www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Radeony RX 5700 se představují, proč mají stále chlazení s "vysavačem"?

Radeony RX 5700 se představují, proč mají stále chlazení s "vysavačem"?
, , aktualita
Brzy se na trh už dostanou nové grafické karty Radeon RX 5700 a RX 5700 XT. AIB partneři firmy AMD už přitom představují své verze, které jsou však zatím víceméně stejné. Využívají referenční design a chladič s radiálním ventilátorem. Proč pořád s takovým?
K oblíbeným
reklama
Na Radeony RX 5700 (XT) založené na nereferenčních verzích karet a vybavené jinými chladiči si tak budeme muset ještě počkat. V první várce budou od 7. července na trh poslány sice karty různých výrobců, ovšem ty budou všechny v podstatě stejné. 
 
 
Ať si tedy co možná nejdříve koupíme svůj nový Radeon od firmy Sapphire, MSI, Asus, ASRock, PowerColor či jiné firmy, mělo by to být v podstatě jedno. Z hlediska chlazení to bude zcela jistě jedno, protože všechny budou mít stejné dvouslotové chladiče, které budou pomocí jednoho radiálního ventilátoru vysávat vzduch ze skříně a skrz otvory v záslepce jej posílat ven. A právě o to dle AMD jde. 
 
 
 
V rozhovoru pro PCWorld totiž AMD uvedlo důvod, který jej přivedl k tomu, aby neopakovalo krok firmy NVIDIA. Ta se rozhodla, že generaci grafických karet Turing už v případě svých referenčních karet, respektive Founders Edition, vybaví chladičem ve stylu toho, co se obecně považuje za ta lepší, výkonnější a tišší řešení. To znamená, že využila dva axiální ventilátory foukající vzduch přímo pod sebe či mírně do stran. Nyní se na trh chystají GeForce SUPER jako dejme tomu již druhá generace takových karet, takže se nedá říci, že by se NVIDII takový přístup neosvědčil. AMD ale tímto směrem dosud jít nechce. 
 
Důvodem je pro něj to, že radiální ventilátor vyfukující vzduch přes žebroví přímo ven mimo skříň je z hlediska chlazení jistější řešení, než kdyby se použil chladič, který by mohl být sice sám o sobě účinnější, ale teplý vzduch by nechával uvnitř skříně. AMD uvádí, že existují skupiny uživatelů, kteří o zákonitostech chlazení PC nemají ponětí a právě kvůli nim je pro AMD bezpečnější tvořit karty s takovým chlazením, jaké mají. AMD také slibuje, že AIB partneři přijdou velice brzy poté na trh s vlastními verzemi, které už budou mít i jejich vlastní chladiče, takže na výběr rozhodně bude. 
 
AMD se tak tímto krokem v podstatě jen samo jistí před případnými problémy, které by přineslo přehřívání karet. Teď jen aby se k uživatelům provozujícím sestavy s nedostatečně chlazenými skříněmi tato informace dostala a ti si kupovali referenční Radeony, protože AMD je s tímto svým přístupem už dávno v menšině. 
 

Na serveru VideoCardz najdete snímky karet od jiných výrobců, které mají i nápadně podobné dokonce i obaly (až na Sapphire).


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností
Vědci na Binghamton University vyvinuli nový algoritmus umělé inteligence, který je schopen na sociální síti Twitter s vysokou úspěšností rozpoznat uživatele, kteří píší agresivní příspěvky s kyberšikanou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla
Dron v blízkosti letadla byl doposud obvykle průšvih a bylo našlápnuto k velkému maléru. Austrian Airlines je ale k letadlům vyšle záměrně. Budou totiž provádět kontroly stavu letadla místo lidských techniků. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje? Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje?
Americké Department of Energy (DOE) je organizace, která nechává stavět nejsilnější světové superpočítače a ta si nyní všimla společnosti Cerebras. Ta nedávno zaujala AI čipem s 1,2 biliony tranzistorů, který zabírá v podstatě celý wafer.
Včera, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí
Společnost QNAP přichází s novou řadou NAS označenou jako TVS-x72N, která má být cenově výhodná, nicméně o levných produktech jistě nemůžeme mluvit. Ostatně tu jsou procesory Core i3 a rychlá síť. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového? Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového?
Na pozorování další mezihvězdní komety je na rozdíl od té první dostatek času, respektive teprve bude, protože jí bude ještě řadu týdnů trvat, než se k nám přiblíží na nejkratší vzdálenost. Astronomové ale na nic nečekají. 
Včera, aktualita, Jan Vítek