www.svethardware.cz
>
>
>
>

Rambus ukázal 18 Gb/s paměti GDDR6 pro budoucí grafiky a akcelerátory

Rambus ukázal 18 Gb/s paměti GDDR6 pro budoucí grafiky a akcelerátory
, , aktualita
Rambus nám ukazuje, jakých taktů lze dosáhnout s paměťmi typu GDDR6, které se již staly standardní výbavou moderních grafických karet. Nejnovější verze tak nabízí propustnost 18 Gb/s na pin. 
K oblíbeným
reklama
Rambus si připravil tiskovou zprávu, v níž kupodivu porovnává své GDDR6 Memory PHY o propustnosti 18 Gb/s na pin s aktuálními paměťmi DDR4, oproti nimž jsou nové paměti čtyřikrát až pětkrát rychlejší. Toto srovnání je ovšem pochopitelně naprosto zbytečné, protože jde o paměti se zcela odlišným nasazením, i když by měly mít stejný základ, respektive GDDR6 má vycházet z DDR4. Ne že by tedy šlo o fundamentálně rozdílný typ pamětí, nicméně v produktech, kde nestačí propustnost klasických DDR, se už dávno používají GDDR, což jsou třeba různé akcelerátory, automobilové systémy, síťová zařízení pro 5G a především pak grafické karty. Naopak DDR se zase používají tam, kde je velice důležité mít co nejkratší latence, které tyto paměti vyměňují za celkovou propustnost. Srovnávat bychom tak měli nové 18 Gb/s GDDR6 především s GDDR5 či GDDR5X, anebo i s aktuálně dostupnými GDDR6. 
 
 
Rambus bude také firmám nabízet pomoc s optimalizováním paměťového subsystému a také s designováním plošných spojů a paměťových pouzder pro dosažení kýžené propustnosti. 
 
My se můžeme těšit především na to, že budoucí generace grafických karet mohou takové paměti využít, aby ještě navýšily propustnost při stávajících šířkách sběrnic. Už dříve se přitom mluvilo o tom, že paměti GDDR6 dokáží nabídnout až 18 Gb/s na pin. Paměti GDDR5 měly přitom končit na 8 Gb/s, ovšem v praxi se dostaly až na 9 Gb/s.
 
Oproti tomu paměti GDDR5X se dle JEDEC měly dostat až na 14 Gb/s na pin, což by pro aktuální grafické karty v podstatě stačilo, nicméně v případě grafických karet posloužily jen v přechodném období mezi GDDR5 a GDDR6, a to pouze v nabídce NVIDIE. Ta je v předchozí generaci dostala na kartě TITAN Xp na 11,4 Gb/s. 
 
Dnes máme k dispozici karty, které už téměř opustily paměti GDDR5. Neplatí to samozřejmě pro starší Turingy GTX, které NVIDIA založila na 8Gb/s pamětech a také že jim to celkem dost uškodilo. Velice dobře je to vidět na nové GTX 1660 Super, která dostala 14 Gb/s GDDR6, vedle čehož se nezměnilo vůbec nic, a přitom to stačilo, aby se karta dotáhla velice blízko ke GTX 1660 Ti. 
 
Nejrychlejší GDDR6 dnes v případě grafik využívá GeForce RTX 2080 Super, a to s 15,5 Gb/s na pin, takže k rambusovským 18 Gb/s už moc nezbývá a lze si představit, že by je mohly nabídnout už příští generace karet. S běžným 256bitovým rozhraním by to pak znamenalo celkovou propustnost 576 GB/s a příští TITAN s 384bitovým rozhraním by dosáhl na 864 GB/s. 
 
Tím by ale mohly být rezervy technologie GDDR6 vystříleny a otázka je, co bude dál. O GDDR7 se ještě nikde nic nedočteme, ovšem na to je ještě čas. Dá se také předpokládat, že jejich standard by mohl opět vycházet z DDR, čili v tomto případě DDR5 a ty se teprve chystají na trh.
 
Zdroj: TZ Rambus via techPowerUp


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft Edge dostane řadu nových funkcí včetně vertikálních karet Microsoft Edge dostane řadu nových funkcí včetně vertikálních karet
Microsoft oznámil funkce, které se během následujících měsíců dostanou do prohlížeče Edge. Nalezneme mezi nimi karty seřazené na výšku, chytré kopírování zachovávající původní formátování nebo správce hesel, který vás upozorní v případě úniku hesla.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Office 365 se mění na Microsoft 365 a přináší nové funkce Office 365 se mění na Microsoft 365 a přináší nové funkce
Microsoft se rozhodl rebrandovat své předplatné Office 365. Nově ponese název Microsoft 365 a kromě dosavadních funkcí přinese také pár novinek. Teams získají i funkce pro koncové zákazníky a aplikace Family Safety pomůže ohlídat děti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Intel Core i9-10900K je v benchmarku Geekbench o 7-30 % rychlejší než i9-9900K Intel Core i9-10900K je v benchmarku Geekbench o 7-30 % rychlejší než i9-9900K
Máme tu další uniklé benchmarky připravovaných procesorů Intel. Konkrétně jde o nový 10jádrový procesor Intel Core i9-10900K v benchmarku Geekbench. Proti předchozímu i9-9900K nabídne o 7 až 30 % vyšší výkon.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Doom Eternal na starých či slabých grafikách: jak šlape? Doom Eternal na starých či slabých grafikách: jak šlape?
Doom Eternal se ukázal jako dobře optimalizovaná hra, již ve vysoké kvalitě i rozlišení zvládnou i karty, s nimiž bychom si na 4K obvykle netroufli. Na to jsme se už podívali, ale jak jsou na tom starší, nebo obecně slabé grafické karty?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Cadence: 2020 bude rokem pamětí DDR5 Cadence: 2020 bude rokem pamětí DDR5
Marc Greenberg ze společnosti Cadence, který se zaměřuje na trh s pamětmi, označil tento rok za rok pamětí DDR5, ačkoliv jejich standard má JEDEC stále ještě ve vývoji. Je ale už jasné, že 2020 bude v tomto ohledu přelomový.
Včera, aktualita, Jan Vítek