www.svethardware.cz
>
>
>
>

Rambus připravuje DDR5 na rok 2019

Rambus připravuje DDR5 na rok 2019
, , aktualita
Paměti DDR4 už jsou ve světě PC s procesory x86 a v podstatě i mezi mobilními zařízeními dobře zabydleny a pochopitelně tu nemohou být věčně. Připravuje se už jejich náhrada, a to v podobě DDR5 chystaných na rok 2019. 
K oblíbeným
reklama
Paměti DDR4 tak získají svého následovníka v podobě DDR5 (neplést s grafickými GDDR5, které už jsou v podstatě výběhové zboží) a slibují, že zdvojnásobí propustnost i paměťovou hustotu, čili kapacitu čipů a modulů. Připravuje je společnost Rambus, který byl zvláště v minulosti označován za patentového trolla, ale je pravda, že vyvinul řadu paměťových technologií. 
 
vývoj až k pamětem DDR4
 
Dle standardizační organizace JEDEC, která je zodpovědná také za specifikace DDR, mají standardní takty pamětí DDR5 dosáhnout 4800 MHz. To není z dnešního pohledu nic úžasného, však už DDR4 se tomuto taktu blíží, ovšem jde o ty nejlepší a velice drahé paměti, přičemž lze očekávat, že i generace DDR5 brzy opustí svůj základní takt, takže budou k dispozici podstatně rychlejší paměti. 
 
Paměti DDR5 mají nabídnout data rate až 6,4 Gb/s s výslednou propustností 51,2 GB/s, což můžeme srovnat s 3,2 Gb/s a 25,6 GB/s pamětí DDR4. Navíc lze očekávat další snižování napájecího napětí (asi na 1,1 V), a tedy i spotřeby, přičemž nová technologie umožní, aby měniče napětí byly umístěny přímo na paměťových modulech a ne na deskách. Na to se jistě už třesou výrobci pamětí toužící se odlišit od konkurence a my se můžeme těšit na další "módní vlnu", ale snad cokoliv bude lepší než dnešní stav, kdy se soutěží spíše jen o to, kdo nabídne více barevných blikajících LED. 
 
Zástupce firmy Rambus se už přitom pochlubil, že pokud je mu známo, jeho firma má ve svých laboratořích první funkční vzorky DDR5 na modulech DIMM a i dle toho předpokládá, že se takové paměti začnou běžně vyrábět v roce 2019. Samotná technologie ale bude dle Rambusu představena daleko dříve, a to prý ne za pár let, ale spíše kvartálů. Můžeme tak mluvit zhruba o jaře 2018. 
 
reklama
Nejnovější články
Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC
Lidí, kteří vyhodili pevné disky s Bitcoiny, je mnoho. Dalším z nich je jeden obyvatel Newportu, který měl na disku několik tisíc Bitcoinů. O nález se chce podělit s městem, pokud mu dovolí ho vykopat ze skládky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A
V nabídce herních monitorů společnosti Asus se objevil nejen velký 32" model ROG Swift PG32UQ, ale i menší 28" varianty TUF Gaming VG28UQL1A a 27" ROG Swift PG279QM. Ten druhý zvládne 240 Hz.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE
Na letošním CES 2021 se objevilo několik nových routerů s podporou Wi-Fi 6E. Mezi nimi byly i modely od společnosti TP-Link. Najdeme mezi nimi i Archer AX206 se dvěma 10GbE porty pro velmi rychlé drátové připojení.
15.1.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
ViewSonic uvádí nové herní LCD a vysvětluje, proč tu stále není OLED ViewSonic uvádí nové herní LCD a vysvětluje, proč tu stále není OLED
Společnost ViewSonic vypouští na trh nové herní monitory, které mají vesměs displeje založené na technologii IPS. Firma ale loni ukázala 55" OLED prototyp herního monitoru, takže byla nasnadě otázka, proč žádný takový ještě nepřišel. 
15.1.2021, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Intel s rozhodnutím o outsourcingu počká až na nového CEO Gelsingera Intel s rozhodnutím o outsourcingu počká až na nového CEO Gelsingera
Není pochyb o tom, že Intel zcela vážně chce outsourcovat výrobu některých svých produktů, ovšem jak se ukazuje, v tomto ohledu ještě nebylo nic rozhodnuto. Bob Swan totiž chce počkat s rozhodnutím až na nového výkonného ředitele.
15.1.2021, aktualita, Jan Vítek