www.svethardware.cz
>
>
>
>

Rambus ukázal 18 Gb/s paměti GDDR6 pro budoucí grafiky a akcelerátory

Rambus ukázal 18 Gb/s paměti GDDR6 pro budoucí grafiky a akcelerátory
, , aktualita
Rambus nám ukazuje, jakých taktů lze dosáhnout s paměťmi typu GDDR6, které se již staly standardní výbavou moderních grafických karet. Nejnovější verze tak nabízí propustnost 18 Gb/s na pin. 
K oblíbeným
reklama
Rambus si připravil tiskovou zprávu, v níž kupodivu porovnává své GDDR6 Memory PHY o propustnosti 18 Gb/s na pin s aktuálními paměťmi DDR4, oproti nimž jsou nové paměti čtyřikrát až pětkrát rychlejší. Toto srovnání je ovšem pochopitelně naprosto zbytečné, protože jde o paměti se zcela odlišným nasazením, i když by měly mít stejný základ, respektive GDDR6 má vycházet z DDR4. Ne že by tedy šlo o fundamentálně rozdílný typ pamětí, nicméně v produktech, kde nestačí propustnost klasických DDR, se už dávno používají GDDR, což jsou třeba různé akcelerátory, automobilové systémy, síťová zařízení pro 5G a především pak grafické karty. Naopak DDR se zase používají tam, kde je velice důležité mít co nejkratší latence, které tyto paměti vyměňují za celkovou propustnost. Srovnávat bychom tak měli nové 18 Gb/s GDDR6 především s GDDR5 či GDDR5X, anebo i s aktuálně dostupnými GDDR6. 
 
 
Rambus bude také firmám nabízet pomoc s optimalizováním paměťového subsystému a také s designováním plošných spojů a paměťových pouzder pro dosažení kýžené propustnosti. 
 
My se můžeme těšit především na to, že budoucí generace grafických karet mohou takové paměti využít, aby ještě navýšily propustnost při stávajících šířkách sběrnic. Už dříve se přitom mluvilo o tom, že paměti GDDR6 dokáží nabídnout až 18 Gb/s na pin. Paměti GDDR5 měly přitom končit na 8 Gb/s, ovšem v praxi se dostaly až na 9 Gb/s.
 
Oproti tomu paměti GDDR5X se dle JEDEC měly dostat až na 14 Gb/s na pin, což by pro aktuální grafické karty v podstatě stačilo, nicméně v případě grafických karet posloužily jen v přechodném období mezi GDDR5 a GDDR6, a to pouze v nabídce NVIDIE. Ta je v předchozí generaci dostala na kartě TITAN Xp na 11,4 Gb/s. 
 
Dnes máme k dispozici karty, které už téměř opustily paměti GDDR5. Neplatí to samozřejmě pro starší Turingy GTX, které NVIDIA založila na 8Gb/s pamětech a také že jim to celkem dost uškodilo. Velice dobře je to vidět na nové GTX 1660 Super, která dostala 14 Gb/s GDDR6, vedle čehož se nezměnilo vůbec nic, a přitom to stačilo, aby se karta dotáhla velice blízko ke GTX 1660 Ti. 
 
Nejrychlejší GDDR6 dnes v případě grafik využívá GeForce RTX 2080 Super, a to s 15,5 Gb/s na pin, takže k rambusovským 18 Gb/s už moc nezbývá a lze si představit, že by je mohly nabídnout už příští generace karet. S běžným 256bitovým rozhraním by to pak znamenalo celkovou propustnost 576 GB/s a příští TITAN s 384bitovým rozhraním by dosáhl na 864 GB/s. 
 
Tím by ale mohly být rezervy technologie GDDR6 vystříleny a otázka je, co bude dál. O GDDR7 se ještě nikde nic nedočteme, ovšem na to je ještě čas. Dá se také předpokládat, že jejich standard by mohl opět vycházet z DDR, čili v tomto případě DDR5 a ty se teprve chystají na trh.
 
Zdroj: TZ Rambus via techPowerUp


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Iris Xe Max svým výkonem v OpenCL zatím neoslnila Intel Iris Xe Max svým výkonem v OpenCL zatím neoslnila
Společnost Intel vyslala na trh po velice dlouhé době své první samostatné GPU v podobě Iris Xe Max. Jedná se prostě o čip DG1, který známe už dlouho, a to ve verzi pro mobilní počítače. Jak si stojí vedle konkurence?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jižní Austrálie běžela na solární energii ze 100 %, i když jen na hodinu Jižní Austrálie běžela na solární energii ze 100 %, i když jen na hodinu
Solární energie zažívá v některých zemích velký boom. Mezi ně patří i stát Jižní Austrálie, kterému se podařilo běžet pokrýt poptávku čistě jen solární energií. Šlo ale jen o krátkodobou záležitost, která se brzy může stát častější.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Koduri z Intelu bude mluvit na prezentaci Samsungu, bude ten vyrábět Xe-HPG? Koduri z Intelu bude mluvit na prezentaci Samsungu, bude ten vyrábět Xe-HPG?
Raja Koduri bude mít prezentaci na akci Samsung's Advanced Foundry Ecosystem Forum pořádané (jak jinak) jihokorejským Samsungem, který je jeden ze dvou adeptů na výrobu čipů Xe-HPG pro Intel. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Vývojový Asus Strix s Navi 21 XT dosahuje turbo taktu až přes 2500 MHz Vývojový Asus Strix s Navi 21 XT dosahuje turbo taktu až přes 2500 MHz
Patrick Schur se na Twitteru podělil o informace o vývojových verzích grafik Asus Strix, které nesou čip Navi 21 XT. Vypadá to na velice slušné takty při TGP 289 W, takže co nového se dozvíme? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GitHub kvůli RIAA odstranil YouTube-DL, knihovnu pro stahování YT videí GitHub kvůli RIAA odstranil YouTube-DL, knihovnu pro stahování YT videí
GitHub byl nucen odstranit ze svých stránek zdrojové kódy populární knihovny pro stahování YouTube videí, YouTube-DL. Ta často sloužila k neoprávněnému vytváření a distribuci kopií autorsky chráněného obsahu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář