www.svethardware.cz
>
>
>
>

Radeon VII v recenzích, dorovná RTX 2080?

Radeon VII v recenzích, dorovná RTX 2080?
, , aktualita
Na hardwarových webech se začaly objevovat nezávislé recenze grafické karty Radeon VII. Máme to jednoduché v tom, že existuje jediná referenční verze s výchozími takty, takže jak si vede v porovnání s GeForce RTX 2080? 
K oblíbeným
reklama
Z hlediska cen lze už říci, že karty GeForce RTX 2080 jsou na tom lépe, neboť se dají pořídit už pod 18 tisíc korun, zatímco nejlevnější Radeon VII je alespoň o tisícovku dražší. Nicméně je to horká novinka, která neměla šanci se na trhu zabydlet, ale kdo ví jaké to bude s její dostupností v příštích týdnech. Právě případná chabá dostupnost by mohla ceny Radeonu VII naopak vyhnat ještě výš. Věnujme se tak spíše výkonu. 
 
balení Radeonu VII pro recenzenty opět obsahuje nefunkční GPU navíc - techPowerUp 
 
Pokud má Radeon VII oproti RTX 2080 v něčem výhodu, je to rozhodně paměťový subsystém. Jde o 16 GB HBM2 s propustností 1 TB/s oproti 8 GB GDDR6 s propustností 448 GB/s. Dá se tak říci, že v tomto ohledu je RTX 2080 jen poloviční karta. Hrubý výkon v single precision také hraje do not Radeonu, však ten dosahuje až 13,8 TFLOPS, zatímco GeForce mírně překračuje 10 TFLOPS. Dle tohoto by Radeon VII měl svou konkurenci daleko předčit, ale jak už dobře víme díky kartám RX Vega, hrubý výkon není vše. 
 
 chladič Radeonu VII - techPowerUp
 
Jak si tedy vede Radeon VII především proti RTX 2080? Na serveru techPowerUp to moc dobře nevypadá. Test vytvořil W1zzard, čili autor utility GPU-z, který své řemeslo opravdu zná a dle jeho výsledků se Radeon VII dokázal o vedení s RTX 2080 přetahovat snad pouze v Battlefield V. V ostatních testech byl slabší, a to někdy i dost výrazně jako v Civilizaci 5 nebo Hitmanovi 2, kde skončil i pod úrovní RTX 2060. Průměrná spotřeba při hraní byla přitom na úrovni RTX 2080 Ti.
 
Dle testu serveru Hexus.net to však tak špatné vůbec není a Radeon VII většinou jen mírně zaostává za RTX 2080, což by mohlo být snadno dorovnáno optimalizací ovladačů a zvýšením výkonu i pár procent. Výsledky se zde ale obecně oproti těm předchozím značně liší, ovšem není tu moc společných titulů, v nichž se testovalo. 
 
Nejkřiklavější je tento rozdíl právě v Civilizaci 6, kterou použily oba servery. Zatímco na techPowerUp byly výsledky ve Full HD 142 FPS vs. 93 FPS ve prospěch GeForce, na Hexus.net to bylo 133 FPS vs. 125 FPS. V případě titulu Far Cry 5 se ale oba servery zase shodují na tom, že Radeon zaostává jen o pár snímků za sekundu a podobné je to v novém Battlefieldu. Celý obrázek je zde tudíž dán spíše celkově značně odlišným výběrem her pro testování, který v případě Hexus.net lépe vyhovuje Radeonu. Pak můžeme zmínit ještě server Anandtech, kde recenze Radeonu VII vyzněla podobně jako na Hexus.net a podobné je to i na KitGuru
 
Radeon VII tak dle prvních testů většinou mírně zaostává za GeForce RTX 2080 a v některých titulech jako Battlefield V ji dokáže předčit. Svůj hrubý výkon plně srovnatelný s RTX 2080 Ti však do odpovídajících FPS ve hrách stále přetavit nedokáže, jak se dalo čekat a pak se ale ani nelze divit tomu, že reálná spotřeba karty je oproti RTX 2080 výrazně vyšší. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Zemětřesení na Marsu už díky InSight není jen teorie Zemětřesení na Marsu už díky InSight není jen teorie
Sonda InSight americké NASA pobývá na Marsu už řadu měsíců a už dlouho tak naslouchala jeho interiéru, zda z něj nepřijdou nějaké otřesy. Nyní už můžeme říci, že Mars je nejspíše geologicky aktivní planeta.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta
Požáry elektromobilů jsou bedlivě sledovaným tématem. A pokud je to Tesla, tak ještě více. Poslední požár Modelu S se stal v Číně v Šanghaji, kde s sebou hořící auto vzalo ještě další tři blízko stojící.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD Ryzen 5 3400G a 3 3200G jsou v dohledu, jaké budou? AMD Ryzen 5 3400G a 3 3200G jsou v dohledu, jaké budou?
Zrovna včera jsme se podívali na to, jak se v Číně hardwaroví nadšenci už vesele šťourají v APU AMD Ryzen 3 3200G a zkoumají, co má pod pokličkou. Není tak divu, že se můžeme už dozvědět i o jeho specifikacích a opět je tu téma teplovodivé pasty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA znemožnila brzké otestování karet GTX 1650, proč? NVIDIA znemožnila brzké otestování karet GTX 1650, proč?
NVIDIA včera vypustila na trh karty GeForce GTX 1650, ovšem oficiální představení z její strany v podstatě neproběhlo a co víc, znemožněno bylo i brzké otestování karet v rámci nezávislých recenzí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Microsoft nakonec do Windows 10 nezahrne funkci Sets Microsoft nakonec do Windows 10 nezahrne funkci Sets
Už od roku 2017 se mluví o chystané funkci Sets, kterou si Microsoft připravoval jako další vylepšení svého systému Windows 10. Během loňského dubna se jí dočkali Insideři, ale nyní se dozvídáme, že už s ní Microsoft nepočítá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář