První bezdrátový robotický hmyzák vzlétl

První bezdrátový robotický hmyzák vzlétl
, , aktualita
Do vzduchu se na kratinkou dobu dokázal dostat RoboFly, čili prototyp robotické mouchy, který to dokázal zcela vlastními silami bez napojení pomocí drátů, které by dodávaly energii či řídící pokyny. Jde o úsvit nové třídy dronů?
reklama
Drony jsou dnes už tak běžné, jak se nám před několika lety ani nesnilo, s čímž přichází ruku v ruce i fakt, že na mnoha místech světa nejsou či nebyli na ně z hlediska legislativy vůbec připraveni. Každý si dnes může pořídit svůj dron a stát se RC pilotem, což s sebou nese i patřičnou odpovědnost. Nyní si představme, že takové drony budou moci být ještě výrazně menší, že bychom je mohli zařadit do říše robotického hmyzu. A budou přitom všude, v celých hejnech a nikdo se jim nevyhne. Ještě před tím ale bude třeba překonat některé zásadní technické překážky. 
 
 
RoboFly je zatím už na první pohled prototyp zařízení, které se má být schopno dostat do vzduchu vlastními silami a přitom skutečně není o moc větší než moucha. Od ní si také vypůjčilo svou hlavní pohonnou jednotku, a sice rychle kmitající blanitá křídla. 
 
V plné rychlosti videa to přitom vypadá, že robomoucha se snad ani nevznesla, ale v osmkrát zpomaleném záběru je vidět, že se dokázala dostat na krátký čas do vzduchu, a to pomocí bezdrátového napájení.
 
 
Není divu, že se tvůrci inspirovali v říši hmyzu. Klasické vrtule sice jsou efektivnější, ale pouze na větších dronech. Pokud je miniaturizujeme, svou efektivitu ztrácí a z fyzického hlediska je pak lepší využít mávající křídla. Ta ale potřebují dost energie a dnešní baterie jsou pro takové nasazení těžké a neefektivní, a proto starší prototypy hmyzích dronů bývaly napojeny na zdroj energie pomocí drátků. RoboFly také nedokáže vzlétnout čistě pomocí vlastních sil, ale s využitím energie z laseru, kterým je ozářen jeho malý fotoelektrický panel, jejž si nese nad sebou. To je také důvod, proč robomoucha vzlétla jen na okamžik. Ihned poté totiž na její panel laser přestal svítit a energie byla ztracena. 
 
Ze světla laseru si RoboFly vytvoří napětí sedmi voltů, ovšem to také není dost pro jeho pohon. Je tak třeba toto napětí přeměnit na potřebných 240 voltů, aby se křídélka rozmáchala a i tak musí být celé zařízení velice lehké. Řídicí obvody a napájecí obvody jsou vměstnány na jednu ohebnou obvodovou desku a pak tu je mikrokontroler pro ovládání křídel. 
 
Nyní je cílem autorů to, aby dokázali svůj laser zaměřit na pohyblivý cíl, aby RoboFly mohla skutečně létat. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AOC uvedlo levné herní monitory V2H s FreeSync a IPS AOC uvedlo levné herní monitory V2H s FreeSync a IPS
Společnost AOC představila trojici nových levných herních monitorů 22V2H, 24V2H a 27V2H. Všechny tři mají IPS obrazovku a podporují také technologii AMD FreeSync. To vše za dosti nízkou cenu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tim Cook chce, aby Bloomberg stáhl kontroverzní článek Tim Cook chce, aby Bloomberg stáhl kontroverzní článek
Tim Cook vůbec není nadšený z kontroverzního článku serveru Bloomberg, který tvrdí, že čínští výrobci hardware vkládali do základních desek amerických serverů štěnice. Žádá, aby údajně nepravdivý článek stáhl.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Autonomní létající taxi Volocopter míří do Singapuru Autonomní létající taxi Volocopter míří do Singapuru
Startup Volocopter už před rokem provedl test svého autonomního létajících taxi v Dubaji a létá i Německu. Jednou z dalších zemí, kde proběhnou testovací lety tohoto 18rotorového "dronu" pro dvě osoby, bude Singapur.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede? Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede?
Dnes už konečně padlo informační embargo na nové procesory Intel, a tak se můžeme podívat na první nezávislé testy procesoru Core i9-9900K, o jehož testování firmou Principled Technologies se tak moc mluvilo. 
19.10.2018, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy
Také společnost Crucial představila nová velmi rychlá SSD. Využívají M.2 2280 formátu a sběrnice PCIe s NVMe podporou. Může se chlubit rychlostí až 2000 MB/s díky vyrovnávacímu SLC bufferu.
19.10.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář