Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asustor AS1002T v2: klasický domácí NAS

11.7.2019, Jan Vítek, recenze
Asustor AS1002T v2: klasický domácí NAS
Asustor nám poslal na vyzkoušení NAS, který patří mezi běžné uživatelské modely, což ukazuje především svou přívětivou cenou. Nabídne dvě diskové pozice a výrobce slibuje, že jde o ten nejlepší low-end pro digitální domácnost.
Kapitoly článku:
Naposledy jsme si NAS značky Asustor vyzkoušeli v roce 2016, takže už stojí za to se podívat, kam se celá tato platforma posunula. Jednalo se o model Asustor AS3102T, který je stále ještě aktuální a dále se prodává, i když také ve vylepšené, ovšem dražší verzi s označením v2. To samé ostatně platí i pro náš Asustor AS1002T, který je stále k dispozici v původní verzi, i když už spíše omezeně, zatímco my si vyzkoušíme novější, lepší a také trochu dražší AS1002T v2. V čem se liší?
 
 
Samozřejmě v ničem zcela zásadním, oba modely mají dvě 3,5" pozice a také stejnou portovou výbavu nabízející gigabitový Ethernet a po jednom USB 3.0 vpředu i vzadu, respektive v novější verzi USB 3.1 Gen1, ale to je naprosto to samé. Dle specifikací je tu jeden jediný rozdíl, a sice ten, že starší verze využívá procesor Marvell ARMADA-385 se dvěma jádry na 1 GHz a novější pak ten samý model, ale na 1,6 GHz. Interní 16 MB paměť Flash i 512 MB operační paměti zůstává. Cenový rozdíl pak tvoří několik stokorun, ovšem s tím, že dnes už asi budete původní Asustor AS1002T těžko shánět. 
 
 
NAS k nám dorazil v obvyklém balení, bílé krabici, v níž byl umístěn v pěnových blocích a v samostatné krabici máme příslušenství. 

Model
Asustor AS1002T v2
Procesor
Marvell ARMADA-385 1,6GHz (Dual-Core) Procesor
Paměť
512MB DDR3 (nerozšiřitelná)
16 MB Flash
Podpora HDD
2x 3,5" SATA 3 Gbps / 6 Gbps
max. 2x 14 TB
LAN
1x Gigabit Ethernet
USB, apod.
2x USB 3.1 Gen1
eSATA
-
LED kontrolky
4x (stav, LAN, disky, ext. úložiště)
Rozměry
165 x 102 x 218 mm
Hmotnost bez disků
0,99 kg
Spotřeba
14,1 W (aktivní)
6,9 W (hibernace disků)
Hlučnost a chlazení
18,6 dB (zapnuté disky)
70 mm ventilátor
Operační systém
ADM 3.1 a vyšší s online aktualizací
Souborový systém
Interní disky: EXT4, Btrfs
Externí disky: FAT32, NTFS, EXT3, EXT4, HFS+, exFAT, Btrfs
 
Výbava tohoto NAS je tak v podstatě jen základní a osekat by se dala snad pouze o jeden či oba porty USB 3.1 Gen1. Není divu, že sám výrobce mluví o zařízení, které spadá mezi low-end, ovšem přece jen jde o low-end za více než 4000 Kč a jako takový by měl něco předvést. 
 
To zajistí především celá platforma využívající operační systém ADM 3.1, který bude neustále po dobu podpory tohoto NAS aktualizován na novější verze. My jsme se naposledy podívali na verzi ADM 2.5, takže se zaměříme i na to, jak se tento software v průběhu posledních let změnil.
 
Hardwarová výbava tohoto NAS serveru tak čítá dvoujádrový procesor ARM od firmy Marvell na 1,6 GHz, který má po ruce 16 MB Flash a 512 MB DDR3 DRAM. My pak můžeme využít dva šuplíky pro 3,5" pevné disky s kapacitou do 14 TB, která ale spíše než možnosti daného NAS určuje to, co je právě v běžné nabídce na trhu. Pak tu máme jeden RJ-45 gigabitového Ethernetu a zmíněné USB porty pro zálohování flash disku či připojení dalšího úložného zařízení, které rozšíří kapacitu samotného NAS. Toť vše. 
 
Spotřeba mírně přesahující 14 W by rozhodně neměla být důvodem k nespokojenosti, zvláště když se dá srazit na cca 7 W uspáním disků. Výsledná spotřeba ale bude záviset na výběru disků i na tom, co napojíme na USB port, takže oněch 14 W je třeba brát orientačně. Hlučnost 18,6 dB nám pak už nic neřekne, neboť v případě takovéhoto hardwaru stejně nejvíce záleží na tom, jak dobře budou uloženy pevné disky. Pokud ne moc dobře, mohlo by se ozývat rezonující drnčení, což je asi ten nejotravnější zvuk, který NAS dokáží vydávat.
 
 

Zpracování NAS

 
Asustor AS1002T v2 se od svých předchůdců zrovna nezměnil. Spíše naopak, je v podstatě stejný a třeba právě od staršího modelu Asustor AS3102T bychom jej na první pohled z přední strany jen těžko rozeznali. Má tak rovněž tmavě šedé až černé tělo, které je také téměř celé plastové a nemá zepředu přístupné diskové šachty. Je tedy nutné jej otevřít celý pro přístup k pevným diskům, což znamená, že výměna případného poškozeného disku není tak rychlá. Na druhou stranu tak může být celé zpracování jednodušší, disky jsou pevně ukotveny a my je stejně nebudeme měnit každý týden, takže je jedno, zda nám to zabere minutu nebo pět minut.
 
 
V přední části plastového těla máme velký panel s logem Asustor, který je součástí celého krytu, jejž budeme sundávat. Levý sloupeček obsahuje 4 zelené LED kontrolky a dole je osamocený přední port USB 3.0. Hned nad ním ale není očekávané tlačítko pro synchronizaci dat se zařízením napojeným na port, ale jen malá ploška. Ta má v případě lepších modelů pod sebou infračervené čidlo, ale zde není, což specifikace potvrzují. Právě to nám ukazuje, že Asustor zde prostě jen použil skříňku z lepších modelů, takže její zpracování se s nimi bude shodovat.
 
 
Vše ostatní najdeme na zadní plechové straně, která je součástí jádra celého NAS a to už bude odlišné už jen kvůli výbavě portů. Dominantu zde tvoří 70mm ventilátor, který už nemá žádný ze svých šroubků přelepen záruční pečetí, jak tomu bylo dříve. Najdeme tu zbývající USB 3.0 (či správně USB 3.1 Gen1 a brzy pak USB 3.2 Gen 1), ethernetový RJ-45 a napájecí konektor. Vše je pěkně odsazeno od sebe, aby si kabely či flash disky nepřekážely. Tlačítko v horním pravém rohu je hlavní vypínač a za malinkým otvorem je obvyklý reset, který vrátí NAS do továrního nastavení. Nakonec výrobce nezapomněl ani na otvor pro zámky Kensington.
 
- klikněte pro zvětšení -
 
Ve spodní části se nachází jediné průduchy, kudy může dovnitř proudit čerstvý vzduch a pak také měkké gumové nožky. Ty se budou podílet na tlumení vibrací z pevných disků, ale na to se ještě podíváme. Na rozhraní mezi plastovými částmi je také znázorněno, jak máme tělo tohoto zařízení otevřít, abychom se dostali k diskovým pozicím. Nejdříve je třeba odstranit dva zadní přítlačné šroubky a pak stačí velký plastový kryt posunout dozadu, čímž se uvolní.
 
- klikněte pro zvětšení -
 
Uvnitř máme 2 diskové pozice, které nejsou zrovna uzpůsobeny pro instalaci 2,5" zařízení, takže pokud něco takového potřebujete, připravte si redukce, nebo nějaké samodomo řešení (gumičky, oboustranná lepicí páska, stahovací pásky,...). Instalace 3,5" disků je ale snadná. Stačí je nasunout na připravené konektory SATA a zajistit dalšími přítlačnými šroubky, takže k tomu vůbec nebudou zapotřebí nástroje. Osobně bych ale doporučoval využít šroubovák a pořádně je dotáhnout, neboť jejich hlavičky jsou poměrně malé.
 
 

Příslušenství

 
V příslušenství se kromě disků nachází vše potřebné. Jde o instalační a uživatelskou příručku v češtině, software na optickém disku, kratší ethernetový kabel a nezbytný externí adaptér s kabelem. Tento 65W (12 V / 5,42 A) by mohl být klidně slabší, ale už alespoň není tak velký, jaké se dodávaly k Asustorům dříve.