www.svethardware.cz
>
>
>

Apple iMac Ultimate: poctivý hardware

Apple iMac Ultimate: poctivý hardware
, , recenze
Společnost Apple nedávno přišla na trh s novými počítači iMac, jejichž 27" zástupce si nyní vyzkoušíme. Těšit se můžeme na displej typu IPS, čtyřjádrový procesor, výkonnou grafickou kartu Radeon HD 6970M a 1TB disk. To vše uzavřené v hliníkovém těle.
K oblíbeným
reklama
Apple se svými produkty a marketingovým modelem vyvolává v počítačovém světě větší vášně než jakákoliv jiná firma. Proti sobě stojí dva tábory někdy i fanatických příznivců a odpůrců, přičemž je tu naštěstí jako vždy ještě třetí strana těch, kterým jsou jejich spory ukradené. Říkejme jim třeba "ti rozumní".

Rozumní se veřejně nebaví tím, že je někdo ochotný si přes noc počkat na nový hardware se značkou Apple, aniž by si předem přečetl zkušenosti recenzentů a nikomu neříkají ovce ani naopak socky. Rozumný člověk by totiž měl uznat, že firma Apple produkuje velmi kvalitní hardware, i když se jí samozřejmě také párkrát nezadařilo, což bylo ihned s gustem propíráno ve stylu "celebrita se opila a vyklouzlo jí ňadro". Nicméně je pravda, že firma Apple je především na západě velmi oblíbená, a tak musí počítat s tím, že její neúspěchy budou o to viditelnější.Produkty Apple jsou známé také tím, že jsou hardwarově i softwarově kompaktní, čímž mám na mysli to, že jedna jediná firma navrhuje celé hardwarové řešení a k tomu si vyvíjí i softwarovou platformu, čili operační systém OS X (popřípadě jeho mobilní derivát iOS). Takže zatímco svět PC je plný skládaček s mnoha různými konfiguracemi, které stále mohou mít problémy s kompatibilitou, Apple může vše vyvíjet jako jeden kompaktní celek, což je nezanedbatelná výhoda. Z celého spektra dostupného hardware pro počítače PC si tak vybere to, co zrovna vyhovuje a vytvoří novou řadu počítačů, jako třeba v našem případě nové iMac. Ty jsou a byly zástupci typu All-in-One, tedy počítačů typu vše v jednom.

K nám došel na testy 27" model iMac Ultimate ve své nejlepší konfiguraci, která přijde na cca 55000 Kč s DPH a s 3,1GHz procesorem Core i5 na 45000 Kč. Když uvážíme, že v této ceně je započten také 27" monitor s panelem IPS o rozlišení 2560 x 1440, operační systém, bezdrátová klávesnice a myš, pak zvláště model s 3,1GHz procesorem nevychází cenově tak špatně. Nyní se ale podívejme na specifikace...

Model
27" iMac Ultimate
Procesor
Intel Core i7-2600 "Sandy Bridge"
Frekvence apod.
3,4GHz, 8 MB L3 cache, 95W TDP
Čipová sada
Intel P67
RAM
2x 2 GB DDR3-1333 MHz
Pevný disk
1 TB - Western Digital Caviar Black WD1001FALS-403AA0
Úhlopříčka displeje
27" lesklý
Rozlišení displeje
2560 x 1440
Grafická karta
AMD Radeon HD 6970M + 1 GB GDDR5 RAM
Zvuková karta
?
Mechanika
Optiarc DVD-RW AD-5680H
Reproduktory
stereo pod displejem
Zvukové vstupy/výstupy
2 analogové/optické digitální výstupy
Polohovací zařízení
-
PS/2
-
USB/eSATA
4x USB 2.0
Výstup na externí monitor
ne
S-Video výstup (TV out)
ne
Express Card / PCMCIA
ne
FireWire (IEEE 1394)
1x FireWire 800
Čtečka karet
SD/SDHC/SDXC
Bluetooth
Bluetooth 2.1 + Enhanced Data Rate
Infra
pro volitelné dálkové ovládání
Bezdrátová rozhraní
Wi-Fi 802.11a/b/g/n
Modem
ne
LAN
10/100/1000BASE-T Gigabit Ethernet
Webkamera
FaceTime HD Camera
Speciální výbava
Apple Wireless Keyboard + Magic Mouse
Otvor pro zámek Kensington
ano
Rozměry
650 x 517 x 207 mm
Hmotnost
13,6 kg
Operační systém
Mac OS X 10.6.7 "Snow Leopard"

Počítač k nám přišel v nápadně velkém balení, kde byl umístěn tak, abychom nejdříve vytáhli krabičku s příslušenstvím, pak odstranili horní ochranné polystyrenové bloky a pak už můžeme vytáhnout samotný počítač. Ten má i přes svou velikost hmotnost necelých 14 kg, a tak to není nic těžkého. Nyní se ale zaměřme na to, co se skrývá v oné malé podlouhlé krabičce. Jednak je v ní instalační DVD operačního systému Mac OS X verze 10.6.6 a pak také nějaké tištěné materiály, abychom se mohli s počítačem seznámit.Více nás ale bude zajímat ostatní obsah, tedy klávesnice Apple Wireless Keyboard a myš Magic Mouse. Obě periferie jsou bezdrátové a obě mají velmi jednoduchý a prostorově nenáročný design. Klávesnice působí jako prostý hliníkový plech, který je na jednom konci zakulacený, aby se do ní mohly z levé strany zasunout dvě tužkové baterie. Na pravé straně pak máme tlačítko, jímž klávesnici připojíme k počítači.

Klávesnice je typu chiclet, takže hliník je zde pouze jako základna, skrz níž jsou prostrčeny samotné bílé klávesy na podkladě z bílého a lesklého plastu. Rozložení a velikost kláves odpovídá moderním notebookům MacBook (Pro), což je na jednu stranu výhoda, protože si na na ni uživatelé, kteří doposud měli pouze MacBook, nebudou muset zvykat. Nevýhodou pak trošku paradoxně jsou její rozměry, díky nimž připomíná spíše klávesnici k domácímu HTPC a také absence numerické části. Nic nám ale nebrání si k iMacu připojit jakoukoliv jinou klávesnici s rozhraním USB nebo Bluetooth.


- klikněte pro zvětšení -

To samé platí i pro myš Magic Mouse, jež nemá kvůli nízkému profilu zrovna ergonomické tělo. Její zpracování je také velmi minimalistické a také k jejímu vytvoření Apple použil hliník a lesklý bílý plast. Hlinít tvoří základnu, respektive takovou vaničku, v níž jsou zasazeny dvě tužkové baterie, senzor a vypínač, poblíž nějž je za miniaturním otvorem v hliníku podobně jako na klávesnici zelená LED kontrolka.Základna myši je pak přiklopena zmíněným plastem s nevýrazným logem Apple, které budeme mít pod dlaní. Celá tato plocha je dotyková, takže můžeme po ní třeba v prohlížeči přejíždět prstem a projíždět stránkou, dvěma se posouvat o stránku zpět/vpřed, nebo ve VLC playeru ovládat vertikálně hlasitost a horizontálně přetáčet obraz filmu. Ale samozřejmě tu máme tlačítka, konkrétně tedy dě, i když jsem zpočátku myslel, že je pouze jedno.

Celkově se mi na této myši velmi zamlouvala ona dotyková plocha, která bezpečně rozezná rozdíl mezi přiloženou dlaní a prstem. Na druhou stranu jsem si nezamiloval její tvar a zpracování tlačítek, neboť při stisku se pohybuje celý vršek, což je cítit až v dlani.
reklama
Nejnovější články
Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office
Bezpečnostní výzkumník Patrick Wardle, který kdysi pracoval v NSA, objevil chybu v operačním systému macOS i kancelářském balíku Microsoft Office. Spolu dokázaly nabídnout hackerům cestu do systému.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře
Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0 Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0
Gigabyte představil nový HPC server, který využívá služeb výkonného 64jádrového procesoru AMD EPYC 7H12 i několika GPU, např. NVIDIA Ampere A100. To vše navíc doplňuje podpora rychlého rozhraní PCIe 4.0.
Včera, aktualita, Milan Šurkala