www.svethardware.cz
>
>
>
>

Radeon VII v recenzích, dorovná RTX 2080?

Radeon VII v recenzích, dorovná RTX 2080?
, , aktualita
Na hardwarových webech se začaly objevovat nezávislé recenze grafické karty Radeon VII. Máme to jednoduché v tom, že existuje jediná referenční verze s výchozími takty, takže jak si vede v porovnání s GeForce RTX 2080? 
reklama
Z hlediska cen lze už říci, že karty GeForce RTX 2080 jsou na tom lépe, neboť se dají pořídit už pod 18 tisíc korun, zatímco nejlevnější Radeon VII je alespoň o tisícovku dražší. Nicméně je to horká novinka, která neměla šanci se na trhu zabydlet, ale kdo ví jaké to bude s její dostupností v příštích týdnech. Právě případná chabá dostupnost by mohla ceny Radeonu VII naopak vyhnat ještě výš. Věnujme se tak spíše výkonu. 
 
balení Radeonu VII pro recenzenty opět obsahuje nefunkční GPU navíc - techPowerUp 
 
Pokud má Radeon VII oproti RTX 2080 v něčem výhodu, je to rozhodně paměťový subsystém. Jde o 16 GB HBM2 s propustností 1 TB/s oproti 8 GB GDDR6 s propustností 448 GB/s. Dá se tak říci, že v tomto ohledu je RTX 2080 jen poloviční karta. Hrubý výkon v single precision také hraje do not Radeonu, však ten dosahuje až 13,8 TFLOPS, zatímco GeForce mírně překračuje 10 TFLOPS. Dle tohoto by Radeon VII měl svou konkurenci daleko předčit, ale jak už dobře víme díky kartám RX Vega, hrubý výkon není vše. 
 
 chladič Radeonu VII - techPowerUp
 
Jak si tedy vede Radeon VII především proti RTX 2080? Na serveru techPowerUp to moc dobře nevypadá. Test vytvořil W1zzard, čili autor utility GPU-z, který své řemeslo opravdu zná a dle jeho výsledků se Radeon VII dokázal o vedení s RTX 2080 přetahovat snad pouze v Battlefield V. V ostatních testech byl slabší, a to někdy i dost výrazně jako v Civilizaci 5 nebo Hitmanovi 2, kde skončil i pod úrovní RTX 2060. Průměrná spotřeba při hraní byla přitom na úrovni RTX 2080 Ti.
 
Dle testu serveru Hexus.net to však tak špatné vůbec není a Radeon VII většinou jen mírně zaostává za RTX 2080, což by mohlo být snadno dorovnáno optimalizací ovladačů a zvýšením výkonu i pár procent. Výsledky se zde ale obecně oproti těm předchozím značně liší, ovšem není tu moc společných titulů, v nichž se testovalo. 
 
Nejkřiklavější je tento rozdíl právě v Civilizaci 6, kterou použily oba servery. Zatímco na techPowerUp byly výsledky ve Full HD 142 FPS vs. 93 FPS ve prospěch GeForce, na Hexus.net to bylo 133 FPS vs. 125 FPS. V případě titulu Far Cry 5 se ale oba servery zase shodují na tom, že Radeon zaostává jen o pár snímků za sekundu a podobné je to v novém Battlefieldu. Celý obrázek je zde tudíž dán spíše celkově značně odlišným výběrem her pro testování, který v případě Hexus.net lépe vyhovuje Radeonu. Pak můžeme zmínit ještě server Anandtech, kde recenze Radeonu VII vyzněla podobně jako na Hexus.net a podobné je to i na KitGuru
 
Radeon VII tak dle prvních testů většinou mírně zaostává za GeForce RTX 2080 a v některých titulech jako Battlefield V ji dokáže předčit. Svůj hrubý výkon plně srovnatelný s RTX 2080 Ti však do odpovídajících FPS ve hrách stále přetavit nedokáže, jak se dalo čekat a pak se ale ani nelze divit tomu, že reálná spotřeba karty je oproti RTX 2080 výrazně vyšší. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Adobe Enhance Detail díky umělé inteligenci zvýší rozlišení o 30 % Adobe Enhance Detail díky umělé inteligenci zvýší rozlišení o 30 %
Aktualizace aplikací od Adobe přinesla několik zajímavých vylepšení. Lightroom CC se dočkal chybějících funkcí z klasické verze a všechny programy pak dostaly funkci Enhance Detail. Ta umožní zvýšit rozlišení snímků až o 30 % díky AI.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Další mohutné investice Intelu, v Irsku to bude 8 miliard dolarů Další mohutné investice Intelu, v Irsku to bude 8 miliard dolarů
V poslední době se dozvídáme o tom, jaké investice v nejbližší době čekají Intel. Mluvilo se již o 11 miliardách v Izraeli, podstatném rozšiřování provozů v Oregonu a nyní to jsou podrobnosti o rovněž již známých investicích v Irsku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA TU116 vyfoceno, je o třetinu menší než TU106 NVIDIA TU116 vyfoceno, je o třetinu menší než TU106
Grafický čip NVIDIA TU116 se uplatní na grafických kartách GeForce GTX 1660 Ti, které očekáváme už za týden. Můžeme se podívat na to, jak velký je tento čip oproti TU106 z karet RTX 2000. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Astronomové našli ve vesmíru příklad kolize celých planet Astronomové našli ve vesmíru příklad kolize celých planet
Je logické, že ve vesmíru dochází i ke kolizím celých planet, ostatně takovým způsobem měl vzniknout i náš Měsíc a v podstatě i Země. Nyní se ale našel příklad takové kolize i mezi exoplanetami. Podívejme se na systém hvězdy Kepler-107. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Deska Soyo s H310C podporuje procesory až do generace Skylake Deska Soyo s H310C podporuje procesory až do generace Skylake
Společnost Soyo, o níž se v dnešní době moc často nedočteme, si připravila velice zajímavou desku s označením H310CM-V3H V2.0. Ta totiž podporuje procesory Intel Core 8. a 9. generace, na čemž by nebylo nic zvláštního, ale také 7. a 6. generace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek