Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

BenQ GW2450HM: AMVA monitor s rychlou odezvou

22.6.2012, Pavel Kovač, recenze
BenQ GW2450HM: AMVA monitor s rychlou odezvou
BenQ přišel v nedávné době s novými AMVA monitory, které mají rychlou 4ms odezvu. Navíc je tato VA technologie příjemnou změnou v záplavě e-IPS monitorů. Uvidíme, zda si tento levný, ale nadějný monitor najde cestu na váš stůl. Vše odhalí naše náročné testy.

Advanced MVA technologie ukrytá v běžném obalu


BenQ si pro nás připravil designově relativně jednoduchý monitor. Jde o 24" AMVA panel s dnes standardním rozlišením 1920x1080. Nestandardní je však právě jeho technologie a v dnešní době e-IPS panelů je tato technologie velmi příjemné zpestření.
Základní pohled na monitor (klikněte pro zvětšení)


Pokud nemáte rádi lesklý design, tak vás tento monitor asi moc nepotěší. Všechny plasty (tedy kromě zadního) jsou totiž vyrobeny ve vysokém lesku. Na monitoru tedy vidíte jak otisky prstů, tak se v něm bude odrážet i okno ve vaší kanceláři. Naštěstí samotná povrchová úprava obrazovky je matná. Doba lesklých obrazovek se tedy evidentně vytratila a dnes je většina monitorů opět matných. To pokládám za úspěch.
Čelní pohled (klikněte pro zvětšení)

Z čelního pohledu je patrné, kde jsou umístěna tlačítka, a že jsou na černém plastu docela výrazné bílé nápisy stylu "HDMI", "senseye" apod. Nevím zda bylo nutné všechny tyto informace uživateli stále připomínat při každém pohledu na monitor.
Náklon monitoru (klikněte pro zvětšení)


Protože jde o levnější monitor, tak nelze očekávat nějaké velké možnosti polohování. Obvykle se musíme spokojit s pouhým náklonem vpřed a vzad. Kvalitní noha k monitoru totiž stojí nemalé peníze a cenu monitoru to může navýšit i o více jak tisícovku. To u monitoru za cenu kolem 4000 tvoří značnou část rozpočtu. Je třeba si uvědomit, že pokud výrobce nasadí levný monitor s dobrou ergonomií a za velmi nízkou cenu, tak musí ustoupit v něčem jiném, obvykle v kvalitě obrazu. Samozřejmě zcela odlišná kategorie jsou monitory s cenou kolem osmi tisíc a výš. Tam se již dobrá ergonomie zkrátka očekává.
Ovládací prvky (klikněte pro zvětšení)


Tlačítka na pravé straně monitoru na sobě sice mají drobné výstupky pro hmatovou odezvu, avšak pokud nejste zdatní ve čtení Braillova písma, tak tlačítka asi po hmatu moc nenajdete. Resp. najdete, ale nebudete po tmě vědět, které je které. Dokonce budete mít problém rozeznat jednotlivá tlačítka od sebe.
Zadní strana monitoru (klikněte pro zvětšení)


Na zadní straně naleznete otvory pro montáž VESA držáku s roztečí 100 mm. Pokud vás tedy monitor zaujme a ergonomie nebude dostačovat, tak můžete provést takový menší upgrade.
Konektory


Jako obrazové vstupy zde naleznete standardní trojici. HDMI, DVI a D-Sub. Monitor má také vestavěné reproduktory, a tak si můžete přivést pomocí 3,5 mm jack audio.

Dodávané příslušenství:
  • HDMI, D-Sub, audio propojovací kabel
  • Napájecí šňůra
  • Instalační příručka
  • Instalační CD (s manuály)

V balení nenaleznete nic nečekaného. Klasická várka kabelů, příruček a CD s ovladači.

BenQ GW2450HM
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
24" (16:9)
Ideální odezva
4 ms (gtg)
Jas
250 cd/m2
Kontrast (dynamický)
5000:1 (20 000 000:1)
Výrobní technologie
AMVA
Podsvícení
W-LED
Pozorovací úhly (horizontální / vertikální)
178° / 178°
Počet barev
16,7 mil
Barevná hloubka panelu
8 bitů
Rozteč bodů
0,276 mm
Nativní rozlišení
1920 x 1080
Vestavěné reproduktory
2x 2W
USB HUB
NE
Vstupy
DVI, HDMI, D-Sub
Výstup pro sluchátka
ANO
Možnost montáže na stěnu
VESA 100 mm
Hmotnost
4,1 kg
Norma TCO
TCO 5.0
Pivot
NE
Spotřeba
27 W
Různé variace tohoto modelu
NE
Speciální vlastnosti
-

Specifika jistě nadchnou kdejakého graficky smýšlejícího uživatele. AMVA technologie obvykle poskytuje slušné barevné podání a hlavně má oproti dnes běžné e-IPS má také plné 8bitové barvy. Neobsahuje tedy dithering.