První bezdrátový robotický hmyzák vzlétl

První bezdrátový robotický hmyzák vzlétl
, , aktualita
Do vzduchu se na kratinkou dobu dokázal dostat RoboFly, čili prototyp robotické mouchy, který to dokázal zcela vlastními silami bez napojení pomocí drátů, které by dodávaly energii či řídící pokyny. Jde o úsvit nové třídy dronů?
reklama
Drony jsou dnes už tak běžné, jak se nám před několika lety ani nesnilo, s čímž přichází ruku v ruce i fakt, že na mnoha místech světa nejsou či nebyli na ně z hlediska legislativy vůbec připraveni. Každý si dnes může pořídit svůj dron a stát se RC pilotem, což s sebou nese i patřičnou odpovědnost. Nyní si představme, že takové drony budou moci být ještě výrazně menší, že bychom je mohli zařadit do říše robotického hmyzu. A budou přitom všude, v celých hejnech a nikdo se jim nevyhne. Ještě před tím ale bude třeba překonat některé zásadní technické překážky. 
 
 
RoboFly je zatím už na první pohled prototyp zařízení, které se má být schopno dostat do vzduchu vlastními silami a přitom skutečně není o moc větší než moucha. Od ní si také vypůjčilo svou hlavní pohonnou jednotku, a sice rychle kmitající blanitá křídla. 
 
V plné rychlosti videa to přitom vypadá, že robomoucha se snad ani nevznesla, ale v osmkrát zpomaleném záběru je vidět, že se dokázala dostat na krátký čas do vzduchu, a to pomocí bezdrátového napájení.
 
 
Není divu, že se tvůrci inspirovali v říši hmyzu. Klasické vrtule sice jsou efektivnější, ale pouze na větších dronech. Pokud je miniaturizujeme, svou efektivitu ztrácí a z fyzického hlediska je pak lepší využít mávající křídla. Ta ale potřebují dost energie a dnešní baterie jsou pro takové nasazení těžké a neefektivní, a proto starší prototypy hmyzích dronů bývaly napojeny na zdroj energie pomocí drátků. RoboFly také nedokáže vzlétnout čistě pomocí vlastních sil, ale s využitím energie z laseru, kterým je ozářen jeho malý fotoelektrický panel, jejž si nese nad sebou. To je také důvod, proč robomoucha vzlétla jen na okamžik. Ihned poté totiž na její panel laser přestal svítit a energie byla ztracena. 
 
Ze světla laseru si RoboFly vytvoří napětí sedmi voltů, ovšem to také není dost pro jeho pohon. Je tak třeba toto napětí přeměnit na potřebných 240 voltů, aby se křídélka rozmáchala a i tak musí být celé zařízení velice lehké. Řídicí obvody a napájecí obvody jsou vměstnány na jednu ohebnou obvodovou desku a pak tu je mikrokontroler pro ovládání křídel. 
 
Nyní je cílem autorů to, aby dokázali svůj laser zaměřit na pohyblivý cíl, aby RoboFly mohla skutečně létat. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Astronomové poprvé detekovali na exoplanetě železo a titan Astronomové poprvé detekovali na exoplanetě železo a titan
Astronomové už dokázali najít tisíce potvrzených exoplanet, ale o nich samotných v podstatě nic nevíme. Dokážeme určit spíše jen jejich přibližnou velikost, hmotnost a vzdálenost od mateřské hvězdy, ale co takové složení? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Wells Fargo vylepšila hodnocení NVIDIE rovnou o dva stupně Wells Fargo vylepšila hodnocení NVIDIE rovnou o dva stupně
K neobvyklému dvoustupňovému vylepšení hodnocení sáhl analytik z Wells Fargo, když změnil toto hodnocení firmy NVIDIA ze stupně Underperform na Outperform. S tím bude spojeno i to, že jde o nového analytika, ale co jej k tomu vedlo? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel představil NUC i s Radeonem pro hraní eSports titulů Intel představil NUC i s Radeonem pro hraní eSports titulů
Intel už oficiálně představil své nejnovější minipočítače z řad NUC, které využijí procesory Coffee Lake i Cannon Lake. Jde jednak o NUC sady známé jako Bean Canyon a pak i celá mini PC, jež zase nesou označení Crimson Canyon.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Na těžbě Monera přes Coinhive ve velkém vydělává jen 10 lidí Na těžbě Monera přes Coinhive ve velkém vydělává jen 10 lidí
Coinhive je JavaScript, který na počítačích návštěvníků webových stránek těží kryptoměnu Monero. Zjistilo se však, že celý trh v podstatě ovládá pouhopouhých 10 subjektů, které získávají drtivou většinu příjmů. 
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA RT: nová jádra nejen pro obraz, ale i pro zvuk NVIDIA RT: nová jádra nejen pro obraz, ale i pro zvuk
Je dobře známo, že zvuk se prostorem šíří podobně jako světlo. Jeho vlny se také odráží a procházejí různými materiály, takže proč by se nová jádra RT nemohla využít i pro zvuk? Nastupuje tak technologie, která svým způsobem naváže na snahy AMD.
Dnes, aktualita, Jan Vítek