www.svethardware.cz
>
>
>
>

Radeon VII v recenzích, dorovná RTX 2080?

Radeon VII v recenzích, dorovná RTX 2080?
, , aktualita
Na hardwarových webech se začaly objevovat nezávislé recenze grafické karty Radeon VII. Máme to jednoduché v tom, že existuje jediná referenční verze s výchozími takty, takže jak si vede v porovnání s GeForce RTX 2080? 
K oblíbeným
reklama
Z hlediska cen lze už říci, že karty GeForce RTX 2080 jsou na tom lépe, neboť se dají pořídit už pod 18 tisíc korun, zatímco nejlevnější Radeon VII je alespoň o tisícovku dražší. Nicméně je to horká novinka, která neměla šanci se na trhu zabydlet, ale kdo ví jaké to bude s její dostupností v příštích týdnech. Právě případná chabá dostupnost by mohla ceny Radeonu VII naopak vyhnat ještě výš. Věnujme se tak spíše výkonu. 
 
balení Radeonu VII pro recenzenty opět obsahuje nefunkční GPU navíc - techPowerUp 
 
Pokud má Radeon VII oproti RTX 2080 v něčem výhodu, je to rozhodně paměťový subsystém. Jde o 16 GB HBM2 s propustností 1 TB/s oproti 8 GB GDDR6 s propustností 448 GB/s. Dá se tak říci, že v tomto ohledu je RTX 2080 jen poloviční karta. Hrubý výkon v single precision také hraje do not Radeonu, však ten dosahuje až 13,8 TFLOPS, zatímco GeForce mírně překračuje 10 TFLOPS. Dle tohoto by Radeon VII měl svou konkurenci daleko předčit, ale jak už dobře víme díky kartám RX Vega, hrubý výkon není vše. 
 
 chladič Radeonu VII - techPowerUp
 
Jak si tedy vede Radeon VII především proti RTX 2080? Na serveru techPowerUp to moc dobře nevypadá. Test vytvořil W1zzard, čili autor utility GPU-z, který své řemeslo opravdu zná a dle jeho výsledků se Radeon VII dokázal o vedení s RTX 2080 přetahovat snad pouze v Battlefield V. V ostatních testech byl slabší, a to někdy i dost výrazně jako v Civilizaci 5 nebo Hitmanovi 2, kde skončil i pod úrovní RTX 2060. Průměrná spotřeba při hraní byla přitom na úrovni RTX 2080 Ti.
 
Dle testu serveru Hexus.net to však tak špatné vůbec není a Radeon VII většinou jen mírně zaostává za RTX 2080, což by mohlo být snadno dorovnáno optimalizací ovladačů a zvýšením výkonu i pár procent. Výsledky se zde ale obecně oproti těm předchozím značně liší, ovšem není tu moc společných titulů, v nichž se testovalo. 
 
Nejkřiklavější je tento rozdíl právě v Civilizaci 6, kterou použily oba servery. Zatímco na techPowerUp byly výsledky ve Full HD 142 FPS vs. 93 FPS ve prospěch GeForce, na Hexus.net to bylo 133 FPS vs. 125 FPS. V případě titulu Far Cry 5 se ale oba servery zase shodují na tom, že Radeon zaostává jen o pár snímků za sekundu a podobné je to v novém Battlefieldu. Celý obrázek je zde tudíž dán spíše celkově značně odlišným výběrem her pro testování, který v případě Hexus.net lépe vyhovuje Radeonu. Pak můžeme zmínit ještě server Anandtech, kde recenze Radeonu VII vyzněla podobně jako na Hexus.net a podobné je to i na KitGuru
 
Radeon VII tak dle prvních testů většinou mírně zaostává za GeForce RTX 2080 a v některých titulech jako Battlefield V ji dokáže předčit. Svůj hrubý výkon plně srovnatelný s RTX 2080 Ti však do odpovídajících FPS ve hrách stále přetavit nedokáže, jak se dalo čekat a pak se ale ani nelze divit tomu, že reálná spotřeba karty je oproti RTX 2080 výrazně vyšší. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Miliony PC ohroženy chybou v diagnostickém softwaru Miliony PC ohroženy chybou v diagnostickém softwaru
Miliony počítačů známých značek, jako je např. Dell, mohou být hackery napadeny kvůli chybě v diagnostickém softwaru dodávaném třetí stranou. Jde o aplikace postavené na programu PC-Doctor Toolbox.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bill Gates lituje, že Microsoft neudělal něco jako Android Bill Gates lituje, že Microsoft neudělal něco jako Android
V rozhovoru pro Village Global se Bill Gates rozhovořil i o svých největších chybách, které ve světě IT provedl. Jednou z těch největších je fakt, že Microsoft nikdy nevytvořil něco jako operační systém Android.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Japonský robot udržuje rýžová pole bez plevele Japonský robot udržuje rýžová pole bez plevele
S rozmachem robotiky přicházejí různí pomocníci třeba i do oblasti zemědělství. Inženýr z Japonska se například nechal inspirovat kachnami a vytvořil malého robota, který slouží k opečovávání rýžových políček.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Blazar jako další možný cíl pro celosvětový Event Horizon Telescope Blazar jako další možný cíl pro celosvětový Event Horizon Telescope
Event Horizon Telescope dokázal přinést vůbec první snímek supermasivní černé díry, respektive jejího bezprostředního ještě pozorovatelného okolí. Nyní se hledá další cíl pro tento virtuální teleskop skládající se ze zařízení umístěných po celém světě.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Čínský serverový podnik s účastí AMD se dostal na černou listinu USA Čínský serverový podnik s účastí AMD se dostal na černou listinu USA
Nedávno jsme zjistili, že firma AMD dává ruce pryč od čínského podniku se společnou majetkovou účastí, který mohl v posledních letech vyrábět procesory x86 architektury Zen. Nyní je už jasné, že takový krok byl nevyhnutelný.
Včera, aktualita, Jan Vítek