Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Antec Mini P180: malý silák

17.9.2008, Jan Vítek, recenze
Antec Mini P180: malý silák
Novinka od Antecu s označením Mini P180 je sice určena pro základní desky MicroATX, ale to neznamená, že jde o jednoduchou a levnou skříň. Ostatně ti, kteří znají klasické Antec P180 či P182, už musí mít jasno. Podívejme se, co tento prostorový okleštěnec umí.
Kapitoly článku:
Antec Mini P180 je zmenšenou verzí skříně Antec P180, kterou výrobce označuje jako Advanced Super Mid Tower. A stejně tak ani tato skříň není zrovna nejmenší, pokud vezmeme v potaz, že nabízí prostor jen pro MicroATX desky. Výrobce si to uvědomuje, a tak si můžeme na jeho stránkách přečíst, že jde o Advanced Super Mini Tower. Také pokud Mini P180 srovnáme s běžnou ATX počítačovou skříní, vyjdou jejich rozměry přibližně stejně.


Skříň se dodává ve stylové krabici z lepenky s černým potiskem. Uvnitř je dobře chráněna polystyrénovými bloky a navíc i její přední panel a bočnice jsou opatřeny adhezivními fóliemi, díky čemuž přijde čistá bez otisků prstů, apod.

Model
Mini P180
Rozměry
435 x 212 x 436 mm (V x Š x H)
Hmotnost
9,5 kg
Hlavní materiál
0,8mm ocel
Kompatibilita
mATX
Pozice
3x 5,25"
1x externí 3,5"
5x interní 3,5"
Chlazení
1x zadní 120mm TriCool ventilátor
1x horní 200mm TriCool ventilátor
2x přední pozice pro 120mm ventilátory
I/O Porty
1x eSATA, 2x USB 2.0, 2x audio
Variace
černá - Mini P180
bílá - Mini P180 White

Antec nabízí ještě bílou verzi (ne stříbrnou), což není tak zcela obvyklé. Jinak specifikace vypadají celkem dobře, především nabízené chladicí možnosti, kde figuruje mohutný 200mm ventilátor, který zabere podstatnou část horního panelu.Svým designem a vůbec vzezřením tato skříň spíše než P180 připomíná novější verzi P182, což vůbec není na škodu. Tato skříň také využívá stejnou povrchovou úpravu jako P182. Jde o kovové desky s matným lesklým povrchem a barvou dělového bronzu, a ty naživo vypadají velmi dobře i stylově. Jinak je tato skříň hranatá a její linie obohacují pouze drobné designové prvky, jež vůbec nepůsobí rušivě.Podívejme se nejdříve na přední panel, na němž si dal výrobce obzvlášť záležet. Panel má v sobě zasazena dvířka, která jsou pokryta právě zmíněným kovovým materiálem, tedy ten je do nich lépe řečeno zasazen, protože zde můžeme vidět také okolní rám z pevného černého plastu. Stejně tak viditelné čtyřhranné otvory mají plastová vyložení. V horním pravém rohu bylo vyraženo logo Antec a na pravé straně je vykrojený prostor, kde máme veškeré přední I/O porty. Zde jsou ve složení (bráno seshora) eSATA, USB 2.0, mikrofonní jack, sluchátkový jack a druhý USB 2.0.Na ovládací tlačítka narazíme až po otevření dvířek. Jak je patrné, ty jdou díky dvojitému pantu otevřít až o téměř 270 °, což se může dobře hodit. Nad předními porty pak můžeme snadno identifikovat tlačítka Power a Reset a mezi nimi jeden průzor stavové LED. Druhou můžeme vidět jako malinkou tečku nad konektorem eSATA.

Co se týče externích pozic pro mechaniky, máme zde dvě 5,25" v dolní části a jednu 5,25" nahoře. Jednu z nich bychom ale měli být dle specifikací schopni předělat redukcí na externí 3,5" pozici. Zajímavější je ale provedení pozic ventilátorů. Ty mají před sebou plastové mřížky s vodorovnými přepážkami. Mřížky mají na svých pravých stranách malé šipky a tam je třeba je stisknout, aby se uvolnily a otevřely. Stejným způsobem se pak mohou zacvaknout.Zde máme přední část skříně s otevřenými mřížkami a jedním sejmutým prachovým filtrem. Jak je vidět, vzduch musí překonat celkem čtyři překážky, než se dostane přes lopatky do skříně: nejdříve musí dovnitř vniknout přes postranní a několik předních průduchů, následně přes plastové mřížky, pokračovat přes jemný prachový filtr a nakonec přes kovovou mřížku. To je na můj vkus trochu příliš, takže výrobce měl dle mého názoru zcela vypustit kovovou mřížku a zjednodušit plastovou, ale ani pak by průtok vzduchu samozřejmě nebyl zcela ideální, jako kdyby dovnitř proudil zcela přímo pouze přes prachový filtr, ale co naděláme, alespoň budou ventilátory dobře zakryty, čímž se bude tlumit také jejich hluk.Nyní následují bočnice.


- klikněte pro zvětšení -

Zde si můžeme podrobně prohlédnout bočnice se zasazenými kusy kovu v plastovém rámečku a také boční průduchy v předním panelu. Kombinace plastu a kovu bočnice mi připadá jako ideální ze dvou důvodů - kov zde zaručí to, že bočnice budou pevné a těžké, takže si dobře sednou a díky plastu na styčných bodech bychom neměli být svědky drnčení a rezonance vibrací.


- klikněte pro zvětšení -

Pravá bočnice je nachlup stejná jako ta levá, samozřemě pouze zrcadlově obrácená. Místo dvou přítlačných šroubků ji už ale přidržují dva klasické šroubky. V plastových průduších je zde také vykouslé místo pro prst, aby přední dvířka šla pohodlně otevřít.Když se poprvé zaměříme na zadní část skříně, něco se zdá trochu podivné. Je to černá barva, již zde výrobce použil, zatímco u drtivé většiny černých skříní bývá zadní panel i interiér prostý barevné úpravy. Antec nám zde nabízí spodní pozici pro napájecí zdroj, jak je ostatně jeho zvykem, dále čtyři záslepky pro PCI karty, což dokládá kompatibilitu pouze s MicroATX deskami a vedle jsou ventilační průduchy.Pokud se posuneme výše, narazíme na celkem pěkně zpracovaný rošt zadního 120mm ventilátoru, který je vypoulený směrem ven a má jen tenké přepážky. A nad ním jsou velice příhodně vyvedeny trojpolohové přepínače otáček zadního a horního ventilátoru. O těch si řekneme podrobnější informace na další stránce.Co se týče vrchního ventilátoru, ten má nahoře připravenou svou vlastní pozici. Vidíme zde plastem obložené velké otvory, které připomínají ony menší otvory v předním panelu a pod nimi je pak umístěný perforovaný plech s šestihrannými dírami. A vespod už vidíme mohutné lopatky 200mm ventilátoru.A nakonec ukáži také spodní stranu skříně. Ne proto, že by měla nějak zajímavé nohy, protože to jsou pouze klasické silikonové podstavce, ale proto, že se dole skrývá další průduch s prachovým filtrem. Správně, ten je určen pro nasávání vzduchu jdoucího k napájecímu zdroji. A zcela nakonec upozorním na spodní otvor pro nasávání v předním panelu, tedy na fotografii nahoře. Teď už hurá na interiér.