První bezdrátový robotický hmyzák vzlétl

První bezdrátový robotický hmyzák vzlétl
, , aktualita
Do vzduchu se na kratinkou dobu dokázal dostat RoboFly, čili prototyp robotické mouchy, který to dokázal zcela vlastními silami bez napojení pomocí drátů, které by dodávaly energii či řídící pokyny. Jde o úsvit nové třídy dronů?
reklama
Drony jsou dnes už tak běžné, jak se nám před několika lety ani nesnilo, s čímž přichází ruku v ruce i fakt, že na mnoha místech světa nejsou či nebyli na ně z hlediska legislativy vůbec připraveni. Každý si dnes může pořídit svůj dron a stát se RC pilotem, což s sebou nese i patřičnou odpovědnost. Nyní si představme, že takové drony budou moci být ještě výrazně menší, že bychom je mohli zařadit do říše robotického hmyzu. A budou přitom všude, v celých hejnech a nikdo se jim nevyhne. Ještě před tím ale bude třeba překonat některé zásadní technické překážky. 
 
 
RoboFly je zatím už na první pohled prototyp zařízení, které se má být schopno dostat do vzduchu vlastními silami a přitom skutečně není o moc větší než moucha. Od ní si také vypůjčilo svou hlavní pohonnou jednotku, a sice rychle kmitající blanitá křídla. 
 
V plné rychlosti videa to přitom vypadá, že robomoucha se snad ani nevznesla, ale v osmkrát zpomaleném záběru je vidět, že se dokázala dostat na krátký čas do vzduchu, a to pomocí bezdrátového napájení.
 
 
Není divu, že se tvůrci inspirovali v říši hmyzu. Klasické vrtule sice jsou efektivnější, ale pouze na větších dronech. Pokud je miniaturizujeme, svou efektivitu ztrácí a z fyzického hlediska je pak lepší využít mávající křídla. Ta ale potřebují dost energie a dnešní baterie jsou pro takové nasazení těžké a neefektivní, a proto starší prototypy hmyzích dronů bývaly napojeny na zdroj energie pomocí drátků. RoboFly také nedokáže vzlétnout čistě pomocí vlastních sil, ale s využitím energie z laseru, kterým je ozářen jeho malý fotoelektrický panel, jejž si nese nad sebou. To je také důvod, proč robomoucha vzlétla jen na okamžik. Ihned poté totiž na její panel laser přestal svítit a energie byla ztracena. 
 
Ze světla laseru si RoboFly vytvoří napětí sedmi voltů, ovšem to také není dost pro jeho pohon. Je tak třeba toto napětí přeměnit na potřebných 240 voltů, aby se křídélka rozmáchala a i tak musí být celé zařízení velice lehké. Řídicí obvody a napájecí obvody jsou vměstnány na jednu ohebnou obvodovou desku a pak tu je mikrokontroler pro ovládání křídel. 
 
Nyní je cílem autorů to, aby dokázali svůj laser zaměřit na pohyblivý cíl, aby RoboFly mohla skutečně létat. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
DigiLens vyvíjí rozšířenou realitu pro motorkářské přilby DigiLens vyvíjí rozšířenou realitu pro motorkářské přilby
Výrobce HUD systémů DigiLens a Sena, producent Bluetooth zařízení, se dali dohromady a vyvíjí MonoHUD, systém rozšířené reality např. pro motorkářské přilby. Ta využije nejnovější technologie a přinese HUD zobrazení v malém balení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ryzen 5 2600, Ryzen 7 2700 a StoreMI navrch v testu Ryzen 5 2600, Ryzen 7 2700 a StoreMI navrch v testu
Dnes se podíváme na další dvě novinky z várky procesorové generace Ryzen 2000. Jedná se o procesory Ryzen 7 2700 a Ryzen 5 2600, čili slabší verze dříve testovaných modelů. K nim přibylo ale ještě něco, a sice úložná technologie StoreMI.
Dnes, recenze, Jan Vítek
QNAP ukázal nové karty pro výrazné navýšení výkonu NAS QNAP ukázal nové karty pro výrazné navýšení výkonu NAS
QNAP si připravil nové karty QM2, které poslouží k výraznému navýšení výkonu kompatibilních systémů NAS. Nabídnou totiž jednak síťové připojení s vysokou propustností a navíc i možnost instalace M.2 SSD.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Osmijádrový Coffee Lake S se ukázal v Sandře Osmijádrový Coffee Lake S se ukázal v Sandře
Intel už evidentně má k dispozici vzorky procesoru Coffee Lake S vybaveného osmi jádry, na nějž asi čeká i AMD, aby proti němu nasadilo procesor Ryzen 7 2800X. Nový Core i7 se už ukázal ve výsledcích Sandry. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Světově nejmenší dům se měří v mikrometrech Světově nejmenší dům se měří v mikrometrech
Na našem serveru řešíme zmenšování jiných věcí než domů, ovšem výsledek nové technologie francouzského institutu je pouze ukázka, která demonstruje její možnosti. A ty mohou být různé. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář