www.svethardware.cz
>
>
>

Qualcomm Snapdragon 8cx: "extrémní" SoC pro PC

Qualcomm Snapdragon 8cx: "extrémní" SoC pro PC
, , aktualita
Qualcomm pokračuje s vývojem svých SoC, které se uplatní v počítačích PC s operačním systémem Windows 10. Nově to bude 7nm čip Snapdragon 8cx, který má nabídnout "extrémní" výkon, výdrž na baterie i konektivitu. 
reklama
Qualcomm vyvíjí svůj Snapdragon 8cx pro již dobře známé Always Connected PC, které mají největší problém s tím, že musí na architektuře ARM provozovat aplikace napsané pro x86, což se neobejde bez problémů a dopadu na výkon. Firma se přitom netají se svým záměrem vytvořit z PC platformu podobnou chytrým telefonům, tedy ve smyslu neustále zapnutých a připojených počítačů. Samozřejmě to znamená jen ta PC, kde má smysl, aby byla k dispozici ihned, jak na ně sáhneme, takže především mobilní počítače. 
 
 
Snapdragon 8cx je tak SoC navržené speciálně pro tyto účely, čili pro PC a Qualcomm tvrdí, že se mu podařilo najít tu pravou rovnováhu mezi výkonem a spotřebou, jakou nabízí jeho technologie a především pak 7nm proces. Mluví přitom o výdrži i několika dní, což ale pochopitelně bude záviset na použití, protože ani žádný mobil dnes nevydrží pracovat déle než den, pokud bude pořád v zátěži. 
 
 
Nové SoC je v prvé řadě vybaveno osmi jádry Kryo 495, což je CPU založené na čtyřech Cortex-A76 a čtyřech slabších Cortex-A55. Oproti předchozím řešením byly zvětšeny paměti cache L2 i L3. Qualcomm srovnává s procesory Intel a oproti těm s 15W TDP má 8cx nabídnout srovnatelný výkon, ovšem s mnohem nižší spotřebou bez aktivního chlazení. V porovnání se 7nm procesory Intel jde o dvojnásobně vyšší dlouhodobě udržitelný výkon při zlomku spotřeby. Konkrétní čísla se nedozvíme. 
 
Pak tu je GPU Adreno 680, které je tím nejsilnějším, jež Qualcomm kdy vyrobil. Oproti Snapdragonu 850 má nabídnout o 60 % vyšší výkon, dvojnásobnou propustnost svých pamětí a také kompatibilitu s DirectX 12. 
 
Co se týče dalšího hardwaru, máme tu podporu 10Gb/s USB 3.1, PCIe 3.0, UFS 3.0, NVMe a pamětí LPDDR4X RAM. Napojit můžeme i dva 4K displeje, pokud to bude žádoucí. Samotný čip pak obsahuje také LTE modem Snapdragon X24 (Category 20 s až 2 Gb/s) a 4x4 MIMO. 
 
Qualcomm tak nepřestává investovat do stále lepších čipů pro nejnovější třídu PC, jejichž úspěch závisí však především na tom na tom, jak dobře budou pracovat aplikace napsané pro x86, které mohou výkonnostní nadřazenost Snapdragonu vymazat. Je to ale i výsledek toho, že Intel v mobilním sektoru selhal, a tak se architektura ARM začala na oplátku přelévat do jeho výsostných vod a jedinou silnou hrází ke právě nativní spojení x86 a Windows 10. Pokud to Qualcomm s Microsoftem překoná, bude mít mnohem volnější cestu. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google+ skončí už v dubnu, našla se další díra Google+ skončí už v dubnu, našla se další díra
Před dvěma měsíci Google oznámil, že ukončí provoz sociální sítě Google+. Našla se však další bezpečnostní díra a společnost se rozhodla, že tuto síť odstaví ještě rychleji, a to už v dubnu 2019.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Tesla ukázala reakce lidí na drtivou akceleraci Roadsteru Tesla ukázala reakce lidí na drtivou akceleraci Roadsteru
Uvedení nové Tesly Roadster se pomaličku blíží. Sice to ještě nějakou dobu potrvá, nicméně automobilka prezentovala video demonstrující drtivou akceleraci vozu, kdy je na 96 km/h za pouhých 1,9 sekundy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nová generace atomových hodin může pomoci najít temnou hmotu Nová generace atomových hodin může pomoci najít temnou hmotu
Hon na temnou hmotu probíhá už pěknou řádku desetiletí, což je dlouho na to, že ta má tvořit většinu hmoty ve známém vesmíru. S jejím nalezením, respektive spíše detekováním by ale mohly pomoci nové typy atomových hodin. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel ještě více navýšil kapitálové výdaje pro tento rok Intel ještě více navýšil kapitálové výdaje pro tento rok
Intel už jednou letos navýšil své kapitálové výdaje pro rok 2018, a to o plnou miliardu dolarů. Nyní se odhodlal kvůli svým problémům s uspokojením poptávky po 14nm čipech investovat další peníze. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jak uchovat energii? MIT navrhuje "slunce v krabici" Jak uchovat energii? MIT navrhuje "slunce v krabici"
Slunce v krabici je pouze přezdívka pro zařízení s označením Thermal Energy Grid Storage-Multi-Junction Photovoltaics, čili TEGS-MPV. Dle MIT by mohlo lépe než jiné způsoby posloužit pro uložení energie.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář