www.svethardware.cz
>
>
>

Qualcomm Snapdragon 8cx: "extrémní" SoC pro PC

Qualcomm Snapdragon 8cx: "extrémní" SoC pro PC
, , aktualita
Qualcomm pokračuje s vývojem svých SoC, které se uplatní v počítačích PC s operačním systémem Windows 10. Nově to bude 7nm čip Snapdragon 8cx, který má nabídnout "extrémní" výkon, výdrž na baterie i konektivitu. 
K oblíbeným
reklama
Qualcomm vyvíjí svůj Snapdragon 8cx pro již dobře známé Always Connected PC, které mají největší problém s tím, že musí na architektuře ARM provozovat aplikace napsané pro x86, což se neobejde bez problémů a dopadu na výkon. Firma se přitom netají se svým záměrem vytvořit z PC platformu podobnou chytrým telefonům, tedy ve smyslu neustále zapnutých a připojených počítačů. Samozřejmě to znamená jen ta PC, kde má smysl, aby byla k dispozici ihned, jak na ně sáhneme, takže především mobilní počítače. 
 
 
Snapdragon 8cx je tak SoC navržené speciálně pro tyto účely, čili pro PC a Qualcomm tvrdí, že se mu podařilo najít tu pravou rovnováhu mezi výkonem a spotřebou, jakou nabízí jeho technologie a především pak 7nm proces. Mluví přitom o výdrži i několika dní, což ale pochopitelně bude záviset na použití, protože ani žádný mobil dnes nevydrží pracovat déle než den, pokud bude pořád v zátěži. 
 
 
Nové SoC je v prvé řadě vybaveno osmi jádry Kryo 495, což je CPU založené na čtyřech Cortex-A76 a čtyřech slabších Cortex-A55. Oproti předchozím řešením byly zvětšeny paměti cache L2 i L3. Qualcomm srovnává s procesory Intel a oproti těm s 15W TDP má 8cx nabídnout srovnatelný výkon, ovšem s mnohem nižší spotřebou bez aktivního chlazení. V porovnání se 7nm procesory Intel jde o dvojnásobně vyšší dlouhodobě udržitelný výkon při zlomku spotřeby. Konkrétní čísla se nedozvíme. 
 
Pak tu je GPU Adreno 680, které je tím nejsilnějším, jež Qualcomm kdy vyrobil. Oproti Snapdragonu 850 má nabídnout o 60 % vyšší výkon, dvojnásobnou propustnost svých pamětí a také kompatibilitu s DirectX 12. 
 
Co se týče dalšího hardwaru, máme tu podporu 10Gb/s USB 3.1, PCIe 3.0, UFS 3.0, NVMe a pamětí LPDDR4X RAM. Napojit můžeme i dva 4K displeje, pokud to bude žádoucí. Samotný čip pak obsahuje také LTE modem Snapdragon X24 (Category 20 s až 2 Gb/s) a 4x4 MIMO. 
 
Qualcomm tak nepřestává investovat do stále lepších čipů pro nejnovější třídu PC, jejichž úspěch závisí však především na tom na tom, jak dobře budou pracovat aplikace napsané pro x86, které mohou výkonnostní nadřazenost Snapdragonu vymazat. Je to ale i výsledek toho, že Intel v mobilním sektoru selhal, a tak se architektura ARM začala na oplátku přelévat do jeho výsostných vod a jedinou silnou hrází ke právě nativní spojení x86 a Windows 10. Pokud to Qualcomm s Microsoftem překoná, bude mít mnohem volnější cestu. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
IDC: polovodičový průmysl v příštím roce poroste, v roce 2023 přijde zlom IDC: polovodičový průmysl v příštím roce poroste, v roce 2023 přijde zlom
Společnost IDC se nyní zaměřila na celý trh výrobců čipů a obecně polovodičů a to, jak se bude vyvíjet v příštích letech. Jedním z hlavních témat je i to, kdy už jej konečně začnou ovlivňovat nové továrny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA AD10x a AMD Navi 3x: alespoň dvojnásobný výkon dnešních karet? NVIDIA AD10x a AMD Navi 3x: alespoň dvojnásobný výkon dnešních karet?
Není divu, že se nám už pomalu začínají množit informace o nově chystané generaci grafických karet NVIDIA, čili (Ada) Lovelace. A opět je tu aktivní leaker Greymon55, který přináší tyto fámy a věnuje se také příštím Navi. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
XPeng nevidí v LiDARu nejdůležitější technologii pro autonomní auta XPeng nevidí v LiDARu nejdůležitější technologii pro autonomní auta
Elon Musk tvrdil, že lidar je cestou do záhuby a ze svých nových modelů v některých případech zmizel i radar. Automobilka XPeng sice uvedla lidar do svého modelu P5, nicméně tvrdí, že to není ta nejdůležitější technologie.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel Arc Alchemist: výrobní proces, nereferenční designy i XeSS v odpovědích Intel Arc Alchemist: výrobní proces, nereferenční designy i XeSS v odpovědích
Raja Koduri odpověděl na několik otázek ohledně první generace grafických karet Arc. Týkaly se jednak výrobního procesu, dále nereferenčních verzí karet a také supersamplingové technologie Intel XeSS.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny grafických karet jdou stále nahoru, zmatek na trhu nabývá na síle Ceny grafických karet jdou stále nahoru, zmatek na trhu nabývá na síle
Server 3DCenter sledující ceny grafických karet hlásí další růst cen, který je ovšem oproti prvnímu pololetí už spíše mírnější, ale přesto znatelný. Ceny karet GeForce navíc už opravdu kopírují vývoj cen Radeonů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře