www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 5: šest i čtyři jádra v akci

AMD Ryzen 5: šest i čtyři jádra v akci
, , recenze
Od společnosti AMD jsme získali dva procesory Ryzen střední třídy, čili řady 5. Jedná se konkrétně o modely 1600X a 1500X se šesti a čtyřmi jádry plus v obou případech 16 MB L3 cache. Podívat se můžeme také na desku Gigabyte s čipsetem B350.
K oblíbeným
reklama
Nejdříve přijde na řadu AIDA64, která ukazuje na procesoru Ryzen 5 1500X propustnost pamětí nastavených na 2133 MHz a pak na 3200 MHz. Rozdíl je skutečně obrovský a dle testů se podstatně snížila také latence. Právě procesory Ryzen tak mají být schopny rychlejší paměti využít i tak, že se jejich fyzická frekvence přímo váže s taktem jejich sběrnice Infinity Fabric, která zajišťuje komunikaci i mezi čtyřjádrovými CCX. Nicméně zda to má nějaký praktický dopad, na to se podíváme, ale až později.

Pro lepší srovnatelnost výsledků byly ale Ryzen 5 testovány stejně jako Ryzen 7 s paměťmi na 2933 MHz.

Nyní už se se podíváme na obvyklé testy společnosti Futuremark, v jejichž případě hraje velkou roli i grafická karta, a proto zde nelze použít výsledky starších testů, kde GeForce GTX 1080 ještě nebyla k dispozici.Z výsledků je jasně vidět, který test preferuje takt a který především sílu multithreadingu. V případě Cloud Gate je tu jasné škálování výkonu jader, kvůli čemuž se čtyřjádrový Ryzen 5 1500X dostává hluboko pod Core i7-7700K. I v testu Fire Strike je toto AMD slabší, ale v Ice Storm naopak výkonnější stejně jako všechny ostatní. Co se týče šestijádrového Ryzen 5 1600X, ten se se svým výkonem velice blíží i osmijádrovému Ryzen 7 1800X, který dokonce ve dvou testech překonává. Na to si ostatně bohužel musíme zvyknout, protože procesory Ryzen 7 byly testovány na desce s ještě ne tak dobře odladěným BIOSem a nebyly také známy všechny skutečnosti, díky nimž bychom mohli zajistit ideální podmínky. Musíme ale prostě pracovat s tím, co jsme naměřili, protože procesory Ryzen 7 byly k dispozici jen na několik dní.I PCMark 8.1 evidentně lépe využívá procesory s vyšším taktem, takže šestijádrový Ryzen 5 1600X dopadl lépe než osmijádrový Ryzen 7 1700X. I z výsledku Core i7-7700k je ostatně vidět, že vyšší takt je v tomto testu lepší.Pak tu máme test SuperPi, který ukazuje, jaký jednovláknový výkon procesory mají, takže je jasné, že jde o test šitý na míru procesoru Core i7-7700K, který dosáhl nejkratšího času. I zde je vidět, že Ryzen 5 1600X, ačkoliv by měl mít díky stejným taktům i stejný výsledek, je na tom o poznání lépe než dříve testovaný Ryzen 7 1800X.Vícejádrový výkon pak zase reflektuje test Luxmark 2.0, dle nějž jsou vícejádrové Ryzeny rozhodně lepší než čtyřjádrový Core i7-7700K, tedy až na stejně disponovaný Ryzen 5 1500X, který má kvůli nižší frekvenci i slabší skóre. To jsme mohli očekávat, a také že je to v případě tohoto procesoru za 189 dolarů naprosto v pořádku, když srovnávaný Intel přijde na 339 dolarů.
reklama
Nejnovější články
Radeon RX 6000: co víme a co zbývá zjistit? Radeon RX 6000: co víme a co zbývá zjistit?
AMD už představila tři nové modely s generace Radeon RX 6000, ovšem jak se dalo tušit, zdaleka jsme se nedozvěděli vše. Můžeme mít otázky ohledně podpory ray tracingu, o paměťovém subsystému či obecně o dopadu nových technologií. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Noctua pokračuje s černěním a nabízí další chladiče chromax.black Noctua pokračuje s černěním a nabízí další chladiče chromax.black
Rakouská Noctua se rozhodla rozšířit řady chladičů chromax.black o další modely a vedle toho také nabízí nové antivibrační podložky pro ventilátory. Především tu ale máme nové verze chladičů NH-D15S a NH-U9S. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Doporučené PC sestavy: říjen 2020 Doporučené PC sestavy: říjen 2020
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek47 komentářů
RTX 3070 Ti a 3080 Ti se rázem staly logickým doplněním nabídky NVIDIE RTX 3070 Ti a 3080 Ti se rázem staly logickým doplněním nabídky NVIDIE
NVIDIA sice měla dle serveru VideoCardz zrušit přípravy na 20GB a 16GB verze GeForce RTX 3080 a 3070, ovšem leakeři začali poukazovat na dvě jiné novinky: GeForce RTX 3080 Ti a RTX 3070 Ti. A ty nyní rázem dávají smysl. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Logitech Ergo M575: nový trackball funguje i přes Bluetooth Logitech Ergo M575: nový trackball funguje i přes Bluetooth
Logitech po třech letech představil nový trackball, který může být zajímavou alternativou k myši pro uživatele vyžadující vysokou ergonomii. Design je velmi podobný původnímu modelu M570, ale kromě jiného přibyla podpora Bluetooth.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik