Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Raspberry Pi OS získal vyhledávání, další klávesové zkratky a jiné novinky

13.9.2022, Milan Šurkala, aktualita
Raspberry Pi OS získal vyhledávání, další klávesové zkratky a jiné novinky
Operační systém Raspebeery Pi OS pro malé počítače dostává novou verzi. V poslední aktualizaci přibyla např. možnost vyhledávání z klávesnice, podpora rozhraní Picamera2, jsou tu nové klávesové zkratky i správa počítačových sítí.
Malé počítače Raspberry Pi využívají operačního systému Raspberry Pi OS. Ten dostal významnou aktualizaci, která vylepšuje několik jeho schopností. Jednou z velmi vítaných novinek je možnost vyhledávání pomocí klávesnice (menu se vyvolá stiskem klávesy Raspberry, příp. Windows na dalších klávesnicích). V seznamu vyhledaných aplikací se můžete pohybovat klávesami nahoru a dolů, případně pomocí myši. Došlo také k oddělení ikonek pro záznam zvuku a jeho přehrávání.
 
Raspberry Pi OS
 
Nová verze získala i rozhraní Picamera2 pro Python. To využívá např. akceleraci náhledu přes OpenGL, nativně podporuje knihovny jako OpenCV nebo TensorFlow. Máme tu i nové klávesové zkratky pro ovládání Bluetooth (Crtl+Alt+B) a Wi-Fi (Ctrl+Alt+W). V neposlední řadě výchozí síťový manažer dhcpcd nyní rozšiřuje NetworkManager, který se stává standardem u většiny linuxových distribucí. Dovoluje např. připojení k sítím se skrytým SSID, zjednodušuje také správu VPN připojení nebo možnost udělat z Raspberry Pi přístupový bod pro Wi-Fi.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.