reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus P3B-F - potřebujete hodně paměti?

8.11.1999, Vít Zatloukal, recenze
Asus P3B-F - potřebujete hodně paměti?
Základní deska pro náročné.
Asus P3B-FSpecifikace:
Základní deska formátu ATX (305x191 mm) s paticí Slot 1 pro procesory Pentium II/III a Celeron. Postavena je na osvědčeném a výkonném intelovském čipsetu i440BX. Vybavena je následujícími rozšiřujícími sloty. 1x AGP, 5x PCI, 2x ISA, 4x DIMM. Aktuální verze BIOSu (Award 6.0) je 1004.

Poznámky:
Základní desku Asus P3B-F jsme dostali ve zkušebním balení pouze se dvěma kabely (IDE a floppy) a držákem na procesor. Neměli jsme bohužel k dispozici ani manuál ani ovladače pro čipset. Podle údajů výrobce existuje základní deska P3B-F i v provedení s jedním ISA slotem a šesti PCI sloty, což je docela unikát a pro mnoho uživatelů výhodné. Dokumentaci i nejnovější BIOS lze stáhnout z webu výrobce.

Použitý čipset 440BX podporuje 100MHz sběrnici, až 8 paměťových banků do maximální kapacity 1GB (počet slotů na desce ale záleží na výrobci), AGP 2x a Ultra ATA/33. Tomu odpovídá i osazení desky – dva IDE kanály s možností připojení až čtyř zařízení, čtyři DIMM sloty s maximální kapacitou 1GB SDRAM a možností použít oboustranné SDRAM moduly. Externí konektory jsou barevně odlišeny podle specifikace PC 99, konkrétně to jsou 2xPS/2, 2xUSB, 2xsériový, 1xparalelní.

Přímo na desce je umístěna zelená LED dioda signalizující, že je deska napájena. Tím se vyvarujete vytahování karet “pod napětím” a s tím spojenými škodami.

Možnosti:
Nastavení procesoru lze na P3B-F provést dvěma způsoby – DIP switchi přímo na základní desce nebo po spuštění v BIOSu (JumperFree). Nastavit lze přímo frekvenci procesoru nebo manuálně zvolit frekvenci sběrnice a násobitel. Násobitel lze nastavit v rozmezí 2x až 8x s krokem 0,5x, nelze jej však zvolit libovolně, protože intelovské procesory mají násobitel uzamčen a použití jiného neumožňují. A tady je rozdíl mezi BIOSy 1003 a 1004. Zatímco 1003 umožňuje nastavit libovolný násobitel (pochopitelně bezúčelně), v 1004 je tento správně detekován a není možno jej změnit. Také nabídka (automaticky detekovaných) frekvencí je užší – pouze dvě hodnoty, pro 66MHz a 100MHz sběrnici podle typu procesoru Pentium II/Celeron. Pro přetaktování je třeba použít manuální nastavení a zvolit frekvenci sběrnice. Zato frekvenci sběrnice je možné nastavit v širokém rozsahu od 66MHz až do 150MHz. K dispozici jsou konkrétně hodnoty 66, 75, 83, 100, 103, 105, 110, 110, 112, 115, 120, 124, 133, 140 a 150 MHz, což je více než dostatečná nabídka. S frekvencí sběrnice je svázána i frekvence PCI (pohybuje se mezi 31-44MHz), pouze v případě 124 a 133MHz máte možnost zvolit ze dvou hodnot frekvence PCI. Nastavit lze i napětí procesoru, od 2,00V až po 2,40V (napětí ale raději nezvyšujte, detekováno je automaticky).

Pořadí bootování lze nastavit pro čtyři zařízení – IDE disk, Atapi CD-ROM, výměnný disk (disketa, Zip, LS-120, magnetooptika) a jiný (SCSI nebo síťová karta). Kromě nastavení pořadí lze bootování z libovolného média zakázat.
ATX formát desky umožňuje použít např. Wake on modem, Wake on LAN nebo dokonce zapnout počítač automaticky v určený den (nebo denně) a hodinu. Dá se zvolit, jak se deska zachová při výpadku proudu, zda po obnovení naběhne nebo zůstane vypnuta. Zvolit se dá i funkce soft-power tlačítka – soft off nebo suspend (uspání). Hardwarový monitoring sleduje napětí, teplotu základní desky a procesoru, rychlost otáčení větráčků.

Instalace:
Zkoušeli jsme instalaci všech běžně používaných operačních systémů – Windows 95 OSR2, Windows 98 (první i druhou verzi – SE), Windows NT 4.0 Workstation i Windows 2000 RC1. Všechny zmiňované systémy se nám podařilo nainstalovat bez problémů, pouze ve Windows 95 OSR2 je vhodné doinstalovat podporu čipsetu a podporu USB (z instalačního CD Windows).

Základní deska bez problémů zvládá i velké pevné disky s kapacitou nad 8,4GB, naše testy probíhaly na Quantum Fireball Plus KX 27,3GB. Korektně detekuje i Zip a LS-120 mechaniku, včetně bootování z nich.

Klady:
  • Široké možnosti nastavení FSB frekvence
  • Podporuje procesory až do frekvence 800MHz (to je dáno 8x násobitelem)
  • 4 DIMM sloty umožňující osadit až 1GB SDRAM paměti
  • Možnost zvolit, zda má deska naběhnout po připojení napájení

Zápory:
  • Nastavení frekvence Celeronu v BIOSu je nutné provést manuálně (násobitel + frekvence)

Závěr:
Základní deska Asus P3B-F je kvalitní základní deska postavená na osvědčeném intelovském čipsetu. Je vhodná i pro náročné uživatele, kterým nabízí široké možnosti jak v přetaktování, tak osazení rozšiřujících karet. Dá se použít jak pro pracovní stanici tak pro server.
K testování zapůjčil: AT Computers
reklama