Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rambus připravuje DDR5 na rok 2019

22.9.2017, Jan Vítek, aktualita
Rambus připravuje DDR5 na rok 2019
Paměti DDR4 už jsou ve světě PC s procesory x86 a v podstatě i mezi mobilními zařízeními dobře zabydleny a pochopitelně tu nemohou být věčně. Připravuje se už jejich náhrada, a to v podobě DDR5 chystaných na rok 2019. 
Paměti DDR4 tak získají svého následovníka v podobě DDR5 (neplést s grafickými GDDR5, které už jsou v podstatě výběhové zboží) a slibují, že zdvojnásobí propustnost i paměťovou hustotu, čili kapacitu čipů a modulů. Připravuje je společnost Rambus, který byl zvláště v minulosti označován za patentového trolla, ale je pravda, že vyvinul řadu paměťových technologií. 
 
vývoj až k pamětem DDR4
 
Dle standardizační organizace JEDEC, která je zodpovědná také za specifikace DDR, mají standardní takty pamětí DDR5 dosáhnout 4800 MHz. To není z dnešního pohledu nic úžasného, však už DDR4 se tomuto taktu blíží, ovšem jde o ty nejlepší a velice drahé paměti, přičemž lze očekávat, že i generace DDR5 brzy opustí svůj základní takt, takže budou k dispozici podstatně rychlejší paměti. 
 
Paměti DDR5 mají nabídnout data rate až 6,4 Gb/s s výslednou propustností 51,2 GB/s, což můžeme srovnat s 3,2 Gb/s a 25,6 GB/s pamětí DDR4. Navíc lze očekávat další snižování napájecího napětí (asi na 1,1 V), a tedy i spotřeby, přičemž nová technologie umožní, aby měniče napětí byly umístěny přímo na paměťových modulech a ne na deskách. Na to se jistě už třesou výrobci pamětí toužící se odlišit od konkurence a my se můžeme těšit na další "módní vlnu", ale snad cokoliv bude lepší než dnešní stav, kdy se soutěží spíše jen o to, kdo nabídne více barevných blikajících LED. 
 
Zástupce firmy Rambus se už přitom pochlubil, že pokud je mu známo, jeho firma má ve svých laboratořích první funkční vzorky DDR5 na modulech DIMM a i dle toho předpokládá, že se takové paměti začnou běžně vyrábět v roce 2019. Samotná technologie ale bude dle Rambusu představena daleko dříve, a to prý ne za pár let, ale spíše kvartálů. Můžeme tak mluvit zhruba o jaře 2018.