Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Apple iMac Ultimate: poctivý hardware

13.6.2011, Jan Vítek, recenze
Apple iMac Ultimate: poctivý hardware
Společnost Apple nedávno přišla na trh s novými počítači iMac, jejichž 27" zástupce si nyní vyzkoušíme. Těšit se můžeme na displej typu IPS, čtyřjádrový procesor, výkonnou grafickou kartu Radeon HD 6970M a 1TB disk. To vše uzavřené v hliníkovém těle.
Apple se svými produkty a marketingovým modelem vyvolává v počítačovém světě větší vášně než jakákoliv jiná firma. Proti sobě stojí dva tábory někdy i fanatických příznivců a odpůrců, přičemž je tu naštěstí jako vždy ještě třetí strana těch, kterým jsou jejich spory ukradené. Říkejme jim třeba "ti rozumní".

Rozumní se veřejně nebaví tím, že je někdo ochotný si přes noc počkat na nový hardware se značkou Apple, aniž by si předem přečetl zkušenosti recenzentů a nikomu neříkají ovce ani naopak socky. Rozumný člověk by totiž měl uznat, že firma Apple produkuje velmi kvalitní hardware, i když se jí samozřejmě také párkrát nezadařilo, což bylo ihned s gustem propíráno ve stylu "celebrita se opila a vyklouzlo jí ňadro". Nicméně je pravda, že firma Apple je především na západě velmi oblíbená, a tak musí počítat s tím, že její neúspěchy budou o to viditelnější.Produkty Apple jsou známé také tím, že jsou hardwarově i softwarově kompaktní, čímž mám na mysli to, že jedna jediná firma navrhuje celé hardwarové řešení a k tomu si vyvíjí i softwarovou platformu, čili operační systém OS X (popřípadě jeho mobilní derivát iOS). Takže zatímco svět PC je plný skládaček s mnoha různými konfiguracemi, které stále mohou mít problémy s kompatibilitou, Apple může vše vyvíjet jako jeden kompaktní celek, což je nezanedbatelná výhoda. Z celého spektra dostupného hardware pro počítače PC si tak vybere to, co zrovna vyhovuje a vytvoří novou řadu počítačů, jako třeba v našem případě nové iMac. Ty jsou a byly zástupci typu All-in-One, tedy počítačů typu vše v jednom.

K nám došel na testy 27" model iMac Ultimate ve své nejlepší konfiguraci, která přijde na cca 55000 Kč s DPH a s 3,1GHz procesorem Core i5 na 45000 Kč. Když uvážíme, že v této ceně je započten také 27" monitor s panelem IPS o rozlišení 2560 x 1440, operační systém, bezdrátová klávesnice a myš, pak zvláště model s 3,1GHz procesorem nevychází cenově tak špatně. Nyní se ale podívejme na specifikace...

Model
27" iMac Ultimate
Procesor
Intel Core i7-2600 "Sandy Bridge"
Frekvence apod.
3,4GHz, 8 MB L3 cache, 95W TDP
Čipová sada
Intel P67
RAM
2x 2 GB DDR3-1333 MHz
Pevný disk
1 TB - Western Digital Caviar Black WD1001FALS-403AA0
Úhlopříčka displeje
27" lesklý
Rozlišení displeje
2560 x 1440
Grafická karta
AMD Radeon HD 6970M + 1 GB GDDR5 RAM
Zvuková karta
?
Mechanika
Optiarc DVD-RW AD-5680H
Reproduktory
stereo pod displejem
Zvukové vstupy/výstupy
2 analogové/optické digitální výstupy
Polohovací zařízení
-
PS/2
-
USB/eSATA
4x USB 2.0
Výstup na externí monitor
ne
S-Video výstup (TV out)
ne
Express Card / PCMCIA
ne
FireWire (IEEE 1394)
1x FireWire 800
Čtečka karet
SD/SDHC/SDXC
Bluetooth
Bluetooth 2.1 + Enhanced Data Rate
Infra
pro volitelné dálkové ovládání
Bezdrátová rozhraní
Wi-Fi 802.11a/b/g/n
Modem
ne
LAN
10/100/1000BASE-T Gigabit Ethernet
Webkamera
FaceTime HD Camera
Speciální výbava
Apple Wireless Keyboard + Magic Mouse
Otvor pro zámek Kensington
ano
Rozměry
650 x 517 x 207 mm
Hmotnost
13,6 kg
Operační systém
Mac OS X 10.6.7 "Snow Leopard"

Počítač k nám přišel v nápadně velkém balení, kde byl umístěn tak, abychom nejdříve vytáhli krabičku s příslušenstvím, pak odstranili horní ochranné polystyrenové bloky a pak už můžeme vytáhnout samotný počítač. Ten má i přes svou velikost hmotnost necelých 14 kg, a tak to není nic těžkého. Nyní se ale zaměřme na to, co se skrývá v oné malé podlouhlé krabičce. Jednak je v ní instalační DVD operačního systému Mac OS X verze 10.6.6 a pak také nějaké tištěné materiály, abychom se mohli s počítačem seznámit.Více nás ale bude zajímat ostatní obsah, tedy klávesnice Apple Wireless Keyboard a myš Magic Mouse. Obě periferie jsou bezdrátové a obě mají velmi jednoduchý a prostorově nenáročný design. Klávesnice působí jako prostý hliníkový plech, který je na jednom konci zakulacený, aby se do ní mohly z levé strany zasunout dvě tužkové baterie. Na pravé straně pak máme tlačítko, jímž klávesnici připojíme k počítači.

Klávesnice je typu chiclet, takže hliník je zde pouze jako základna, skrz níž jsou prostrčeny samotné bílé klávesy na podkladě z bílého a lesklého plastu. Rozložení a velikost kláves odpovídá moderním notebookům MacBook (Pro), což je na jednu stranu výhoda, protože si na na ni uživatelé, kteří doposud měli pouze MacBook, nebudou muset zvykat. Nevýhodou pak trošku paradoxně jsou její rozměry, díky nimž připomíná spíše klávesnici k domácímu HTPC a také absence numerické části. Nic nám ale nebrání si k iMacu připojit jakoukoliv jinou klávesnici s rozhraním USB nebo Bluetooth.


- klikněte pro zvětšení -

To samé platí i pro myš Magic Mouse, jež nemá kvůli nízkému profilu zrovna ergonomické tělo. Její zpracování je také velmi minimalistické a také k jejímu vytvoření Apple použil hliník a lesklý bílý plast. Hlinít tvoří základnu, respektive takovou vaničku, v níž jsou zasazeny dvě tužkové baterie, senzor a vypínač, poblíž nějž je za miniaturním otvorem v hliníku podobně jako na klávesnici zelená LED kontrolka.Základna myši je pak přiklopena zmíněným plastem s nevýrazným logem Apple, které budeme mít pod dlaní. Celá tato plocha je dotyková, takže můžeme po ní třeba v prohlížeči přejíždět prstem a projíždět stránkou, dvěma se posouvat o stránku zpět/vpřed, nebo ve VLC playeru ovládat vertikálně hlasitost a horizontálně přetáčet obraz filmu. Ale samozřejmě tu máme tlačítka, konkrétně tedy dě, i když jsem zpočátku myslel, že je pouze jedno.

Celkově se mi na této myši velmi zamlouvala ona dotyková plocha, která bezpečně rozezná rozdíl mezi přiloženou dlaní a prstem. Na druhou stranu jsem si nezamiloval její tvar a zpracování tlačítek, neboť při stisku se pohybuje celý vršek, což je cítit až v dlani.