www.svethardware.cz
>
>
>
>

Radeon "Big Navi" se 16 GB paměti prý má jít s cenou výrazně pod RTX 3080

Radeon "Big Navi" se 16 GB paměti prý má jít s cenou výrazně pod RTX 3080
, , aktualita
Dle zprávy @coreteks na Twitteru máme očekávat velice agresivní cenovou politiku firmy AMD s ohledem na nové Radeony přezdívané Big Navi. I 16GB verze by tak měla jít s cenou hluboko pod RTX 3080. 
K oblíbeným
reklama
NVIDIA už své karty ukázala, i když si může ještě pár trumfů skrývat, takže nyní můžeme řešit to, co si připravuje AMD ve své odpovědi. Ke slovu tak přicházejí opět leakeři a nyní tu máme informace od @coreteks na Twitteru: 
 
 
Dle jeho zdrojů se připravuje velké Navi 2X pouze se 16 GB paměti, respektive se dosud nic neví o případné 8GB verzi a také nemáme očekávat novou herní kartu s HBM, respektive HBM2. Stále ale by mělo platit, že AMD cílilo na představení 16GB karty v ceně 599 USD, což je akorát mezi RTX 3070 a RTX 3080 (499 a 699 USD). A je možné, že po představení těchto karet bude AMD chtít cenu své karty ještě snížit, což ovšem nevěstí nic dobrého pro ty, kteří od AMD očekávali kartu, která konečně ohrozí samotný hi-end NVIDIE. 
 
Nejde pochopitelně o oficiální či ověřené informace, ale na druhou stranu se v poslední době neobjevily žádné fámy, které by mluvily o opaku, čili že AMD dokáže ohrozit alespoň RTX 3080, pokud ne rovnou RTX 3090. Z hlediska herních karet ale budeme brát jako hi-end právě RTX 3080, která má navíc na rozdíl od RTX 3090 smysl i z hlediska poměru výkonu a ceny. 
 
Pokud by tak AMD skutečně mělo vypustit svůj nový 16GB Radeon za cenu 549 - 599 USD, lze očekávat i adekvátní výkon mezi RTX 3070 a 3080, přičemž otázka je, jak do toho může promluvit právě vysoká kapacita paměti. Ostatně RTX 3070 má "pouze" 8 GB GDDR6 a i RTX 3080 má z hlediska kapacity se svými 10 GB GDDR6X slabší výbavu. 
 
Jenomže NVIDIA by právě měla mít v rukávu také RTX 3070 Ti a 3080 Ti s výbavou 16 GB a 20 GB paměti, přičemž právě RTX 3070 Ti by mohla svou cenou víceméně dorovnat nový 16GB Radeon. Možná že právě s tím AMD počítá a míří k tomu, aby dokázalo nabídnout za dané peníze o trošku lepší kartu, než bude RTX 3070 Ti. 
 
Je tu ale stále příliš mnoho otázek. O výkonu nových Radeonů zatím nevíme v podstatě nic a vycházet můžeme jen ze slibu AMD, který mluví o +50% výkonu na watt oproti první generaci Navi, což může, ale nemusí být pravda. O výkonu nebo jen způsobu implementace podpory ray tracingu nevíme také nic, jen že tu jeho hardwarová podpora skutečně bude. Jisté je, že řada lidí v AMD nyní hloubavě přemýšlí o tom, jakou cenovou strategii zvolit. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD
ViewSonic si připravil nový monitor, který bude vyhovovat zákazníkům neprahnoucím po Ultra HD, ale už ani Full HD. Quad HD je tak střední cesta šetrná i pro naše peněženky. ViewSonic XG270Q je také cenově výhodnější alternativa pro model XG270QG.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software
Microsoft získal nový cenný skalp z řad herních společností. Do xboxového světa se bude nově řadit ZeniMax Media, mateřská společnost studia Bethesda Softworks. Microsoft tak získá i práva na mnohé známé herní řady. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vydat výkonný příkaz, který měl uvalit ban na čínský komunikátor WeChat. Okresní soud mu to ale zatrhl a říká, že ban byl založen na základě nepodložených obvinění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači
34letý Australan si chtěl přivydělat těžbou kryptoměn, nezvolil k tomu ale tu nejšťastnější metodu. Místo svého hardwaru použil výpočetní techniku určenou pro vědecké účely, což mu vyneslo 15měsíční trest.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců
Akvizici firmy Arm Ltd. NVIDIÍ ještě zdaleka nelze považovat za dokonanou a vypadá to, že NVIDIA se bude muset zavázat k řadě věcí, aby její záměr prošel skrz regulační orgány. To ostatně platí i pro SoftBank. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek