www.svethardware.cz
>
>
>

První hvězdy se vytvořily jen čtvrt miliardy let po vzniku vesmíru

První hvězdy se vytvořily jen čtvrt miliardy let po vzniku vesmíru
, , aktualita
Astronomové s využitím zařízení ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) detekovali nejvzdálenější, a tedy i nejstarší zdroj signálu, který ukazuje na kyslík. To naznačuje, kdy se začaly tvořit první hvězdy a bylo to velice brzy. 
reklama
Pouhých 250 milionů let po velkém třesku mělo trvat období, po němž se už začaly formovat první hvězdy, po nichž nám tu zbyly těžší prvky jako kyslík a jiné kovy, jak astronomové označují vše, co není vodík nebo helium. Zařízení ALMA našlo v galaxii MACS1149-JD1 nejvzdálenější zdroj kyslíku, jaký byl kdy zachycen, a to cca 13,3 miliard světelných let od nás. To představuje dosud nejpádnější důkaz toho, že první hvězdy se vytvořily, když byl vesmír jen na ani ne dvou procentech svého dnešního věku. 
 
 
Zařízení ALMA z pouště Atacama je tvořeno celkem 66 anténami s průměrem 7 až 12 metrů, které mohou být nastaveny různými způsoby, a to i tak, aby poskytly pohled na nejvzdálenější objekty ve známém vesmíru. Nyní ho využila mezinárodní skupina astronomů, kteří v dané galaxii našli slabé signály ionizovaného kyslíku z doby 500 milionů let po velkém třesku. Má tak jít o pozůstatky prvních hvězd, které se vytvořily ještě dalších 250 milionů let dříve. 
  
Před vznikem prvních hvězd byl vesmír jednotvárné místo tvořené především zářením jako pozůstatkem velkého třesku a pak tu byl také vodík, helium a malé stopy lithia. Prvky jako uhlík, kyslík a další, jež známe dnes, ale musely být vyrobeny ve hvězdných "reaktorech", takže je zřejmé, že bez hvězd nemohl detekovaný kyslík vzniknout. 
 
 
Tento objev tak posouvá hranice vzniku hvězd ještě dále do minulosti pozorovatelného vesmíru a údaje o tzv. vesmírném úsvitu se budou asi muset přepsat. Nyní se astronomové opět o kus přiblížili k době kdy se objevilo světlo prvních hvězd, jež nakonec zcela změnily vesmír do podoby, jak jej známe dnes. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede? Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede?
Dnes už konečně padlo informační embargo na nové procesory Intel, a tak se můžeme podívat na první nezávislé testy procesoru Core i9-9900K, o jehož testování firmou Principled Technologies se tak moc mluvilo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy
Také společnost Crucial představila nová velmi rychlá SSD. Využívají M.2 2280 formátu a sběrnice PCIe s NVMe podporou. Může se chlubit rychlostí až 2000 MB/s díky vyrovnávacímu SLC bufferu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ve vesmíru byl poprvé vytvořen Boseho-Einsteinův kondenzát Ve vesmíru byl poprvé vytvořen Boseho-Einsteinův kondenzát
Pomocí experimentálního čipu vyslaného do vesmíru byl lidmi poprvé v jeho prostředí vytvořen Boseho-Einsteinův kondenzát. Ten by mohl přispět k rozšíření přehledu o fyzice a ke studiu temné hmoty a gravitačních vln. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD vyjádřilo svou nespokojenost s benchmarky zveřejněnými Intelem AMD vyjádřilo svou nespokojenost s benchmarky zveřejněnými Intelem
Intel si u firmy Principled Technologies objednal benchmarky nových Core a konkurenčních procesorů. Ty byly značně nepřesné vlivem nevhodného nastavení platforem AMD. A právě firma AMD k tomu dosud mlčela. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Začíná mise BepiColombo: dvě sondy zítra startují na cestu k Merkuru Začíná mise BepiColombo: dvě sondy zítra startují na cestu k Merkuru
Evropská ESA a japonská JAXA se spojily v rámci mise BepiColombo, která má za úkol zmapovat planetu Merkur. Vzhledem k extrémním teplotním výkyvům to nebude snadné a snadná nebude ani cesta. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek