reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Asus Eee PC 900 - "dospělejší Éčko"

, , recenze
Asus Eee PC 900 - "dospělejší Éčko"
V počítačové historii se objevilo několik produktů, které pronikly do povědomí široké veřejnosti. Mezi značky jako Sinclair, Amiga, Apple se nyní zařadí i Asus se svým modelem Eee. Taiwanský výrobce nyní uvádí druhou generaci Asus Eee PC 900, která přináší několik zásadních vylepšení...
Asus Eee PC 900 - "dospělejší Éčko"
Asus Eee se za svou relativně krátkou kariéru stal fenoménem. Podobně jako například Apple, který se svým iPodem vtrhl na trh přehrávačů, Asus zcela převrátil zavedené rozdělení notebooků. Taiwanský výrobce v podstatě založil novou kategorii mobilních přístrojů. Hlavním přínosem modelů Asus Eee je nízká cena a dostupnost širokým vrstvám. Běžní zákazníci dosud vnímali notebooky jako speciální nebo luxusní produkty.

Miniaturní notebooky s rozměry kolem 10-12" bývají označovány pojmem subnotebook. Často se jedná o drahé přístroje s bohatou výbavou a dokonalým zpracováním (uhlíkové, hořčíkové slitiny, titan, chrom). Subnotebook se proto stal synonymem dokonalého designu, exklusivní ceny a miniaturních rozměrů. Asus Eee však bourá u i tuto představu a zcela převrací zažité pravidlo - čím menší, tím dražší notebook. V podobě Asus Eee se na trh dostal produkt, který splňuje všechny atributy spotřebního zboží. Notebook se tak v podvědomí zákazníků posunul na úroveň domácí elektroniky.

Asus Eee PC 900

Úspěch první generace Asus Eee byl obrovský, za poslední čtvrtletí 2007 se prodalo cca 300 000 kusů tohoto notebooku. Pro rok 2008 Asus předpokládá prodej přesahující až 3 milióny subnotebooků Eee. Prodejní čísla Asus Eee zaujala i konkurenci, která se z tohoto koláče pokusí ukrojit svůj díl. Levné subnotebooky ohlásily společnosti HP, Acer, Gigabyte, MSI (Wind). Asus má však před konkurenty obrovský náskok. Nejen, že jeho model Eee byl na trhu první, ale v podstatě definoval parametry této kategorie. Označení Eee se stalo obchodní "značkou", synonymem levného mobilního subnotebooku. Společnost Asus si dobře uvědomuje unikátní postavení svého produktu, a proto pokračuje v dalším vývoji slibné platformy Asus Eee.


Asus Eee PC 900

Přes velký úspěch první generace, měl Asus Eee několik nedostatků. Uživatelům vadilo především nízké rozlišení displeje a slabší výkon uměle podtaktovaného procesoru. Na internetu se dlouho před uvedením druhé generace diskutovalo o parametrech nového modelu Asus Eee PC 900. Tiskové zprávy a nepodložené spekulace přiřkly novému Eee dotykový displej, úsporný procesor Intel Atom, WiFi konektivitu nové generace apod. Praktické změny nového modelu Asus Eee 900 jsou však podstatně skromnější. Nejvýraznější změnou je větší 8,9" displej, nepodtaktovaný procesor - nízkonapěťový Celeron ULV a kapacita paměti zvýšená na 1 GB. Pomineme-li větší úložný prostor testovaného modelu (20 GB), většina parametrů zůstala shodná s modelem Asus Eee 4G.


Asus Eee PC 900

Testovaný Asus Eee PC 900 nám byl zapůjčen jako předprodejní vzorek, nejedná se tedy o finální produkt. Podle informací ze strany Asusu a také distributorů bude model PC 900 v Čechách dostupný počátkem července. Pro úplnost dodávám, že první generace modelů Asus Eee - reprezentovaná modely SURF a 4G/8G je u nás dostupná přibližně od počátku května.


ModelAsus Eee PC 900
Procesor Mobile Intel Celeron M ULV 353
Frekvence900 MHz (FSB 100x9)
ČipsetMobile Intel Alviso-G i910GML
RAM 1024 MB (DDR2-400)
HarddiskAsus Phison 4 + 16 GB
Úhlopříčka displeje 8,9" TFT
Rozlišení displeje 1024x600 pixelů
Grafická karta Intel GMA 900 - 64 MB
Zvuková kartaRealtek ALC662 - Intel 82801FBM ICH6-M
Mechanikaneni
Reproduktorystereo
Výstup sluchátka/microf. sluchátka/mikrofon
Polohovací zařízení Touchpad
PS/2 ne
USB 3x USB 2.0
Výstup na externí monitor D-Sub
S-Video výstup ( TV out)ne
Express Card / PCMCIAne/ne
Firewire (IEEE 1394) ne
Čtečka karetSD/MMC
Bluetoothne
Infra portne
WiFiIEEE 802.11b/g Atheros AR5007EG
Modem ne (tento model)
LAN Atheros L2 Fast Ethernet 10/100
Webcamano 1,3 Mpix
Speciální výbavanic
Typ baterie čtyřčlánková Li-Ion 4400 mAh
Deklarovaná výdrž baterie cca 3,5 h
Délka x šířka x výška Š: 22,5 cm x D: 16,5 cm x V: 2,2-3,5 cm
Hmotnost 0,99 kg
Operační systém Xandros linux, Windows XP
SW a ostatní výbava


Výbava modelu Eee je poněkud chudší než bývá u Asusu zvykem. Uvnitř papírové krabice najdeme manuály, instalační médium pro obnovu Xandros linuxu a základní instalační drivery pro Windows XP. Zajímavým doplňkem je brašna, respektive praktické pouzdro.


Xandros linux - Internet

V základní sestavě je Asus Eee dodáván s předinstalovaným operačním systémem Linux Xandros. Výhodou tohoto systému je rychlý start a okamžitá možnost práce. Uživatelské prostředí je velmi jednoduché, všechny funkce jsou snadno dostupné. Vzhled oken a jejich uspořádání nezapře inspiraci ve Windows XP. Na hlavní obrazovce se nachází menu se záložkami, které obsahují jednotlivé aplikace (Internet, Work, Learn, Play, Settings, Favorites apod). V pravé částí spodní lišty jsou ikony pro nastavení hardware (např. WiFi, SD karta) a provozu notebooku (baterie, hlasitost, apod).


Xandros linux - Work

Softwarová výbava je poměrně bohatá. V základním nastavení najdete mnoho programů, které znáte z "velkých" operačních systémů. Nechybí kancelářský balík s textovým editorem, tabulkovým procesorem apod. Pro práci s internetem slouží browser Firefox. Předchozí generace Asus Eee využívala 7" displej s rozlišením 800x480. V praxi byl problém se zobrazením stránek optimalizovaných na větší rozlišení - uživatel při práci s browserem musel neustále rolovat do krajů - podobně jako např. u PDA. V případě Asus Eee PC 900 je práce s internetem díky většímu displeji podstatně jednodušší.


Xandros linux - Play

Mimo maileru obsahuje linuxová distribuce rovněž program pro IM komunikaci - podporovány jsou protokoly ICQ, AIM, MSN. Pro telefonování pomocí IP protokolu lze použít program Skype. Nastavení LAN a WiFi je maximálně zjednodušeno, připojení k internetu funguje bez složitého nastavování. Asus nezapomněl ani na výukové programy, které jsou dostupné v záložce Learn. Zajímavé jsou rovněž předinstalované hry. Podobně jako ve Windows, i v Xandros linuxu najdeme Solitaire a několik logických her (Bubbles, Crack Attack apod). Zajímavostí je 3D hra Penguin Racer , kde proháníte tučňáka po zasněženém svahu.

Výrobce nabízí Asus Eee i s operačním systémem Windows XP. OS je nutné nainstalovat pomocí externí USB DVD mechaniky. Před vlastní instalací doporučuji odebrat stávající linuxové oddíly. Drivery potřebné pro hardware Eee doinstalujete z přiloženého média.
reklama
reklama
reklama