reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Qualcomm už uvádí nový Snapdragon 850 vyvinutý speciálně pro PC

, , aktualita
Qualcomm už uvádí nový Snapdragon 850 vyvinutý speciálně pro PC
Na konci minulého týdne byl odhalen nový procesor ARM Cortex-A76, který je založen na 7nm výrobní technologii a zaměřit se měl především na oblast PC. Nicméně společnost Qualcomm založila svůj Snapdragon 850 ještě na Cortex-A75 a A55.
Qualcomm už uvádí nový Snapdragon 850 vyvinutý speciálně pro PC
Mohli jsme očekávat, že Qualcomm bude na představení procesoru ARM Cortex-A76 brzo reagovat, ovšem ten nabídne svůj nový procesor založený ještě na starších verzích jader ARM. Přichází tak Snapdragon 850 jako nástupce předchozích Snapdragonů 835 a 845 s tím rozdílem, že tento procesor už je určen speciálně pro PC, přesněji pro Always Connected PC. Snapdragon 835 byl přitom ještě procesor, který byl určen především pro telefony. 
 
 
Na rozdíl od změn mezi procesory Snapdragon 835 a 845 tu nejsou žádné zásadní změny v procesorové architektuře nebo schopnostech. Snapdragon 845 využíval dva klastry, a to jeden se čtyřmi jádry Cortex-A75 (Kryo 385 Gold) s taktem až 2,8 GHz a druhý s rovněž čtyřmi jádry, ale už Cortex-A55 (Kryo 385 Silver) na 1,77 GHz. Snapdragon 850 má stejnou konfiguraci, ale navyšuje takt hlavních jader na 2,95 GHz, přičemž případná změna taktu slabších jader známá není. 
 
To nevypadá jako něco zásadního, ale musíme si uvědomit že veškerá Always Connected PC, která se dosud dostala na trh, jsou založena na ještě starším Snapdragonu 835. Ten využívá celkem osm jader Cortex-A73, a to čtyři na 2,45 GHz a čtyři na 1,9 GHz. Nový procesor tak má modernější hlavní jádra pracující na taktu o pětinu vyšším. 
 
 
Qualcomm tak zcela správně srovnává nový Snapdragon 850 s 835, což znamená o 30 procent vyšší výkon, o 20 procent delší výdrž na baterie a také vyšší rychlost mobilního připojení k Internetu (z 1 Gb/s na 1,2 Gb/s). Qualcomm tak už nemluví o celodenní výdrži počítače na jedno nabítí, ale rovnou o vícedenní (multi-day). Je třeba si ale uvědomit, že den v očích marketérů obvykle trvá 6 až 10 hodin a zvláště pak zde, neboť není možné, aby o pětinu delší výdrž udělala z jednoho dne více dní. 
 
Krom toho tu máme také lepší grafické jádro, a to Adreno 630 vs. 540, ale už se nedozvíme, co to znamená. Vedle rychlejšího mobilního připojení také trošku zanikl ten důležitý fakt, že nový modem má lepší kompatibilitu a měl by pracovat a poskytnout gigabitovou rychlost připojení na 90 procentech trhů. 
 
Snapdragon 850 také pracuje s vylepšenými audio a video kodeky, má novou AI funkcionalitu, takže jeho Hexagon DSP bude kromě Cortany podporovat a akcelerovat i jiné AI asistenty a chystá se optimalizace ze strany prohlížeče Microsoft Edge. 
 
Nyní nezbývá než počkat, v jakých zařízeních se Snapdragon 850 uplatní a zda bude jejich výběr větší než v případě první generace Always Connected PC. 
 
 
 


reklama
reklama
reklama