www.svethardware.cz
>
>
>

První krok pro Breakthrough Starshot: nejmenší fungující satelity

První krok pro Breakthrough Starshot: nejmenší fungující satelity
, , aktualita
Společnost Breakthrough Starshot se do povědomí dostala díky svému záměru vyslat kupu malých sond k nejbližšímu hvězdnému systému a nyní na cestě za tímto cílem vypustila na oběžnou dráhu nanosatelity Sprite. 
K oblíbeným
reklama
Projekt Breakthrough Starshot už je dobře známý jako ambiciózní plán, jak vyslat skupinu malých solárních plachetnic do hvězdného systému Alfa Centauri (dnes oficiálně Rigil Kentaurus). Je zřejmé, že cílem by byla spíše malá hvězda Proxima Centauri, kolem níž krouží nadějná planeta nacházející se v obyvatelném pásu. Nyní se ukazuje, že Breakthrough Starshot není jen nějaký neurčitý projekt, ale že jde o vážnou věc, na níž se skutečně pracuje. 
 
 
Dokládají to nové nanosatelity zvané Sprite, které mají tvar čtverce (víceméně) o hraně kolem 3,5 cm a každý váží pouhé 4 gramy. V podstatě jde jen o malé plošné spoje s elektronikou, na nichž nejvíce místa zabírá solární panel o výkonu maximálně 100 mW. Ty tak posunují hranici toho, co vypouštíme do vesmíru ještě daleko za koncept CubeSat, platformu počítající se zařízeními o základních rozměrech krychle o hraně 10 cm (opět, víceméně). 
 
Breakthrough Starshot použil satelity Sprite vynesené na oběžnou dráhu na palubě indické rakety pro vyzkoušení zamýšleného konceptu. Sprite přitom v podstatě jely stopem, a to přimontované na vnějších částech litevského satelitu Venta a italského Max Valier. Oba tyto satelity měly jeden Sprite připevněný z vnějšku a Max Valier měl ještě čtyři v nákladovém prostoru. Tato čtveřice bude na rozdíl od oněch dvou vypuštěna do volného prostoru. 
 
 
Jak ukazuje druhý obrázek, uvažovalo se také o vypuštění celé sítě vzájemně propojených satelitů Sprite na palubě většího KickSat, ale k tomu nedošlo prý z bezpečnostních důvodů. Však je zřejmé, že takováto síť malinkých satelitů by jen přispěla k ještě většímu zaneřádění oběžné dráhy vesmírným smetím. 
 
Pozemní stanice v Kalifornii a v New Yorku už ale dokázaly zachytit signály ze dvou satelitů Sprite, což je pozoruhodný výkon vzhledem k tomu, jak málo energie jim jejich solární panýlky poskytují a byl to zároveň primární cíl mise. Nicméně to může být zároveň maximum, jehož tato mise dosáhne, neboť italský satelit Max Valier má problémy s anténou, která se nedokázala rozvinout, a tak s ním obsluha nemůže komunikovat a pokud se to nespraví, nebude možné vypustit do prostoru zbývající čtyři satelity. 
 
Společnost Breakthrough Starshot už prohlásila tento pokus za úspěšný, neboť hlavním cílem bylo právě ověřit to, zda Sprite budou ve vesmíru vůbec pracovat a zda pozemní stanice zachytí jejich signál. Nyní se její pracovníci zaměří na ambicióznější cíle, jako vytvoření celé komunikační sítě nanosatelitů třeba pro účely skenování asteroidů a nakonec tu stále je i cíl vyslat malinké satelity k Alfě Centauri. 
reklama
Nejnovější články
Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
31.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková12 komentářů
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
30.7.2021, článek, Jan Vítek3 komentáře
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů