www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Radeon RX 5700 s BIOSem pro RX 5700 XT: jaký je výkon?

Radeon RX 5700 s BIOSem pro RX 5700 XT: jaký je výkon?
, , aktualita
Pokud jde o uživatelské vylepšování hardwaru, overclocking může spět ke svému konci, ovšem ještě tu máme v případě karet tu a tam možnost pokusit se získat vyšší výkon pomocí flashování jiného BIOSu. Co to umožní v případě RX 5700?
K oblíbeným
reklama
V průběhu minulých let jsme se vícekrát setkali s velice zajímavými možnostmi, jak si zvýšit výkon karet využitím jiné verze BIOSu, zpravidla z výkonnějšího modelu. Bylo tak možné plně aktivovat GPU v Radeonu RX 460 nebo dokonce na některých kartách Radeon RX 480 se 4 GB odemknout další 4 GB paměti. 
 
 
Nyní tu ale máme nové Radeony Navi a na techPowerUp se už v průběhu srpna objevila utilita ATIFlash ve verzi již podporující sérii Radeon RX 5700. Redaktor serveru wccftech tak vzal Radeon RX 5700 a BIOS z modelu RX 5700 XT a pustil se do testování. Zde přitom nejde o to, jak odemknout vyšší počet Stream procesorů, to rozhodně nebude tak jednoduché, aby na to stačil flash jiného BIOSu. Jde o odstranění stanoveného omezení spotřeby, které v důsledku zabraňuje kartám dosáhnout vysokých taktů, což je třeba i případ starších RX Vega 56 a 64. 
 
Proces je tedy jasný a jednoduchý, i když se v něm může cokoliv zvrtnout a výsledkem pak je nefunkční karta, takže je třeba zdůraznit, že každý tak činí na vlastní riziko. Stačí pomocí ATIFlash využít BIOS z Radeonu RX 5700 XT na kartě RX 5700, ze které jsme si nejdříve pomocí GPU-Z zazálohovali původní BIOS. Pak se třeba pomocí utility Wattman můžeme přesvědčit, jaké jsou limity napájení a v případě testu serveru wccftech byly pryč, i když počet Stream procesorů zůstal na 2304, jak se dalo očekávat, neboť tento stav už bude "zapečen v hardwaru". 
 
Radeon RX 5700 XT... ovšem stále s 2304 Stream procesory
 
Karta už také hned pracovala s výchozími takty Radeonu RX 5700 XT, což znamenalo 1850 MHz v herní zátěži a s nastavením Power Limit +20 procent se takty posunuly nad 1950 MHz. A co to znamená v praxi? Dle testu Firestrike Extreme díky BIOSu z výkonnější karty a se zvýšeným limitem spotřeby získáme výkon, který je prostě a jednoduše na úrovni RX 5700 XT. 
 
 
Plně srovnatelné jsou přitom také teploty karet, i když spotřeba je vyšší, jak ukazují výsledky. Škoda jen, že autor nevyzkoušel žádné reálné hry, které by ukázaly, zda i v reálném prostředí se dá přetaktovaný a přeflashovaný RX 5700 dát na úroveň silnějšího bratříčka. Tak snad příště.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Výzkumníci vytvořili tranzistory fungující i pro ukládání dat Výzkumníci vytvořili tranzistory fungující i pro ukládání dat
Tranzistory jsou součástí logických obvodů počítačových čipů, ovšem výzkumníci na Purdue University vytvořili takové, které dokáží současně data i ukládat. Jde o funkční křemíkové tranzistory s feroelektrickou RAM. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft bude na celé obrazovce varovat před koncem podpory Windows 7 Microsoft bude na celé obrazovce varovat před koncem podpory Windows 7
Kdyby si toho opravdu někdo doposud nevšiml, pak Microsoft se takovým lidem chystá opravdu nepřehlédnutelným způsobem sdělit, že podpora operačního systému Windows 7 se chýlí ke konci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA rozšiřuje seznam monitorů kompatibilních s G-Sync na rovných 60 NVIDIA rozšiřuje seznam monitorů kompatibilních s G-Sync na rovných 60
NVIDIA začala brzy v tomto roce nabízet kompatibilitu monitorů vybavených systémem Adaptive-Sync se svou technologií G-Sync. Nejdříve to bylo pouze tucet modelů, ovšem nyní už jich je rovná kopa, čili 60. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple Mac Pro Tower jsou k dispozici od 6 po 53 tisíc dolarů Apple Mac Pro Tower jsou k dispozici od 6 po 53 tisíc dolarů
Společnost Apple si přichystala spuštění prodejů svých nových pracovních stanic Mac Pro Tower, k nimž budou pasovat také monitory Pro Display XDR. Apple zde přitom spojuje procesory Xeon a profi kartami Radeon Pro. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Plundervolt: další objevená chyba v CPU Intel dává všanc naše data Plundervolt: další objevená chyba v CPU Intel dává všanc naše data
Zrovna uprostřed letošního listopadu jsme se dozvěděli, že Intel řeší dalších 77 bezpečnostních chyb ve svých procesorech, nicméně to neznamená, že byla jejich studnice vyčerpána. Máme tu Plundervolt.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře