www.svethardware.cz
>
>
>

Qualcomm Snapdragon 8cx: "extrémní" SoC pro PC

Qualcomm Snapdragon 8cx: "extrémní" SoC pro PC
, , aktualita
Qualcomm pokračuje s vývojem svých SoC, které se uplatní v počítačích PC s operačním systémem Windows 10. Nově to bude 7nm čip Snapdragon 8cx, který má nabídnout "extrémní" výkon, výdrž na baterie i konektivitu. 
K oblíbeným
reklama
Qualcomm vyvíjí svůj Snapdragon 8cx pro již dobře známé Always Connected PC, které mají největší problém s tím, že musí na architektuře ARM provozovat aplikace napsané pro x86, což se neobejde bez problémů a dopadu na výkon. Firma se přitom netají se svým záměrem vytvořit z PC platformu podobnou chytrým telefonům, tedy ve smyslu neustále zapnutých a připojených počítačů. Samozřejmě to znamená jen ta PC, kde má smysl, aby byla k dispozici ihned, jak na ně sáhneme, takže především mobilní počítače. 
 
 
Snapdragon 8cx je tak SoC navržené speciálně pro tyto účely, čili pro PC a Qualcomm tvrdí, že se mu podařilo najít tu pravou rovnováhu mezi výkonem a spotřebou, jakou nabízí jeho technologie a především pak 7nm proces. Mluví přitom o výdrži i několika dní, což ale pochopitelně bude záviset na použití, protože ani žádný mobil dnes nevydrží pracovat déle než den, pokud bude pořád v zátěži. 
 
 
Nové SoC je v prvé řadě vybaveno osmi jádry Kryo 495, což je CPU založené na čtyřech Cortex-A76 a čtyřech slabších Cortex-A55. Oproti předchozím řešením byly zvětšeny paměti cache L2 i L3. Qualcomm srovnává s procesory Intel a oproti těm s 15W TDP má 8cx nabídnout srovnatelný výkon, ovšem s mnohem nižší spotřebou bez aktivního chlazení. V porovnání se 7nm procesory Intel jde o dvojnásobně vyšší dlouhodobě udržitelný výkon při zlomku spotřeby. Konkrétní čísla se nedozvíme. 
 
Pak tu je GPU Adreno 680, které je tím nejsilnějším, jež Qualcomm kdy vyrobil. Oproti Snapdragonu 850 má nabídnout o 60 % vyšší výkon, dvojnásobnou propustnost svých pamětí a také kompatibilitu s DirectX 12. 
 
Co se týče dalšího hardwaru, máme tu podporu 10Gb/s USB 3.1, PCIe 3.0, UFS 3.0, NVMe a pamětí LPDDR4X RAM. Napojit můžeme i dva 4K displeje, pokud to bude žádoucí. Samotný čip pak obsahuje také LTE modem Snapdragon X24 (Category 20 s až 2 Gb/s) a 4x4 MIMO. 
 
Qualcomm tak nepřestává investovat do stále lepších čipů pro nejnovější třídu PC, jejichž úspěch závisí však především na tom na tom, jak dobře budou pracovat aplikace napsané pro x86, které mohou výkonnostní nadřazenost Snapdragonu vymazat. Je to ale i výsledek toho, že Intel v mobilním sektoru selhal, a tak se architektura ARM začala na oplátku přelévat do jeho výsostných vod a jedinou silnou hrází ke právě nativní spojení x86 a Windows 10. Pokud to Qualcomm s Microsoftem překoná, bude mít mnohem volnější cestu. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Huawei možná přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play Huawei možná přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play
USA minulý týden přidaly Huawei na černou listinu kvůli údajnému ohrožení amerických telekomunikačních sítí. Na tento krok bude muset zareagovat také Google, který patrně přestane čínskému výrobci poskytovat část svých služeb.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Epic ukázal ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick Epic ukázal ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick
Společnost Epic Games ukázala ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick, ačkoliv tato technika vykreslování obrazu se při prezentaci hry nedostala zrovna do popředí. A přitom je využita pro řadu prvků. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Adobe varuje zákazníky, že musí využívat nové aplikace Creative Cloud, aby jim nehrozil postih Adobe varuje zákazníky, že musí využívat nové aplikace Creative Cloud, aby jim nehrozil postih
Adobe je známý jako softwarová společnost, která si osvojila model předplatného a moderní pojetí "prodeje" softwaru. Zákazníci si nekupují kopii, nýbrž stornovatelnou licenci na využití produktu a co s tím může přicházet, nám nyní Adobe předvádí naživo. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek
Hubble se podíval na galaxii, již kolize změnila v rodiště nových hvězd Hubble se podíval na galaxii, již kolize změnila v rodiště nových hvězd
Kdysi spirální galaxie NGC 4485 se v dávné minulosti téměř srazila s mnohem větší galaxií NGC 4490. Srážka nebyla přímá, ale i tak změnila menší galaxii v rodiště nových hvězd, na něž se nyní blíže podíval Hubble. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen "Picasso" odhalují své takty AMD Ryzen "Picasso" odhalují své takty
AMD už dokončuje svou novou generaci desktopových APU, což jsou čipy, které nesou kódové označení Picasso. A máme tu opět známého thajského leakera, který nám prozradí, jaké takty můžeme očekávat. O takty totiž zde půjde především. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek