www.svethardware.cz
>
>
>
>

Rambus ukázal 18 Gb/s paměti GDDR6 pro budoucí grafiky a akcelerátory

Rambus ukázal 18 Gb/s paměti GDDR6 pro budoucí grafiky a akcelerátory
, , aktualita
Rambus nám ukazuje, jakých taktů lze dosáhnout s paměťmi typu GDDR6, které se již staly standardní výbavou moderních grafických karet. Nejnovější verze tak nabízí propustnost 18 Gb/s na pin. 
K oblíbeným
reklama
Rambus si připravil tiskovou zprávu, v níž kupodivu porovnává své GDDR6 Memory PHY o propustnosti 18 Gb/s na pin s aktuálními paměťmi DDR4, oproti nimž jsou nové paměti čtyřikrát až pětkrát rychlejší. Toto srovnání je ovšem pochopitelně naprosto zbytečné, protože jde o paměti se zcela odlišným nasazením, i když by měly mít stejný základ, respektive GDDR6 má vycházet z DDR4. Ne že by tedy šlo o fundamentálně rozdílný typ pamětí, nicméně v produktech, kde nestačí propustnost klasických DDR, se už dávno používají GDDR, což jsou třeba různé akcelerátory, automobilové systémy, síťová zařízení pro 5G a především pak grafické karty. Naopak DDR se zase používají tam, kde je velice důležité mít co nejkratší latence, které tyto paměti vyměňují za celkovou propustnost. Srovnávat bychom tak měli nové 18 Gb/s GDDR6 především s GDDR5 či GDDR5X, anebo i s aktuálně dostupnými GDDR6. 
 
 
Rambus bude také firmám nabízet pomoc s optimalizováním paměťového subsystému a také s designováním plošných spojů a paměťových pouzder pro dosažení kýžené propustnosti. 
 
My se můžeme těšit především na to, že budoucí generace grafických karet mohou takové paměti využít, aby ještě navýšily propustnost při stávajících šířkách sběrnic. Už dříve se přitom mluvilo o tom, že paměti GDDR6 dokáží nabídnout až 18 Gb/s na pin. Paměti GDDR5 měly přitom končit na 8 Gb/s, ovšem v praxi se dostaly až na 9 Gb/s.
 
Oproti tomu paměti GDDR5X se dle JEDEC měly dostat až na 14 Gb/s na pin, což by pro aktuální grafické karty v podstatě stačilo, nicméně v případě grafických karet posloužily jen v přechodném období mezi GDDR5 a GDDR6, a to pouze v nabídce NVIDIE. Ta je v předchozí generaci dostala na kartě TITAN Xp na 11,4 Gb/s. 
 
Dnes máme k dispozici karty, které už téměř opustily paměti GDDR5. Neplatí to samozřejmě pro starší Turingy GTX, které NVIDIA založila na 8Gb/s pamětech a také že jim to celkem dost uškodilo. Velice dobře je to vidět na nové GTX 1660 Super, která dostala 14 Gb/s GDDR6, vedle čehož se nezměnilo vůbec nic, a přitom to stačilo, aby se karta dotáhla velice blízko ke GTX 1660 Ti. 
 
Nejrychlejší GDDR6 dnes v případě grafik využívá GeForce RTX 2080 Super, a to s 15,5 Gb/s na pin, takže k rambusovským 18 Gb/s už moc nezbývá a lze si představit, že by je mohly nabídnout už příští generace karet. S běžným 256bitovým rozhraním by to pak znamenalo celkovou propustnost 576 GB/s a příští TITAN s 384bitovým rozhraním by dosáhl na 864 GB/s. 
 
Tím by ale mohly být rezervy technologie GDDR6 vystříleny a otázka je, co bude dál. O GDDR7 se ještě nikde nic nedočteme, ovšem na to je ještě čas. Dá se také předpokládat, že jejich standard by mohl opět vycházet z DDR, čili v tomto případě DDR5 a ty se teprve chystají na trh.
 
Zdroj: TZ Rambus via techPowerUp


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kryptoměna IOTA opět hacknuta, systém transakcí byl zastaven Kryptoměna IOTA opět hacknuta, systém transakcí byl zastaven
Kryptoměny jsou zde pořád s námi a s tím i hackerské útoky. Další z nich dopadl na kryptoměnu IOTA, jejíž systémy byly hacknuty už podruhé a nyní to vedlo k zastavení systému. IOTA tak teď nefunguje a nelze potvrzovat transakce.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA připravila zvláštní edici karet pro Cyberpunk 2077 NVIDIA připravila zvláštní edici karet pro Cyberpunk 2077
Aktualizováno: Během víkendu proběhla zajímavá výměna Tweetů mezi oficiálním účtem hry Cyberpunk 2077 a NVIDIA GeForce. Můžeme z toho vyčíst, že se snad chystá speciální verze herních karet právě pro tuto hru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Týdenní šance o mobilní NAS QNAP QGenie (17.2. - 23.2.) Týdenní šance o mobilní NAS QNAP QGenie (17.2. - 23.2.)
Chcete získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková je naše Týdenní šance, tentokrát se společností QNAP. Odpovězte do 23.2. na soutěžní otázky a zařaďte se do slosování o mobilní NAS QNAP QGenie QG-103N.
Včera, soutěž, Karel Polívka
Tesla pozastavila výstavbu neměcké Gigafactory kvůli ekoaktivistům Tesla pozastavila výstavbu neměcké Gigafactory kvůli ekoaktivistům
Ekologičtí aktivisté jakoby se nemohli shodnout na tom, co je vlastně ekologické. Na jednu stranu by moc chtěli elektrická auta, ale nechtějí, aby se pro ně stavěly továrny. Tesla tak musí pozastavit výrobu německé Gigafactory.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Mobilní GeForce MX330 a MX350 přichází s více CUDA jádry Mobilní GeForce MX330 a MX350 přichází s více CUDA jádry
Jak se šuškalo, tak se i stalo a společnost Nvidia skutečně přišla s novými mobilními čipy GeForce MX330 a MX350. Ty jsou postaveny na architektuře Pascal a znatelně zvyšují počty svých CUDA jader.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář