www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ransomware byl loni na vzestupu, požadované výkupné prudce roste

Ransomware byl loni na vzestupu, požadované výkupné prudce roste
, , aktualita
Zpráva New York Times popisuje, jak v předchozím roce se v USA šířily útoky ransomware, čili vyděračského malwaru, který šifruje data a za jejich opětovné zpřístupnění žádá mnohdy nemalé částky. 
K oblíbeným
reklama
Před několika lety byly útoky ransomwaru spíše plošné a obvykle se po napadeném žádala platba v Bitcoinech či jiné kryptoměně. Například WannaCry žádal právě Bitcoiny, a to v hodnotě 300 dolarů, což se s ohledem na ceny zveřejněné serverem TechPowerUp zdá ještě velice levné. Časy se změnily a nastupují i cílené útoky, je jen plošné chytání nešťastníků do šifrovací sítě a útočníci mívají i dobrou představu o tom, kolik po svých obětech můžou chtít peněz. 
 
 
TechPowerUp zmiňuje zprávu bezpečnostní společnosti Emsisoft, dle níž v USA nastal v minulém roce 41% nárůst útoků ransomwaru, čímž dosáhl počtu více než 200 tisíc. Stále je pochopitelně populární platba v kryptoměnách, a to zvláště takových kde pohyby nejdou vysledovat, což je například Monero. 
 
A dle další bezpečnostní společnosti Coveware pak průměrná požadovaná suma za dešifrování dat na konci předchozího roku vzrostla na 191 tisíc dolarů, což znamená více než dvojnásobek toho, co bylo požadováno ne v předchozím roce, ale v předchozím, čili třetím kvartálu 2019. 
 
Stále se přitom upozorňuje, že po zaplacení požadované sumy se poškozený jedinec či firma opravdu dočká klíče pro dešifrování dat, což ostatně závisí pouze na libovůli útočníka. I když ten by v duchu svého "podnikání" měl potřebné klíče opravdu poskytovat, neboť tím může jen zvýšit motivaci napadených opravdu zaplatit. 
 
Zločinci se v případě USA zvláště zaměřili na město Baltimore, kde bylo napadeno více než deset tisíc vládních PC a celá záležitost pak vládu a potažmo poplatníky přišla na 18 milionů dolarů. Nicméně v celkovém měřítku měly útoky ransomwaru v předchozím roce způsobit ve Spojených státech škodu kolem 7,5 miliard dolarů a mezi nejpostiženější oblasti patřilo zdravotnictví, státní a lokální správa a školy/univerzity. 
 
Pokud se tak na povrch dostávají takováto čísla, není ani divu, že útočníci žádají vyšší a vyšší platby, neboť i statisíce dolarů představují menší škodu než několikamilionové ztráty. V případě napadených nemocnic, jak udává Emsisoft, jde totiž o vážné problémy, z nichž mnohé ostatně zaznamenala i česká nemocnice v Benešově. Konkrétně jde o převoz kritických případů do jiných zařízení, nepřístupné či rovnou ztracené zdravotnické záznamy, zrušené operace, odložené testy a odmítnutí pacienti, narušení provozu záchranné služby, atd. Běžný provoz v nemocnici je tak paralyzován a ta s přibývajícím časem přichází o příjmy. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NOAA si ztrojnásobí superpočítačový výkon NOAA si ztrojnásobí superpočítačový výkon
National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) se může těšit na to, že její superpočítačová výbava projde zásadní modernizací. Získá totiž nové superpočítače založené na platformě Cray.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Plextor M9P Plus SSD: až 3,4 GB/s ve třech podobách Plextor M9P Plus SSD: až 3,4 GB/s ve třech podobách
Plextor si připravil celkem tři verze SSD M9P Plus, SSD nabízejících datovou propustnost až 3,4 GB/s. Založena jsou na pamětech firmy Kioxia, dříve Toshiba Memory, vedle nichž je tu kontroler od Marvellu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kioxia uvádí SSD CD6 a CM6 s PCIe 4.0 a kapacitou až 30,7 TB Kioxia uvádí SSD CD6 a CM6 s PCIe 4.0 a kapacitou až 30,7 TB
Společnost Kioxia (bývalá Toshiba) představuje své nové podnikové SSD disky CD6 a CM6, které využívají nového rozhraní PCIe 4.0. Výkonnější řada CM6 slibuje až 1,4 milionu IOPS a kapacitu do 30,72 TB.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel Core i9-10900 ES otestován už i v Cinebench Intel Core i9-10900 ES otestován už i v Cinebench
Nedávno jsme se dozvěděli, že na východě se už vesele obchoduje s prvními verzemi procesorů Intel Core generace Comet Lake-S. Jde stále o inženýrské vzorky, ale ty už se v podstatě nemusí lišit od konečných verzí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AI pomohla vytvořit Halicin, nové a velice slibné antibiotikum AI pomohla vytvořit Halicin, nové a velice slibné antibiotikum
O potenciálu umělé inteligence (AI) slýcháme velice často, ovšem nyní se můžeme podívat i na konkrétní výsledek jejího nasazení, a to v oblasti medicíny. Jde o Halicin, nové a velice slibné antibiotikum. 
Včera, aktualita, Jan Vítek12 komentářů