. 
 
Ryzen 7 3700X pracovaly v největším počtu případů na 4,375 GHz, takže těch s taktem až 4,4 GHz byla také menšina, podobné to bylo v případě Ryzen 7 3800X a konečně tu máme 12jádrový Ryzen 9 3900X. V jeho případě dosáhl 4,6 GHz jen malý zlomek a nejvíce jich pracovalo na 4,45 až 4,575 GHz. 
 
To vše bude záviset nejen na kvalitě procesoru, ale i na základní desce a chlazení, nicméně i tak lze říci, že dle průzkumu der8auera to s turbem procesorů Ryzen 3000 nevypadá dobře, protože nelze předpokládat, že by v případě výkonnějších modelů mělo tolik uživatelů nedostatečně chlazené sestavy s podřadnými deskami. Ostatně i jejich vlivu se video věnuje a ukazuje, že na nich to zrovna nezávisí. 
 
 
Zdroj: der8auer via YouTube


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon Music útočí na Apple Music, má už 55 milionů předplatitelů Amazon Music útočí na Apple Music, má už 55 milionů předplatitelů
I když streamovací služba Amazon Music není tak známá jako např. Spotify nebo Apple Music, je docela dobře možné, že se v tomto roce stane dvojkou a předběhne službu od Applu. Dosáhla už totiž na 55 milionů platících předplatitelů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50 ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50
Zaměstnanci nizozemské společnosti ASML se nemusí obávat, že by v nejbližších letech neměli co na práci. O EUV skenery je zájem a ten se bude jen zvyšovat, jak se rozroste i výroba pomocí EUV litografie. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon
Společnost AMD vypustila do světa ovladače Radeon Adrenalin 20.1.1, které opravují čtyři závažné bezpečnostní chyby, ale o tom se v changelogu nedozvíme. Jedná se však o chyby v knihovně samotných ovladačů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Vývojáři Half-Life: Alyx odpovídají na otázky, starší tituly můžeme hrát zdarma Vývojáři Half-Life: Alyx odpovídají na otázky, starší tituly můžeme hrát zdarma
Vývojáři VR titulu Half-Life: Alyx se rozhodli, že se nechají zpovídat na Redditu v rámci AMA (Ask Me Anything), takže můžeme očekávat, že se z odpovědí dozvíme řadu novinek. A vedle toho si můžeme předchozí díly zahrát zdarma. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
EVGA RTX 2060 KO přichází i s GPU TU104 a ne s TU106, má to vliv na výkon? EVGA RTX 2060 KO přichází i s GPU TU104 a ne s TU106, má to vliv na výkon?
Velice zajímavé věci se dějí nejen mezi novými Radeony RX 5600 XT, ale také mezi kartami NVIDIA GeForce RTX 2060. Některé EVGA GeForce RTX 2060 KO totiž jsou vybaveny čipy, které by jim vůbec neměly příslušet. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář