www.svethardware.cz
>
>
>

RAID oslavil 30 let existence

RAID oslavil 30 let existence
, , aktualita
Dnes už bereme RAID jako samozřejmost, neboť tato pole v různých podobách běžně používáme ve svých počítačích i NAS serverech. Před řadou let ale byla tato technologie výsadou serverů a ještě v roce 1987 jen koncept. 
K oblíbeným
reklama
David Patterson, Garth Gibson a Randy Katz vytvořili koncept polí RAID v roce 1987 a o rok později jej popsali v písemné studii (PDF). Koncept zajišťující zrcadlení dat na více úložných zařízení pro dosažení vyšší spolehlivosti byl sice vymyšlen již mnohem dříve, ale až poté se k němu díky této trojici počítačových specialistů přidal striping, čili dnes známý RAID 0 dělící úložný prostor na "proužky", jejichž střídavým zapisováním lze dosáhnout až dvojnásobného výkonu čtení i zápisu dat. 
 
 
Patterson, Gibson a Katz ale také definovali například dnes už téměř neznámé verze RAID 2 a RAID 3, přičemž RAID 2 je podobný RAID 0, ale rozděluje data na úrovni bitů a ne bloků, což vyžadu velice pečlivou synchronizaci disků a RAID 3 zase na úrovni bajtů. Dnes známe spíše RAID 5, který nahradil RAID 3 a 4. Ovšem mezi typy polí, které se v počítačích PC dnes používají nejčastěji, neboť jsou běžně podporována čipsety a jejich softwarem, patří RAID 0, RAID 1 a RAID 10. Právě RAID 10 už nepatří mezi základní typy, neboť ten jen kombinuje dvě zrcadlící pole RAID 1 do jednoho pole RAID 0, takže je zajištěn vyšší výkon s možností selhání až dvou disků (pokud neselžou oba v rámci jediného RAID 1). 
 
RAID ve své době umožnil využít malé disky v jednom zařízení, které se svou kapacitou vyrovnalo velkým diskům, jako byl například IBM 3380. Ten v roce 1987 dosáhl kapacity neuvěřitelných 7,5 GB, to tedy v době, kdy jsme mohli u nás prahnout tak leda po osmibitovém počítači s kazeťákem a ti šťastnější po PC s disketovou mechanikou a diskem o kapacitě pár desítek MB. RAID tak měl poskytnout cestu, jak dosáhnout srovnatelného úložného prostoru, aniž by bylo zapotřebí do něj investovat šestimístnou částku v dolarech. 
 
A díky RAID 0 se ještě mohly pevné disky WD VelociRaptor ve své době největší slávy držet zuby nehty v porovnání s výkonem SSD, což dnes už dávno není možné. RAID také běžně využívá MSI ve svých herních noteboocích, můžeme si do něj zapojit i moderní M.2 SSD pro rozhraní PCI Express a především před pár lety to také byla cesta, jak zvýšit výkon tehdejších SSD pro PCI Express, jejichž kontrolery jako SandForce 2281 byly stavěny pro SATA. Vzpomenout tak můžeme třeba na OCZ RevoDrive 350, který sliboval 1,8 GB/s právě díky spojení více kontrolerů do vlastního interního RAIDu. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: listopad 2019 Doporučené PC sestavy: listopad 2019
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek73 komentářů
AMD Athlon 3000G za 1500 Kč je tu, jak si vede? AMD Athlon 3000G za 1500 Kč je tu, jak si vede?
Společnost AMD dnes vyslalo na trh už ohlášený Athlon 3000G, který nese oficiální cenovku 49 dolarů. U nás se tak zatím prodává za cca 1500 Kč s DPH, a jde tak o konkurenci pro ty nejlevnější paticové procesory. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Dream Chaser nabídne technologicky nejvyspělejší odpadkový koš Dream Chaser nabídne technologicky nejvyspělejší odpadkový koš
Sierra Nevada Corporation vyvíjí miniraketoplán Dream Chaser, který není určen pro posádku, nicméně jeho součástí je i modul Shooting Star. Ten byl hlavním tématem tiskové konference a ukázalo se, že může sloužit i jako odpadkový koš. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix má SSD se 128vrstvými paměťmi 4D NAND Flash, kdy budou na trhu? SK Hynix má SSD se 128vrstvými paměťmi 4D NAND Flash, kdy budou na trhu?
Společnost SK Hynix si začala vyrábět zatím ještě inženýrské vzorky produktů s 4D NAND Flash, které mají 128 vrstev buněk CTF a dohromady v těchto vrstvách nabízí kapacitu 1 Tb. Přijdou tak nová vysokokapacitní SSD. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Detroit: Become Human přijde už v prosinci v PC verzi Detroit: Become Human přijde už v prosinci v PC verzi
V poslední době se nám trošku natrhl pytel s konzolovými hrami, které se nakonec dočkají své PC verze. Po Red Dead Redemption 2 nebo Death Stranding tu máme i další známý titul, tentokrát od Quantic Dream. 
Včera, aktualita, Jan Vítek