reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Raspberry Pi Pico W přináší podporu Wi-Fi a cenu 6 USD

4.7.2022, Milan Šurkala, aktualita
Raspberry Pi Pico W přináší podporu Wi-Fi a cenu 6 USD
Raspberry před rokem uvedlo malinký a superlevný počítač Pi Pico za cenu pouhé 4 USD. Nyní se objevuje nová verze Pico W s podporou bezdrátového připojení Wi-Fi. Přichází také verze s headerem, Pico H a Pico WH.
Společnost Raspberry je známá výrobou velmi malých a levných počítačů Pi, které naleznou uplatnění všude, kde je potřeba nepříliš výkonných, ale extrémně levných počítačů pro řízení přístrojů, záznam z kamer a mnoho dalšího, co si jen dokážeme představit, že potřebuje nějaké řízení nebo zpracování dat ze senzorů a podobně. Pokud se k tomu připojí i Internet, může jít o výborný prostředek pro tvorbu vlastních zařízení do Internetu věcí (IoT).
 
Raspberry Pi Pico W
 
Loni se představila extrémně malá verze Pi Pico za cenu pouhé 4 USD (119 Kč). Ta má mikrokontroler RP2040, který vyrábí TSMC pomocí 40nm procesu, a jsou zde 2 jádra ARM Cortex-M0+ s frekvencí 133 MHz. Na čipu je také 264 kB SRAM a subsystém pro I/O. Raspberry se povedlo prodat téměř 2 miliony těchto počítačů a úspěch měl i samotný kontroler RP2040 v produktech třetích stran (dostupný za 29 Kč, např. zastoupil i mnohé nedostatkové čipy v době čipové krize). Jenže právě chybějící nativní konektivita byla překážkou, aby se Pi Pico dostalo do produktů IoT.
 
Raspberry Pi Pico H
 
To se mění s novým Pi Pico W. To bude dostupné za cenu 6 USD (179 Kč) a obsahuje Wi-Fi čip Infineon CYW43439 pro podporu standardu 802.11n na 2,4 GHz a Bluetooth i ve verzi Low Energy. Dále se objeví také verze s headerem a 3pinovým konektorem Pi Pico H za 5 USD (149 Kč) bez bezdrátového síťového připojení a Pi Pico WH s headerem i Wi-Fi za 7 USD (209 Kč, tato verze bude v prodeji až v srpnu, ostatní budou k dispozici v červenci).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama