www.svethardware.cz
>
>
>

První hvězdy se vytvořily jen čtvrt miliardy let po vzniku vesmíru

První hvězdy se vytvořily jen čtvrt miliardy let po vzniku vesmíru
, , aktualita
Astronomové s využitím zařízení ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) detekovali nejvzdálenější, a tedy i nejstarší zdroj signálu, který ukazuje na kyslík. To naznačuje, kdy se začaly tvořit první hvězdy a bylo to velice brzy. 
reklama
Pouhých 250 milionů let po velkém třesku mělo trvat období, po němž se už začaly formovat první hvězdy, po nichž nám tu zbyly těžší prvky jako kyslík a jiné kovy, jak astronomové označují vše, co není vodík nebo helium. Zařízení ALMA našlo v galaxii MACS1149-JD1 nejvzdálenější zdroj kyslíku, jaký byl kdy zachycen, a to cca 13,3 miliard světelných let od nás. To představuje dosud nejpádnější důkaz toho, že první hvězdy se vytvořily, když byl vesmír jen na ani ne dvou procentech svého dnešního věku. 
 
 
Zařízení ALMA z pouště Atacama je tvořeno celkem 66 anténami s průměrem 7 až 12 metrů, které mohou být nastaveny různými způsoby, a to i tak, aby poskytly pohled na nejvzdálenější objekty ve známém vesmíru. Nyní ho využila mezinárodní skupina astronomů, kteří v dané galaxii našli slabé signály ionizovaného kyslíku z doby 500 milionů let po velkém třesku. Má tak jít o pozůstatky prvních hvězd, které se vytvořily ještě dalších 250 milionů let dříve. 
  
Před vznikem prvních hvězd byl vesmír jednotvárné místo tvořené především zářením jako pozůstatkem velkého třesku a pak tu byl také vodík, helium a malé stopy lithia. Prvky jako uhlík, kyslík a další, jež známe dnes, ale musely být vyrobeny ve hvězdných "reaktorech", takže je zřejmé, že bez hvězd nemohl detekovaný kyslík vzniknout. 
 
 
Tento objev tak posouvá hranice vzniku hvězd ještě dále do minulosti pozorovatelného vesmíru a údaje o tzv. vesmírném úsvitu se budou asi muset přepsat. Nyní se astronomové opět o kus přiblížili k době kdy se objevilo světlo prvních hvězd, jež nakonec zcela změnily vesmír do podoby, jak jej známe dnes. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
QNAP ukázal nové karty pro výrazné navýšení výkonu NAS QNAP ukázal nové karty pro výrazné navýšení výkonu NAS
QNAP si připravil nové karty QM2, které poslouží k výraznému navýšení výkonu kompatibilních systémů NAS. Nabídnou totiž jednak síťové připojení s vysokou propustností a navíc i možnost instalace M.2 SSD.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Osmijádrový Coffee Lake S se ukázal v Sandře Osmijádrový Coffee Lake S se ukázal v Sandře
Intel už evidentně má k dispozici vzorky procesoru Coffee Lake S vybaveného osmi jádry, na nějž asi čeká i AMD, aby proti němu nasadilo procesor Ryzen 7 2800X. Nový Core i7 se už ukázal ve výsledcích Sandry. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Světově nejmenší dům se měří v mikrometrech Světově nejmenší dům se měří v mikrometrech
Na našem serveru řešíme zmenšování jiných věcí než domů, ovšem výsledek nové technologie francouzského institutu je pouze ukázka, která demonstruje její možnosti. A ty mohou být různé. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Asteroid Bee-Zed: je to starý mezihvězdný imigrant? Asteroid Bee-Zed: je to starý mezihvězdný imigrant?
Loni plnil stránky astronomických magazínů asteroid ‘Oumuamua, který k nám zavítal na své mezihvězdné cestě. Vypadá to však, že už to není jediný mezihvězdný objekt, o kterém víme. Je tu ještě starý Bee-Zed. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA odvolala GPP, Asus otáčí také a ruší značku AREZ NVIDIA odvolala GPP, Asus otáčí také a ruší značku AREZ
Společnost NVIDIA už dříve ohlásila, že nově nastavená pravidla programu GPP ruší a k tomuto veletoči nyní přichází ještě dovětný kotrmelec. Asus se totiž rozhodl, že zruší značku AREZ, která se na trhu ani moc neohřála.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář