Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Acer Iconia Tab W510: tabletový hybrid

1.2.2013, Jan Vítek, recenze
Acer Iconia Tab W510: tabletový hybrid
Nedávno jsme měli v recenzi moderní, i když levný tablet Sencor Element 10.1 s operačním systémem Android. V dnešní recenzi půjde také o tablet, ovšem o model s procesorem Intel Atom a operačním systémem Windows 8. Chybět nebude ani hardwarová klávesnice.
Společnost Acer je vedle Asusu jednou z prvních firem, která se před několika lety začala velmi zabývat výrobou malých netbooků, které dnes již v podstatě nikoho nezajímají, takže se obě firmy zaměřily na novou oblast zájmu, čili tablety. A obě firmy se snaží do této oblasti přinést vlastní inovace, jako je v případě firmy Asus již druhá verze PadFone, čili spojení tabletu a telefonu, a v případě firmy Acer je to třeba právě dnes testovaný Iconia Tab W510 vybavený procesorem Intel Atom (čili x86), příslušnou verzí OS Windows 8 a odpojitelnou základnou s klávesnicí, která uživateli poskytne svůj tablet využít v podstatě jako netbook.- klikněte pro zvětšení -


Vzhledem k použité platformě Intel je jasné, že výrobce použil klasickou verzi systému Windows 8, čili ne tabletovou RT. Díky tomu nebudou problémy s klasickými aplikacemi pro tento systém a snad ani s periferiemi. Uživatel zvyklý pracovat s počítači pracujícími se systémy od Microsoftu tedy nebude tápat. Alespoň tedy nebude tápat moc, což závisí na tom, zda se již někdy setkal s uživatelským prostředím Metro. To by mělo být vhodné zvláště pro zařízení, jakým je i Iconia Tab W510, čímž máme na mysli přítomnost dotykové obrazovky a na to se v této recenzi také zaměříme.
- klikněte pro zvětšení -


Dále se zaměříme na specifikace tohoto tabletu a také jeho zpracování. Obal si neukážeme, protože k nám dorazil jako testovací kus vybavený pouze napájecím adaptérem.
- klikněte pro zvětšení -


Tento tablet nám mimochodem zapůjčila společnost Intel, která jej společně s modely jiných firem prezentuje na svých stránkách. Má jít o první dostupný model tohoto druhu na našem trhu a představuje snahu Intelu více zasáhnout do oblasti tabletů a také chytrých telefonů, neboť ta mu doposud spíše unikala. Dnes mimo jiné uvidíme, že procesory architektury x86 se již dokáží vyrovnat procesorům ARM i v úspornosti, ale nejdříve specifikace.

Model
Acer Iconia Tab W510 (NT.L0MEC.001)
Rozměry
167,5 x 258,5 x 8,8 mm (samotný tablet)
Hmotnost
1,260 kg (tablet + dokovací stanice)
Displej
10,1" CineCrystal IPS, LED podsvícení, 350 nit
multidotyková kapacitní vrstva (až 10 bodů)
Rozlišení
1366 x 768
Procesor
Intel Atom Z2760 (dvoujádro, 1M Cache, 1,80 GHz, Hyper-Threading),
Operační systém
Windows 8 32bit
Operační paměť
2 GB LPDDR2
Integrovaná paměť
64 GB na kartě MMC
Paměťové karty
Micro SD
Kamery
přední Acer Crystal Eye HD - 1920 x 1080 (2 Mpix)
zadní Acer Crystal Eye HD - 3264 x 2448 (8 Mpix)
Wi-Fi
Acer InviLink Nplify 802.11a/b/g/n Wi-Fi
3G
-
HDMI
Micro HDMI s HDCP
Audio
stereo reproduktory
3,5mm pro headset
USB
1x micro USB 2.0
Bluetooth
Bluetooth 4.0+HS
Senzory
gyroskop
akcelerometr (G sensor)
Napájení
18 W AC adapter
Baterie
Acer PowerSmart (až 1000 nabíjecích cyklů)
2x Li-Pol - 29,6 Wh (jedna v dokovací stanici)
až 9 hodin surfování/přehrávání videa (displej na 150 nit)
Dokovací stanice
Rozměry
258,5 x 186,5 x 9,9 mm (dokovací stanice s klávesnicí)
Rozhraní
napájecí konektor, USB 2.0

Při pohledu na cenu tohoto tabletu je jasné, že srovnávat jej s modelem Sencor Element 10.1 by bylo naprosto mimo mísu, neboť ten má téměř třetinovou cenu. Do tohoto srovnání se budeme moci pustit leda pouze z hlediska operačních systémů, neboť u nich je cena tabletu bezpředmětná.


O výkon se zde postará procesor Intel Atom Z2760 se dvěma jádry Saltwell pracujícími na frekvenci 1,8 GHz, přičemž Hyperthreading jejich počet rozšiřuje na čtyři. Jedná se o čip z rodiny Clover Trail vyráběný 32nm procesem, jenž má 1 MB L2 cache a podporuje maximálně 2 GB operační paměti a také má pouze 32bitovou instrukční sadu. Zajistí nám také grafiku, a to prostřednictvím 533MHz čipu PowerVR SGX 545. Jde také o relativně nový model, jenž byl vypuštěn na trh v posledním kvartálu předchozího roku.

Mezi ostatní hlavní komponenty patří 2 GB paměti RAM, čili maximum podporované procesorem, dále v této verzi dostaneme 64 GB paměti na kartě MMC, přičemž levnější model (o cca 2000 Kč) nabídne 32 GB a jinak jsou všechny hlavní specifikace stejné, tedy i s ohledem na obě kamery, od nichž bychom mohli očekávat dobrý výkon. Především tedy od té zadní, která má rozlišení 8 Mpix, nabídne výkonnou LED pro přísvit ve tmě a snad i automatické ostření.

Co se týče rozhraní, pak všechna uvedená v tabulce až na jeden klasický USB 2.0 jsou umístěna v samotném tabletu, čili v obrazovce, pokud to vezmeme tak, že máme před sebou notebook. Základna s klávesnicí zde tak hraje jen podružnou roli, protože ona samotná má v sobě jen napájecí konektor a zmíněný USB 2.0. I když to ale výrobce v oficiálních specifikacích neuvádí, pak základna v sobě nese také druhou baterii, a to naprosto stejnou jako je i v samotném tabletu. Máme tu tedy dvě 29,6Wh baterie které mají poskytnout výdrž 9 hodin při aktivním využití tabletu, což je celkem slušné. Však také jejich kapacita se vyrovná i klasickým notebookům, které pracují s daleko výkonnějším hardwarem.


Zpracování tabletu


Nejdříve se podívejme na samotný tablet, který se příliš neliší od normálních modelů, jež k sobě nemají už žádnou dokovací stanici s klávesnicí. Rozdíl je pouze v tom, že v jeho dolní části jsou vyztužené otvory pro nasunutí na kloubovou část, mezi nimiž je speciální konektor. Ten je shodný s konektorem v samotné základně, což je pochopitelné, neboť jednak je třeba připojit rozhraní USB a také je třeba tablet umístěný v základně napájet.
- klikněte pro zvětšení -


Design je i tak ale celkem originální. Víko displeje tvoří stříbrně zbarvená část, která vypadá na plast či hořčíkovou slitinu a na sobě má kromě loga Acer a několika nálepek jen zadní 8Mpix kameru s LED přísvitem. Okolní hrana je z bílého plastu a displej je klasický tzv. bezrámečkový, což znamená, že rámeček je pouze černě zbarvený okraj. To je nutné kvůli tomu, abychom mohli ve Windows 8 efektivně používat gesta, neboť některá menu budeme prstem "vytahovat" z okraje obrazovky směrem do jejího středu.
- klikněte pro zvětšení -


Uvedl jsem, že nebudu srovnávat tablet Sencor Element 10.1 s tímto Acerem, ale přeci jen udělám výjimku. Pokud mám totiž porovnat jejich fyzické zpracování, pak Sencor mi přišel o něco lepší, neboť má pevnější tělo, které při snaze o zkroucení lépe odolává a přitom nevrže.

Iconia Tab W510 má tlačítka a konektory posázené jako většina tabletů na pravé a vrchní straně, přičemž výjimkou je samozřejmě spodní napájecí konektor, který jinde být ani nemůže a také tu máme dva reproduktory umístěné po stranách.
- klikněte pro zvětšení -


Pravá strana pak nese nekrytý slot pro karty microSD/SDHC, které se v něm schovají celé, nad ním máme micro USB a hned micro HDMI. Pak už zbývá jen ovladač hlasitosti a malý otvor s ukrytým mikrofonem.
- klikněte pro zvětšení -


Vrchní strana nabídne zbytek, čili hlavní vypínač s malinkou LED kontrolkou, pak jednoduchý přepínač s piktogramem zámku a 3,5mm jack pro headset, čili sluchátka s mikrofonem. Onen zmíněný přepínač je velmi užitečný, protože si s jeho pomocí můžeme ihned zamknout či odemknout automatické otáčení obrazu.Základna


Tablet můžeme se základnou snadno spojit tak, že jej prostě nasuneme do drážky kloubu. Pak už funguje jako klasický notebook, přičemž jej můžeme kdykoliv zase ihned odpojit. Stačí odjistit západku pod displejem a vysunout jej. Mohlo by se zdát, že výhodou tohoto provedení je možnost tablet otočit a nasadit jej obráceně, ovšem napájecí konektor není uprostřed tabletu, takže toto nepůjde.
- klikněte pro zvětšení -


Kloub je přitom poměrně tuhý, ovšem displej má i tak ve svém uložení značnou vůli, protože prostě a jednoduše nesedí v kloubu pevně. Toto se může časem bohužel už jen zhoršovat. Nicméně nám alespoň umožní rozevřít "displej" do úhlu až přes 270°, takže můžeme tento Iconia Tab usadit na základnu mířící klávesnicí dolů, nebo jej usadit rozkročený ve tvaru písmena A. Samotná základna má pevné tělo se stříbrným zbarvením a vybavena je napájecím konektorem na levé straně a klasickým USB na pravé straně hned vedle kloubu. Žádná jiná rozhraní tu nejsou, sice by na opačné straně mohl také být další USB port (či jiný), ale tam je bohužel jen bílá záslepka.

Dále už základna obsahuje kromě zmíněné baterie pouze klávesnici typu Chiclet a touchpad vybavený dvěma tlačítky schovanými pod spodním levým a pravým rohem. Klávesnice zabírá v podstatě celý nabízený prostor a nijak se neliší od těch, které se dnes používají v noteboocích, a to včetně speciálních funkcí kláves pro nastavení jasu obrazovky, zvuku, bezdrátových rozhraní, apod.


Příslušenství


Tablet přišel v testovací verzi vybavený jen tím nejnutnějším, a to napájecím adaptérem s dostatečně dlouhou 180cm šňůrou a vyměnitelnou zástrčkou. Výrobcem je firma Delta Electronics, která nabídla model s výkonem 18 W (12 V / 1,5 A). Ten by mohl zvládnout nabít veškerou kapacitu obou baterií teoreticky za méně něž 4 hodiny, ovšem ze zkušeností víme, že takovéto předpoklady jsou spíše mylné.