www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Radeon RX 5700 s BIOSem pro RX 5700 XT: jaký je výkon?

Radeon RX 5700 s BIOSem pro RX 5700 XT: jaký je výkon?
, , aktualita
Pokud jde o uživatelské vylepšování hardwaru, overclocking může spět ke svému konci, ovšem ještě tu máme v případě karet tu a tam možnost pokusit se získat vyšší výkon pomocí flashování jiného BIOSu. Co to umožní v případě RX 5700?
K oblíbeným
reklama
V průběhu minulých let jsme se vícekrát setkali s velice zajímavými možnostmi, jak si zvýšit výkon karet využitím jiné verze BIOSu, zpravidla z výkonnějšího modelu. Bylo tak možné plně aktivovat GPU v Radeonu RX 460 nebo dokonce na některých kartách Radeon RX 480 se 4 GB odemknout další 4 GB paměti. 
 
 
Nyní tu ale máme nové Radeony Navi a na techPowerUp se už v průběhu srpna objevila utilita ATIFlash ve verzi již podporující sérii Radeon RX 5700. Redaktor serveru wccftech tak vzal Radeon RX 5700 a BIOS z modelu RX 5700 XT a pustil se do testování. Zde přitom nejde o to, jak odemknout vyšší počet Stream procesorů, to rozhodně nebude tak jednoduché, aby na to stačil flash jiného BIOSu. Jde o odstranění stanoveného omezení spotřeby, které v důsledku zabraňuje kartám dosáhnout vysokých taktů, což je třeba i případ starších RX Vega 56 a 64. 
 
Proces je tedy jasný a jednoduchý, i když se v něm může cokoliv zvrtnout a výsledkem pak je nefunkční karta, takže je třeba zdůraznit, že každý tak činí na vlastní riziko. Stačí pomocí ATIFlash využít BIOS z Radeonu RX 5700 XT na kartě RX 5700, ze které jsme si nejdříve pomocí GPU-Z zazálohovali původní BIOS. Pak se třeba pomocí utility Wattman můžeme přesvědčit, jaké jsou limity napájení a v případě testu serveru wccftech byly pryč, i když počet Stream procesorů zůstal na 2304, jak se dalo očekávat, neboť tento stav už bude "zapečen v hardwaru". 
 
Radeon RX 5700 XT... ovšem stále s 2304 Stream procesory
 
Karta už také hned pracovala s výchozími takty Radeonu RX 5700 XT, což znamenalo 1850 MHz v herní zátěži a s nastavením Power Limit +20 procent se takty posunuly nad 1950 MHz. A co to znamená v praxi? Dle testu Firestrike Extreme díky BIOSu z výkonnější karty a se zvýšeným limitem spotřeby získáme výkon, který je prostě a jednoduše na úrovni RX 5700 XT. 
 
 
Plně srovnatelné jsou přitom také teploty karet, i když spotřeba je vyšší, jak ukazují výsledky. Škoda jen, že autor nevyzkoušel žádné reálné hry, které by ukázaly, zda i v reálném prostředí se dá přetaktovaný a přeflashovaný RX 5700 dát na úroveň silnějšího bratříčka. Tak snad příště.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Hackerský útok na youtubery, napadli kanály o autech Hackerský útok na youtubery, napadli kanály o autech
Poslední velký koordinovaný hackerský útok na vybranou skupinu youtuberů byl zaznamenán během posledních dní. Útočníkům se podařilo získat kontrolu nad účty mnoha úspěšných kanálů zejména těm věnovaných autům.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Google Chrome vylepší systém karet a synchronizaci Google Chrome vylepší systém karet a synchronizaci
Oblíbený internetový prohlížeč Google Chrome se v průběhu podzimu dočká několika užitečných vylepšení. Především to bude správa otevřených karet, odkazů, ale také jejich synchronizace napříč různými zařízeními.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA testuje autonomní vrtačku ARADS pro hledání života na Marsu NASA testuje autonomní vrtačku ARADS pro hledání života na Marsu
Vrtačka ARADS od vesmírné agentury se už na vyprahlé poušti Atacama testuje nějaký ten pátek. Má sloužit k hledání života na Marsu a nyní se pracuje na autonomním ovládání vrtáku, které je na rudé planetě nezbytností.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Britské Tesco nechalo na internetu snímky desítek milionů RZ aut zákazníků Britské Tesco nechalo na internetu snímky desítek milionů RZ aut zákazníků
Citlivým údajem může být i fotografie registrační značky. To postihlo obchodní řetězec Tesco ve Velké Británii, který měl nedávno problém s tím, že databázi snímků RZ svých zákazníků nechal povalovat volně na internetu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X
Společnost AMD na závěr dnešního dne potvrdila příchod třetí generace procesorů Threadripper, což je jistě dobrá zpráva. Nicméně špatná je ta, že se firmě nepodaří splnit slib, aby vypustila na trh slíbený Ryzen 9 3950X včas. 
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek24 komentářů