www.svethardware.cz
>
>
>

Qualcomm Snapdragon 8cx: "extrémní" SoC pro PC

Qualcomm Snapdragon 8cx: "extrémní" SoC pro PC
, , aktualita
Qualcomm pokračuje s vývojem svých SoC, které se uplatní v počítačích PC s operačním systémem Windows 10. Nově to bude 7nm čip Snapdragon 8cx, který má nabídnout "extrémní" výkon, výdrž na baterie i konektivitu. 
reklama
Qualcomm vyvíjí svůj Snapdragon 8cx pro již dobře známé Always Connected PC, které mají největší problém s tím, že musí na architektuře ARM provozovat aplikace napsané pro x86, což se neobejde bez problémů a dopadu na výkon. Firma se přitom netají se svým záměrem vytvořit z PC platformu podobnou chytrým telefonům, tedy ve smyslu neustále zapnutých a připojených počítačů. Samozřejmě to znamená jen ta PC, kde má smysl, aby byla k dispozici ihned, jak na ně sáhneme, takže především mobilní počítače. 
 
 
Snapdragon 8cx je tak SoC navržené speciálně pro tyto účely, čili pro PC a Qualcomm tvrdí, že se mu podařilo najít tu pravou rovnováhu mezi výkonem a spotřebou, jakou nabízí jeho technologie a především pak 7nm proces. Mluví přitom o výdrži i několika dní, což ale pochopitelně bude záviset na použití, protože ani žádný mobil dnes nevydrží pracovat déle než den, pokud bude pořád v zátěži. 
 
 
Nové SoC je v prvé řadě vybaveno osmi jádry Kryo 495, což je CPU založené na čtyřech Cortex-A76 a čtyřech slabších Cortex-A55. Oproti předchozím řešením byly zvětšeny paměti cache L2 i L3. Qualcomm srovnává s procesory Intel a oproti těm s 15W TDP má 8cx nabídnout srovnatelný výkon, ovšem s mnohem nižší spotřebou bez aktivního chlazení. V porovnání se 7nm procesory Intel jde o dvojnásobně vyšší dlouhodobě udržitelný výkon při zlomku spotřeby. Konkrétní čísla se nedozvíme. 
 
Pak tu je GPU Adreno 680, které je tím nejsilnějším, jež Qualcomm kdy vyrobil. Oproti Snapdragonu 850 má nabídnout o 60 % vyšší výkon, dvojnásobnou propustnost svých pamětí a také kompatibilitu s DirectX 12. 
 
Co se týče dalšího hardwaru, máme tu podporu 10Gb/s USB 3.1, PCIe 3.0, UFS 3.0, NVMe a pamětí LPDDR4X RAM. Napojit můžeme i dva 4K displeje, pokud to bude žádoucí. Samotný čip pak obsahuje také LTE modem Snapdragon X24 (Category 20 s až 2 Gb/s) a 4x4 MIMO. 
 
Qualcomm tak nepřestává investovat do stále lepších čipů pro nejnovější třídu PC, jejichž úspěch závisí však především na tom na tom, jak dobře budou pracovat aplikace napsané pro x86, které mohou výkonnostní nadřazenost Snapdragonu vymazat. Je to ale i výsledek toho, že Intel v mobilním sektoru selhal, a tak se architektura ARM začala na oplátku přelévat do jeho výsostných vod a jedinou silnou hrází ke právě nativní spojení x86 a Windows 10. Pokud to Qualcomm s Microsoftem překoná, bude mít mnohem volnější cestu. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo
Společnost Apple má za sebou zvláštní období. Finančně je na tom dobře, ale prodeje iPhonů dost spadly a v tradičně vyhlašovaném seznamu nejvíce inovativních společností se nyní propadla z 1. na 17. místo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD
Na obzoru už je nová generace pamětí nejen pro naše počítače. Jde o DDR5, od nichž očekáváme logicky především vyšší pracovní frekvence, a tedy i propusnost při sníženém napětí a spotřebě. Co k tomu může říci SK Hynix?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek