www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Llano: test procesoru A8-3850

AMD Llano: test procesoru A8-3850
, , recenze
Minulý týden jsme si představili nové procesory AMD Llano a teď přišel čas na podrobný test. Utká se v něm aktuálně nejvýkonnější model z rodiny AMD A8 se svými protějšky od Intelu z řady Sandy Bridge. Těšit se můžeme i na souboj IGP a přetaktování.
K oblíbeným
reklama
Procesory AMD Llano jsou součástí platformy Lynx a představují pokus firmy AMD o ovládnutí nejmasovější části trhu s počítači, čili mainstreamu. Její recept je vcelku jednoduchý - nabídnout jeden čip, který v jednom energeticky efektivním celku bude integrovat až čtyři procesorová jádra, grafické jádro Radeon s univerzálním videodekodérem, paměťový řadič a příslušná rozhraní (PCI Express, obrazové DVI, HDMI a Display Port). K tomu pak náleží už jen podružná čipová sada, respektive southbridge, který zajišťuje ostatní konektivitu - USB, SATA a další. Zde se také hodí říci, že southbridge AMD A75 má už čtyři integrované porty USB 3.0 a samozřejmostí už je šest SATA 6 Gbps.

Llano také nejsou zaměřeny na to, aby svým hrubým výkonem procesorových jader konkurovaly dnešním moderním procesorům Intel Sandy Bridge. Jejich úkolem je naopak to, aby uživatelům nabídly vyváženou platformu s ohledem na výkon procesoru a grafického jádra, což u Intelu nenajdeme. Nečekejme tedy, že testovaný procesor AMD A8-3850 zadupe Core i3 a Core i5 do země ve výpočetních testech. Na druhou stranu budeme využívat především integrované grafické čipy a zde bude situace dle očekávání již naprosto odlišná.APU AMD Llano

A proč budeme testovat s integrovanými grafikami? Vzhledem k tomu, že AMD Llano mají být s výkonem svých x86 jader zhruba na úrovni procesorů Athlon II, je jasné, že pokud někdo nehodlá využívat jejich grafickou část, nemusí si je kupovat, neboť by to byla hloupost. Na trhu jsou dnes daleko vhodnější řešení pro využití se samostatnými grafickými kartami (Phenom II, Intel Core) a na dveře již svou lžící klepe Bulldozer.

Je tedy zřejmé, že uživatelé vybavení staršími procesory AMD Athlon II a Phenom II se samostatnou grafickou kartou nemusí po nových Llano pokukovat. Výkonnostně by si moc nepolepšili, a tak je tato novinka od AMD zajímavá spíše pro ty, kteří nepotřebují nahradit starší počítač novějším, ale prostě si potřebují pořídit běžné PC. Z toho důvodu nemá ani valný smysl porovnávat Llano se staršími procesory. Vyplatí se je ale srovnat s momentální nabídkou společnosti Intel, což pomůže při rozhodování o koupi.

Využití samostatné grafické karty ale přeci jen má jistý smysl i zde. Můžeme ji pomocí AMD Dual Graphics spárovat s integrovaným Radeonem a těšit se z navýšení výkonu. Dle údajů firmy AMD to může být v případě karty Radeon HD 6670 až o více než 100 %. My se o to v testu také pokusíme, a to s využitím karty Sapphire Radeon HD 6570 HM 512MB DDR5.

Zde je přehled nově testovaných modelů:

Model
Jádro
Frekvence
Počet jader
Násobič
IGP
L2 cache
L3 cache
TDP
AMD A8-3850
Llano
2,9 GHz
4
29x
Radeon HD 6550D
4 MB
-
100 W
Intel Core i3-2105
Sandy Bridge
3,1 GHz
2
31x
Intel HD Graphics 3000
2x 256 kB
3 MB
65 W
Intel Core i5-2310
Sandy Bridge
2,9 GHz
4
29x
Intel HD Graphics 2000
4x 256 kB
6 MB
95 W
Intel Core i5-2405S
Sandy Bridge
2,5 GHz
4
25x
Intel HD Graphics 3000
4x 256 kB
6 MB
65 W


Hardwarová konfigurace - procesory


Nyní si v krátkosti něco řekneme k testovaným procesorům AMD. Situace byla jednoduchá, neboť se dostavil pouze jeden procesor A8-3850 jako zástupce nové rodiny Llano. V samotném testu procesor srovnáme s novými modely Intel, které jsme ještě netestovali a také uvedeme výsledky procesoru Athlon II z dřívějších testů. Pokud ale máte zájem o jiné a výkonnější modely, můžete se podívat třeba do testu procesorů: Sandy Bridge přichází. Naše sestava procesorů bude ale následující:

Zde jsou pak kompletní přehledy procesorů AMD a Intel: AMD Desktop Processor Solutions s detailními specifikacemi desktopových procesorů AMD (včetně podporovaných technologií, rozsahu pracovního napětí atd.). Stejné informace o modelech procesorů naleznete i u Intelu pro jednotlivé procesorové řady: Intel Core i3, Intel Core i5 a Intel Core i7.


Hardwarová konfigurace - ostatní


Vedle procesorů se musely využít pro testy i další komponenty:


Základní deska Gigabyte A75-UD4H, na které jsme testovali nový procesor AMD A8-3850.


Operační systém a verze ovladačů grafické karty


 • Microsoft Windows 7 - 64bit
 • AMD Catalyst 11.6
 • AMD Catalyst 8.862 pro APU


Benchmarky a testy výkonu


 • 3DMark Vantage
 • 3DMark 11
 • PCMark Vantage
 • Sciencemark - Molecular Dynamics, AES, Memory Benchmark
 • ArmA 2
 • Civilization V + FRAPS
 • Company of Heroes
 • Operation Flashpoint: Dragon Rising + FRAPS
 • S.T.A.L.K.E.R.
 • Starcraft 2 + FRAPS
 • Alien vs. Predator - benchmark
 • Just Cause 2
 • Cinebench R10
 • Cinebench R11.5
 • Fritz Chess Mark
 • WinRAR
 • x264 - enkódování videa v rozlišení 720p
 • Testy spotřeby systému - měřák Voltcraft Energy Check 3000
reklama
Nejnovější články
Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny
Drony jsou velkou hrozbou nejen v rukou nezodpovědných amatérských pilotů, ale také v rukou teroristických organizací. Několik dronů totiž o víkendu zaútočilo na Saúdskou Arábii a její rafinérie, přičemž produkce ropy tak v zemi klesla o 50 %.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC
Procesory AMD EPYC se mohou díky svým 64 fyzickým jádrům pochlubit nebývalým hrubým výkonem, který byl nyní použit pro enkoding videa v reálném čase do 8K HEVC. Na to stačí jediný EPYC 7742. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Dnes, aktualita, Jan Vítek14 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře