Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus VG278H a VG278HE: novinka proti klasice

29.10.2012, Pavel Kovač, recenze
Asus VG278H a VG278HE: novinka proti klasice
V dnešní recenzi se podíváme hned na dva monitory současně. Jeden je na trhu již nějakou tu dobu, avšak nedávno dostal nástupce který přidává na Hz ze 120 na celých 144. Dle specifikací se zdá, že jde o ideální monitory na hry. Jak na tom jsou?

Elegantní Asus?


První, co vás na Asusu VG278H a VG278HE zaujme, je relativně strohý design. Nejsou zde žádné křivky, hrany jsou jen lehce zaobleny a celkově zkrátka působí povedeně. Ale to předcházíme, podívejme se na design pěkně postupně.

 
Asus VG278H - horní senzor pro 3D brýle


Jediný praktický rozdíl u obou monitorů je v horním senzoru pro synchronizaci brýlí. Starší typ totiž používal integrovaný, kdežto u nového je potřeba si dokoupit brýle i se senzorem. Vlastně celý kit. Jinak jsou však monitory k nerozeznání. Proto si nafotíme pouze jeden monitor. S výjimkou první fotky, kde je vidět jasný rozdíl.
Asus VG278H: základní pohled (klikněte pro zvětšení)
Asus VG278HE: základní pohled (klikněte pro zvětšení)


Ze základního pohledu je patrná hlavně konstrukce. Jistě si všimnete klasické výškově nastavitelné nohy, která však nenabízí funkci pivot. U monitoru 16:9 a 27" to však není nic neočekávatelného. Zdvih je totiž takový, že by ani otočení neumožnil. Zkrátka a jednoduše byste panelem narazili do stolu.
Čelní pohled (klikněte pro zvětšení)

Při pohledu ze strany vás možná zaujme tenký design. Je tedy jasné (už od pohledu), že jde o monitor s LED podsvícením. To je v dnešní době ovšem očekávatelné. Náklon je bohužel docela malý, a to hlavně ve směru nahoru, který je podstatnější. Monitor by měl být trošku naklopený nahoru aby splňoval ergonomii. Tento však naklopíte hlavně dolů. Nahoru jde jen o pár stupňů. Oficiálně mají monitory náklon -5 až 15°, v praxi je však náklon dopředu o něco vyšší.
Náklon monitoru


Tlačítka jsou umístěna v pravé spodní hraně a popisky nejsou podsvícené. Na druhou stranu, jsou pěkně bílé, a tak jsou vidět i téměř za tmy. Samotná tlačítka jsou provedena docela nešťastně. Nejde až tak o jejich umístění, ale o technickou stránku. Každé tlačítko vyžaduje jinou sílu na stisk, a je to zkrátka nepříjemné. Rozdíl je sice malý, ale prsty jsou zkrátka na takovéto jevy hodně citlivé.
Ovládací prvky (klikněte pro zvětšení)


Zadní strana již naskýtá běžný pohled. Konektory umístěné svisle, VESA 100x100mm otvory a větrací otvory nasměrovány vzhůru. U LED podsvícení se sice větrací otvory tolik nevyskytují, ale vzhledem k úhlopříčce a jasu monitoru jsou vlastně i očekávatelné.
Zadní strana monitoru (klikněte pro zvětšení)


Jako obrazové vstupy poslouží DVI, HDMI a D-Sub. Přičemž pro využití 120 Hz je třeba zapojit HDMI 1.4 kabel nebo DVI DualLink. To však dnes až takový problém nebude, a navíc je i kabel přibalen.
Konektory (klikněte pro zvětšení)Dodávané příslušenství:
  • DVI, D-Sub, audio propojovací kabel
  • * Nvidia 3D Vision kit
  • * 3D brýle
  • Napájecí šňůra
  • Instalační příručka
  • Instalační CD (s manuály)
* platí pouze pro model Asus VG278H

V balení Asusu VG278H najdete také brýle. Ty jsou provedeny docela dobře a na hlavě sedí pěkně. To, jestli sednou vám, je však již otázka na křišťálovou kouli, co máme v redakci v šuplíku, ale vytahujeme ji pouze v lednu. A sníh venku není, tak vám to neřeknu :-)
Brýle přibalené k modelu Asus VG278H


Asus VG278H(E)
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
27" (16:9)
Ideální odezva
2 ms (gtg)
Jas
300 cd/m2
Kontrast (dynamický)
neuvedeno (50 000 000:1)
Výrobní technologie
TN
Podsvícení
W-LED
Pozorovací úhly (horizontální / vertikální)
170° / 160°
Počet barev
16,7 mil
Barevná hloubka panelu
6 bitů
Rozteč bodů
0,311 mm
Nativní rozlišení
1920 x 1080
Vestavěné reproduktory
ANO 2x 3W
USB HUB
NE
Vstupy
DVI, HDMI, D-Sub
Výstup pro sluchátka
ANO
Možnost montáže na stěnu
VESA 100x100mm
Hmotnost
8 kg
Norma TCO
neuvedeno
Pivot
NE
Spotřeba
65 W
Různé variace tohoto modelu
NE
Speciální vlastnosti
Aktivní 3D, 120Hz (144Hz)

A co bude hlavním lákadlem je asi již všem jasné. 120 Hz, resp. 144 Hz, a aktivní 3D technologie.