www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ransomware byl loni na vzestupu, požadované výkupné prudce roste

Ransomware byl loni na vzestupu, požadované výkupné prudce roste
, , aktualita
Zpráva New York Times popisuje, jak v předchozím roce se v USA šířily útoky ransomware, čili vyděračského malwaru, který šifruje data a za jejich opětovné zpřístupnění žádá mnohdy nemalé částky. 
K oblíbeným
reklama
Před několika lety byly útoky ransomwaru spíše plošné a obvykle se po napadeném žádala platba v Bitcoinech či jiné kryptoměně. Například WannaCry žádal právě Bitcoiny, a to v hodnotě 300 dolarů, což se s ohledem na ceny zveřejněné serverem TechPowerUp zdá ještě velice levné. Časy se změnily a nastupují i cílené útoky, je jen plošné chytání nešťastníků do šifrovací sítě a útočníci mívají i dobrou představu o tom, kolik po svých obětech můžou chtít peněz. 
 
 
TechPowerUp zmiňuje zprávu bezpečnostní společnosti Emsisoft, dle níž v USA nastal v minulém roce 41% nárůst útoků ransomwaru, čímž dosáhl počtu více než 200 tisíc. Stále je pochopitelně populární platba v kryptoměnách, a to zvláště takových kde pohyby nejdou vysledovat, což je například Monero. 
 
A dle další bezpečnostní společnosti Coveware pak průměrná požadovaná suma za dešifrování dat na konci předchozího roku vzrostla na 191 tisíc dolarů, což znamená více než dvojnásobek toho, co bylo požadováno ne v předchozím roce, ale v předchozím, čili třetím kvartálu 2019. 
 
Stále se přitom upozorňuje, že po zaplacení požadované sumy se poškozený jedinec či firma opravdu dočká klíče pro dešifrování dat, což ostatně závisí pouze na libovůli útočníka. I když ten by v duchu svého "podnikání" měl potřebné klíče opravdu poskytovat, neboť tím může jen zvýšit motivaci napadených opravdu zaplatit. 
 
Zločinci se v případě USA zvláště zaměřili na město Baltimore, kde bylo napadeno více než deset tisíc vládních PC a celá záležitost pak vládu a potažmo poplatníky přišla na 18 milionů dolarů. Nicméně v celkovém měřítku měly útoky ransomwaru v předchozím roce způsobit ve Spojených státech škodu kolem 7,5 miliard dolarů a mezi nejpostiženější oblasti patřilo zdravotnictví, státní a lokální správa a školy/univerzity. 
 
Pokud se tak na povrch dostávají takováto čísla, není ani divu, že útočníci žádají vyšší a vyšší platby, neboť i statisíce dolarů představují menší škodu než několikamilionové ztráty. V případě napadených nemocnic, jak udává Emsisoft, jde totiž o vážné problémy, z nichž mnohé ostatně zaznamenala i česká nemocnice v Benešově. Konkrétně jde o převoz kritických případů do jiných zařízení, nepřístupné či rovnou ztracené zdravotnické záznamy, zrušené operace, odložené testy a odmítnutí pacienti, narušení provozu záchranné služby, atd. Běžný provoz v nemocnici je tak paralyzován a ta s přibývajícím časem přichází o příjmy. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem
AOC představuje dle svých slov vysoce výkonný monitor AG273QZ, který nabídne především rychlý panel s úhlopříčkou 27". A i když jde o TN, výrobce mluví o nové generaci s kvalitními barvami, jak naznačují i specifikace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Igor's Lab: NVIDIA Ampere v březnu ještě nečekejme Igor's Lab: NVIDIA Ampere v březnu ještě nečekejme
Nové informace šířící se o generaci Ampere přinášejí očekávání toho, co NVIDIA chce za měsíc představit na své GDC 2020. Optimisté očekávají Ampere a ti největší optimisté dokonce herní Ampere. A jak to vidí v Igorově laboratoři?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jaký bude "velký Radeon Navi"? Prý až 5120 jader a 2TB/s propustnost Jaký bude "velký Radeon Navi"? Prý až 5120 jader a 2TB/s propustnost
Fámy kolují nejen o očekávaných čipech NVIDIA Ampere, ale také kolem "velkých Navi", jak se označuje hi-end, který si má AMD připravovat pro letošní rok. Nové informace mají mít původ ve firmě SK Hynix.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
CD Projekt je 2. největší evropské herní studio, ovšem s velkým odstupem od 1. CD Projekt je 2. největší evropské herní studio, ovšem s velkým odstupem od 1.
Polské studio CD Projekt Red se může pochlubit pozici evropské dvojky mezi největšími herními studii. Může se těšit z velice dobrých prodejů titulu The Witcher 3: Wild Hunt a nadějného Cyberpunk 2077. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Mars je definitivně seismicky aktivní, InSight detekoval 174 záchvěvů Mars je definitivně seismicky aktivní, InSight detekoval 174 záchvěvů
Můžeme už říci, že díky InSight je možné potvrdit seismickou aktivitu planety Mars. Modul totiž během 10 měsíců detekoval 174 záchvěvů, přičemž NASA mluví také o vulkanické aktivitě této planety. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek