www.svethardware.cz
>
>
>

První hvězdy se vytvořily jen čtvrt miliardy let po vzniku vesmíru

První hvězdy se vytvořily jen čtvrt miliardy let po vzniku vesmíru
, , aktualita
Astronomové s využitím zařízení ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) detekovali nejvzdálenější, a tedy i nejstarší zdroj signálu, který ukazuje na kyslík. To naznačuje, kdy se začaly tvořit první hvězdy a bylo to velice brzy. 
K oblíbeným
reklama
Pouhých 250 milionů let po velkém třesku mělo trvat období, po němž se už začaly formovat první hvězdy, po nichž nám tu zbyly těžší prvky jako kyslík a jiné kovy, jak astronomové označují vše, co není vodík nebo helium. Zařízení ALMA našlo v galaxii MACS1149-JD1 nejvzdálenější zdroj kyslíku, jaký byl kdy zachycen, a to cca 13,3 miliard světelných let od nás. To představuje dosud nejpádnější důkaz toho, že první hvězdy se vytvořily, když byl vesmír jen na ani ne dvou procentech svého dnešního věku. 
 
 
Zařízení ALMA z pouště Atacama je tvořeno celkem 66 anténami s průměrem 7 až 12 metrů, které mohou být nastaveny různými způsoby, a to i tak, aby poskytly pohled na nejvzdálenější objekty ve známém vesmíru. Nyní ho využila mezinárodní skupina astronomů, kteří v dané galaxii našli slabé signály ionizovaného kyslíku z doby 500 milionů let po velkém třesku. Má tak jít o pozůstatky prvních hvězd, které se vytvořily ještě dalších 250 milionů let dříve. 
  
Před vznikem prvních hvězd byl vesmír jednotvárné místo tvořené především zářením jako pozůstatkem velkého třesku a pak tu byl také vodík, helium a malé stopy lithia. Prvky jako uhlík, kyslík a další, jež známe dnes, ale musely být vyrobeny ve hvězdných "reaktorech", takže je zřejmé, že bez hvězd nemohl detekovaný kyslík vzniknout. 
 
 
Tento objev tak posouvá hranice vzniku hvězd ještě dále do minulosti pozorovatelného vesmíru a údaje o tzv. vesmírném úsvitu se budou asi muset přepsat. Nyní se astronomové opět o kus přiblížili k době kdy se objevilo světlo prvních hvězd, jež nakonec zcela změnily vesmír do podoby, jak jej známe dnes. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek