reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AeroCool Flamboyant: skříň s plamenným displejem

30.3.2006, Jan Vítek, recenze
AeroCool Flamboyant: skříň s plamenným displejem
Dnes si představíme skříň od výrobce AeroCool. Netradičně pojatý Flamboyant nabízí kompatibilitu s BTX formátem, zajímavý design, bohatou výbavu a veliký přední multifunkční displej, jenž slibuje snad vše, co bychom od něj mohli čekat.
Kapitoly článku:
 1. AeroCool Flamboyant: skříň s plamenným displejem
 2. Pohled dovnitř
 3. Instalace a teplotní testy
 4. Závěrečné hodnocení
Firma Aerocool není, co se týče výroby počítačových skříní, ve svém oboru žádným nováčkem; například její řady AeroEngine jsou dobře známé, především svým vzhledem přední masky, jíž dominuje 120mm turbínový ventilátor. Flamboyant je nový typ skříně s masivními dvířky s displejem zakrývajícími externí pozice pro mechaniky. Ovšem pro ty, kteří z nějakého důvodu dvířkům a multifunkčním displejům neholduji, Aerocool nabízí také skříň BayDream, která je v ostatních ohledech naprosto stejná.

Dnešním tématem je ale Flamboyant, tak se ho budeme držet. Na balení skříně není nic zajímavého. V kartónové krabici jsou rohy a stěny skříně chráněny bílým pěnovým materiálem a samozřejmostí je igelitový pytel proti drobným škrábancům. Navíc, jak brzo poznáte, čelo skříně je obzvlášť náchylné na poškrábání, takže je dodatečně chráněno přilnavou fólií.
Specifikace Aerocool Flamboyant:
 • Kompatibilita - ATX, Micro ATX, BTX, Micro BTX, Pico BTX
 • Rozměry - 200 * 467 * 450 (š*v*d)
 • Hmotnost - 11,49kg
 • Barvy - černá/stříbrná
 • Použitý materiál - SECC ocel 0,8mm
 • 7 expanzních slotů
 • Ventilátory - 2x 120mm (intake/outtake), 1x 80mm
 • Šachty - 10x 5,25" externí multifunkční, 2x 3,5" interní
 • I/O porty - 2x USB 2.0, 1x IEEE 1394 Firewire, audio
 • Gatewatch - Multifunkční displej na přední masce


Už pohled na pravý bok skříně ukáže, že se nejedná o tuctovou záležitost. Kompatibilita s BTX formátem u skříní typu tower vyžaduje přístup k vnitřnostem z pravé strany, takže se zde musíme připravit na skutečnost, že stejně jako například u Lian Li PC-V1100 budeme zdroj instalovat do spodu a základní desky formátu ATX se budou instalovat rozšiřujícími sloty nahoru. To ovšem mimo jiné znamená, že i grafické karty budou mít opačnou orientaci a to se příliš nelíbí poměrně rozšířeným chladičům ATi a NV Silencer od Arctic Cooling, jejichž ventilátory v této poloze vrčí jako zběsilé.


V duchu moderní doby zde máme do pravé bočnice zapuštěno i obdélníkové plexisklo. To je velmi pěkně zarovnané s plechem bočnice, ale výrobce by mohl přece jenom použít trochu jinou metodu jeho přichycení, poněvadž nýty tam působí poněkud navíc. Dalším prvkem je jemně perforovaný plech umístěný přímo pod plexi. Za onen plech můžete nainstalovat až tři 80mm ventilátory určené k chlazení pevných disků.


Levá bočnice je již o poznání chudší. Najdeme na ní pouze dlouhý pás otvorů určených pro vzduch, jdoucí od protilehlých 80mm ventilátorů přes pevné disky ven. Obě bočnice jsou zajištěny dvojicí šroubků s velkými hlavičkami (thumb screw) a ta pravá navíc ‘petlicí’, dovolující počítač zabezpečit proti vniknutí visacím zámkem. Obě bočnice jsou jinak velmi dobře provedeny, nijak se nekroutí a neprohýbaji.Přední panel skříně je právě ten prvek, který ji dělá výjimečnou. Tím nejdominantnějším prvkem je kulatý multifunkční displej Gatewatch a čtveřice stříbrných reproduktorů, respektive pouze jejich imitací. Ty do čela výrobce neumístil jen tak pro nic za nic. Displej by měl totiž disponovat digitálním ukazatelem hlasitosti okolního hluku, ovšem na tuto funkci se podíváme až později, společně s ostatními záležitostmi, jako regulace ventilátorů a jejich monitoring, které by měl tento systém ovládat. Stříbrné reproduktory tedy nejsou nic jiného než plast, opatřený pláštěm stříbrné barvy.Napravo od horní dvojice reproduktorů máme tlačítko POWER, pod nímž je zelená světelná dioda indikující stav PC. Naproti tomu tlačítko RESET je umístěno vedle dolní dvojice reproduktorů a doplňuje ho červená LED oznamující práci pevných disků. Reset je jen nepatrně menší než tlačítko pro zapínání PC, tudíž se dá pohodlně stisknout klidně i palcem od nohy, když na to přijde.Levé straně předního panelu dominují aluminiové proužky s nápisem Aerocool, které vkusně doplňují jeho celkový vzhled. Po otevření panelu, jejž zajišťuje dvojice magnetů, shledáme, že je až nezvykle široký. Celý je stvořen z černého plastu, samozřejmě kromě samotné přední masky z plexiskla. Jeho šířka je dána umístěnými vnitřnostmi, ke kterým se dostaneme až po odšroubování vnitřního krytu. Nejdříve nás ale zaujme hned deset pozic pro 5,25“ zařízení, z nichž to zcela nahoře je uzpůsobeno pro 3,5“ zařízení. Všechny záslepky jsou z jemně perforovaného plechu, stejného, jaký najdeme na pravé bočnici. Díky tomu může vzduch procházet skrz celou přední masku, ale až poté, co mezi záslepky a přední panel vnikne otvorem v dolní části skříně. Mřížky také částečně fungují i jako prachový filtr, jenž je schopen zachytit hrubší prach, ale nemůžeme čekat, že zachytí i jeho jemnější částečky.


Dovnitř předního panelu se můžeme podívat po odšroubování osmi šroubků jeho krytu. Datové kabely, které vedou dovnitř, jsou skryté s pomocí gumového tunelu. Plastové imitace reproduktorů je možné jednoduše odstranit, poněvadž jsou na svém místě přidržovány pouze plastovými packami. Spojení to není nijak fortelné, jeden výlisek se ve svém uložení dokonce citelně viklal. Celkový dojem z kvality zpracování předního panelu tedy není ohromující; na mě osobně působil poněkud levnějším dojmem.Displej je součástí velkého PCB, na kterém najdeme kromě nezbytných integrovaných obvodů ještě baterii pro uchování nastavení (například času), nad níž je situován PC Speaker. V šedé bužírce je skrytý USB kabel určený k softwarovému ovládání celého zařízení.

Ještě si také postěžuji na povrch celé skříně. Bočnice, v této verzi natřené černou barvou, snadno zviditelní každou stopu po dotyku prstů, ovšem to není nic, čím bychom netrpěli i u ostatních černých skříní. Ovšem situace se rapidně zhoršuje u předního panelu, jehož plexisklo našroubované na černý plast a také imitace reproduktorů působí coby zrcadlo a jakýkoliv otisk je velmi viditelný a obtížně se smývá. Snad aby měl tedy uživatel na stole vedle myši a klávesnice ještě Iron a jelenici.Zadní část skříně ukazuje dolní pozici zdroje, do níž jej musíme dostat právě z této strany. Nutností tedy je zadní snímatelný štítek, jehož odstraněním otvor zvětšíme natolik, aby se zdroj mohl pohodlně zasunout dovnitř. Netradiční je i mřížka. Ta svým designem umožňuje instalaci jednoho 120mm, nebo dvou 80mm ventilátorů. Osobně bych ale uvítal ‘pouhou’ jednu pozici pro 120mm ventilátor a o to lépe zpracovanou mřížku, která v této podobě zbytečně omezuje průtok vzduchu a zesiluje aerodynamický hluk. Navíc, kvůli jejímu designu je i ztížena snaha DIY uživatele, jenž by si chtěl mřížku upravit dle sebe.Možná se také divíte, na co je onen kabel jdoucí od záslepek PC karet ke štítku základní desky. Je to ten samý, se kterým jsme se setkali u rozmontovaného předního panelu – USB kabel k ovládání předního displeje. Nad tímto provedení bych se pozastavil, či lépe řečeno, můj rozum by se pozastavil. Kabel totiž vede od dolního levého okraje skříně přímo přes základní desku kolem chladiče procesoru k zadním záslepkám nahoru a odtud je vyveden ven a zakončen klasickým plochým USB konektorem. Nebylo by lepší tento kabel zakončit normálními piny s možností připojení na USB vývody přímo na základní desce? Však i velmi staré desky na sobě mají vývody na přídavné USB konektory a my bychom nemuseli vést tento kabel krkolomnými cestami až k zadnímu štítku. A pokud by to byl takový problém, pak by se jistě našla o něco inteligentnější cesta vedení tohoto kabelu než ta, kterou výrobce zvolil. Avšak i když tato skutečnost výrobci na prestiži nepřidá, samozřejmě nejde o fatální chybu, je to pouze kabeláž, kterou si dokáže upravit každý zručnější jedinec.

Zadní štítek je také zvláštní. Ten se zde nevycvakává, ani nevylamuje, jako u jiných skříní, ale nejdříve se uvolní odejmutím obou šroubků a následně vyhákne. Již jsem se také zmiňoval, že skříň je kompatibilní i s BTX formátem, ovšem k tomuto účelu si musíte obstarat alternativní zadní desku.


Spodní pohled na skříň odhalí v levé části perforované místo. To je určené pro účely napájecích zdrojů s 120mm a 140mm ventilátory, jež se tak vůbec nebudou podílet na cirkulaci vzduchu ve skříni a budou se tak starat jen o své chlazení. Na druhou stranu je tu výhoda, že zde bude pro ně přístup čerstvého vzduchu a tudíž by chlazení mohlo být doprovázeno menšími otáčkami a tedy i nižším hlukem.A nakonec se na této stránce podíváme na horní USB, IEEE1394 a audio porty. Ty jsou kryté kupolovitým černým lesklým plastem, z nějž je většina pouze na okrasu. Samotné porty totiž zakrývá jen jeho menší část. Tu lehkým zmáčknutím uvolníte, otevřete dvířka a všechny porty již budete mít pohodlně přístupné, ovšem samozřejmě záleží na tom, kam si skříň vůbec postavíte.
reklama