www.svethardware.cz
>
>
>

RAID oslavil 30 let existence

RAID oslavil 30 let existence
, , aktualita
Dnes už bereme RAID jako samozřejmost, neboť tato pole v různých podobách běžně používáme ve svých počítačích i NAS serverech. Před řadou let ale byla tato technologie výsadou serverů a ještě v roce 1987 jen koncept. 
K oblíbeným
reklama
David Patterson, Garth Gibson a Randy Katz vytvořili koncept polí RAID v roce 1987 a o rok později jej popsali v písemné studii (PDF). Koncept zajišťující zrcadlení dat na více úložných zařízení pro dosažení vyšší spolehlivosti byl sice vymyšlen již mnohem dříve, ale až poté se k němu díky této trojici počítačových specialistů přidal striping, čili dnes známý RAID 0 dělící úložný prostor na "proužky", jejichž střídavým zapisováním lze dosáhnout až dvojnásobného výkonu čtení i zápisu dat. 
 
 
Patterson, Gibson a Katz ale také definovali například dnes už téměř neznámé verze RAID 2 a RAID 3, přičemž RAID 2 je podobný RAID 0, ale rozděluje data na úrovni bitů a ne bloků, což vyžadu velice pečlivou synchronizaci disků a RAID 3 zase na úrovni bajtů. Dnes známe spíše RAID 5, který nahradil RAID 3 a 4. Ovšem mezi typy polí, které se v počítačích PC dnes používají nejčastěji, neboť jsou běžně podporována čipsety a jejich softwarem, patří RAID 0, RAID 1 a RAID 10. Právě RAID 10 už nepatří mezi základní typy, neboť ten jen kombinuje dvě zrcadlící pole RAID 1 do jednoho pole RAID 0, takže je zajištěn vyšší výkon s možností selhání až dvou disků (pokud neselžou oba v rámci jediného RAID 1). 
 
RAID ve své době umožnil využít malé disky v jednom zařízení, které se svou kapacitou vyrovnalo velkým diskům, jako byl například IBM 3380. Ten v roce 1987 dosáhl kapacity neuvěřitelných 7,5 GB, to tedy v době, kdy jsme mohli u nás prahnout tak leda po osmibitovém počítači s kazeťákem a ti šťastnější po PC s disketovou mechanikou a diskem o kapacitě pár desítek MB. RAID tak měl poskytnout cestu, jak dosáhnout srovnatelného úložného prostoru, aniž by bylo zapotřebí do něj investovat šestimístnou částku v dolarech. 
 
A díky RAID 0 se ještě mohly pevné disky WD VelociRaptor ve své době největší slávy držet zuby nehty v porovnání s výkonem SSD, což dnes už dávno není možné. RAID také běžně využívá MSI ve svých herních noteboocích, můžeme si do něj zapojit i moderní M.2 SSD pro rozhraní PCI Express a především před pár lety to také byla cesta, jak zvýšit výkon tehdejších SSD pro PCI Express, jejichž kontrolery jako SandForce 2281 byly stavěny pro SATA. Vzpomenout tak můžeme třeba na OCZ RevoDrive 350, který sliboval 1,8 GB/s právě díky spojení více kontrolerů do vlastního interního RAIDu. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval
Kosmická společnost SpaceX poslední dobou kromě jiného také usilovně pracuje na vývoji kosmické lodi Starship. Jednotlivé prototypy prochází různými testy, nyní je na řadě SN8 a jeho let do 15 kilometrů namísto původních 18 km. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další
Pokud nehodláte používat PlayStation 5 pouze k hraní her, ale jako všestranné centrum domácí zábavy, potěší vás podpora populárních aplikací pro streamování hudby a videí. Nejasno zatím zůstává nad Dolby Vision a Dolby Atmos.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR
Nová pracovní stanice Dell Precision 3240 Compact je určena pro širokou škálu zákazníků od domácích kanceláří až po výzkumné laboratoře. Využívá 10. generaci procesorů Intel Core nebo Xeon.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem
Blackstone je další ze společností a týmů vědců, kde se zkouší využití 3D tisku při výrobě akumulátorů. V tomto případě by mělo jít o solid-state akumulátory, tedy ty s pevným elektrolytem, které zajišťují větší bezpečnost.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
25.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik23 komentářů