Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus Eee Top PC: vše v jednom a touchscreen navrch

12.3.2009, Jan Vítek, recenze
Asus Eee Top PC: vše v jednom a touchscreen navrch
Levné osobní počítače nabývají na popularitě a prodeje netbooků nastartovaly vznik tzv. nettopů. Tato zařízení se stále vyvíjejí a nabízí větší svobodu pro využití fantazie designérů. Nyní přichází Eee Top, jehož součástí je LCD obrazovka s dotykovou vrstvou.
Myšlenka desktopového osobního počítače, jenž obsahuje vše potřebné v jednom celistvém kusu, však samozřejmě není nijak nová. Už prapůvodní Apple Mac takové byly a v této době Apple pokračuje s prodejem "all-in-one" řešení pod značkou iMac.

Asus Eee Top je v podstatě to samé, ovšem zaměřené na zcela jiné zákazníky, kterým se nesnaží nabídnout výkonný hardware, nýbrž pouze dostatečný výkon na to, aby mohl být použit pro práci s Internetem či kancelářskými aplikacemi. A právě z tohoto důvodu jej můžeme zařadit do skupiny nettopů, podobně jako zařazujeme počítače Asus Eee, MSI Wind, Acer One a další mezi netbooky. Ovšem, jak jsem již v perexu psal, nettopy umožňují výrobcům daleko více zapojit fantazii, protože ti nejsou tolik svázáni tvarem netbooků jako zařízení se základnou opatřenou klávesnicí a víkem s displejem.

Mezi nettopy tak můžeme zařadit třeba MSI Wind PC - mezi ostatními netbooky stále velký a neohrabaný, ale s optickou mechanikou. Dále Asus Eee Box podstatně menších rozměrů, ovšem bez mechaniky a poté třeba MSI Windbox, celohliníkový nettop přímo určený k přimontování na zadní stranu LCD monitoru (což Eee Box umožňuje také, ale dobře vypadá i samostatně) a nyní to jsou nová řešení vše v jednom. Je tedy zřejmé, že již nyní se mezi nettopy řadí spousta rozdílných zařízení, která však stále mají tři společné věci: jednak jsou nevýkonná, a tedy i s nízkou spotřebou, zabírají minimum místa a pak by měla být i levná.Názvosloví se však stále vyvíjí, což si můžeme připomenout na případě netbooků, jimž se ještě zhruba před rokem říkalo subnotebooky, mininotebooky, atp. Až v poslední době se ustálilo k nelibosti společnosti Psion označení netbook a hned poté i nettop. Zvláště v tomto případě ale nebude problém v nalezení toho pravého označení, ale spíše v tom, jaká zařízení se tak ještě dají nazývat. Ale pojďme už k samotnému produktu.

Asus Eee Top PC ET1602 přichází v podobné krabici jako notebooky a zabalen je s ohledem na životní prostředí hlavně ve výliscích z recyklovaného papíru. Jinak k tomu nemohu nic říci, protože před námi měl toto PC půjčené někdo, kdo rozbalování pojal stylem natěšeného děcka pod vánočním stromečkem a navíc nijak nepovažoval za nutné počítač opět dobře zabalit a aspoň trochu očistit, což ukázala především poprskaná klávesnice. My jen doufejme, že si to nevysloužil samotný počítač.

Model
Eee Top PC ET1602 1B
Rozměry
41 x 34 x 8 cm
Hmotnost
4,56 kg
LCD
15,6" - 1366 x 768 - 16:9 dotykové
CPU a čipová sada
Intel Atom N270 1,6 GHz + Intel 945 GSE (Intel GMA 950)
Paměť
1 GB DDR2
Pevný disk
160GB SATA 300 5400RPM - Seagate ST9160821AS
LAN
10/100/1000 Mbps
Wi-Fi
802.11n
Webkamera
1,3 Mpix
Audio
2x 4W speaker + SRS Premium Sound System
I/O porty
boční - 2x USB 2.0 + čtečka SD/MMC/Memory Stick
zadní - LAN, 4x USB 2.0, napájení, 3x audio jack, Kensington
Napájení
19 V / 3,42 A (65 W)
Operační systém
MS Windows XP Home - SP3
Barevné verze
bílá a černá

Podrobné specifikace vidíte v tabulce. PC je podle údajů výrobce založeno na klasické kombinaci procesoru Intel Atom N270, jenž běží na 1,6 GHz a čipové sadě Intel 945 GSE. Součástí této starší sady je rovněž staré grafické jádro Intel GMA 950. Škoda tedy, že se takový počítač nedočkal něčeho lepšího, i když jsme to mohli čekat. Existuje však ještě verze ET1603, jež využívá grafický čip ATI Mobility Radeon HD 3450, takže případně si můžete kvůli lepšímu grafickému výkonu zvolit tuto verzi. Kromě toho Asus nabízí také kromě této černé obdoby (1B) i bílou verzi.


Příslušenství


Aby šlo opravdu o řešení vše v jednom, nesmí chybět základní vstupní periferie, tedy klávesnice a myš. I když má tento nettop dotykovou obrazovku, s tou budete jen těžko ovládat textový editor a ani přesnost kurzoru není tak dobrá jako u myši.


- klikněte pro zvětšení -

Klávesnice je zde malá ve stylu nových Eee PC, ovšem nám je jasné, že takovýto design kláves s mezerami ani zdaleka nepochází s hlav lidií z Asusu. To je však vedlejší; důležitější bude, jak se na ní bude psát. Co se týče kláves a jejich rozložení, jde v podstatě o notebookovou klávesnici s funkcemi pro úpravu hlasitosti, jasu LCD panelu, přehrávání multimédií, zapínání bezdrátové sítě, atp. Tvary kláves vypadají celkem dobře s velkým Enterem a dlouhým Backspace. Jejich zdvih je pak velice nízký a celé pole má mírný sklon díky zadním nožkám.Dále je tu menší myš rovněž notebookového typu s 70cm kablíkem. Ten bohatě stačí a nijak uživatele při práci s myší neomezuje. Samotná myš využívá modrou LED pro snímání povrchu, je zakulaceného tvaru s vyvýšenou zadní částí a překvapivě dobře i přes své malé rozměry padne do ruky. Její povrch je lesklý stejně jako jsou lesklé veškeré ostatní povrchové plasty u tohoto počítače, takže se dá snadno "otlapkat" a případně poškrábat.Co se týče tlačítek, pak zde nehledejme nic zvláštního. Využijeme standardní počet dvou hlavních tlačítek a jedno pogumované krokové kolečko sloužící jako třetí. Střední průhledný plastový pruh je zde pouze pro efekt.Nakonec z krabice vytáhneme povinné tiskoviny a vedle nich také napájecí adaptér známý z notebooků schopný dodávat 65 W.