Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Aorus K9: rychlá optická herní klávesnice

5.3.2018, Jan Vítek, recenze
Aorus K9: rychlá optická herní klávesnice
Gigabyte si pro nás vedle čistě mechanických klávesnic přichystal také model Aorus K9 Optical, vybavený tlačítky, která zaznamenávají stisk opticky. Výrobce se přitom chlubí i rychlostí tlačítek, výdrží a RGB podsvícením. 
Kapitoly článku:
  1. Aorus K9: rychlá optická herní klávesnice
  2. Software a nastavení klávesnice
  3. Zkušenosti z provozu a závěr
Gigabyte Aorus K9 Optical je jednou z nejlepších klávesnic, kterou nám tato firma dokáže nabídnout. K9 představuje velice dlouhou výdrž, alespoň dle specifikací, je odolná vůči polití vodou, má snadno vyměnitelná tlačítka (nejen klávesy či čepičky), k čemuž při troše šikovnosti ani nepotřebujeme žádné nástroje a slibuje celkový anti-ghosting, čili NKRO. Tato klávesnice tak je o kvalitě, i když na první pohled vypadá zcela obyčejně. To alespoň do doby, než se rozsvítí jako vánoční stromeček.
 
- klikněte pro zvětšení -
 
Zajímavá jsou na ní především optická, přesněji opticko-mechanická tlačítka, která mají zcela stejné křížové dříky jako Cherry MX, takže pro ně lze použít také stejné klávesy. Tato tlačítka spínají ne propojením elektrických kontaktů, ale tím, že přivedou na senzor infračervené světlo z diody, čímž spojí optický okruh, na což se ještě podíváme. Proto není vůbec nutné, aby byla elektricky vodivě spojena s plošným spojem a jejich výměna je velice snadná. To znamená, že si můžeme nakonfigurovat a zvolit nejen samotné klávesy, ale také tlačítka, i když Gigabyte zatím nabízí pouze dvě verze, a to Blue a Red s tlačítky značky Flaretech. My jsme získali klávesnici vybavenou tlačítky Red.
 
Označování pomocí barev je tak stejné jako v případě tlačítek Cherry MX, ale nedá se říci, že by šlo o jejich obdobu. To by naše tlačítka Red musela mít odpor 45 gramů a ne 55 gramů, ale jinak tu je odpovídající lineární stisk, zatímco Blue s odporem rovněž 55 gramů mají stisk s odezvou, tzv. klikací. 
 
 
Klávesnice přišla v krabici, která vyzdvihuje krom použitých tlačítek také příslušenství s devíti extra klávesami odlišné barvy i povrchu a kleštičky pro klávesy i tlačítka. Pak tu je známé RGB podsvícení Fusion a nakonec nás výrobce upozorňuje na odolnost vůči vodě. 

Model
Gigabyte Aorus K9 Optical
Materiál, tlačítka
hliník, plast
optická tlačítka Red - odpor 55 g (+/- 10 g), zdvih 4 mm, lineární stisk
Rozměry
439 x 140 x 37 mm
Hmotnost
1180 g
Rozhraní pro připojení
USB 2.0
2metrový kabel
NKRO
1000Hz dotazovací frekvence
Rozhraní na palubě
-
Speciální výbava
9x - náhradní klávesy 
9x - náhradní tlačítka verze Blue
Multimediální klávesy
ano (alternativní funkce pro běžné klávesy)
Podsvícení
RGB podsvícení (každé tlačítko zvlášť)
Kompatibilita
Windows 7 / 8 / 10
 
Jak ukazují specifikace, nemáme tu žádnou speciální výbavu jako USB hub, audio porty, dodatečné programovatelné klávesy nebo snad dokonce displej. Klávesy mají klasické rozložení a není tu ani jedna navíc, takže speciální funkce jsou tu buď jako alternativní pro přepínač Fn nebo případně nahrazují původní funkce kláves. 
 
Máme tu ale již zmíněný anti-ghosting v podobě celkového NKRO na rozhraní USB, takže by neměl být problém se zaznamenáním libovolného počtu najednou stisknutých kláves. 
 
 

Optická tlačítka

 
Jak už bylo řečeno, K9 Optical používá tlačítka značky Flaretech, a to verzi Red s lineárním stiskem, vedle níž je k dispozici ještě verze Blue s hmatovou odezvou, jako mají i Cherry MX Blue. V balení získáme devět tlačítek Blue, jimiž můžeme původní Red dle libosti nahradit. Optická tlačítka mají tu výhodu, že je lze snadno vyměnit. Stačí je vyloupnout z jejich uložení a nahradit jiným, i když na výběr jich moc nemáme. Pokud ale vydrží základ klávesnice a její SMD součástky na plošném spoji, jde díky tomu v podstatě o nezničitelný hardware. 
 
tlačítko láme v horní pozici světlo IR diody mimo a ve spodní pozici zpět dolů k IR senzoru
 
Jak ale tato tlačítka pracují? Ona samotná jsou jen kus plastu s pružinkou a malými optickými hranoly, které lámou infračervené světlo. Na plošném spoji pod nimi je jednak SMD RGB LED, která zařídí podsvícení. Ve spodní části jsou ale další dvě SMD součástky, a to dioda emitující infračervené světlo a pak infračervený senzor. Tlačítko má za úkol světlo z diody přivést při stisku na senzor, čímž sepne okruh a zaznamená stisk. 
 
RGB LED (D6), IR LED (K61), IR senzor (I61)
 
Takovému provedení nevadí nečistoty, respektive ty by se do tlačítka samotného neměly dostat a jinde budou snadno odstranitelné, pokud zrovna nepůjde o kanagom či jinou lahůdku. 
 
 

Zpracování klávesnice 

 
Hmotnost necelých 1,2 kg napovídá, že klávesnice Aorus K9 Optical má bytelné provedení, a také že ano. Když ji popadnete do rukou a zkusíte zkroutit, zjistíte, že odolává velice dobře a tomu se nelze divit, však její vrchní část tvoří kov. Ten je zasazen do plastové vaničky, která představuje základnu klávesnice. 
 
 - klikněte pro zvětšení -  
 
Kovová vrchní část má v tomto případě skutečně smysl, a to právě kvůli možnosti měnit tlačítka. Ta ve čtvercových otvorech drží jen za malé packy a pokud je máme mít možnost vyjmout pro jejich výměnu nebo kvůli vyčištění klávesnice, je velice žádoucí, aby se tyto otvory neožužlaly. Je třeba také poznamenat, že pokud vám do těla klávesnice něco napadá nebo nateče, nebudete muset vycvakávat každou klávesu a pak každé tlačítko zvlášť. Stačí obnažit 11 křížových šroubků a díky nim pak odklopit celý kovový vršek i s tlačítky. 
 
 
Rozložení kláves, které v našem případě neměly české popisky je takové, že klávesa s rourou a zpětným lomítkem zabírá místo Enteru, takže ten je pouze jednořádkový. Zato to máme oba Shifty dlouhé a stejně tak Backspace je dlouhý. Co se týče české verze, ta dle zástupce výrobce neexistuje, alespoň zatím. 
 
Speciální funkce se zde omezují pouze na klávesy F1 až F9, pokud tedy vynecháme přepínač Fn dole vpravo a klávesu WinLK, která má za úkol deaktivovat klávesu Windows, což je stále přetrvávající znak herních klávesnic, jež se tím snaží zabránit, aby nás nechtěný stisk této klávesy nepřepnul do prostředí systému Windows, což je ale spíše otázka starých her.
 
 
Klávesy F1 až F4 slouží k nastavení podsvícení a přehrávání multimédií. Pro podsvícení je v této skupině pouze jedna, a to F1, která cyklicky přepíná mezi různými režimy. Máme tu prosté stálé podsvícení všech kláves, pak pulzování, reakce na stisk kláves, a to buď krátkým rozsvícením stisknuté klávesy nebo vlnou šířící se od oné klávesy a pak software nabízí ještě barevné vlny přes celou klávesnici, v jejichž případě lze měnit směr. 
 
To jsou však efekty, které nabízí software Aorus Graphics Engine. Samotná klávesnice pomocí svého přepínače nabídne ještě dva, a sice pulzování v měnících se barvách a také efekt, který jsem si pracovně pojmenoval vánoční stromeček. Ten postupně rozsvítí jednotlivé klávesy, které mohou nepřetržitě svítit jednou barvou nebo různě barevně poblikávat. 
 
Klávesy F5 až F9 slouží k nastavení jasu podsvícení a pak k nastavení hlasitosti zvuku, do čehož patří také funkce ztišení. 
 
 
Pravá část klávesnice zahrnující šipky, numerický blok a ostatní je zcela obyčejná. Logo Aorus, které má znázorňovat dravce, ale jinak může připomínat spíše otvírák lahví, je podsvíceno vždy bíle stejně jako kontrolky Num Lock, Caps Lock a Scroll Lock. 
 
 - klikněte pro zvětšení -  
 
Spodná část klávesnice ukazuje klasické výklopné nožky pro nastavení většího sklonu, které mají na sobě nasazeny protiskluzové gumové návleky. Specifikace také mluví o možnosti pracovat s kabelem, což znamená, že si jej můžeme nacpat do drážek, aby vycházel buď ze středu, nebo z pravé či levé strany. Často se přitom můžeme setkat s tím, že kabely z takových drážek rády vyskakují a prostě v nich nedrží. Zde jsou ale drážky hluboké a kabel v nich drží pevně, takže je vše v pořádku. 
 
 
Nakonec se můžeme podívat na klávesnici z boku, aby byl vidět její profil. Ten je celkem vysoký, což je způsobeno tím, že klávesnice má mohutné tělo a teprve na jeho vrchním krytu sedí tlačítka až na nich klávesy. 
 
 
Tlačítka bývají obvykle utopena uvnitř klávesnice, což jejich celkovou výšku redukuje, ale to zde neplatí. Pokud jste zvyklí na klasické klávesnice, může to být alespoň zpočátku nepříjemné a pokud rádi využíváte rovnou nízkoprofilové klávesnice, asi si Aorus K9 nezamilujete. Je škoda, že výrobce k této klávesnici nenabízí podložku pod zápěstí, protože by rozhodně přišla vhod. Takto si ji budete muset případně dokoupit sami. 
 
 

Příslušenství

 
V krabici s klávesnicí nalezneme jednak jednoduchý manuál, který vysvětlí to málo speciálních funkcí, jež klávesnice má a pak tu jsou speciální kleštičky použitelné jednak pro vycvaknutí kláves a druhou stranu pak budeme vycvakávat tlačítka. Obojí je možné zařídit i bez nástrojů, ale pouze u kláves s dobrým přístupem. 
 
 
Především se ale v balení skrývá set devíti náhradních kláves, které jsou oranžové a subjektivně mají trošinku hladší povrch. Jde o klávesy W, A, S, D, Esc a šipky, které sedí na devíti náhradních tlačítkách. Ta už nejsou typu Red, ale jde o Blue s hmatovou odezvou, která při stisku v polovině zdvihu trošku cvakají. Jde tedy skutečně o obdobu Cherry MX Blue, jíž si můžeme snadno a rychle nahradit kterékoliv tlačítko v klávesnici.