www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Radeony RX 5700 se představují, proč mají stále chlazení s "vysavačem"?

Radeony RX 5700 se představují, proč mají stále chlazení s "vysavačem"?
, , aktualita
Brzy se na trh už dostanou nové grafické karty Radeon RX 5700 a RX 5700 XT. AIB partneři firmy AMD už přitom představují své verze, které jsou však zatím víceméně stejné. Využívají referenční design a chladič s radiálním ventilátorem. Proč pořád s takovým?
K oblíbeným
reklama
Na Radeony RX 5700 (XT) založené na nereferenčních verzích karet a vybavené jinými chladiči si tak budeme muset ještě počkat. V první várce budou od 7. července na trh poslány sice karty různých výrobců, ovšem ty budou všechny v podstatě stejné. 
 
 
Ať si tedy co možná nejdříve koupíme svůj nový Radeon od firmy Sapphire, MSI, Asus, ASRock, PowerColor či jiné firmy, mělo by to být v podstatě jedno. Z hlediska chlazení to bude zcela jistě jedno, protože všechny budou mít stejné dvouslotové chladiče, které budou pomocí jednoho radiálního ventilátoru vysávat vzduch ze skříně a skrz otvory v záslepce jej posílat ven. A právě o to dle AMD jde. 
 
 
 
V rozhovoru pro PCWorld totiž AMD uvedlo důvod, který jej přivedl k tomu, aby neopakovalo krok firmy NVIDIA. Ta se rozhodla, že generaci grafických karet Turing už v případě svých referenčních karet, respektive Founders Edition, vybaví chladičem ve stylu toho, co se obecně považuje za ta lepší, výkonnější a tišší řešení. To znamená, že využila dva axiální ventilátory foukající vzduch přímo pod sebe či mírně do stran. Nyní se na trh chystají GeForce SUPER jako dejme tomu již druhá generace takových karet, takže se nedá říci, že by se NVIDII takový přístup neosvědčil. AMD ale tímto směrem dosud jít nechce. 
 
Důvodem je pro něj to, že radiální ventilátor vyfukující vzduch přes žebroví přímo ven mimo skříň je z hlediska chlazení jistější řešení, než kdyby se použil chladič, který by mohl být sice sám o sobě účinnější, ale teplý vzduch by nechával uvnitř skříně. AMD uvádí, že existují skupiny uživatelů, kteří o zákonitostech chlazení PC nemají ponětí a právě kvůli nim je pro AMD bezpečnější tvořit karty s takovým chlazením, jaké mají. AMD také slibuje, že AIB partneři přijdou velice brzy poté na trh s vlastními verzemi, které už budou mít i jejich vlastní chladiče, takže na výběr rozhodně bude. 
 
AMD se tak tímto krokem v podstatě jen samo jistí před případnými problémy, které by přineslo přehřívání karet. Teď jen aby se k uživatelům provozujícím sestavy s nedostatečně chlazenými skříněmi tato informace dostala a ti si kupovali referenční Radeony, protože AMD je s tímto svým přístupem už dávno v menšině. 
 

Na serveru VideoCardz najdete snímky karet od jiných výrobců, které mají i nápadně podobné dokonce i obaly (až na Sapphire).


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany
Microsoft ohlásil vývoj titulu Age of Empires IV už před více než dvěma roky, ale dosud toho bylo k vidění jen velice málo. Nyní se ale můžeme mrknout na video, které ukazuje především to, jak bude vypadat prostředí této hry. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek
Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další
Microsoft na události X019 představil řadu novinek, na něž se nyní podíváme. Jsou tu hry od Obsidian a Rare, novinky pro Project xCloud, Halo: Reach, multiplayerové hry od Obsidian i Ninja Theory a také Wasteland 3. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek